PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çat Sesi ve Stop

Mehmet-07
01 Aralık 2009, 21:56
Bugun köyden gelirken yol üzerindeki çeşmede mola verdi 5 dk kadar. Marşa bastım motor kaskımı eldivenimi giyene kadar rolantide çalıştı tam gaza gectigim sıraca çat diye bir ses geldi ve motor stop etti. Tekrar marşa bastım bir sorun yoktu ortada acaba motor biyerlerden kendi kendini yiyormu yoksa? motorum otomatik mondial100 km. teşekkürler

Osbourne
01 Aralık 2009, 22:00
Genelde yüksek bir vurma sesi sonrası motorun stop etmesi ciddi silindir/krank problemlerinin habercisidir diye bilirim ama konuya daha çok hakim olanlar birazdan daha ayrıntılı yanıtlar..

Mehmet-07
01 Aralık 2009, 22:09
Yag Degişim zamanı Geldi hatta 100 km filan gecti ondan kaynaklanan bir problem olabilirmi?

mach1
01 Aralık 2009, 22:18
Bugun köyden gelirken yol üzerindeki çeşmede mola verdi 5 dk kadar. Marşa bastım motor kaskımı eldivenimi giyene kadar rolantide çalıştı tam gaza gectigim sıraca çat diye bir ses geldi ve motor stop etti. Tekrar marşa bastım bir sorun yoktu ortada acaba motor biyerlerden kendi kendini yiyormu yoksa? motorum otomatik mondial100 km. teşekkürler

Volan dişlisinden yapıyor benim motordada oluyor bazen:cat:

Mehmet-07
01 Aralık 2009, 22:30
dişli kaçırıyor mu oluyor ozaman

sey_47
01 Aralık 2009, 22:44
evet arada oluyor tam motoru kaldıracakken hafif bir gaz verince(genelde motor soğuk iken) çat diye bir ses ve stop ediyor sonra çalışıyor ama
yada bazen şöyle oluyor marş a basıyorum tam çalıştı derken marşı bi bırakıyorum çat bir ses ve çalışmadan stop ediyor...
bir sorun çıkmadı ama çıkmazda inşallah

rif
01 Aralık 2009, 22:51
arkadaşlar benimde bir sorunum var paylaşmam gereken.Yolda giderken sanırım egzostan geldiğini düşündüğüm çat sesini nadiren duyuyorum arada.Bunun nedeni ne olabilir bilgisi olan varmı acaba ? Ama motorda istop etme olmadı motor çalışmaya devam etti

sey_47
01 Aralık 2009, 22:54
arkadaşlar benimde bir sorunum var paylaşmam gereken.Yolda giderken sanırım egzostan geldiğini düşündüğüm çat sesini nadiren duyuyorum arada.Bunun nedeni ne olabilir bilgisi olan varmı acaba ? Ama motorda istop etme olmadı motor çalışmaya devam etti

hocam o sanırım egsoz patlaması oluyor o sorun değil...
arada olur oda..
silindirdeki birikmiş benzini atmasıdır o, ondan ses çıkar...

rif
01 Aralık 2009, 22:56
içimi rahatlattın dostum sağol teşekkür ederim :)

Emrah.ark
01 Aralık 2009, 23:00

Aynı şey arada bendede oluyo :pale:
Korkuyodum valla iyi oldu mühim bişi değilmiş:)

Mehmet-07
01 Aralık 2009, 23:03
umarım ilerde sorun yaratmaz:cat:

mach1
01 Aralık 2009, 23:43
umarım ilerde sorun yaratmaz:cat:

O ses dısında başka bişey yaratmaz:cat:

y.infernal
02 Aralık 2009, 00:04
kanımca Deviri düşük olan bütün motorlarda bu sorun oluşur ben pek anlamam ama sorunu karbürotörden deviri yükselterek çözdüm. uygulamanızı tavsiye ederim

Mehmet-07
02 Aralık 2009, 00:08
rolanti ayarını biraz yükselteyim ozman

motorhocası
02 Aralık 2009, 00:25
Relantiden aniden tam gaza geçişte karbüratör yakıtı birden gönderemez, karışım fakirleşir motor gücü, dolayısıyla devrin düşer ve çat stop eder.

Doobly
02 Aralık 2009, 01:48
Eğer bahsettiğin "çat" sesi; sıkışmış hava veya egsoz sesi gibi bir ses ise panik yapmaya gerek yok. Motor stop ederken kalan benzinin sıkışması ve egsozdan atılırken patlaması gibi olağan bir durum söz konusu.
Fakat söz konusu olan ses tok ve şiddetli bir ses ise ve özellikle de motor bloğu civarlarından geldiyse. O zaman durup düşünmek ve bir an önce bu işten anlayan birinin yolunu tutmak gerekebilir. Çünkü şimdileri kolayca halledilebilecek bir sorun birkaçyüz km sonra biraz tuzluya patlayabilir.

"Motor neden stop etti?" sorusuna gelince;
Bu soruya cevap vermek gerçekten çok zor, binlerce sebebi olabilir.

Fakat şu an normal kullanımda "Bu motorda bişey var ya!" izlenimi veren herhangi bir problem yoksa (söz konusu ses motor bloğundan gelmediyse) çok da üzerinde durulacak bir mevzu olduğunu sanmıyorum.

egelim 43
02 Aralık 2009, 02:51
Relantiden aniden tam gaza geçişte karbüratör yakıtı birden gönderemez, karışım fakirleşir motor gücü, dolayısıyla devrin düşer ve çat stop eder.

:cat::cat: ve o gelen çat seside marş dişlisinin yerine oturmasından gelir endişelenecek bi durum yok yani :bounce:

ARBETUS
02 Aralık 2009, 10:05

Marş rublende sorun olabilir. Arada benim motorumdada aynı ses geliyordu. ama ustanın yanında olmadığı için bir türlü açıklayamamıştım. Bir gün denk geldi ustanın yanında. Rubleden kayaklandığını söyledi. Ruble olma ihtimali yüksek. Motordan kaynaklanan birşey olsa sürekli ses yapar ve devir düşer düşmez sıkışırdı.

Sağlıcakla.