PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor sehpaya nasıl alınır ?

eRy_1925
17 Ekim 2009, 22:08
Herkese iyi akşamlar

Motosiklet kullanmaya yeni başlayan birisi değilim ama motosikletinizi sehpaya nasıl alıyorsunuz ben zorlanıyorum acıkcası ve bu yüzden yan ayaklıkda bırakıyorum bir çok kez yere düştü bu sebepden 2 tür alınıyor diye biliyorum direksiyonu tutup çekerek ve bi elle arkadan bi elle direksiyondan tutup cekmek sizce hangisi daha sağlıklı ?

Şenonar
17 Ekim 2009, 22:14
orta sehpanın pedalına bas bi elin direksiyonda diğer elin arka demirde tut bi kaldır

Aynı motoru debriyajı bırakarak kaldırır gibi nasıl gaz verirken debriyajı bırakıyosun o muhabbet ayağınla pedala bastırırken direksiyon ve demirdende hafifçe kaldır:cat:

RunemagicK
17 Ekim 2009, 22:34
motoru yukarı ve geri iterek kaldır. ayak açılırken motor az bişe geri gider çünkü

Altone
17 Ekim 2009, 22:35
aynen bende alamıyorum cok agır gelıyor bana hep yan ayak bırakıyorum napabılırım

osmaniyeli
17 Ekim 2009, 22:41
aynen bende alamıyorum cok agır gelıyor bana hep yan ayak bırakıyorum napabılırım

sehpadaki ayak basılan yere basıyorsun ve üzerinde ayağa kalkıyorsun en önemli kısım bu. daha sonra gidonu veya artçı tutamağını geriye çekerek çok az bir kuvvet harcama ile motoru ayaklığa atıyorsun:wiinkk:

azgurbuz
17 Ekim 2009, 22:58
200kg motor ittirilip çektirilerek sehpaya çıkmıyor malesef. Tüm ağırlığımla (100kg) sehpaya tek ayak bastırıyorum. Hatta sakin bir bastırma değilde zıplama gibi düşün. Gidon ve arka tutacağı dengem için kullanıyorum.

mertka
17 Ekim 2009, 23:04
arkadaşlar yeterince anlatmış hadi allah kolaylık versin :)

eRy_1925
17 Ekim 2009, 23:10
teşekkürler bu arada ben cbr ı alamıyorum demekki fazer falan alsam hayatta kaldıramam :)

Osbourne
17 Ekim 2009, 23:10
motoru orta sehpaya almanın püf noktası sehpanın iki ayağını da yere değdirerek kaldırmaktır..
Aksi halde çok güç harcarsınız..

Tarif:
Sehpa pedalına basıyoruz..
Ayak yere deyince motoru hafifçğunuz istikametin ilerisine doğru salıyoruz ki öbür ayakta yere temas etsin..
2 ayakta yere basıyorken sol el ile gidonun solunu, sağ el ile de selenin sol yanında herhangi bir yeri tutarak bir yandan ayağımızla sehpa ayağını ileri bastırıyor diğer yandan da motoru geriye çekiyoruz..Dikkat yukarı kaldırmaya çalışmayın..Motoru geri çekin..

İşlem tamam..Ama püf ü tekrarlıyorum; Sehpanın iki ayağıda yere değmeli..
Bu şekilde 400 kiloluk Goldwing'i bile orta sehpaya alabilirsiniz..

Şenonar
17 Ekim 2009, 23:22
motoru orta sehpaya almanın püf noktası sehpanın iki ayağını da yere değdirerek kaldırmaktır..

Tarif:
Ayak yere deyince motoru hafifçğunuz istikametin ilerisine doğru salıyoruz ki öbür ayakta yere temas etsin..
2 ayakta yere basıyorken sol el ile gidonun solunu, sağ el ile de selenin sol yanında herhangi bir yeri tutarak bir yandan ayağımızla sehpa ayağını ileri bastırıyor diğer yandan da motoru geriye çekiyoruz..Dikkat yukarı kaldırmaya çalışmayın..Motoru geri çekin..

Bu şekilde 400 kiloluk Goldwing'i bile orta sehpaya alabilirsiniz..

bakma aslında çok kolayda elemanlar kendilerini çok kasıyor diye almak zor geliyor :queen: ben daha hç zorlanmadım:queen:

muslumoto
17 Ekim 2009, 23:31
bende ilk orta sehpaya aldığım zamanlar çok zorlanırdım hatta ayakkabının altı delindi bi kere ayakkabıdan ayaklığın demirini çıkarmak için uğraşmıştım :cherry: ama şimdi öğrendim yukarı doğru asılıyorum bi el direksiyonda bi el ortadaki demirde motor cbx 750 240 kg civarı

CBR700F
17 Ekim 2009, 23:39
ben sadece ağaımla basınca alıyoru belki benim motorlar çok ağır değil ondandır :S 75 kiloyum

trhakan
17 Ekim 2009, 23:41

Tarif:

Bu şekilde 400 kiloluk Goldwing'i bile orta sehpaya alabilirsiniz..:cat: güzel anlatmıssın

ÜmitDURA
18 Ekim 2009, 02:11
orta sehpa ayaklarının yere bastığına emin olduktan sonra;
Sol el gidonda sağ el arkada tutma demirinde olacak sekilde ayaklğa ağırlığımı verirken sağ elimde tuttuğum yeri havaya kaldırma şeklinde sehpaya kolayca alıyorum motosikletimi.(kuru ağırlık 208+3,3 litre yağ+ortalama 14L benzin+topcade ıvır zıvır 10 = 235kg cuk diye çıkıyor sehpaya)
bende tekniği bilmeden önce sehpa pedalına basmak suretiyle geriye çekmeye çalışır dururdum.

Birde hafif eğimde motoru geriye çekme metodu var.Motorun üzerindeyken ön fren manetini sıkıyorsunuz,bütün ağırlığınızı gidona verip ön amörtisörün sönümlenmesini sağlıyorsunuz.Sonra freni bırakıp gidondan geriye asılıyorsunuz.Amörtisör normal şekline dönerken oluşan itme kuvveti sizin çekme kuvvetinizle birleşip 230 kg motosiklet rampada geriye doğru geliyor.Bİr kerede Kat ettiği mesafe 5-10cm en fazla.Bunu tekrar tekrar yaparak kimseye muhtaç olmadan geriye gidebilirsiniz.

ybr_man
18 Ekim 2009, 02:17
hmm bu başlığı okuyunca yaşının ufak olduğunu düşündüm doğrumu..dostum bu çok basit sağ ayakla ayaklık bastırılır sol el ile gidon sabit tutulur ve sağ el ile arkadan motoru arkaya ve yukarı doğru kaldırırsın ve bitti..ama zorlanıosan yan ayaklığa yatır dostum:cat:

Osbourne
18 Ekim 2009, 02:21
hmm bu başlığı okuyunca yaşının ufak olduğunu düşündüm doğrumu..dostum bu çok basit sağ ayakla ayaklık bastırılır sol el ile gidon sabit tutulur ve sağ el ile arkadan motoru arkaya ve yukarı doğru kaldırırsın ve bitti..ama zorlanıosan yan ayaklığa yatır dostum:cat:

Konunun yaşla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum..

Ben 29 yaşındayım ve bu konuda motoru ilk aldığım nisan ayında epey sıkıntı çekmiştim..
Arkadaş için düzeltelim ve diyelim ki:

Motosiklete yeni başlamışsın..:wiinkk:

ybr_man
18 Ekim 2009, 02:34
Konunun yaşla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum..

Ben 29 yaşındayım ve bu konuda motoru ilk aldığım nisan ayında epey sıkıntı çekmiştim..
Arkadaş için düzeltelim ve diyelim ki:

Motosiklete yeni başlamışsın..:wiinkk:

pardon dostum bidaha düşünmem:cherry:

eRy_1925
18 Ekim 2009, 02:37
Motosiklete 2 3 senedir biniyorum yanlız ebat olarak biraz küçügüm yaş demeyelimde ebay diyelim:salut::mrgreen::mrgreen: motoru sehpaya alırken etraftakiler bakıyormu falan gibisinden bi endişe oluyor neden çünkü 1 arkadaş espri yapmıştı ben sehpaya alırken fazla zorlama kırcaksın falan diye bende acaba dışardan öylemi görünüyor diye kendimi şartlandırdım o yüzden sordum size tekrar teşekkürler

Doobly
18 Ekim 2009, 03:31

150 RF'yi mi alamıyosun :silent:

Nipp10
18 Ekim 2009, 03:50
Yapmayın ya arkadaşlar. Ben 385 KG lik VF 750 yi iki parmakla kaldırıyorum. Kendi motorumu söylemiyorum bile. :cherry: Sehpada bitiyor iş