PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu işaret ne anlama geliyor ??

Şenonar
30 Ekim 2009, 00:43
Az önce yurt dışında bir siteye bakarken motorların önünde garip bir logo gördüm ama ne olduğunu çözemedim :silent:
http://i35.tinypic.com/29uzgxx.jpg
http://i36.tinypic.com/jq2713.jpg

extreme1925
30 Ekim 2009, 00:44
solak demek oluyor galiba :P :P :wiinkk:

Hay.alper.est
30 Ekim 2009, 00:54
L harfi değilmi bu:mrgreen:

BreakerRuz
30 Ekim 2009, 00:56
Acemi motorcuların, motora yeni başlayanların takmakta zorunlu olduğu bir şeydi bu eğer yanlış hatırlamıyor isem...

Şenonar
30 Ekim 2009, 01:01
Acemi motorcuların, motora yeni başlayanların takmakta zorunlu olduğu bir şeydi bu eğer yanlış hatırlamıyor isem...

bi tür stajer muhabbeti yani :silent:

ibrahim2626
30 Ekim 2009, 01:06
türkiyedede böyle bi uygalama olsa %85takardı heralde:cherry:

RunemagicK
30 Ekim 2009, 01:09
türkiyedede lazım bunlardan
baltalar için - B
makasçılar için - M
katiller için - K
magandalar için - MMM
gibi

GorkeM
30 Ekim 2009, 01:18

Doğru hatırlıyorsun.

melocann
30 Ekim 2009, 01:34
ana benim motordan

keşke böle bi uygulamada türkiyede olsa

asfalt meleği
30 Ekim 2009, 01:37
bundan arkaya da yapıştırmak gerekmez miydi? sıkıştıran olmasın diye.. gerçi oralarda sıkıştıran da yoktur sanırım..

deli_mavi
30 Ekim 2009, 02:46
Sen simdi gelde bu ''L''yi 1000 lik bi fireblade e yada hayabusaya tak:mrgreen:

tnagas
30 Ekim 2009, 02:54
türkiyede taksan polis ceza yazar :) göz alıyor bu diye

kocc
30 Ekim 2009, 02:57
Evet bende ilk yari ehliyet oldugunda mecburen takiyordum , avrupada bu mecburdur teori imtihandan sonra 6 saat pratik egitimi aldiktan sonra bu L harfi (Learner , Leerling anlaminda ögrenci Türkiyede Ö olmali) mecburi olarak takilmali , Pratik imtihani için 6 ay zaman veriliyor o arasi takilma zorunlugundadir , pratik imtihan yapilib ve basariyla geçildiginde bu harf kaldiriliyor...

Volkan Serezli
30 Ekim 2009, 03:02
Türkiyede bole bi uygulama olsa
kmsenin motoruna yapıştıracağını sanmıyorum

kocc
30 Ekim 2009, 03:07

Evet bazen burdada takmayanlar oluyor ama polis bazen rasgele motorculari durduruyor ehliyet kontrolunda daha ögrenci oldugun anlasildiginda büyük bir para cezasi ve motor ehliyeti 1 sene erteleniyor onun için herkes bu riski göze almiyor..

Birde L harfi olmadan kaza yaparsan sigorta hiçbirseyi karsilamiyor hakli olasn bile ...ona göre...

ozrace
30 Ekim 2009, 03:18
Sen simdi gelde bu ''L''yi 1000 lik bi fireblade e yada hayabusaya tak:mrgreen:

motosikletleri gördüysen 125 lik.demekki yeni başlayanlara 1000 lik vermiyolar kanımca:P yani basamak basamak cc yükseltiyor olabilir adamlar:cat:

GorkeM
30 Ekim 2009, 03:20
Evet bizdeki gibi "ilk motorum 1000lik , o beni kullanıyor" konuları açmalarını engelleyen yasalar var.

Sıkıcı. :P
Oysa biz ne güzel eğleniyoruz.
Sahi uzun zamandır böyle konu açılmadı.
Akıllanıyor muyuz yoksa :)

kanucan
30 Ekim 2009, 03:22
çok iyi bi sistem inşallah türkiye ye de gelir.

deli_mavi
30 Ekim 2009, 03:55
Evet bizdeki gibi "ilk motorum 1000lik , o beni kullanıyor" konuları açmalarını engelleyen yasalar var.

Sende inandinmi benim dedigime harbiden yaw...Bari sen yapma yawwww:queen:

dunpa
30 Ekim 2009, 04:57
Bizde bu uygulama olsa kesin bu harfleri modifiye şekillere sokarlar, hatta airbrush yazı modelleri görülebilir :cherry:
Sonrada polisler ellerinde jilet kazıtırlar :cherry:

remzi661
30 Ekim 2009, 05:00
Burada eskiden vardi böyle seyler. Ama motorlarda degil arabalarda olurdu hep..
Anfänger=Acemi
Yasakladilarmi ne yaptilar artik görmüyorum..

sakirpolay
30 Ekim 2009, 09:54
Motosiklet üzerindeki büyük harf "L" kişinin sürüş ehliyeti için başvurusu olduğunu henüz tam ehliyet almadığını, öğrenme aşamadında olduğunu, acemilik yapabileceğini, dikkat edilmesi gereken bir sürücü olduğunu trafikteki diğer kişilere uyarı amaçlı takılmak zorunda olan bir işarettir. L harfi ingilizce Learning yani öğreniyor dan gelmektedir. Saygılar. (KKTC de uygulama bu şekildedir)

forbit
30 Ekim 2009, 10:42
baltalar için - B
makasçılar için - M
katiller için - K
magandalar için - MMM
gibi

güzel olmuş hattaa önce bunları Münübüscülere ve Taksicilere direk hepsinden yapıştırmak gerek yada kafalarına kazıycan ....:pr::pr::pr:

ozan_bursa
30 Ekim 2009, 11:31

bırak yapıştırmayı burda plakaları söküyorlar
gerçi kask ta takmıyorlar ya neyse, o ayrı bri konu

agecu
30 Ekim 2009, 11:52
Bu uygulamanın Türkiye de olmasını isteyen arkadaşlar anlaşılan acemilik dönemlerinizi çabuk attınız. Acaba acemiyken üstünüze direksiyon kıran olmadımı hiç ? bence bu uygulama Türkiyede olursa acemi motor sürücülerinin kaza yapma oranları daha çoğalır. Bir kaç tane geri zekalı çıkarlar yola ahaaa işte orada bi acemi sıkıştır üstüne sür gibisinden keyif alıcanı zanneden ölümcül şakalar yapmaya yeltenebilir. Ben bizzat yaşadım kimsenin yaşamasını istemem...
Bu işaret bizim ülkenin soförlerine çok fazla gelir:farao:

m.şanveren
30 Ekim 2009, 11:53

yok daha geçenlerde biri açmıştı 16 yaşımdayım 600cc makina alıcam aliiimmmiii:queen:

daha çok var bize.adamlar kask takmıyo (L) hiç takmaz.trafiktede zaten malum hele birde acemi damgalı gezersek yanımıza birtane tofaş yanaşıp durlan şunun bi aklını alim ...hahahah (altına kaçırdı acemi) gibi şeylerle karşılaşmak çok mümkün.yahu herif sürücü adayı yazılı aracı sıkştırıyo içindeki zaten acemi korna korna çekilsene nebilim tampona sıfır gitme..yok yaa hocam biz adam olamayız:farao:

agecu
30 Ekim 2009, 12:10
bazı evlerin önünde dikkat köpek var yazardı eskiden. şimdilerde dikkat eğitimli köpek var yazıyor bazı bölgelerde:P
bence motor larada
P : dikkat piskopatdır bulaşma
E : Elektro şoku var canınız yanabilir.
Z : Zincir taşıyor.
T : Tabancası var uzak dur.
D : Dengesizdir, sorumluluk kabul etmez.

güzelim yurduma böyle şeyler lazım. Nasılsa bahane arıyoruz...

azgurbuz
30 Ekim 2009, 12:16
"L" değil ne yapıştırırsan yapıştır, hoşgörü tükenmiş insanımızda.

Sabah otobanda 130-140 ile iki araba geçti beni. Öndeki kızı 1m (abartmıyorum!) mesafeden Doblo takip ediyordu. Anasınıda öyle takip ederler inşallah. Cana kast örneklerinden bir tane daha...

by_dengesiz
30 Ekim 2009, 12:41
L harfini görünce aklıma uzun ve geniş araç geldi,peh,ne alaka dimi:silent: :silent: :silent: :silent: :silent: :silent: :silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:28 ----------

bazı evlerin önünde dikkat köpek var yazardı eskiden. şimdilerde dikkat eğitimli köpek var yazıyor bazı bölgelerde:P
bence motor larada
P : dikkat piskopatdır bulaşma
E : Elektro şoku var canınız yanabilir.
Z : Zincir taşıyor.
T : Tabancası var uzak dur.
D : Dengesizdir, sorumluluk kabul etmez.

güzelim yurduma böyle şeyler lazım. Nasılsa bahane arıyoruz...

T ve D harfleri bana uyar,D harfinden sorumluluk kabul etmez kısmını çıkartıyorum

kurubuz
30 Ekim 2009, 12:52
L nin anlama LEARNER yani öğrenci veya acemi sürücüdür. Bazı ülkelerde ehliyetini almadan önceki öğrenme döneminde , bazılarında ise aldıktan sonra da bir yıl süre ile araçta bulundurulması gerekir. Yani kısaca anlamı ACEMİ dir.

yürekçe
30 Ekim 2009, 12:53
BENCE GÜZEL BİR KONU BU. bilmediğim bir şey öğrenmiş oldum.
çok teşekkür ederim...

banalazim
30 Ekim 2009, 12:53
bizim memleketimizde elindeki alet yada araçla ölümcül şakalar yapmaya alışmışız, ben sillahla, vururum he! diyerek şaka yapan ve ateşlenen silahlar gördüm kaldıki birde araç önüne acemi kullanıcı yazıcam ve trafiğe çıkıcam garanti ediyorum yarım saate kalmadan bir aracın altında yada refujlarda son bulacak macera...

Bartu35
30 Ekim 2009, 13:16
ne güzel ya bizdede olsa keske bide avrupada söyle bi sistem var ilk olarak sana 150cc den fazla vermiyolar sonra 2 yıl falan gecince 250 lik alabiliyosun daha sonra 500-600 2 sene arayla tabi sonra 1000 sonra tekrar 2 sene arayla 1000+ olması lazım 2 sene gecmeden vermiyolar alamıyosun işe bak ne güzel yaa

Akileos
30 Ekim 2009, 13:20
motorun bedeni hacı..large bedenmiş....:mrgreen:

Syanur
30 Ekim 2009, 14:08
baltalar için - B
makasçılar için - M
katiller için - K
magandalar için - MMM
gibi

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

CAPANORD
30 Ekim 2009, 19:44
:pr:Arkadaşlar bu kazmalar için K
lavuklar için LL
tüpgazcılar için TG
aygazcılar için AG
arkadan gelenler için ARGEL
diye devam ediyor....Güzel bir uygulama

sularseller
30 Ekim 2009, 20:32
Yerinde bir uygulama.Hem trafiktekiler,yayalar hemde sürücü için.

chopperb
30 Ekim 2009, 21:17
L harfi değilmi bu:mrgreen:

koptum :mrgreen::mrgreen:

Şenonar
01 Kasım 2009, 17:13
Cevaplar için teşekkürler gerçekten güzel bir uygulamaymış öğrenmiş oldum mutlu oldum :mrgreen: