PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hırsızlıktan şüphelenirsek nasıl müdahale edelim?

Jagadam
20 Ekim 2009, 16:58
http://backupnexus.com/images/thief.gif

Dijitürk'ün önünden motosikleti çalınan arkadaşın yazdıklarını okuyunca hatırıma geldi: Ben de vaktizamanında bir motoru ite kaka götüren iki adam görmüştüm. Hırsız olabilecekleri hiç aklıma gelmemişti.

Peki gene böyle bir manzarayla karşılaşırsak ne yapmak lazım? "Selamünaleyküm beyler, motor sizin mi?" diye sormaktan başka bir şey gelmiyor aklıma. Ama kurnazlıktan, cinlikten pek nasibini almış biri değilim, mutlaka daha incelikli yolları da vardır. Siz olsanız ne yaparsınız?

İnsanlar hırsızlığı, gaspı, cinayeti falan çok olağan dışı ve hep başkasının başına gelen şeyler olarak gördükleri için böyle durumları genelde kötüye yormuyorlar. Yıllar önce bizim apartmanın bahçesinde bir kızı bıçaklamışlardı. Haykırıp durduğu halde ben huysuz çocukların bağrıştığına kanaat getirmiştim mesela. Dijitürk'ün önünden götürülen motoru görenlerin de ekserisi "adamların kendi motorudur herhalde" demiştir. Şüphelenen olmuşsa bile terslenme ihtimalini düşünüp bir şey sormamıştır.

Böyle bir durumla karşılaştık diyelim, ne yapmamız gerekir?

motoking16
20 Ekim 2009, 17:03
Bence hırsız olduklarından eminsen al bir tane HAYDAR ver dalgayı.Yok hırsız olduklarından emin değilsen bence bilader ne kadar yakıyo bu alet de bildiğin bi aletse veya krank kırma problemi var mı? gibi bir sorudan alınan saçma bir yanıt size 155i arama hakkı ve sopayla dalma hakkı doğuracaktır.

< iLk@yy >
20 Ekim 2009, 17:03
ruhsatı yanınızdamı diye sorucaksın :)
yoksa polis çağıracağını belli eder tavırda

baktın bişe yapamıyorlar üstteki arkadaş gibi kaydar veya başka bir yardımcıyla işini görüceksin (=

Emrah.ark
20 Ekim 2009, 17:05
Dün gece kapının önündeki köpeği çaldıkları gibi arkadaşımın ve benim motorları var onları kurcalamışlar kilit milit var sabahtan beri bu akşam napıcağımı düşünüyorm:pr:
Bu gece uyumıyıcam yani istesemde uyuyamıyıcam belki şiddet kötü bişey ama kapının yanında bi bezbol sopası ses duyduqum anda aşşadayım::evil::

Levsy
20 Ekim 2009, 17:08
Şüpheli bir durumda aslında hemen 155'e haber vermekte yarar var. Diğer türlü başı her türlü belaya sokma, saldırıya uğrama ve kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimali var. 155'e ihbar yapıldığında çok kısa sürede zıplıyorlar. Ha diyelim ihbarınız yanlış çıktı, adam motorun kendisinin olduğunu kanıtladı, bu durumda hiç bir sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz. Yani polis size neden ihbar ettin kardeşim demiyor.

UmARsIZ
20 Ekim 2009, 17:09
köpek çalınır mı yahu ?

agecu
20 Ekim 2009, 17:14
birincisi asla ama asla cengaverlik yapmayın sakın ha, öyle haydar la falan olacak iş değil.
ikincisi bunlar en az 2 kişi olur, etrafı gözetleyenlerle birlikte 4-5 e kadar çıkabilir, muhtemelen hap almışlardır (cesaretlendirici) ve gözleri hiçbişe görmez ve aslada korkmazlar.
üçüncüsü asla ama asla muhatap olmayın çaktırmadan plakayı alın ve polisi arayın ve şöle bi plaka var şüpheli iki kişi muhtemelen 5 kişilik bi grup sallayarak 15-20 mliyar değerinde bi motor var elle götürüyorlar direksiyonda kitli de . ve ufaktan takip et. 5 dakika içinde polis gelmes ise tekrar a rarsın. polis gelince de durum belli olur. bunada ne şiş yansın ke kebab denir.
sakın arkadaşlar hiç bi hırsız boş değildir kendinizi ehemniyete almadan müdahele etmeyin...

hell_rideRR
20 Ekim 2009, 17:20
ite kaka götürüyolarsa gördüğünüzde durdurun ruhsat sorun şahsen bir kere ben öyle yaptım arızalıymış çekici bulamamaış falan neyseki baktım onun dışında anında polise haber verilmesi gerekir

Emrah.ark
20 Ekim 2009, 17:28
köpek çalınır mı yahu ?

Köpeğin kaldıqı yer 2 motor ortası insan dahi geçse hani başlıyo dolanmaya..Dün gece havladı bi kaç kez ben üst katta oturuyorum insan geçiyordur dedim bi baktım arkadaşımın sesi çıktım cama 2 kişi köpeği almış gidiyo ben inene kadar gitti..:pr:

yürekçe
20 Ekim 2009, 17:33
birincisi asla ama asla cengaverlik yapmayın sakın ha, öyle haydar la falan olacak iş değil.
ikincisi bunlar en az 2 kişi olur, etrafı gözetleyenlerle birlikte 4-5 e kadar çıkabilir, muhtemelen hap almışlardır (cesaretlendirici) ve gözleri hiçbişe görmez ve aslada korkmazlar.
üçüncüsü asla ama asla muhatap olmayın çaktırmadan plakayı alın ve polisi arayın ve şöle bi plaka var şüpheli iki kişi muhtemelen 5 kişilik bi grup sallayarak 15-20 mliyar değerinde bi motor var elle götürüyorlar direksiyonda kitli de . ve ufaktan takip et. 5 dakika içinde polis gelmes ise tekrar a rarsın. polis gelince de durum belli olur. bunada ne şiş yansın ke kebab denir.
sakın arkadaşlar hiç bi hırsız boş değildir kendinizi ehemniyete almadan müdahele etmeyin...

maşa varken ateş elle tutulmaz...
polis bile hırsıza bu şekilde müdehale edemiyor.. az sonra size bununla ilgili bir olay anlatacağım...

m.şanveren
20 Ekim 2009, 17:35
benim aklımdan geçeni söyleyim.yapacağım iki şey var

1)semtten iki üçtane çakalı yanıma alır direk hayırdır beyler ''ne işş'' nereye gidiyo bu motor? motoru şuraya bırakın ufak ufak ikileyin bakim:bounce:HADİ LAN...

2)selamun aleyküm bilader kaç cc lik bu motor 100//150//250vs.ya ben aslında kurye işine girdim bi motor lazım araştırıyorum kafama göre motor temize benziyo...satılıkmı? tabi bu muhabbetten önce polisi ararım böyle böyle yapıcam herifleri oyalıyorum gibisinden polisleri uyandırırım

Anıl_B.
20 Ekim 2009, 17:58
Lojmanda oturduğumdan motorun yanında güvenlik görevlisi var. Hırsızlık çok kötü olsa da riski sanırım biraz azalttım. İki tane kilit var bende birisi halat şeklinde, diğeri disk kilidi. Motoru evimin dışında kesinlikle bırakmıyorum. Böyle bir durumda karşılaşırsan:
1) öncelikle kendi emniyetini al.
2) kişilere amaçlarını sor. Tatmin etmezse direk polisi ara.
3) en mantıklısı direkt polisi ara hırsızlıktan şüpheleniyorum de. En kötüsü bir ekip gelir. Kendini belli edersen, adamların sağı solu belli olmaz, başına iş alırsın.

Jagadam
20 Ekim 2009, 18:12
Aslında hırsızlık şüphemiz varsa ne yapalım diye sorduydum. Hırsızlık olduğu bariz bir duruma fiziksel müdahalede bulunacak kadar yürekli arkadaşlar saygımı kazanır ama kendi malım söz konusu olmadıkça ben o yolu tutmam herhalde. Belki kendi malım söz konusu olsa bile tutmam. Çünkü aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. Silahsız müdahale edecek olsam bir yerime bıçak, tornavida, mermi şu bu girmesi ihtimali yüksek. Silahlı, sopalı vesaire müdahale etsem de herife ciddi bir şey olsa, pisi pisine hapse girmem tehlikesi var. Ayrıca ceza suçla mütenasip olmalı. Sokak cezası bile. Hırsızlığın cezası ölüm değildir mesela.

Bence fazla gaza gelmeyelim, gereksiz risklere girmeyelim.

Öte yandan, kanunlar ve toplumsal şartlar namuslu vatandaşı sindirip ürkekleştirdikçe namussuzlar daha bir azıyor, kendilerini kurt, vatandaşı kuzu sanmaya başlıyorlar. Kanunlar köpekleri salıp taşları bağlıyor maalesef. Keşke silah taşımaya ve gerekli durumlarda kullanmaya daha hoşgörülü bakılsa.

Birçok arkadaş itiraz edecektir, sokakların kan gölüne döneceğini falan söyleyecektir ama Amerikalıların bir sözü var: "Silahlı toplum, kibar toplumdur" diyorlar. İnsan karşısındakinin de boş olmayacağını bilse silah çekmeden önce iki kere düşünür. Ve kanundan korksa korksa namuslu vatandaş korkar. Kısıtlamalar onları bağlar. Hırsız, uğursuz nasıl olsa bir şekilde bir şeyler temin ediyor ve namuslu vatandaş karşısında iki kat avantajlı hale geliyor.

Sadık1453
20 Ekim 2009, 18:26

En iyi öneri buydu bence.
Hırsızlığı göze alacak kadar gözleri dönmüşse artık onlar iflah olmaz sizede ne yapacaklarını bilemezsiniz, cengaverliğin lüzumu yok polisi var jandarması var arayın gelsinler.

asfalt meleği
20 Ekim 2009, 20:05
polis aranır bilgilendirilir..
adamların eşgali iyice kafaya çizilir..
sonra uzaktan uzaktan bakılır..
olmadı zaman kazanmak için yanlarına sokulunur, hatta motosiklet sorunlu galiba benim de var bi tane, yardım ediyim size deyip cevap beklemeden motosikletin bi kanadına yapışılır..
polis gelene kadar bir şekilde etraflarından ayrılınmaz..

Emrah.ark
20 Ekim 2009, 20:09
polis aranır bilgilendirilir..
adamların eşgali iyice kafaya çizilir..
sonra uzaktan uzaktan bakılır..
olmadı zaman kazanmak için yanlarına sokulunur, hatta motosiklet sorunlu galiba benim de var bi tane, yardım ediyim size deyip cevap beklemeden motosikletin bi kanadına yapışılır..
polis gelene kadar bir şekilde etraflarından ayrılınmaz..

Abi allah göstermesin giden motor bizim motorsa napıcaz:silent:

motoking16
20 Ekim 2009, 20:51
Abi allah göstermesin giden motor bizim motorsa napıcaz:silent:

Şincik hocam alıyosunuz ruhsatı fırlatıyonuz arkalarından bunu unutmuşunuz diye bağıracaksınız. :queen::queen:
Şaka bir yana cep telefonu cepten çıkartılır ilk önce 1 sonra iki kez olmak üzere 5 e basılır karşıya polis çıkar olay anlatılır.Tabi buraya kadar adamlardan gizliyiz daha sonra adamları takip ederiz hatta gerekirse adamlarla muhabbete bile girebiliriz.Birader problem mi var yardım edeyim veya bende bu motordan alacam performansından memnunmusun vs. adam oyalanır,polis gelir ve olay biter.

Emrah.ark
20 Ekim 2009, 21:01
Şincik hocam alıyosunuz ruhsatı fırlatıyonuz arkalarından bunu unutmuşunuz diye bağıracaksınız. :queen::queen:
Şaka bir yana cep telefonu cepten çıkartılır ilk önce 1 sonra iki kez olmak üzere 5 e basılır karşıya polis çıkar olay anlatılır.Tabi buraya kadar adamlardan gizliyiz daha sonra adamları takip ederiz hatta gerekirse adamlarla muhabbete bile girebiliriz.Birader problem mi var yardım edeyim veya bende bu motordan alacam performansından memnunmusun vs. adam oyalanır,polis gelir ve olay biter.

Şimdi tamamda o an bunu yapan cidden oyuncu olsun:mrgreen:
Adam motoru götürüyo ben gidicem oo hayırlı olsn yenimi aldın birader :mrgreen::mrgreen:Bendede var bundan ne teker yapıyo bee:P

motoking16
20 Ekim 2009, 21:05
Şimdi tamamda o an bunu yapan cidden oyuncu olsun:mrgreen:
Adam motoru götürüyo ben gidicem oo hayırlı olsn yenimi aldın birader :mrgreen::mrgreen:Bendede var bundan ne teker yapıyo bee:P

Hocam dediklerimi yaparken Cem Yılmazın dediği gibi içeri s.çmanın ne demek olduğunu öğreneceksiniz.

asivezor
20 Ekim 2009, 21:27
böyel bir durumla karşılaşırsak eger motosiklet kendinizinse ve adamları götürüken görürseniz kendinizi sper alcak bir yerden bagırın. hırsız eger gözü dönmemişse bırakıp kaçacaktır. eger gözü dönmüşse zaten üzerinde en iyi ihtimalle bıçak vardır. bu işi yapanlar genelde bir pikapa atıp götürüyorlar. takip edin. ve mutlaka polise haber verin. takibi mümkünse iki kişi ile yapın. eger olaya iki yada 3 kişi ile müdahil olursanız sopa sandalye eliniz ne geçerse saldırın.

eger motor başka birinin ise ve siz bu durmdan şüphelendiniz ise hemen polise haber verin mümkünse cep telefonu ile kişi yada kişileri kayda alın. götürdükleri aracın plakasını alın.

başkada aklıma bişe gelmiyor.