PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kiminle Motor Sürülür?

Carl Gustav
26 Ekim 2009, 11:58
Geçen ay Sodex fuarcılığın dergisinde yayınlanan yazım:

"Motor sürerken seçtiğimiz arkadaşlar, trajedi ile mutluluk arasındaki farka neden olabilir.

Bir çoğumuz yapmışızdır. Birkaç arkadaş motorla yola çıkıp biraz sonra farkında olarak veya olmayarak sürüşümüz ufak bir kapışmaya (yarışa) dönüşür. Rezil olmamak adına grupla beraber ya da başta kalabilmek için rahat ettiğimiz tempodan çok daha hızlı sürmeye başlarız. Kavşaklarda durmayıp, kör virajlarda ve dönüşlerde kendi başımıza sürerken gideceğimizden çok daha hızlı süreriz. Bu tempoyla baş edecek tekniğimiz ya da motora hakimiyetimiz de olabilir, hatta pistte bundan çok daha hızlı sürüyor olabiliriz. Fakat beklenmedik durumlar için her zaman bıraktığımız güvenlik payını bırakmamaya başlarız. Misal: bakmadan önümüze kıracak otomobil, duvarın arkasına park etmiş müşteri bekleyen minibüs, bir sonraki viraja saçılmış mıcır ya da yola dökülmüş mazot gibi. Böyle bir grupla sürmek heyecanlı fakat aptalcadır. İşte bu yüzden beraber sürdüğümüz kişi ya da kişileri seçerken dikkatli olmalıyız.

KÖTÜ

Beraber motor sürülebilecek en kötü arkadaşlar kendine veya başkasına bir şeyler ispatlama derdinde olanlardır. Öncelikle bu tipler daima sizi “yenmeye”, geçmeye ya da fark açmaya çalışırlar. Ayrıca, bunun onlar için çok önemli olduğunu bildiğinizden ve sizi her yendiklerini hissettiklerinde bunu size defalarca hatırlatarak baydıkları için kendimizi yarışmaya mecbur hissediyor olabiliriz. Eğer onlardan daha iyi bir sürücü olduğumuzu biliyorsak bu durum daha da rahatsızlık vericidir. Onlar tam bir salak gibi sürerlerken, geçilirsek sonrasında gelebilecek dırdırdan kurtulmak için biz daha da salak gibi sürüyor olabiliriz. Eğer oyuna gelmezsek yaşayabileceğimiz sahne şöyledir: Aptal bir ifadeyle “Ne oldu sana” diye sorarlar. Sakin bir şekilde “Salak gibi sürüyordun, hayatta olduğun için şanslısın ve ben de sana uymadım” diye cevap veririz. “Yetişemiyordum desen daha doğru olur!” şeklinde gelir zafer dolu çığlıklar. Ve buna inanırlar da. Sakin kalmaya, bulaşmamaya çalışırız ama olmadığı halde daha iyi bir sürücü olduğundan dem vurması bizi rahatsız eder. En iyisi bu modellerle sürmemektir.

İYİ

Biraz evvel anlattıklarımdan yanlış anlaşılmalar da çıkabilir. Birilerini takip etmeye çalışmak daima kötü değildir. İyi bir sürücüyü takip ederek çok şey öğrenebiliriz. Misal motoru düşündüğünüzden çok daha fazla yatırabileceğimizi görebiliriz ya da viraj çizgimizi iyileştirmemize yardımı dokunabilir. Ya da viraj girişinde daha fazla görüş elde edebilmek için farklı konumlanma olabilir veya kafaya koyduğumuzda aslında ne kadar sert fren yapabileceğimizi görmek olabilir.
Ancak, göz önüne almak gereken iki konu vardır:
1.si takip etmeye çalıştığımız kişi iyi bir sürücü mü, yoksa, deli midir?
2.si ise sürdüğümüz motor takip ettiğimiz kişinin motoruyla aşık atabilecek bir makine midir?

Eğer bu sorulara tatminkâr cevaplar verebiliyorsak, takip edelim ve öğrenelim. Kendi kararlarınızı verin ve geride kalmaktan çekinmeyin.

ÇİRKİN

Başka bir açıdan olaya bakalım. Eğer biri bizi takip ediyor ve yetişmeye çalışıyorsa, sürüşümüzün onu nasıl etkilediğini düşünelim. Takip eden kişi açıkça kendini zorluyorsa birkaç tercihimiz vardır:

1. Arkadakinin durumuna bakmadan devam edelim. Herkes kendinden sorumludur. Eh evet fakat kaza yaparlarsa bu insanları sonlarına götürdüğümüz için suçluluk ve vicdan azabı duyarız. Bizim kabahatimiz olmasa da biz de işin içindeydik.

2. Durun. Onları da kenara çekin. Onlar için endişelendiğinizi açıklayın. Bu, büyük ihtimalle en sorumlu davranıştır ancak, kulağa çok küstahça gelecektir ve büyük ihtimalle bu söylediklerimiz için bize kimse teşekkür etmeyecektir.

3. Daha hızlı gidelim ki kaza yaptıklarını görmeden uzaklaşalım. Gözden ırak akıldan ırak.

4. Onların baş edebileceği bir tempoya düşelim. Onları geride tutacak kadar hızlı, imha olmalarını engelleyecek kadar yavaş. Bu tutulabilecek en güzel yoldur.

Her kimle sürersek sürelim onların sürüşümüzü nasıl etkilediğini ve bizim onların sürüşünü nasıl etkilediğimizi düşünelim. Eğer durumdan mutlu değilseniz beraber sürecek başka arkadaş(lar) seçin."

Slmlr
Brkn

yeschim
26 Ekim 2009, 12:36
Çok güzel bir yazı olmuş, bu konuda hemfikirim sizinle. Motosiklet kullanmayı bir güç gösterisine dönüştürenlerle keyif için sürenleri iyi analiz edip ona göre seçim yapmalıyız ki bu hayatta kalma ya da kalmama seçimiyle doğru orantılıdır bence de. Emeğinize sağlık :rendeer:

COQ
26 Ekim 2009, 14:17
Arkadasim lafi ne dolandiriyosun.
Açik açik yazsana kapismaya d..tüm yemiyor diye.::miiz::

Gel kapisalim dedik, ha bire yan çiziyon.
Yok aptalca suruyodun ben de ayni aptalligi yapmak istemedim, yok senin için endiseleniyorum.

Yiyiyosa çikalim Riva yoluna.
Hem BBG evide varmis orda.::blusssh:

:P:P:P

Eline saglik Barkin.
Bizim gurup surusune yeni katilan arkadaslara soyledigimiz bir sozumuz vardir.
Bu motosiklet senin.
Surucu sensin.
Kendi surusunu yap.:cat:

Carl Gustav
26 Ekim 2009, 14:23
Arkadasim lafi ne dolandiriyosun.
Yiyiyosa çikalim Riva yoluna...

Bu yakınlarda gelecek misin memlekete (yılbaşı hesabı)?

Slmlr
Brkn

COQ
26 Ekim 2009, 14:29
Bu yakınlarda gelecek misin memlekete (yılbaşı hesabı)?

Slmlr
Brkn

Isim basimdan askin yazdan once mumkun degil.
Sen gel bir kaç gun yilbasi tatili yapalim.

Yilbasinda Paris.....
Kulaga hos geliyor.:wiinkk:

Neler yapiyosun gorunmez oldun iyice.
Var mi dergi vs. çalismasi?

Carl Gustav
27 Ekim 2009, 23:00
Isim basimdan askin yazdan once mumkun degil.
Sen gel bir kaç gun yilbasi tatili yapalim.

Sağol babam. Ama ciddiye alır gelirim bak :P.

Neler yapiyosun gorunmez oldun iyice.
Var mi dergi vs. çalismasi?

Dergi babında Otohaber'de yazıyorum ara ara.

Gerisi tahmin edebielceğin gibi acılar dünyası.

Slmlr
Brkn

yürekçe
27 Ekim 2009, 23:27
evet, bir zamanlar fazerlarla yola çıkan ben, beni beklemek zorunda kalan fazerlar, rt 1150 ler...
sonra bana yetişmeye çalışan cbf150... beklersem bindiğimden bişey anlamıcam, hızlanırsam grupla çıkmanın anlamsızlığı...

baktım ki tadı yok, hep tek tam tek...

arı bir anlatımla söylemek istediğini net bir şekilde ortaya koyabilmiş güzel yazılardan biri, tebrik ederim. :)

Sadık1453
27 Ekim 2009, 23:48
Güzel yazı eline sağlık.
1. Benden iyi sürülerle sürerim arkalarında kalırım zaten önümden gidebilecek kadar kaliteli ve egosunu törpüleyebilen biri ile yola çıkarım.

2. Arkamda kalmakdan yerinmeyecek insanlarla sürerim.

COQ
27 Ekim 2009, 23:51
Sağol babam. Ama ciddiye alır gelirim bak :P.

Dergi babında Otohaber'de yazıyorum ara ara.

Gerisi tahmin edebielceğin gibi acılar dünyası.

Slmlr
Brkn

Buyur gel yahu!
Ben ciddi dedim.
Hatta yaninda hediyesi olarak yeni VFR'yi test etme imkanimiz da var. :wiinkk:
:)

Ben de firsat bu firsat deyip bir kaç gun tatil yaparim bari.

Otohaber dergisini tanimiyorum.
Geldigimde bakarim neler yapiyorsunuz.

Turkiye sartlarinda en ekillica olani, oto-moto seklinde bir dergi çikartmak sanirim.
Dergi okuyucusu henuz kategori seçecek kadar çesitlenmemis.

Kirk yilda bir ugruyorsun, hos sohbet yapip duruyoruz.
Aslinda yazinla ilgili degerlendirme yapacaktim ama neyse, sonra yaparim.:P

ozrace
28 Ekim 2009, 00:05
paylaşım için teşekürler

yalnız_kurt
28 Ekim 2009, 00:16
Cok guzel bır yazı dusuncene ve kalemıne saglık.
İznin olursa bu yazını bızım sıtede de yayınlamak ıstıyorum.

avkan65
28 Ekim 2009, 11:23
Gurup sürüşlerinde kapışma ,yarış etme gibi bir düşünce olmamalıdır , sonuçta gurup sürüşü yaptığımız kişlerle yarış etmeye gitmiyoruz ,eğlenmeye gezmeye gidiyoruz ,dolayısıyla bu gibi durumlarda bir yerden bir yere kazasız ,risk almadan ulaşmak asıl amaç olmalı ve bu düşünce ile kendini ve diğer arkadaşlarını riske etmeden kontrollü sürüş yapılmalıdır.

Okan Sinan Ocan
15 Eylül 2011, 16:02
Tekrar okunması gereken bir yazı ,

Bilinçli bir şekilde hortlatıyorum.

sarıdev
15 Eylül 2011, 16:25
Okudum anladım,her ne kadar bunlar bilinsede hatırlatılması iyi oluyor teşekkürler

onur35
15 Eylül 2011, 16:40
faydalı bir yazı ve faydalı bir paylaşım,pek fazla uzunyol grup sürüşü yapmışlığım yoktur ama birkaç motor bir araya gelirsek genelde en arkadan ben giderim öndekiler varsın benden 5 dk evvel varsın ben yolun tadını çıkartanlardanım

Blackeagletr
15 Eylül 2011, 16:50
Paylaşım için teşekkürler okunması gereken bir yazı :cat:

Ahmet N.
15 Eylül 2011, 17:43
Gördüm....
Geldim....
OKudum...
Öğrendim...
ve sesizce uzuyorum :)

efe tolga
15 Eylül 2011, 18:02
okudum..
anladım..
anlattım..
anlayan olmadı..

KUVVETMİRA
15 Eylül 2011, 18:36
yalnız kullanmak en güzeli.

hörmetler
fatih

motorcu48
15 Eylül 2011, 18:42
faydalı bir paylaşım :)

EmreKocyigit
16 Haziran 2016, 19:49
Okunması gereken konu uzun zamandır forumda değinilmiyor hort...

Dark-ghost
26 Temmuz 2017, 00:07
Ah abim ahhhh.Sevdiğin işi yaparken ölmek istiyorum demiştin,kırmadı seni yaradan...

beyefendi
26 Temmuz 2017, 00:33
Carl Gustav nickini görünce gelen değişik his...

Nikkfurie
26 Temmuz 2017, 05:39
vay be bunları gercekten rahmetli mi yazmış ilginç, yazdıkları çok doğru ama imamın dediğini yap, yaptığını yapma sözünü de eklemeli sonuna..

bilinçli biriymiş lakin motosiklet üzerinde kendini kaybedenlerden di sanırım çok vahim videoları var , kendisini hiç tanımadım ama ona çok benzeyen bir arkadaşım vardı , pek videoları falan yoktu ama böyle çok güzel yazıları vardı vstromturkiye de , videoları olmasada nasıl sürdüğünü beraber gittigimiz gezilerde görüyorduk , maalesef o da şimdi aramızda değil, çok üzüldük gidişine , gizli gizli tahmin edebiliyorduk ama ölümü o na hiç yakıştıramazdık..

Gençler , en iyi süren motorcu torunlarını da motorunda gezdirebilendir.. virajda dizini yere değdiren, teker yapan , arkayı sardıran falan değildir,
avucunuzdaki fasulye tanesi kadar sekafoid kemiklerinden biri bile kırılsa , bir ömür boyu bununla ilgili sıkıntı yaşarsınız..

kimse bana koymaz , böyle motor kullanmak çok keyifli saçmalığına kendini kaptırmasın , daha görmediğimiz on binlerce km yol var dünyada..

kim söyledi hatırlayamadım , pistte en yüksek puanı gün sonunda eve gidebilen alır demişti profesyonel bir sürücü..

daha çok sürelim ama eve dönebilecek şekilde lütfen..Allah hepimizi kazalardan korusun rahmetlinin mekanı cennet olsun , ne mutlu ona bu kadar çok seveni varmış , bu sevgi selini görünce kendimi cenazesine gitmek mecburiyetinde hissettim inanın..

whitedeamon
26 Temmuz 2017, 08:56
Önce kendi güvenliğinizi sağlayın sonra etrafınızdakilerin.Uçakta bile oksijen maskeleri için durum böyledir.