PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosiklette elektrik arızası

tekteker44
16 Ekim 2009, 21:02
slm arkadaşlar benim motorumun bi sorunu var : motosikletimin uzun kısa düğmesi bozulmuştu onu tamir için söktüm ve düğmeyi incelerken birden bire motorun bütün elektrik tesisatı gitti ne far yanıyor şimdi ne korna çalıyor nede el marşı basıyor hiç bir elektrik tesisatı çalışmıyor neden olmuş olabilir motorun markası presto pr125-a çin malı 125cc 5 vitesli motorsiklettir yorumlarınız için teşekkürler

_OLD_
16 Ekim 2009, 21:14
Aküyü bul,(+) ucundan çıkan kırmızı kabloyu takıp sigorta yuvasını bulacaksın.
İçindeki sigortayı aynı değerdekiyle değiştir.Şimdiye kadar hiç böyle bir şey olmadıysa yedeği ya kitapların poşetinde,ya da o yuvanın civarındadır.

tekteker44
16 Ekim 2009, 21:37
abi sigortayı değiştirdim hiç fark etmedi aküyüde tamamen bitirmiş sadece ayak marşıyla çalışıyo normalde sigorta atsa bile ayak marşıyla çalıştırdığımız zaman motor çalışır vaziyette bütün elektrik aksamı çalışıyor kornası farı felan ama şimdi motor çalışırken bile elektrik aksamı çalışmıyor sadece motor çalışıyor

_OLD_
16 Ekim 2009, 22:15
Elektrikle aran nasıl,ölçü aletin varmı? Şema okuyabilirmisin?

tekteker44
17 Ekim 2009, 13:27
yok o kadar bilmiyorum ama hani bi parçası felan yanmışmıdır

_OLD_
17 Ekim 2009, 13:35
yok o kadar bilmiyorum ama hani bi parçası felan yanmışmıdır

Bazen şöyle olur:
Kabloların ucuna papuç adı verilen parçalar takılır.Aynı şekilde soketlerin içindeki uçlara da kablo ucu sıkıştırılır.İyi sıkıştırılmama sonucu buralar da zamanla veya yüksek akım sonucu kararma ve temassızlık olur.Bunu gözle görmek çok zor.Oto elektrikçisine gitmeni öneririm.

tekteker44
17 Ekim 2009, 13:40
yorum için teşekkürler old en iyisi oto elektrik tamircisine gitmek. ama sizce bu hasara sebep olabilecek bi parçası felan yanmış olabilirmi

_OLD_
17 Ekim 2009, 13:54
İlk tahminim ana kabloda erime,soketlerinde temassızlık.Sigorta cam tüp ise bunun yerine bıçak tipi tabir edilen sigorta yuvası+ sigorta alıp tak.Düzelmezse elektrikçiye git.Hiç bir şey çalışmadığına göre aküde içinden bozulmuş olabilir kısa devre sonucunda.

tekteker44
17 Ekim 2009, 13:59
benim motor akü olmadanda çalışıyor ayak marşı ile o zaman çalışır halde bütün elektrik donanımı çalışıyodu akü olmasa bile