PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korkuyorum Arkadaşlar

murat_190
24 Ekim 2009, 20:17
Arkadaşlar çakıllı asfalt yolda kaza yapmıştım 2 ay önce yazlıkta kayıp yan yatmıştım.O günden beri motosiklet kullanırken bozuk bir yola geldiğimde sanki her an düşecekmiş gibi oluyorum.Mesela sağ tali yola girerken az çakıl olsa bile bir korku geliyor içime.Acaba çokmu korktum?Veya sürüş tekniği olarak mı bir eksiğim var? Düşünceleriniz çok önemli benim için şimdiden teşekkürler...

kartal032
30 Ekim 2009, 14:18
önce geçmiş olsun.Sonrasına gelince; neden düştüğünün sebebini bul, kendini o konuda ustalaştıracak alıştırmaları yap.Göreceksin ki bu sürede korkuların en azından azalmış olacak. sonra bir iki mıcırlı yola bilicli olarak gir.Korkunun üstesinden gelmiş olacaksın Sonuç: KORKUNLA YÜZLEŞ

dgknm
30 Ekim 2009, 14:24
öncelikle geçmiş olsun dostum.benim ortağımda scooter motoruyla virajı alamayarak mıcırlara dalıp motorla birlikte takla attı.şimdi bırak sürmeyi artçı olarak bile çok korkuyor.köprücük kemiği kırık ancak yavaştan artçılığı alıştırıp sonrada tekrar motor kullanımını kazandırıcaz korkusuyla yüzleşip tüm kontrol ve tekniğin elinde olabildiğini kanıtlayacağız ona.tekrar geçmiş olsun.

okanco
30 Ekim 2009, 14:26
önce geçmiş olsun.Sonrasına gelince; neden düştüğünün sebebini bul, kendini o konuda ustalaştıracak alıştırmaları yap.Göreceksin ki bu sürede korkuların en azından azalmış olacak. sonra bir iki mıcırlı yola bilicli olarak gir.Korkunun üstesinden gelmiş olacaksın Sonuç: KORKUNLA YÜZLEŞ

;) Kesinlikle.. Bir kere motosiklet sürerken farketmedim lastik inmiş çakıllı yolda dönerken kaydı.. Allahtan yavaştım da toparladım.. Ondan sonra dönüşlerde hep korkuyordum.. Abimin arkasında falan dönüşlere girerek korkum azaldı.. Şimdi u dönüşü gelsin :) Vız gelir xD

GEÇMİŞ OLSUN..

Bartu35
30 Ekim 2009, 15:00
aynı kazayı aynısını ben yaptım ama yendim korkumu hergün oraya gittim hergün tekrar girdim viraja hızlıca sonra fren yptım girerken böyle böyle yendim simdi korkmuyorum üstüne gitmelisin

agecu
30 Ekim 2009, 15:12
Arkadaşlar çakıllı asfalt yolda kaza yapmıştım 2 ay önce yazlıkta kayıp yan yatmıştım.O günden beri motosiklet kullanırken bozuk bir yola geldiğimde sanki her an düşecekmiş gibi oluyorum.Mesela sağ tali yola girerken az çakıl olsa bile bir korku geliyor içime.Acaba çokmu korktum?Veya sürüş tekniği olarak mı bir eksiğim var? Düşünceleriniz çok önemli benim için şimdiden teşekkürler...

motorumu ilk aldığım gün sabah işe sağa salim gittim. bir akşam boş yerde antrenman yaptıkdan sonra tabe. ii cesaretliymişim herkes şaşırmıştı. akşam gelirken gaza geldim minibüsden önce karşıya geçem die gaza bastım minübüste gaza basınca tırstım acemilikle ön frene bastım motor minübüsün altına uçtu bende kenara atladım. Allah dan sadece fren pedalı kırıldı ertesi gün dönemeçde bi araba ben sola dönerken solumdan geçmee kalkıştı o da bende frene bastım motor yine uçtu. bana bişe olmadı. bir gün sonra yine bnenzer panik bir daa motor uçtu bana yine bişe olmadı. ve inat ettim nerede düştüysem özellikle hep oradan gittim korkmamak için ve yenmek için. bende sende aynısını yap. nerede sorun yaşadıysan oradan geç sürekli geç ki için rahat etsin. yoksa aniden benzer bir yola giripde panik yapıp kötü bi sonuçla karşılaşmadan tecrübelenmen için. selametle...

eftelya
30 Ekim 2009, 15:18
yanlış anlama ama bi defa scooter'a binme . şöyle 125 cc vitesli , daha dengeli motosiklet al bence ...

osmanba
30 Ekim 2009, 15:28
Geçmiş olsun. Öncelikle kazayı sürüceler yapar. Araçlar değil. Geçirmiş olduğun kazaların hepsinde senin hatan olan eksikler vardı. Çakıllı yolda kayarak düşmenin nedeni; fazla sürat, hatalı frenleme veya viraj girişi gaz verme gibi nedenlerden biri bu olayları yaşamana neden olmuştur. Mesela geçensene bir gurup arkadaş çilingoz'a gittik. 17 km. yol güzergahının serbest mıcırlama (Araba ve hele hele motosiklet için en tehlikeli olan) işleminin son kilometre çalışmalarına denk gelmemize rağmen bilinçlı kullanmadan dolayı hiç birimiz kaza yapmadan aynı yolu gittik ve geri döndük.
Bundan sonra sende kendinde olan hataları düzelterek motosiklet kullanırsan aynı olayları birdaha yaşamadığını göreceksın ve korkuyu yeneceksın.

trhakan
30 Ekim 2009, 15:31
düşe kalka tecrübe edincen hatanı anlarsan bir dahaki sefere daha temkinli dikkatli gidicen korkmana gerek yok :cat:

VaScO1925
30 Ekim 2009, 15:33
korkunun ecele faydası yok vur saza hacım

gkhnkzy
30 Ekim 2009, 15:39
cbr 125 ile yazlığa gittim bigün. yol mükemmeldi. ertesi gece (nede olsa yolu biliyorum diyerek) aynı güzergahtan geri ist.a rahat rahat dönerken hiç ummadığım bi yerde asfaltı 1 gecede kazımışlar ve çakıl doldurmuşlar.. ne işaret nede levha.. ve uzaktan hiç belli bile olmuyordu.. motor sola ben sağa yatıyorum ve bi şekilde dengeyi kurdum ve yavaşladımm.. çok şükür düşmedim.. arkadaşlar tedbiri elden bırakmayalım.. yolu istediğiniz kadar bilin, burası Türkiye.. 1 gecede ne olacağı hiç belli olmaz..

askon
30 Ekim 2009, 15:59
korku ıyıdır dıkkatın artar ama bu korku ha düştüm ha düşeceğim korkusu ise üzerıne gıtmende fayda var ama scoteer motorunsa hiç bir seyın uzerınde gıtme asfaltın üzerınde gıt

Toqi
30 Ekim 2009, 22:24
motosikletine hakim olsan korkmazsın.birde motosiklet sürücüsü akıll değil daha fazlası olmalı tam bir çakal olmalı :queen: ne zaman ne olacağını evelden hesaplamalı bence ki zararlar en en aza insin

CengizhanD
30 Ekim 2009, 23:06
lastik havalarını indir sürekli bozuk yollarda kullanıyorsan.kaymayı zorlaştıracaktır.skuterler zaten küçük teker kaymaya meyilli yanlız lastiklerin havası düşük olursa kaymıyor :)

onurcux
30 Ekim 2009, 23:08
bozuk yola qirince yavaş ilerlersin olur biter :queen:

cihan_kavsak
30 Ekim 2009, 23:20
the secret ı oku ciddiyim fark eder

ozgurakman
30 Ekim 2009, 23:39
motosikletin scooter olduğu için yol tutuşu bir naked/cruiser/racing ve ya enduro gibi olmayacaktır (lastik çapı). korkun yersiz ama biraz korku iyidir :) tek önerim iyi bir çift kaliteli lastik alman ve balans ayarı yaptırman.
kazasız sürüşler

Gnusher
30 Ekim 2009, 23:45
Bende de ıslak zemin ve mıcırlı yolla ilgili benzer korkular oluştu sonradan sonradan. Virajlara da eskisinden çok yavaş girer oldum. İlk başlarda bu durum canımı oldukça fazla sıksa da şimdi sağa sola poster olmaktansa yavaşca giderim daha iyi diyorum. Ancak ıslak asfaltı görünce gereğinden baya fazla tırstığımdan eminim:D

TORAMAN
31 Ekim 2009, 04:06
Mıcırlı-çakıllı yollarda mümkün olduğunca yavaş gideceksin ani fren ve ani dönüşlerden kaçınacaksın bak o zaman korku kalmayacak rahat bir yolculuk yapacaksın.:)

remzi661
31 Ekim 2009, 05:35
Korkman gayet normal..Ama gecicek merak etme..

Benim scooter in gecen kis motoru bozulmustu..
Motorunu degistirdim ama arka fren telini nasil olmussa iyi takamamisim.
Arka fren yok yani. Gece yarisi eve geliyorum. Yerler islak. Viraja giricem.
Frenlere asildim. Arka fren yok. :mrgreen: Baktim karsimdaki park etmis kamyon bayagi yaklasti. Ön freni biraz daha SIKTIM. Bloke etti. Hemen biraktim ama kamyon bayagi yaklasiyor. Duran kamyonun altina girecem.
Birdaha frene asildim. Yine bloke. Neredeyse durucam ama motor yerde..
Ben düsmedim bile okadar yavasim yani. Gece yarisi camlara bakiyorum gören varmi diye. :pr: Gecenin iki si saat.

Birkachafta hep korkarak gezmistim ha düstüm ha düsücem diye..

alperklc_96
05 Kasım 2009, 16:38
öncelikle geçmiş olsun bende topkapıdan dönerken kaptırmış gidiyorum 40-50 yokuş aşağı bi kartalda aynı hızda gidiyo bende onun arkasındayım. Arkadaş heralde yol arıyoduki birden yavaşladı sağa sinyal yaktı arka pk tutmyodu zaten önede asılınca küt altına girdim ama allahtan kask vardı. Bi arkadaş demişki nerde hata yaptığını bul o konuda kendini geliştirmeye çalış. sen hiç uğraşma zamanla geçer o korku bende 2 ay binmemiştim motora o kazadan sonra ama yavaş yavaş geçiyor sonra :)

Asi_Rüzgar
05 Kasım 2009, 19:12
sen korkunu geçtınmı olay bıtmıstır sen duserım şimdi dye dusunursen kardesım benım gecekten dusersın:)

murpesist
05 Kasım 2009, 19:44

bu yoruma tamami ile katılıyorum

Ayrıca bende kaza yaptığımda belli bir süre kokru yaşadım. Ne arabayı nede motoru iyi kullanamamaya başladım. Önemli bir olayda veya çok basit birşeyde ne yapacağıma karar verememeye başladım.

Bir abinin tavsiyesi üzerine 1-1.5 hafta araba , motor kullanmadım . Nerde hata yaptığımı iyice özümsedim ve 1-1,5 hafta sonra kaldığım yerden motor kullanmaya başaladım

Saygılar

ugur volkan
05 Kasım 2009, 20:17
Korkma değilde,tedirginilk diyelim doğrusuda bu zaten.Yavaş yavaş öğreniyorsun motor kullanmayı olması gerektiği gibi yani.

asfalt meleği
05 Kasım 2009, 20:45
Düştüğüm zaman önce neden düştüğümü irdelerdim. sonra da gelecek sefere daha kolay egale etmek için neler yapabileceğime bakardım.

korkman normal. ben motosiklete binip de korkmayan biri varsa ona normal demem :)

ferhatdm
05 Kasım 2009, 20:55
korkunun ecele faydası yok, kaza yapmayan yoktur zannederim 1 musubet bin nasihatdan ıyıdır ,dikkatli sürüşler :rendeer:

k4izzet
09 Kasım 2009, 15:10
öncelikle geçmiş olsun kardeş. sözün özü kardeş korkmak iyidir kork ama makinana hükmet yani gözünün almadığı yerde kaza yapmamak için yavaş git. ben yıllardır kullanırım bu mereti defalarca 300 km hızlara çıktığım yerlerde oldu kilometrelerce 20 km hızla gittiğim yerlerde oldu yani saglam basmıyorsan ve görmüyorsan yavaş git bazı arkadaşlar sanki bir hayalete karşı motor kullanıyorlar sonra akibetleri googlede görsellerde görünüyor mıcırlı yolda asla kontrol sağlayamazsın hele ön teker kaydımı gitti.

myagdi
09 Kasım 2009, 15:42
lastik havalarını indir sürekli bozuk yollarda kullanıyorsan.kaymayı zorlaştıracaktır.skuterler zaten küçük teker kaymaya meyilli yanlız lastiklerin havası düşük olursa kaymıyor :)

sakınnn.. sakın lastik havanızı düşürmeyin. lastik ömrünüzü yersiniz, lastikleriniz aşırı ısınıp bir süre sonra tutunma kabiliyeti azalır, derin çukurlar gibi darbeleri sönümlemesi güçleşir, ....

en iyisi daha fazla saymayayım.
lastik havaları, üretici ne tavsiye etmişse o değerde olmalı, ne eksik ne de fazla..

aynştayn
14 Aralık 2009, 01:26

bu şekilde kaza yapan ve yapmaktan korkan arkadaşlar önce bunu okusun

http://www.motosiklet.net/forum/surus-teknikleri/56875-micirda-motosiklet-kullanimi-2.html#post1895417

sonrada scooter gibi motoru olan arkadaşlar illa scooter kullanacaksa daha büyük tekerlekli bir scooter tercih etsin.. yada normal binek (at eşek beygir) tipi bir motora geçsin

boldor cbx75
21 Nisan 2010, 23:19
öncelikle gecmiş olsun kardesim bu sukıtırlar böyle azcık mucur azcık yas görse yerdesin onuniçin fazla hız yapmayacaksın yoksa yerdesin hep bide fazla yatırma virajlarda kayar namıssız bende var aynısı garjda duruyo binmiyorum yeni bi motoraldım cbx 750 honda boldor türkiyede tek bende al malın iyisini cekme kaygısını derler en azından 125 lik bi motora bin ybr asya gibi olanlara tekrar gecmiş olsun.

solevendef
21 Nisan 2010, 23:36
korkunun ecele faydası yoktur.

en büyük kazamı hızlı gittigim için yaptım.

ama şimdi o kazayı yaptıgım yerden hergüz geçiyorum vede aynı hızla.

WOLKANWOLKAN
22 Nisan 2010, 00:19

mrb,

ilk önce bir kaç gün zihnen ve fiziken ara ver
sonra full çakılın üzerinde full korumayla alıştırmqaya başla ve işi gittikçe cıvıt
bir süre sonra çakıla bakışın değişecek, ancak hepimiz biliyoruz ki asfalt üzerindeki çakıla yapacak şey az olduğundan, böyle bir zeminle karşılaşma ihtimali hep zihinde olmalı, kıyafet te ona göre

hem muhabbet olsun hem de cesaret verir mi bilmiyorum ama başımdan geçeni anlatayım(şekil olur), bodrumda 16 yaşındayken 3 kişi 3 scooter kiraladık, bodrum-turgutreis yapıyoruz bende sadece şort ve terlik var, yanımızdaki fırlama kısa yoldan diye bir yere soktu patika dibi kum üstü çakılda bitiyor, aşağı inen çakılıyor, bizde o zamanlar "delikanlının hasosu terso olandır" desturundanız, kaporayı yakacak halimiz yok, mantara bağlarız, kaldı ki kapora arkadaşın babasının ve babasının da haberi yok-olsa ne olur(hazine-fon yönetimi konularındaki beceriler ordan geliyor bak düşündükçe hey ulan kaç sene oldu) ne yapalaım aşağı inince motor çakıldığında bir şey olmasın diye altına attım kendimi ama kalktığımda sırtıma bakan öğürüyor, kıyma olmuş ama ben farkında değilim, ipimde de değil açıkçası motor sağlam ya, neyse akşam oldu biz kiraya veren adama vardığımızda kumsala yakındı, benzin daha var diye kumda spin attırdık bolca , neyse denize girdik sonra tuzlu su iyice yaktı akşam duşa giricem giremedim çifte ayna ile bir baktım ohaaaa, ama ders oldu çaıklı yapacağı, o yüzden hep aklımdadır, yolda hareket görmesem bile hareket olma ihtimalinde fren yapıp kaplumbağa gibi dikilip kafayı uzatıyorum, zemin de aynı, zift,su,slyangoz köpek, tavuk, lama her şey çıkabilir. hiç bir şey olmasa güzide arabalı gerzekler virajın ötesinde nasılsa 3. arabaya yer var diye viraj girişinde sollama yaparlar, ama sen viraja yatacağından şerit çizgisinde olacağını düşünmez (bkz. riva yolları taştan)

sen beni bir de yaşlanınca gör bu çene nasıl duracak ben de bilmiyorum:)

huzur evi çifte aidat kesecek gibi :pale:

sağlıcakla kal

Mengu16
01 Mayıs 2010, 13:21
ben mondial 150hs ile 70km hızla giderken mıcıra girdim, düşmedim.
çeşitli gidon ve bel hareketleriyle motoru düz tuttum mıcırdan çıkana kadar,
siz acemisiniz sanırım yazlıkla diyorsunuz hızınız yavaş olduğu halde düşmüşsünüz aynı motorla.

Marv
01 Mayıs 2010, 14:17
bu her düşenin başına gelir zamanla alışırsın. ki düşmenin tekrarlanmaması bir süre boyunca korkarak sürmen senin açından daha güvenli bence:cat:

hello_moto
01 Mayıs 2010, 14:39
Bence her zaman bir miktar korku iyi gelir. İnsan temkinli kullanır. Ama korkuya da esir olmamak gerek...

Ben de korkuyorum...

E5 de, Köprü de sürücülerden korkuyorum.

Motosikletle TEM'e çıkmamayı tercih ediyorum. Sırf, kendini direksiyon başında ispat etmeye çalışan insanlardan korktuğum için.

murat_190
20 Haziran 2010, 23:39
sağolun arkadaşlar yorumlar için yazlık bölge olduğu için tahmin ediyorsunuzdur yolları asfalt var ama çakıllı bölgeler de yoğun.Ben full koruma takılıyordum ve gözetmen hücresinde bulunuyordum :) acemiliğimin %100 payı olduğunu düşünüyorum çünkü ilk defa motordan düşüyorum :) En fazla 35 le gidiyorumdur yani o kadar yavaştım ama acemilik...Şimdi yine gidiyorum inşallah bu sefer makinayı yanımda getireceğim bu yıl sonuna doğru da ehliyet işlerini halledeceğim ondan sonra heralde trafiğe çıkarım.Bütün arkadaşlara yorumları için teşekkürler zevkle okudum.

static
31 Ağustos 2013, 15:56
Köpekleri çok severim. Aram çok iyiydi ...biri bacağımdan ısırana kadar !!! :D
sonra hiç biri güven vermedi. yaklaşamıyorum

oğuzhan3564
04 Haziran 2014, 20:01
Tabi Motorum Yok Ama Olucak Nasipse Her Neyse Kendimi Senin Yerine Koydum Abi, ve üstüne gitmeni öneririm şuana kadar korktuğum şeylerin üstüne gittim ve gerçekten başarılı bir sonuç aldım :D

selsa
04 Haziran 2014, 21:34
Bence her zaman bir miktar korku iyi gelir. İnsan temkinli kullanır. Ama korkuya da esir olmamak gerek...

Ben de korkuyorum...

E5 de, Köprü de sürücülerden korkuyorum.

Motosikletle TEM'e çıkmamayı tercih ediyorum. Sırf, kendini direksiyon başında ispat etmeye çalışan insanlardan korktuğum için.

Henüz malesef motorum yok ama Tem'de ben arabayla bile korkuyorum, illaki çıkıyor birkaçtane lavuk makas ata ata bir dünya tehlike yaşatıyor.

kadir __657
21 Ağustos 2014, 04:02
aynı şekilde bende bir kaza yaptım.
tek hatam viraja girince korkmam ve panik yapmaktı..
güvenli sürüş eğitimlerini izle ve kotra tekniği üzerinde çalış.

ali.tekdemir
27 Ekim 2014, 14:24
Motosiklet düz giderken en güvenli haldedir. ufak tefek tümsekler veya çukurlarla rahatlıkla başa çıkar. yer kaygansada fark etmez.
FARK
fark normal seyir (normalite matematiksel bir hesapla mühendislerin motoru hazırladıklarıdır) halinde olmayı değiştiren unsurlarda.
mesela gaz açmak, gazı kapatmak, viraja girmek, az yada fazla fren yapmak yada yapmamak, vites, devir, hız gibi unsurlarda yatıyor.

Mesela kaygan zeminli yollarda düşük viteste yüksek devir motor kuvveti çoksa kaza kapıları açılmakta. başlıca sorun arka teker kayması.
Yada fren yapmak için ön fren ağırlıklı kullanmak ön tekerin yolu kavramasını kesip kazaya sebep olmakta.

Bu veya benzeri bilgiler için
http://ommriders.com/pages/ArtTR.aspx?artID=2010
sitesinde yer alan kitabı kesinlikle çokça okuyun.

Viraj kısmıda ayrı bir sanat ve en iyi ve katkı sağlayan sanatkarı Keith Code.
http://www.motosikletim.com.tr/bilegi-bukmek-2-keith-code

sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Tavsiyem; Yol sanatı kitabını şehir içi kullananların derhal temin etmesi yönünde. Karşılaşabileceğiniz senaryoların büyük çoğunluğu içinde mevcut.

pnongrata
27 Ekim 2014, 14:28
korku o korku.. üstüne gidip, kendine güvenin gelince pek kolay yenersin.

sidar
03 Kasım 2014, 22:40
bende ilk motorsikletimi aldım suzuki hayabusa ama onla hız yapmaktan korkuyorum daha deneme sürüşleri bile yapmadım ama hızlı öğreniceğimi düşünüyorum

TEKNECI
03 Kasım 2014, 22:48
bende ilk motorsikletimi aldım suzuki hayabusa ama onla hız yapmaktan korkuyorum daha deneme sürüşleri bile yapmadım ama hızlı öğreniceğimi düşünüyorum

ilk motosiklet? :silent:
hayabusa? :silent: (kastettiginiz su mu; http://motosiklet.suzuki.com.tr/modeller/super-sport/hayabusa-gsx1300ra.aspx)

gerisini dinlemek isteriz!!!::facepalm::

Gurk
17 Aralık 2014, 03:04
Cakil/toprak gibi yollarda on frendense yumusak bir sekilde arka frenle hizi idare etmek onemlidir. Tabii 100km giderken hic bi frenin yarari yok cakil ustunde. Ama cakil yola girmeden once hizi iyice azaltip, cakil ustunde giderken arka frenle hizini ayarlamalisin.

Arka teker kaymalarina karsi da vucudunu rahat tutup bacaklarin ve "core" un ile vucudunu destekleyip ellerine hic agirlik vermemelisin. Eline verdigin agirlik bozuk cakilli yollarda sallanan gidonu daha da sarsmana ve kontrolu kaybetmene yol acar.

Ben yaris pistinden 190km ile topraga cikip dusmemeyi becermistim 2 yil once. Yukarida soylediklerim sayesindedir :)

Bol sans!

bassturbin
17 Aralık 2014, 12:52

Beyinde hafızanızda yer etmiş, sonra bu aynı şeye benzer ortam oluşunca vücut kimyası değişiyor, normalde başka şeyleride kafaya takıyor veya herhangi birşeydende kortuğunuz zaman aklınıza motordan düştüğünüz geliyorsa, kısa süreli psikolojik tedavi olabilirsiniz doktora görünüp, Allahın izniyle birşeyiniz kalmaz sonra...Yani korkunun üzerine git falan bunlar her zaman işe yaramaz...Ne kadar korkmuyorum deyip kendinize telkin versenizde bu hep işe yaramaz...Bir olay yaşanmış, korkma oğlum hadi oğlum aslansın ne korkuyosun ben kimseden korkmam falan...küçükken köpek kovalamış yani bir kere...

telike
17 Aralık 2014, 13:20
başlık hort ::ohmy::

Mötorhead
29 Mayıs 2015, 17:58
başlık hort ::ohmy::

Faydalı oldu iyi ki hortlamış .)

transalp3
29 Mayıs 2015, 18:27
Ben çakıllı yolda hiç düşmediğim halde yine de korkuyorum nedense.Lastiklerim çok güzel , ıslak zeminde dahi çok güveniyorum.Zaten yağmur lastikleri var.Ama çakıllı yolu görünce baya bi yavaşlıyorum.

gokhan0679
18 Eylül 2015, 01:34
Dun arkamdan kartal carpti. Bugun 30cm yanimdaki ticariye srkasindan vv cady carpti. Bendeki korkuyu tahmin edemezsiniz. Gözüm sürekli aynalar da