PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin deposu paslı, nasıl temizlenir? Pas karbüratörü tıkar mı?

Yasoe
28 Kasım 2009, 20:14
Selam arkadaşlar,

Yeni aldığım motorum uzun süre sıfır olarak beklediğinden benzin deposunun içi biraz paslı. Yeni motorun hemen karbüratörü pislendi. Acaba bundan olabilir mi diyorum. Ne dersiniz?
Benzin deposunun içindeki pası temizlemenin bir yolu var mıdır? biliyormusunuz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Not: Bayramınız mubarek olsun..

motorhocası
28 Kasım 2009, 21:01
Karbüratörün pislenmişse benzin kaçırıyodur, vidaları sıkılacak gerekirse contaları değişecek.

KUVVETMİRA
28 Kasım 2009, 21:12
aynı poroblem bendede var. benzin deposunun özellikle ağız kısmı pas içinde. biri açıklasın çözümü, depolar pırıl olsun.

ozgurakman
28 Kasım 2009, 21:14
bence temizlemek imkansız. çünkü zaten depo saçları ince oluyor. pas çözücü veya zımpara v.s. iyice inceltir ve en küçük darbede esneyemez ve kırılır/delinir...

osmaniyeli
28 Kasım 2009, 21:16
aynı poroblem bendede var. benzin deposunun özellikle ağız kısmı pas içinde. biri açıklasın çözümü, depolar pırıl olsun.

depoyu sök abicim. sanayiden pas sökücü sprey al . sık içine pırıl pırıl olur

racer2000
28 Kasım 2009, 21:20
http://img697.imageshack.us/img697/5396/benzinfilitresi21242252.th.jpg (http://img697.imageshack.us/i/benzinfilitresi21242252.jpg/)
depo ile karbüratör arasındaki hotumu sök bu filitreyi tak...
tıkandıkca söküp temizle geri tak...bunların ortadan 2 ye ayrılanları var ondan al...karbüratöre hiç pislik gitmez...sadece bu tıkanır onuda temizleyip geri takarsın 2 dak sürmaz...
depoya gelince
sök icindeki benzini bosalt...3-4 litre mazot doldur iyice çalkala onuda bosalt önceki benzin bi kabın içinde durdugu için pas dibine cöker onu da dikkitlice depoya ğire doldur dibini doldurma haa...
ama fliltreli mutlaka kullan...ve ara ara pislik ile dolup dolmadiğin kontrol et....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:18 ----------

nalet olsun mecburen Q klawyeden F e gectim kelimeler biraz bozuk olmus :P
idare et artık abicim...:)

osmaniyeli
28 Kasım 2009, 21:22
http://img697.imageshack.us/img697/5396/benzinfilitresi21242252.th.jpg (http://img697.imageshack.us/i/benzinfilitresi21242252.jpg/)
tıkandıkca söküp temizle geri tak...bunların ortadan 2 ye ayrılanları var ondan al...karbüratöre hiç pislik gitmez...sadece bu tıkanır onuda temizleyip geri takarsın 2 dak sürmaz...
depoya gelince
sök icindeki benzini bosalt...3-4 litre mazot doldur iyice çalkala onuda bosalt önceki benzin bi kabın içinde durdugu için pas dibine cöker onu da dikkitlice depoya ğire doldur dibini doldurma haa...
ama fliltreli mutlaka kullan...ve ara ara pislik ile dolup dolmadiğin kontrol et....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:18 ----------

f klavye nin tuşlarını sök kaşıkla . q olarak diz. denetim masasından q klavyeyi seç tamamdır:cherry:

racer2000
28 Kasım 2009, 21:59
f klavye nin tuşlarını sök kaşıkla . q olarak diz. denetim masasından q klavyeyi seç tamamdır:cherry:
okuldaki klavyeyi napacaz...onuda mi değistireyim...her hafta ayrı bi masada oturuyorum...

osmaniyeli
28 Kasım 2009, 22:03
okuldaki klavyeyi napacaz...onuda mi değistireyim...her hafta ayrı bi masada oturuyorum...

o zaman tuşlara bakmadan yazmayı öğrenmen lazım. ondan sonra klavye seçeneğini her oturduğun masada f yerine q ya getirip rahatça MT de yazabilirsin:cherry:

yada her oturduğun masanınkini sökmeye alış amme hizmeti olur diğer öğrencilere:P

racer2000
28 Kasım 2009, 22:29
o zaman tuşlara bakmadan yazmayı öğrenmen lazım. ondan sonra klavye seçeneğini her oturduğun masada f yerine q ya getirip rahatça MT de yazabilirsin:cherry:

yada her oturduğun masanınkini sökmeye alış amme hizmeti olur diğer öğrencilere:P
bakarak yazmayı öğrendikte bakmadan kaldi...
ben daha kısa,öz ve kolay bi yol biliyorum...
böyle yazmaya devam edersem f dede eski q da olduğu gibi seri ve eksiksiz yazarım...:cherry::cherry:

osmaniyeli
28 Kasım 2009, 22:30
bakarak yazmayı öğrendikte bakmadan kaldi...
ben daha kısa,öz ve kolay bi yol biliyorum...
böyle yazmaya devam edersem f dede eski q da olduğu gibi seri ve eksiksiz yazarım...:cherry::cherry:

nedir o yol

racer2000
28 Kasım 2009, 23:25
nedir o yol
böyle yazmaya devam edersem f dede eski q da olduğu gibi seri ve eksiksiz yazarım...
aha buuu :)

KUVVETMİRA
28 Kasım 2009, 23:29
bayramdan sonra bi boya düşünüyoruz. depoyu söktüğüm ara pasıda halledem bari spreydir mazottur.
taksi sarısına hastayız.

osmaniyeli
28 Kasım 2009, 23:40
böyle yazmaya devam edersem f dede eski q da olduğu gibi seri ve eksiksiz yazarım...
aha buuu :)

peki arkadaşım. ben tavsiye etmiştim zorlanıyorsan diye ama zorlanmıyorsan tamamdır.

Bir de 10 parmak yazarız ki klavyeye bakmayalım. 2 parmak yazanlarda 10 parmak kadar hızlı yazdıklarını söylerler fakat klavyeye bakmadan yazamazlar.ps2 yuvasından takılan klavye f te olsa pc ilk başta q olarak algılar.sonra ayarlarız.

ben onun için şeetmiştim de:P
bu arada bayramın kutlu olsun:rendeer:

ZEKİ BAYRAKT
28 Kasım 2009, 23:49
Karbüratörün pislenmişse benzin kaçırıyodur, vidaları sıkılacak gerekirse contaları değişecek.
paslanmışsa karbüratör, açılıp temizlenir öyle değil mi? ben öyle düşünüyorum motor hocası,saygılarımla ben BALIKESİRDEN zeki bayraktar,Bu arada unutmadan da kurban bayramınızı ve diğer kullanıcılarında bayramını kutluyorum;Birde akü şarz aleti OPTİMA4 diye bir alet duydum hangi sitede bilen varsa yazsın bana bu cıhaz lazım,almak istiyorum.selamlar.

ozgurakman
29 Kasım 2009, 00:01
bu arada eğer temizleme işlemi bittikten sonra (ne kadar verimli olur bilmiyorum) iç dış bi anti pas yağlı boya atarsan (en azından ağız kısmına) korozyonun önüne geçersin...

motorhocası
29 Kasım 2009, 00:19
paslanmışsa karbüratör, açılıp temizlenir öyle değil mi? ben öyle düşünüyorum motor hocası,saygılarımla ben BALIKESİRDEN zeki bayraktar,Bu arada unutmadan da kurban bayramınızı ve diğer kullanıcılarında bayramını kutluyorum;Birde akü şarz aleti OPTİMA4 diye bir alet duydum hangi sitede bilen varsa yazsın bana bu cıhaz lazım,almak istiyorum.selamlar.

Karbüratör paslanmaz, alüminyum alışımıdır.:P

Size de iyi bayramlar ,yazın Balıkesir civarlarında (Ayvalık) görüşmek üzere.:)

romeo_brave
29 Kasım 2009, 00:29
depoya gelince

bu filitreyi mutlaka deniycem gerçekten iyi sonuç alıcağıma inanıyorum tşk:cat:

racer2000
29 Kasım 2009, 09:33
peki arkadaşım. ben tavsiye etmiştim zorlanıyorsan diye ama zorlanmıyorsan tamamdır.

Bir de 10 parmak yazarız ki klavyeye bakmayalım. 2 parmak yazanlarda 10 parmak kadar hızlı yazdıklarını söylerler fakat klavyeye bakmadan yazamazlar.ps2 yuvasından takılan klavye f te olsa pc ilk başta q olarak algılar.sonra ayarlarız.

ben onun için şeetmiştim de:P
bu arada bayramın kutlu olsun:rendeer:
valla bisey anlamadım ama seninde bayramın kutlu olsun :cherry:
sizin orda tepenin basinda havuzlu bi otel var...pek güzel değil ama idare eder iste...:P
ağaçların arasından cıkarak gidiliyordu cok güzeldi...

osmaniyeli
29 Kasım 2009, 10:21
valla bisey anlamadım ama seninde bayramın kutlu olsun :cherry:
sizin orda tepenin basinda havuzlu bi otel var...pek güzel değil ama idare eder iste...:P
ağaçların arasından cıkarak gidiliyordu cok güzeldi...

oteli çıkaramadım.tekrar yolun düşerse gel gezeriz tanışırız:)

racer2000
29 Kasım 2009, 17:08
oteli çıkaramadım.tekrar yolun düşerse gel gezeriz tanışırız:)
pardon yaw ben kadirliye gitmistim...:cherry:

DOGAN MOTOR
29 Kasım 2009, 17:59
deponu sök içine küçük çakılları doldur ve yarım saat bir saat çalkala arada deponun içine bak elinle pürüz varmı diye zaten sıfır olupta yattıysa kolay temizlenir sonrada iyi tanziği olan bir yıkamacıya elet ve içine ilaçtan sonra vur sıcak suyu ve en sonda bir benzin filitresi al emniyet olsun diye birde karbiratörlerin o alt vivatasını gevşeltte dibindeki pislikleri atsın ve ondan sonrada senin ve motorun rahatlıyacağından eminim.

Yasoe
30 Kasım 2009, 00:31
Teşekkürler Doğa Motor,
Fakat depoyu sökmek falan benim yapabileceğim bir iş değil.
Hem motordan pek anlamam hemde sıfır motor, söküpte takamamak var...
Ama benzin filtresi olayı çok kafama yattı..
Teşekkürler..

lightoff
10 Ağustos 2011, 05:56
elektroliz ile temizlenir
http://www.instructables.com/id/Electrolytic-Rust-Removal-From-A-Motorcycle-Gas-Ta/step4/Hook-It-All-Up/

UNdocab
10 Ağustos 2011, 21:45
adam 2009 dan beri bu cevabı bekliyor kardeş neden acele etmedin kurudu kaldı gariban :)

lightoff
11 Ağustos 2011, 03:51
deposu iyice paslansın diye bekledim
her zaman tarihe bakmak akla gelmiyor konuyu okuyoruz cevabı yazıyoruz

Hanefi75
22 Haziran 2016, 02:00
Arkadaşlar tarih eski ama konu hala güncelliğini koruyor
Yıllar önce ben tazyikli su ile yıkattım ama maalesef tekrar paslanıyor. Karbüratör ile benzin deposu arasına filtre koymak iş görüyor. Aşırı paslanmadan dolayı depoyu iptal ettim yanına kola şişesi bağladım. Onu karbüratör hortumuna aparatlar yardımıyla taktım depo olarak kola şişesini kullanıyordum
Neden? Parasızlıktan:cherry: