PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bujide ateşleme var,motor çalışmıyor

ar125-3
25 Ekim 2009, 02:01
Herkeze selamlar..
Arora 125 manuel vites motorum 3 gündür çalısmıyor,buji ateşliyor ama motorda patlama olmuyor.Hava yapmıştır diyerekten bujiyi söktüm şırınga ile az miktarda pistonlara benzin damlattım ve bujiyi temizledim,motor gine çalışmadı.Kalbulatörde söküp temizledim,ama fayda etmedi.Tecrübeli arkadaşlar sizce neden olabilir,biri bana yardımcı olursa memlun olurum.. (Servis uzakta olduğu için götürmem zor oluyor)

caner22
25 Ekim 2009, 02:03
nasıl oldu? motor uzun süredir yatıyormu?giderken birden stop mu etti?? bilgi verirsen daha iyi yardımcı olur.

ar125-3
25 Ekim 2009, 02:08
Merhaba Caner bey
Motoru kullanıyordum ve yağı azalmıştı,yağ değiştirdim ve bir süre kullandım,ertesi gün motor çalışmadı.Yanlış yağ derseniz zannetmiyorum,yağcıya danısarak aldım yağı.Birde şunu farkettim,kalbulatörü temizledikten sonra deponun muslugunu acmama ragmen benzin kalbulatörün altındaki şamandıralı kücük kısma dolmuyor.

RunemagicK
25 Ekim 2009, 02:16
benzin gitmiyodur motora bu kadar basit(:
benzin hortumunu kontrol et en basitinden mesela. daha teknik detayınıda bilmiyorum malesef

Nipp10
25 Ekim 2009, 02:41
Merhaba Caner bey
Motoru kullanıyordum ve yağı azalmıştı,yağ değiştirdim ve bir süre kullandım,ertesi gün motor çalışmadı.Yanlış yağ derseniz zannetmiyorum,yağcıya danısarak aldım yağı.Birde şunu farkettim,kalbulatörü temizledikten sonra deponun muslugunu acmama ragmen benzin kalbulatörün altındaki şamandıralı kücük kısma dolmuyor.

Çok affedersiniz. Hangi yağı satın aldınız?

ar125-3
25 Ekim 2009, 12:59
Çok affedersiniz. Hangi yağı satın aldınız?

Selam..
Yağ markası elf'di,motorsiklet olanlar icindi.

http://i0910.hizliresim.com/2009/10/25/2145.jpg

Nipp10
25 Ekim 2009, 13:14
Supaplar da kaçıryor olabilir. Kompresyon var mı makinede? . Benzindek reçine kuruyup karbüratörün her yerini tıkayıp yapıştırabilir. Tinerle temizleyiniz. Aman ha O-ring lere tiner değdirmeyin.:cat:

ExTReMa
25 Ekim 2009, 13:21
Merhaba Caner bey

Karbüratöre giren emiş hortumu vardır onu ağzına al biraz em musluktan benzin akmaya başlayacaktır.
Eğer yinede benzin gelmezse musluğu değiştir..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:21 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:20 PM ----------

nasıl oldu? motor uzun süredir yatıyormu?giderken birden stop mu etti?? bilgi verirsen daha iyi yardımcı olur.

Caner bey benim motorda yolda yürürken birden arkası kayıyor o nedendir acaba :)

caner22
25 Ekim 2009, 13:27
yanlış hatırlamıyor isem 2 tane hortum olması lazım biri benzin iletir biri emiş yapar. emiş yapan hortum çatlamış veya kırılmıştır , benzin o yüzden gelmeye bilir.:wiinkk:

ar125-3
25 Ekim 2009, 15:18
yanlış hatırlamıyor isem 2 tane hortum olması lazım biri benzin iletir biri emiş yapar. emiş yapan hortum çatlamış veya kırılmıştır , benzin o yüzden gelmeye bilir.:wiinkk:

Caner bey depodan kalbulatöre giren tek hortum var,sizin dediğiniz scooter tipli motorlarda öyle.Bugün motora tekrar baktım,motor benzini cekmiyor gibi geldi.Kalbulatörü actım benzin deposuna benzin koyup tekrar denedim gine çalışmadı.Ben söyle düşünüyorum,pistonların üstüne şırınga ile benzin boşalttım.Marşa bastığımda patlama olması gerekmiyormu motorda..?[COLOR="Silver"]

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:18 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:17 PM ----------

Caner bey depodan kalbulatöre giren tek hortum var,sizin dediğiniz scooter tipli motorlarda öyle.Bugün motora tekrar baktım,motor benzini cekmiyor gibi geldi.Kalbulatörü actım benzin deposuna benzin koyup tekrar denedim gine çalışmadı.Ben söyle düşünüyorum,pistonların üstüne şırınga ile benzin boşalttım.Marşa bastığımda patlama olması gerekmiyormu motorda..?[COLOR="Silver"]

Arkadaşlar bayadır motorla uğraştım,uğraşım sonuc vermeye başladı.Motor çalışacak gibi oluyor ama çalışmıyor,sizce neden olabilir..??

mach1
25 Ekim 2009, 19:29
Benzin otomatiğinden hortumu çıkar ağızınla çek karburatöre bağla.Sen şırıngayla ne kadar benzin koyuyorsun :)

ar125-3
25 Ekim 2009, 20:03
Benzin otomatiğinden hortumu çıkar ağızınla çek karburatöre bağla.Sen şırıngayla ne kadar benzin koyuyorsun :)

0.5 ml benzin koyuyorum,daha önce scooter motorumda aynı tekniği uyguluyordum çalısıyordu.Fakat bu vitesli nedense çalışmadı.. Hatta bujinin kafasına benzin damlatım taktım,gene çalışmadı.. :(

moto-x
25 Ekim 2009, 20:19
karbüratörün benzin tahliye vidasını aç bakalım benzin akacakmı bi anlayalım karbüratörde benzin varmı

Ramazan Can
25 Ekim 2009, 20:29
arkadaşım motorunu yakından incelemek lazım... motora benzin gitmiyor olsa motora direk benzin verdiğinde patlama olurdu.. yüksek ısıya maruz kaldıysa sekman yapışmış olablilir.. veya motorun sentesi kaçmış ıolabilir.. yani incelemek lazım...

teknikhoca
26 Ekim 2009, 00:17
İyi geceler.
Ateşleme kontrolünü şayet kendi üzerindeki bujiyi söküp, buji kablosunu taktıktan sonra, buji ucunu gövdeye yaklaştırarak marşa bastıysanız, bu esnada buji ucundan spark çıkışı gördüyseniz elektrik sisteminiz sağlam demektir. Aksi taktirde bujiyi kontrol ettirmeniz gerekli.

ar125-3
26 Ekim 2009, 00:51
İyi geceler.
Ateşleme kontrolünü şayet kendi üzerindeki bujiyi söküp, buji kablosunu taktıktan sonra, buji ucunu gövdeye yaklaştırarak marşa bastıysanız, bu esnada buji ucundan spark çıkışı gördüyseniz elektrik sisteminiz sağlam demektir. Aksi taktirde bujiyi kontrol ettirmeniz gerekli.

Dediğiniz gibi yaptım,evet ateşleme yapıyor.Bujinin ucundaki kıvılcımı görüyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:48 ----------

arkadaşım motorunu yakından incelemek lazım... motora benzin gitmiyor olsa motora direk benzin verdiğinde patlama olurdu.. yüksek ısıya maruz kaldıysa sekman yapışmış olablilir.. veya motorun sentesi kaçmış ıolabilir.. yani incelemek lazım...

Bazen şırınga ile çok benzin bastığımda patlama oldu eksozdan ses cıktı,ama sorun yaşatmadı.Birde motorun sentesi derken onu anlamadım.?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:50 ----------

karbüratörün benzin tahliye vidasını aç bakalım benzin akacakmı bi anlayalım karbüratörde benzin varmı

Evet benzin var,akıyor o vanayı acınca..