PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mondial 151RS diferansiyel yağı sorunu

madmaster
27 Kasım 2009, 16:00
Arkadaşlar motorun diferansiyelinden dün çok miktarda yağ jant göbeğine akmış ve lastiğe de tabi. servise götürdüm, motora hiç bakmadan "fazla yağı atmıştır" dedi. peki yağ değiştirmek gerekmiyor mu dedim, "bunlarda yağ değişmiyor " dedi.
oysa kitapçığında diferansiyel yağının 4000 km de bir değişmesi gerektiği yazıyor.
bu olay olduğunda motoru herzaman kullandığım gibi kullanmaktaydım.
Önerileriniz nedir?

ceyhun__22
27 Kasım 2009, 16:46
fazla bilgim yok scooter da ama diferansiyel mi_? demeden duramıycam

t.madde
27 Kasım 2009, 17:59
evet kitapcığında yazıyo difransiyel yağının 4000 km de değişmesi gerektiği ama servisler veya motor tamircileri değişmez diyo

< iLk@yy >
27 Kasım 2009, 18:25
kayış aktarmalı değilmi arkadaşım bu motorlarda diferansiyelin ne işi var orada
debriyaj bagalarının olduğu yerle alakalı bir şeyse o zaman başka bilgim yok

serdarmert
27 Kasım 2009, 19:37
Ne alakası var bu scooterda diferansiyel yağı filan yok....

mert136
27 Kasım 2009, 20:27
Ne alakası var bu scooterda diferansiyel yağı filan yok....

şanzuman(difransiyel) yağı var. Ve her 4000 km de bir veya 6 ayda bir değişir.Ben kendim serviste değişimini yaptırdım 80W/90 yağın numarasıda bu.

_OLD_
27 Kasım 2009, 22:35
Scooter'ların çoğunda Diferansiyel adı takılan kavrama ile arka teker şaftı arasında kalan bir bölüm vardır.Ayrıca 90 numara yağ konulur,periyodik olarak değiştirilmesinde yarar vardır.Yolda bırakır insanı,ihmal etmeyin.
http://i405.photobucket.com/albums/pp132/mnz53/Ayarlar/Diff0.jpg
http://i405.photobucket.com/albums/pp132/mnz53/Ayarlar/Diff1.jpg

mach1
28 Kasım 2009, 01:05
Ben o konuyu motorcu ile konustum içine su kaçmadığı sürece değiştirmiyoruz dedi.Artık 20.000kmde değiştiririm:)

remzi_39
28 Kasım 2009, 06:04
Servis tekiler fazla yagi atmis dedi demek.. Kim koymus o fazla yagi???
Fabrikadakilarmi?? Onlar bir damla fazla yag koymaz. Onlar nereden tasarruf yapsak siye bakar.. Sen yagini koy ve yine akitirsa biryerde sakatlik var..

_OLD_ abimiz konuya aciklik getirmis.. Tabiki yag var diferansiyelde..

Ben o konuyu motorcu ile konustum içine su kaçmadığı sürece değiştirmiyoruz dedi.Artık 20.000kmde değiştiririm:)

Ben bunu pek anliyamadim.. Su nasil girecekki iceri.. Kapali bir sistem sonucta..
Benim scooter in ilk bakiminda degistirmislerdi.. Sonra size kalmis kac km de degistirmek. SIK SIK degismesi gereken bir yag degil ama degistirilirse tabiki iyidir..

mass
28 Kasım 2009, 10:42
eger ıcındekı yag ıyıce azalır veya ozllıgını kaybederse hem bıleylerden hem dıslılerden sorun yaratır ılk belırtısı otme yapar ama o duruma getırme bencede deıstır yagını oda olmassa sokup baksınlar bılyelerde bı sorun yoksa sokuldugu ıcın conta degısır zaten bır daha kacırma yapmaz fazla yagı atma durumuda olmaz bu arada tek akıtabılecegı yer conta oda zarar gorduyse fazlada olsa azda olsa umarım ısınıze ayrar :)

06bluedragger
28 Kasım 2009, 11:51
çin malı scooterlerde uzun süre değiştirmesende olur o dişlilere gres yağı sür eğer yağ kaçırıyorsa yağ keçeleri yıpranmıştır..

yamaha honda gibi motorların diferansiyel yağları 90 numara yağ dır vede 4000km de değişir..

farkındaysan old nickli abimiz malaguti marka scooterin sisteminden bahsetmiş oysa seninki mondial..

_OLD_
28 Kasım 2009, 12:37
çin malı scooterlerde uzun süre değiştirmesende olur o dişlilere gres yağı sür eğer yağ kaçırıyorsa yağ keçeleri yıpranmıştır..

yamaha honda gibi motorların diferansiyel yağları 90 numara yağ dır vede 4000km de değişir..

farkındaysan old nickli abimiz malaguti marka scooterin sisteminden bahsetmiş oysa seninki mondial..

Değerli Kardeşim,
Lütfen,gres yağını nasıl süreceğinide anlatırmısın.İki model arasında küçük şekil farklılığı dışında fark yoktur.

mass
28 Kasım 2009, 13:08
old abimiz dogru soluyor goruntu dısında hıc bı farklılık yok aralarında scooterların 50 cc sıde aynı 250 cc de zıncır aktarmalı olmadıgı surece sıstem hep aynı

06bluedragger
28 Kasım 2009, 17:09
Değerli Kardeşim,
Lütfen,gres yağını nasıl süreceğinide anlatırmısın.İki model arasında küçük şekil farklılığı dışında fark yoktur.

sayın old abi yamaha aerox motorumda diferansiyel bölümüne 90 numara yağ koyabiliyordum fakat kanuni hussar motorumda bu yağ değişim tıpasını yada dolum kapağını göremedim pimpirikli biri olduğum için kayış bölümünü ardından da diferansiyel bölümünü açtım cıvık gres yağı vardı gaz yağı ile temizleyip bir parça gres yağını dişlilere sürüp kapadım..

dipnot: bilgimin yettiğince yardım ediyorum..

_OLD_
28 Kasım 2009, 17:43
Değerli Kardeşlerim,
Kimseye şahsi bir şey demiyorum,yanlış anlamayın,lütfen.Dikkat çekmek istediğim konu öneride bulunacağımız kardeşimizin konuya nekadar hakim olduğunu anlayıp,ona göre öneride bulunmak.Kafasını karıştırmamak.Bunun için soruyu soruş şekli bize ipucu verir.Anahtar tutamayan birine şurayı sök demek ne kadar doğru olur?Elektrikten korkan birine nasıl akım ölç denir.Bunun yerine en doğru şey tamirciye git demektir.Gerçi bu kardeşimizin usta diye gittiği bazılarıda,kontrol kalemi var diye elektrikçi denilen tipler.Bunun için çevremizi araştırıp,sorup güvenilir bir usta bulmak şarttır.
İyi niyetle ama emin olmadığımız bir konuyu önermek karşımızdakini zor durumda bırakabilir,yaralanmasına hatta sakatlanmasına sebeb olabilir.Lütfen bunu unutmayınız.

mach1
28 Kasım 2009, 20:39
sayın old abi yamaha aerox motorumda diferansiyel bölümüne 90 numara yağ koyabiliyordum fakat kanuni hussar motorumda bu yağ değişim tıpasını yada dolum kapağını göremedim pimpirikli biri olduğum için kayış bölümünü ardından da diferansiyel bölümünü açtım cıvık gres yağı vardı gaz yağı ile temizleyip bir parça gres yağını dişlilere sürüp kapadım..

dipnot: bilgimin yettiğince yardım ediyorum..

Cıvık gress dediğin şey yağına su girmiş ondan sonrada bu hale geliyor yağ. 90 numara veya 140 numara dişli yağını öneriyorlar ama 90 numara ideal:cat:

madmaster
04 Aralık 2009, 10:49
Tüm yorum yapan ve yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler. Sonuçta motor garantide olduğu için kendim açmak istemiyorum. büyük şehire gidip oradaki servise göstereceğim.
Herkese çok teşekkür ederim.

haktan motor
06 Aralık 2009, 01:32
arkadaşım arka tekerleğin bağlandığı milin keçesi patlamış olabilir.patlaksa şanzıman yağını buradan atar.balatalarıda yağlamış olabilir.

immortalboss
06 Aralık 2009, 02:01
Değerli Kardeşlerim,
Kimseye şahsi bir şey demiyorum,yanlış anlamayın,lütfen.Dikkat çekmek istediğim konu öneride bulunacağımız kardeşimizin konuya nekadar hakim olduğunu anlayıp,ona göre öneride bulunmak.Kafasını karıştırmamak.Bunun için soruyu soruş şekli bize ipucu verir.Anahtar tutamayan birine şurayı sök demek ne kadar doğru olur?Elektrikten korkan birine nasıl akım ölç denir.Bunun yerine en doğru şey tamirciye git demektir.Gerçi bu kardeşimizin usta diye gittiği bazılarıda,kontrol kalemi var diye elektrikçi denilen tipler.Bunun için çevremizi araştırıp,sorup güvenilir bir usta bulmak şarttır.
İyi niyetle ama emin olmadığımız bir konuyu önermek karşımızdakini zor durumda bırakabilir,yaralanmasına hatta sakatlanmasına sebeb olabilir.Lütfen bunu unutmayınız.

Abi üslubuna hayranım demeden edemeyeceğim.Bilgini bizden esirgemediğin için de ayrıca teşekkürler.Dediğiniz olay hakkında bilgim yok ama servis konusunda şöyle söyleyeyim.Servis dediğiniz yerlerden birinde motosikletimi baktırmaya gittiğimde bana sanırım 20-50 yağ koy dediler.Yoksa şanzuman bağırırmış.Ben castrol 10-40 tam sentetik koydum.Ve şu anda motosikletimin vites geçişleri çok güzel.Siz kullanma kılavuzuna ve bilgili olduğunu inandığınız kişilerin lafına bakın derim.Motor garantide olsa da yağına kendiniz bakabilirsiniz.Hatta bana 300-500-1000 km'de değiştirilecek yağı 300'de değiştirdiğimde 1500de gel yaa.Bir şey olmaz dedi servis.:farao:.Ben ise kullanma kılavuzuna uyup yıllardır motosikletimizi tamir eden tamircimde 500 ve 1000 km yağını değiştirip yapılması gereken diğer bakımları da yaptıracağım.
İyi forumlar. . .

madmaster
07 Aralık 2009, 17:39
Tekrar merhaba.
diferansiyel yağını kitapçığında belirtildiği gibi boşalttım. ses gelmesi normalmiş çünkü boşalttığım yağ hem çok azdı hem de tamamen metalik renk almıştı. yerine 90 numara yağ koydum. ses kesildi. hemen yağın değiştiği fark ediliyo. tüm arkadaşlara teşekkürler.

t.madde
07 Aralık 2009, 19:36
Tekrar merhaba.
diferansiyel yağını kitapçığında belirtildiği gibi boşalttım. ses gelmesi normalmiş çünkü boşalttığım yağ hem çok azdı hem de tamamen metalik renk almıştı. yerine 90 numara yağ koydum. ses kesildi. hemen yağın değiştiği fark ediliyo. tüm arkadaşlara teşekkürler.
mondial 151 rs kitapçığındaki gibimi yaptın ?[COLOR="Silver"] bilgi verirmisin bende değiştircem de

madmaster
14 Aralık 2009, 19:08
evet evet.
kitapçıkta 2 tane vida gösteriyor.
birisi yağı boşaltmak için. yağı boşalt, kompresörle içeriye hava bas ki kalan yağı da atsın vidayı tak. diğer vidayı sök yağı boşalt. yağ çok yavaş gidecek acele etme. vidayı tak.
işlem tamam

Ahmet Erşen
14 Aralık 2009, 19:51
evet evet.
kitapçıkta 2 tane vida gösteriyor.
birisi yağı boşaltmak için. yağı boşalt, kompresörle içeriye hava bas ki kalan yağı da atsın vidayı tak. diğer vidayı sök yağı boşalt. yağ çok yavaş gidecek acele etme. vidayı tak.
işlem tamam

Peki 151 in el kitapçığında , kullancağın yağ numarasını ve miktarını vermiyormu . 90 no yağ koydum diyorsun ?

Benim ZAT 150 kitapçığı der ki. Motor yağım 20 / 40 , Motora 750 ml koy, dişli kutusuna da ayni motor yağından 110 ml koyun ve yağı her 4000 Km de değiştirin der.Büyük numara yağ küçük mil dişlilerinin daha kısa sürede aşınmasına ve ses yapmasına sebep olacaktır..151 in el kitabı varsa , Dişli kutusu , DİPNOT ; İKAZ ve UYARI notlarını tekrar okumanı tavsiye ederim..

hercai_ugur
21 Şubat 2010, 06:06
bugun bende motorumla işe gidiyordum ışıklarda durdum yeşil yanınca harekt etmek için gaz verdım fakat motor oldugu yerde kaldı tekerlekler gitmedi.ama motor gaz yiyor.kenara cektım engelli oldugum ıcın motoru bırakamadıgım ıcın motorcu cagırdım baktı kayış sıyırmıs dedı ama dukkana goturdu kayış değilmiş defransiyelle ilgili sorun varmış.bir ara birisi demişti arac 3 tekerleki defransiyelin oldugu yerde yag akıntıları vardı yag kacırıyor defransıyelın demıstı sıkıstırır yolda kalıırsın dedı ben motorcuya sordum yok ole bır sey dedı acaba böle bır sey mumkunmu motor su anda arızalı yatıyor

storm150_mmk
22 Şubat 2010, 18:38
ya arkadaşlar bu difransiel yağı iyi guzel hos ta ne kadar koyucaz yağ??

_OLD_
22 Şubat 2010, 19:20
Benim Salcano'nun ölçüsü 0,11 litre yani 110 mililitre.Ölçü olarak ajda bardağı tabir edilen çay bardağının dolu hali.Tepeleme dolu hali değil,yarım santim kadar eksik.Yağ tipi SEA 80W/90.
Bazı motorlara farklı yağlar konulabilir.Kitabında yazanı kullanmak doğru olanıdır.

mehmetcalli35
23 Şubat 2010, 16:30
Diğer arkadaşların dediği gibi motoru ilk aldığımda tamirci banada aynı şeyi demişti.Bunlarda diferansiyel yağı eksilmedikçe değiştirilmez diye. 23.000 km'dir aynı yağla kullanıyorum ama bu linki görünce benimde aklıma takıldı.Değiştirsem fena olmaz sonuçta yağda bir süre sonra özelliğini kaybeden bir madde.

erdemed
24 Şubat 2010, 13:59
benım scooter 5200km de ben 2 defa degıstırdım kıtapcıgında 3000 mıl de degıstırın yazıyor motora koydugum 10-50 castrol yagından 120mg koydum
tamırcıye gotureyım dedım adam bana scooter da sanzuman yagımı olursum dedı

madmaster
27 Şubat 2010, 15:22
Peki 151 in el kitapçığında , kullancağın yağ numarasını ve miktarını vermiyormu . 90 no yağ koydum diyorsun ?

Benim ZAT 150 kitapçığı der ki. Motor yağım 20 / 40 , Motora 750 ml koy, dişli kutusuna da ayni motor yağından 110 ml koyun ve yağı her 4000 Km de değiştirin der.Büyük numara yağ küçük mil dişlilerinin daha kısa sürede aşınmasına ve ses yapmasına sebep olacaktır..151 in el kitabı varsa , Dişli kutusu , DİPNOT ; İKAZ ve UYARI notlarını tekrar okumanı tavsiye ederim..

zaten 90 numara yağ kitapçığında yazan değer. her 4000 de bir yağı değiştirin demiş kitapçığında. miktarı da 110 ml.

Ahmet Orhan
27 Şubat 2010, 16:10
Arkadaşlar benim 151 rs nin kitabında difransiyelden bahsedilmiyor. Bu konu kaçıncı sayfada, benim motor 2006 model. Benim servisle telefonla görüştüm pazartesi günü difransiyel yağını değiştirecek bu konu ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım.

madmaster
27 Şubat 2010, 16:36
Arkadaşlar benim 151 rs nin kitabında difransiyelden bahsedilmiyor. Bu konu kaçıncı sayfada, benim motor 2006 model. Benim servisle telefonla görüştüm pazartesi günü difransiyel yağını değiştirecek bu konu ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım.

walla benimki de 2006 kitapçık yanımda değil ama sanırım 13 teydi.

banarlı
27 Şubat 2010, 17:46
ya bende anlamıs değilim bu konuyu defransiyel yağı kayısın ordaki dişlilerin içinemi konuyor ben hiç değiştirmedim 28600 km oldu hiç bir sorun yaratmadı inşallah bişi olmaz daha da

madmaster
27 Şubat 2010, 23:18
mondial 151rs kitapçığında 14. sayfa

Diferansiyel yağı
her 4,000 Km veya 6 ayda bir diferansiyel yağını değiştirin. önerilen yağ SAE80W90 dır.
yağı boşalttıktan sonra
a ile gösterilen somunu çıkartıp yaklaşık 110 ml diferansiyel yağını buradan boşaltın ve somunu tekrar yerine takın.

_OLD_
27 Şubat 2010, 23:33
ya bende anlamıs değilim bu konuyu defransiyel yağı kayısın ordaki dişlilerin içinemi konuyor ben hiç değiştirmedim 28600 km oldu hiç bir sorun yaratmadı inşallah bişi olmaz daha da

Sorun yaratığı zaman keşke değiştirseydim demek yerine hemen değiştirmekde büyük yarar olduğunu hatırlatmak isterim.Biçimsiz bir yerde yolda kalmak hiç hoş olmaz.Burası kilitlenince arka tekerlek dönmez,çekmek çözüm olamıyacağından bir araca yükleyip götürmek zorunda kalısınız.

Ahmet Orhan
28 Şubat 2010, 12:54
mondial 151rs kitapçığında 14. sayfa

Diferansiyel yağı
her 4,000 Km veya 6 ayda bir diferansiyel yağını değiştirin. önerilen yağ SAE80W90 dır.
yağı boşalttıktan sonra
a ile gösterilen somunu çıkartıp yaklaşık 110 ml diferansiyel yağını buradan boşaltın ve somunu tekrar yerine takın.

14. sayfada motor yağı var difransiyel yağından kitapcıkta bahsedilmiyor.

madmaster
28 Şubat 2010, 12:59
14. Sayfada motor yağı var difransiyel yağından kitapcıkta bahsedilmiyor.

tarayıcıdan geçirip buraya atacağım..

Ahmet Orhan
01 Mart 2010, 16:42
Bu gün difransiyel yağına serviste bakıldı tertemiz ve dolu, değiştirmediler. Motorum 15000 km.de.

storm150_mmk
01 Mart 2010, 17:55
ya aprasıyla değilmi önemli biseyse deiştirmeleri lazım...

madmaster
02 Mart 2010, 09:34
http://t2.pixhost.org/thumbs/678/1696828_untitled-1.jpg (http://www.pixhost.org/show/678/1696828_untitled-1.jpg)

buyrun mondial 151 rs kitapçığı 14. sayfa

Ahmet Orhan
02 Mart 2010, 15:39
http://t2.pixhost.org/thumbs/678/1696828_untitled-1.jpg (http://www.pixhost.org/show/678/1696828_untitled-1.jpg)

buyrun mondial 151 rs kitapçığı 14. sayfa
Size çok teşekkür ederim. Benim kitapcıkta böyle bir sayfa yok, 14. sayfada bakım tablosu var.

madmaster
02 Mart 2010, 15:47
Size çok teşekkür ederim. Benim kitapcıkta böyle bir sayfa yok, 14. sayfada bakım tablosu var.

rica ederim. kitapçıklar da değişebilir tabi. versiyon farkıdır :):)

huska
02 Mart 2010, 16:46
rica ederim. kitapçıklar da değişebilir tabi. versiyon farkıdır :):)

bende aynı motoru 21000kmdır kullanıorum.servısımle konustum degısmesı gerekırse sıze sormadan degıstırrız dedıler.yanı eger yag yoksa katılıyor varsa degıstırılmesı gerekmıor.en azından 20000kmdır dfransıyelle ılgılı bi problem yasamadım demekki öyle 3000km de degısecek bi yag degıl.

banarlı
02 Mart 2010, 17:55
ya resimde nerde oldu anlasılmıyor nerde bu defransiyel yağının yeri

huska
02 Mart 2010, 18:57
ya resimde nerde oldu anlasılmıyor nerde bu defransiyel yağının yeri

kanka senınkındede sorun yoksa hıc elleme derim.benımkınde kapagın hemen altında 9 10 la ac yağ akacak sonra tekrar sık.vıdayı saga dogru takıp et hemen ılk gelen vıdayı ac yağı koyduktan sonra sıkıca kapat.ama dediğim gıbı benımkı hiç degısmedı.5 yıldır aynı servıse goturuyorum.hususi bunun için tlfn actım ustam o dıfrensıyel senın kullanmanla kıtlenmez kıtlenırse senden hıç para almayacagım dedi:Pbende sımdı gonul rahatlıgıyla bınıyorum.sen içim rahat olsun diyorsan aç iki dakkada halledersin:rendeer:

madmaster
03 Mart 2010, 15:30
huska usta sana güveniyor ve bundan sonra o yağa ellemiyorum.
ama bi prblem olusa var ya :):)
saygılar..

banarlı
03 Mart 2010, 15:44
tamam gerek kalmadı akşam iyice baktım buldum neyin nerde olduğunu ya açtılar su konuyu kafamı karıstırdılar nasıl iştir bu zamanna kadar bişi olmadı madem bu kadar önemli bişi

banarlı
05 Mart 2010, 14:19
en sonun da dökme 90 numara dişli yağı aldım yani ( defransiyel yağı ) yağı bosalttım çamur gibi olmus yağ yağdanlıkla içine bastım yağı yağ taşana kadar sonra elimle tuttum iyice akmasın diye sonra vidasını taktım yerine işlem tamam dır neyse şimdi kafam rahat oldu