PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet Romatizmaya mı neden oluyor?

musti81
29 Ekim 2009, 01:49
Hep böyle bir söylenti var ileride çekersin diyorlar....:silent:

Osbourne
29 Ekim 2009, 01:53
Romatizma mıdır adı bilmiyorum ama eğer bacak korumaları ve hatta sağlam bir deri pantolonla kullanılmıyor ve haftanın en az 3-4 günü yaz-kış motosiklete biniliyorsa, erken yaşta dizlerde arıza çıktığı duyumlarıma gçre doğrudur..
Ama korumalar tam ve rüzgar kesici materyalden üretilmişlerse diğer her insan gibi standart riske sahibiz..

Rüzgar bence kazadan sonraki en büyük 2. risk..

Levsy
29 Ekim 2009, 02:01
Hava soğuk veya sıcak olsun sürekli rüzgara maruz kalmak maalesef uzun vadede sorunlara yol açacaktır. Tedbir herşeyi çözer. Çok sık motosiklete binenler yazın dizlik takıp mont giyerek riski azaltmalıdırlar. Soğukta zaten full giyinmek lazım malumunuz. Hal böyle iken sabah duş alıp hemen motora atlayıp yola çıkanlar var ki durumları maalesef çok vahim :) Bu forumda bile bunu yapan çok arkadaşımız olacağını tahmin ediyorum.

s3ns4t10n
29 Ekim 2009, 02:35
arkadaşlar yaz, kış farketmez gün icinde motor sürdükten sonra kac saat gecerse gecsin istersen sıcak suyla banyo yap aksam yatağa yattıgınızda ellerinizi diz kapaklarına koyun anlarsınız korumaların önemini..

cakalaz
29 Ekim 2009, 11:47
Ben her gün Banyo yaparım ve ardından atlar motora gezmeye giderim malesef... Gercekten büyük arızalar cıkacak biliyorum ama yine de ne banyomdan ne de motordan vazgecemiyorum :)

ufuktan
29 Ekim 2009, 12:06
vücut nemliyken ... ter , yağmur , havadaki nem vss....

+ rüzgarla birleşirse romatizma kaçınılmaz olur .... özellikle kışın yeteri koruma ile binmeyenler büyük risk altında ...

*** havalandırması iyi olan , rüzgara ve soğuğa dayanıklı kıyafetler tercih edilmeli .... yağmur için mutlaka yağmurluk kullanılması gerekir ...

Ramazan Can
29 Ekim 2009, 12:30
doğru ama ne motodan nede rüzgardan vazgeçerim...

ugur volkan
29 Ekim 2009, 12:35
Biz gene önlemimizi alalımda, olacağı varsa zaten olacak.

panic adak
29 Ekim 2009, 12:35
moto kuryelere simdi acıdım açıkcası. adamlar kar-kış-yaz demeden motor üstündeler. ben 400 liraya tam takım koruma aldım ama yine uzun yol yaptığımda dizlerimin ve omuzlarımın ağrıdığını ve üşüdüğünü hissediyorum.

KUVVETMİRA
29 Ekim 2009, 12:36
"aşık'ın çilesi maşuktandır"

heleki dik oturulan ve rüzgar korumasız tasarımlar uzun vadede iflah kesici rol oynar.

ilk kask alışımda soğuktan ve gözlerimin yaşarmasındandı.

motor işi sakat iş kardeşim :)

cihan_kavsak
29 Ekim 2009, 13:04
alakası yok ya 10 yaşında henüz hiç motora binmemiş olmama ragmen eklem romatizması teşisi konmuştu kısacası alakası yok

KUVVETMİRA
29 Ekim 2009, 13:11
alakası yok ya 10 yaşında henüz hiç motora binmemiş olmama ragmen eklem romatizması teşisi konmuştu kısacası alakası yok

evet gerçekten, yıllarca maruz kalınan soğuğun, rüzgarın sağlığa hiçbir etkisi yoktur demek çok tıbbi bi açıklama oldu :farao:

UmARsIZ
29 Ekim 2009, 13:16
Romatizma nedir
http://www.romatizma.net/Toplum/?tnc=RomatizmaNedir

iptaluyelik02
29 Ekim 2009, 13:33
Motosiklet kullanırken salt üşümeye bağlı değil,hareketsizliğe bağlı olarak da romatizmal hastalıklar ortaya çıkabilir o yüzden
1-tam korumalı olmak
2-Motor üzerinde duruş pozisyonunu imkanlar ölçüsünde zaman zaman değiştirmek
3-Sık mola vermek ve molalarda hafif egzersizler yapmak gerekir

sternboy
29 Ekim 2009, 14:05
hayatlarında uzun yıllar motosiklet kullanmış olan 50 55 yaş arası tanıdıklarım heveslenme motora ben dizlerimin ağrısından adım atamıyorum diyolar banada

Levsy
29 Ekim 2009, 14:26

Biz burada romatizma veya diğer eklem problemlerinin tek nedeni motosiklettir desek senin bu cevabın mantıklı olacak sevgili cihan.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:24 ----------

3-Sık mola vermek ve molalarda hafif egzersizler yapmak gerekir

İşte bunu etraftakilerin garip bakışlarına rağmen kesinlikle yapıyorum.

m.şanveren
29 Ekim 2009, 14:29
1)motora korumasız binince iç hstalıklara yakalanma riski çok fazla romatizma baş ağrıları vs.
2)tam korumalı olduğumuzda gerekli egzersizleri yaptığımızda sorun olmucaktır
3)insanı birçok pislikten alıkoyuyor. düşünsenize koskoca bir hafta çalıştınız(6)(5)gün yorgunluğunuzu pazarsabahı güzel bir kahvaltıdan sonra motorunuzu yıkıyosunuz bakımını yapıyorsunuz silip parşatıyosunuz nekadar güzel...

yanlız kalıbımı ortaya koyarım sigaradan daha zararsızdır.

by_001
29 Ekim 2009, 14:30
kendimi bildim bileli ayaklarım agrır,:silent:

ilk okula giderken romatizma için tedavi görüyordum..

yani motora binsemde aynı,binmesemde..:cat:

deselerki bugun motorda öleceksin binme,bir an bile düşünmem basarım marşa

dert gelcekse motordan gelsinn...:cat: :cat: :cat:

DEMARKO
29 Ekim 2009, 15:14
arkadaşlar, 10 yaşında romatizmaya yakalandım,sürekli tedavi gördüm,yemediğim iğne kalmadı, doktorun soğuktan korunacaksın dediği halde biz gittik motor aldık,zaten bacaklarda kasılma var,soğuk havalarda tam korumalı oduğum halde,bacak kasılmalarından dolayı, motor üzerinde hareketsizlikten bel fıtığına yakalndık,salı günü amaliyat olduk bu sevdadan vazgeçtik,şimdi yatak içinde fotolarla avunuyoruz.....romatizmalı olduğunu bildiğin halde motora sakın binme benden söylemesi,,,,,,

sysroot
29 Ekim 2009, 16:01
kendimi bildim bileli ayaklarım agrır,:silent:

ilk okula giderken romatizma için tedavi görüyordum..

yani motora binsemde aynı,binmesemde..:cat:

deselerki bugun motorda öleceksin binme,bir an bile düşünmem basarım marşa

dert gelcekse motordan gelsinn...:cat: :cat: :cat:

Saçmaladın , vatan meselesi haline getirmeyelim olayı.Felç kalıp sadece gözlerini hareket ettirdiğin anda görürüm ölüceğini bilsen bile motosiklete binmeyi:)
Bizde kullanıyoruzda abartmayalım.

tigermbz
29 Ekim 2009, 16:10
motosiklete binmek romatizmaya sebep olmaz musti; başlık yanlış!
motosiklet üzerinde maruz kalacağınız rüzgar romatizmaya sebep olabilir
günümüzde rüzgar geçirmeyen giysiler, dahası dizlik denen bir koruma var değil mi?

mondial50tt
29 Ekim 2009, 16:52
scooter kullanan bizlerin bu rüzgarı daha az yiyerek (ayak diz bölgesi) romatizmaya yakalanma rtiskimiz daha az olabilir mi :silent:

gkhnkzy
29 Ekim 2009, 17:13
sabah duş alıp hemen motora atlayıp yola çıkanlar var ki durumları maalesef çok vahim :) Bu forumda bile bunu yapan çok arkadaşımız olacağını tahmin ediyorum.

:salut::salut:

mahallenin delisi derdik adamın birine.. psikopatın önde gideniydi.. yazın sokakta kışın hapiste.. benim motor aldığımı gördü ve o bile (motor şeytan işi abii) dedi :cyclopsan
ilerde çok çekersin dedi.. rüzgar başa bela dedii.. deli meli ama bazen doğru konuşuyoo.. malum 40 derece sıcakta bile insanın böbreği soğuk alır

iptaluyelik02
29 Ekim 2009, 18:59
Yahu aramızda doktor yok mu?
Kendi kendimize tıbbi yorumlar yapıyoruz
Bunun bilimsel bir açıklaması olmalı

bassturbin
29 Ekim 2009, 19:23
Motosiklette veya başka sürekli kullanılan bir araçta rüzgar çarpması haricinde hareketsiz kalındığı için kasılma ve buna oranla eklem ve adelelerde tembellik olabilir sonrada bunlar romatizmaya çevirebilir.Yakınlarımdan muhasebe işinle uğraşanlar var hep boyunları beli tutulur bilgisayar kullanmaktan ve masa başında sürekli iş yapıp eğik kalan omurilikten ve şekilsiz oturuştan dolayı.Doktora gidincede egzersiz verir vede ilaç verir.Bence rüzgar çarpması bir yana hareketsizlikten güçsüzleşen adele ve eklemler romatizmaya yakalanma riski fazladır diye düşünüyorum.

Sağa sola arabayla gidenlerde veya araba kullananlarda farkında olmadan bir tembellik ve kilo alma görünebilir.Aynı şey motor içinde geçerli olabilir.Ekstradan aletli cimlastik veya egzersiz yapılırsa faydalı olur kanaatindeyim...

VaScO1925
29 Ekim 2009, 19:25
atın ölümü arpadan olsun zıkkım olsun :P

Sancarovski
17 Aralık 2009, 23:42
Bu havalarda bile maalesef kot pantolanla falan binenler var hala.

Eldiven takmamakta parmaklarda hasara neden oluyor, romatizmal sorunlara yani, kimse bu konuya değinmemiş.

jason55
18 Aralık 2009, 00:34
Bazı arkadaşların bahsettiği gibi rüzgarın yanında esas tehlike özellikle motorun üzerinde uzun süre kalan arkadaşlarda görülen fibromiyolojik kasılmalar.
Yani özellikle sırt ve ense kısmındaki kasların uzun süre hareketsiz kalmasından dolayı kasılmalar ve tutulmalar oluyor ve ileri safhada baş ağrılarını tetikleyici ve uyku düzenini bozucu durumlara kadar ilerliyor.
Ben bu şikayetlerden dolayı doktora gitmiştim.egzersiz hareketleri ve kas gevşetici vermişti. Düzelmediği durumlarda akupunktur veya fizik tedaviye başvuruluyor fakat motor kullanıp da bu durumdan kurtulmanın yolları düzenli olarak egzersiz ve spor. bunun yanında basit kas gevşeticiler de kullanabilirsiniz

son olarak eklemek isterim ki bellik kullanımınında ileri de böbrek sağlığında problemler yaşanmasını engellediğini unutmayalım... saygılar..

motorhocası
18 Aralık 2009, 00:39
Dizlik kullanın,bir de doktoru dinleyin:mrgreen:

http://www.uzmantv.com/romatizma-belirtileri-nelerdir

M'ARRENTZIEH
18 Aralık 2009, 00:43
romatizmaya neden olan şey motosiklet değil, rüzgar.. Sadece önlem alınmalı.. (ki bilenler yukarıda sıralamış)