PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz Farlar Gözünüzü Alıyor mu?

musti81
28 Ekim 2009, 01:33
Çift yönlü yollarda karşıdan gelen bazı araçlar yapıyor bunu beyaz far kullanıyor gözümü alıyor birşey göremiyorum...Size de oluyor mu...?:silent:

doans
28 Ekim 2009, 01:39
uzun zaman gece yolculuğu yaptiktan snra gözümü alıyor benimde..

Bartu35
28 Ekim 2009, 01:42
almaz olurmuya kısa olunca pek olmuyo uzunda cok kötü sellektör yapıyorum kapamıyo bende acıyorum uzunları :P

Memotor
28 Ekim 2009, 01:55
alıyor...:)

Jagadam
28 Ekim 2009, 02:06
Gözümü alıyor, ağzımı bozuyor :)

Birkannn
28 Ekim 2009, 02:09
once cok rahatsiz ediyor ama dikkatini vermessen cokda etkilemiyor eskiden cok yoktu ama artik herkezde var

Oz.
28 Ekim 2009, 02:10
Almasına alıyorda, yapacak birşey yok. Bazıları sırf artislik olduğu için takıyor, bazıları ise göremediği için ayırt edemeyeceğimiz içinde ağzımızı bozamıyoruz..! :)

choconut
28 Ekim 2009, 02:39
çakma zenonlar fena rahatsız ediyor hemde..:pr:

RoLa
28 Ekim 2009, 02:43
yok bi tek sende oluyodur :D

alpzeuz
28 Ekim 2009, 02:54
göze bi rahatsızlık vermiyor motoroda arabalardan daha çok yakışıyor

Wallace
28 Ekim 2009, 03:18
benimde bazen gözümü alıyor. sanırım bazı araçlarınki daha kuvvetli. srf bu yüzden antifar gözlük almayı düşünüyorum

CengizhanD
28 Ekim 2009, 03:29
sanırım benim gözler hassas gözlüğe falan ihtiyaç duymuyorum ama normal far bile rahatsız ediyor beni.

kanucan
28 Ekim 2009, 06:05
yayayken bile alıyo bende yaa:mrgreen:

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 07:48
Senin beyaz far zannettiğin şeyleri bi tarif etmeye çalışayım:
1-Normal ampüller 55 Watt ama aynı boyutta 100 Watt ampül takanlar var.
Oysa 100 Watt lık ampuller sadece offroad kullanımı amaçlıdır Bir çok ülkede normal
yollarda kullanımı yasaktır.
2-Türkiye'de müthiş bir xenon kandırmacası var,normal farlara takılan xenonlar tam bir tuzak normal ampul için yapılmış farlara xenon takılıyor ve ışık dağıldığı için karşıdan geleni rahat sız ediyor.Xenon sistemi mercekli olmalıdır.
Bu konuda bir çok bilimsel çalışma yapıldığı için teknik ayrıntıları vermeye gerek yok.
Gelelim işin diğer boyutlarına
a-TUVTURK te muayenede 100 w ampul yada xenon yüzünden araç ağır kusurlu sayılır ve geçmez.
b-Bu tip uygulamalar bir kazaya sebeb olursa ve "karşımdaki aracın ışığı gözümü aldı denirse ve diğer araçta 100 w ampul veya yüksek güçlü yanlış uygulanmış xenon'un olduğu tesbit edilirse o araç sahibinin kusuru önem kazanır.

htmetin
28 Ekim 2009, 09:24
Bu beyaz ampülleri; xenonmu demek lazım? Hani şu florasan gibi aydılatanları, aslında külliyen yasaklamaları lazım. Zaten uzun yolda sürücüsüne de bir yardımı yok karşıdan gelen diğer sürücüyede zararı var.

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 09:37
Bu beyaz ampülleri; xenonmu demek lazım? Hani şu florasan gibi aydılatanları, aslında külliyen yasaklamaları lazım. Zaten uzun yolda sürücüsüne de bir yardımı yok karşıdan gelen diğer sürücüyede zararı var.

Gerçek Xenonlar mercekle kullanıldığı için kolay kolay göz almaz.Onlar sadece yolun bir noktasını aydınlatır,Sonradan takılan Xenon ampüller ise tavan lambası gibi her yeri aydınlatır,ileriyi göstermez.

brody
28 Ekim 2009, 10:52
Ben de nefret ediyorum. Araba kullanırkenden de dikiz aynasından yansıyan ışıkları çok rahatsız edici oluyor. Bazen önüme geçmesine izin verip ben de arkasından uzunları yakıyorum.

Hay.alper.est
28 Ekim 2009, 11:00
Alıyor musti çözümün var mı?:mrgreen:

motoking16
28 Ekim 2009, 11:34
Adamı indirip benzetip karakolluk olunabilir yada kendimiz adam yol verip arkasında uzunları açıp adamı rahatsız edebilriz.

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 12:57
Ben de nefret ediyorum. Araba kullanırkenden de dikiz aynasından yansıyan ışıkları çok rahatsız edici oluyor. Bazen önüme geçmesine izin verip ben de arkasından uzunları yakıyorum.

bunu yapacağına tavandaki aynanı gece sürüşü için ayarla,sol taraftaki aynanı da tam ona karşı gelecek yani kendi ışığıyla kendi gözünü alacak şekilde ayarla
hala devam ediyorsa sal öküzü gitsin.

ilhan1154
28 Ekim 2009, 13:02
hava bide yağışlıysa vizorde ıslaksa gelen ışık iyice dağılıyor

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 13:04

vizör için yağmur kaydırıcı spreyleri kullanabilirsin.

askon
28 Ekim 2009, 13:40
kaliteli araçların ışığı cıdden gözümü almıyor cakma olanlar ise zaten belli oluyor malesef bunların sayısıda cok iyi havada bıle sis farını acanlar mevcut durum karışık ama şehır içinde ışık kırılması cok olduğundan dolayımıdır nedır benı rahatsız etmıyor gözlerimi kacırıyorum hızımın ulaşacağı noktaya doğru ama bu karanlık bır yolda olmaz sanırım çünkü karşı karşıya kalmak gözlerınızi cidden alır

ilhan1154
28 Ekim 2009, 13:42
vizör için yağmur kaydırıcı spreyleri kullanabilirsin.

evde yağmur olmadığı için gerek kalmıo.:pale:
artık yağmurda kullanabilceğim araçım yok :salut::salut:

musti81
28 Ekim 2009, 13:44
evde yağmur olmadığı için gerek kalmıo.:pale:
artık yağmurda kullanabilceğim araçım yok :salut::salut:

Al la benim motoru kesmez seni ama işini görür..:wiinkk:

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 13:45
Işığa karşı hassasiyetiniz varsa gözlerinizi de kontrol ettirmenizi öneririm.

eftelya
28 Ekim 2009, 13:48
benim gözlerimi de çok alıyor . hatta bazen neredeyse duracak kadar yavaşlayıp geçip gitmesini bekliyorum : ) yolu hiç göremiyorum

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 13:53
benim gözlerimi de çok alıyor . hatta bazen neredeyse duracak kadar yavaşlayıp geçip gitmesini bekliyorum : ) yolu hiç göremiyorum

Miyopi var mı?Miyop insanlar ışığa karşı hassastırlar.

eftelya
28 Ekim 2009, 14:15

yo gözlerimle ilgili herhangi bir rahatsızlığım yok . presbiyopi var birazcık ama o da herkeste var : )

musti81
28 Ekim 2009, 14:17

Sanırım buydu cevap..:)

necatik35
28 Ekim 2009, 14:22
Senin beyaz far zannettiğin şeyleri bi tarif etmeye çalışayım:
1-Normal ampüller 55 Watt ama aynı boyutta 100 Watt ampül takanlar var.
Oysa 100 Watt lık ampuller sadece offroad kullanımı amaçlıdır Bir çok ülkede normal
yollarda kullanımı yasaktır.
2-Türkiye'de müthiş bir xenon kandırmacası var,normal farlara takılan xenonlar tam bir tuzak normal ampul için yapılmış farlara xenon takılıyor ve ışık dağıldığı için karşıdan geleni rahat sız ediyor.Xenon sistemi mercekli olmalıdır.
Bu konuda bir çok bilimsel çalışma yapıldığı için teknik ayrıntıları vermeye gerek yok.
Gelelim işin diğer boyutlarına
a-TUVTURK te muayenede 100 w ampul yada xenon yüzünden araç ağır kusurlu sayılır ve geçmez.
b-Bu tip uygulamalar bir kazaya sebeb olursa ve "karşımdaki aracın ışığı gözümü aldı denirse ve diğer araçta 100 w ampul veya yüksek güçlü yanlış uygulanmış xenon'un olduğu tesbit edilirse o araç sahibinin kusuru önem kazanır.

Çok doğru söylemişsin:cat:

iptaluyelik02
28 Ekim 2009, 14:38
Bu konuda söylenmesi gereken bir sey de şudur:
Bizde sürücüler araç sürmeyi el ve göz yordamı ile öğrenir
bu yüzden gece sürüşünde nereye bakacaklarını bilemezler ve karşıdan gelen aracın ışıklarına odaklanırlar.

yürekçe
28 Ekim 2009, 15:09
alıyor, almıyor, alıyor, almıyor, alıyor.....

alıyormuş.... :P

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:09 ----------

HAFIZAN TATİLDEN DÖNMÜŞ...HOŞGELDİN TEKRARDAN :rendeer::wiinkk::cat::rendeer::rendeer:

Barış Şuşut
28 Ekim 2009, 15:27
xenon ilk olarak pahalı grup arabalarda standart kullanılmaya başlandı .. far içindeki çanağın odaklaması ve önündeki cam bu ampule göre fabrika çıkışı ayarlıdır. zaten burada amaç hem optimum aydınlığı yakalamak hemde karşıdan gelen aracı eski usül ampullere göre daha az rahatsız etmektir.

Mercedes BMW gibi araçlar karşıda ki aracı daha çok rahatsız eden bir sistemi standart hale getirirlermi ..

Ama modifiye manyaklığı şahinden doğan görünümü elde etme hırsı bu işin içinede limon sıktı hali ile far tası aynı , far camı aynı sadece içindeki ampul değişirse ortaya azotlu bir netice çıktı

bırakın arabayı skutırlarda dahi bu çakma xenonlar bir furya oldu. geçen karşıdan bi scutır geliyo sanırsın iş makinası Allah allah değil yolu 180derece açı içinde her şeyi aydınlatıyor koy halı sahanın 4 köşesine bu motordan extra ışığa gerek yok.

Yakında zaten yurdum polisi bu sonradan çakma xenonlara cezaları döşenmeye başlarlar