PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsatlar değişti, motosiklet tek kişilik oldu

Sayfa : [1] 2

kurubuz
16 Ekim 2009, 16:41
Ruhsatlar değişti, motosiklet tek kişilik oldu

Hürriyet Gazetesinden Alıntıdır
16.10.2009, Cuma

MOTORLU taşıtların trafik tescil belgeleri, AB uyum çalışmaları kapsamında yenileniyor. Eski tescil belgelerinde sürücü hariç taşınacak yolcu kapasitesinin yazıldığı “İstihap Haddi” bölümü, yeni belgelerde sürücü dahil “Koltuk Sayısı” olarak yer aldı. Yeni belgeler hazırlanırken, eski belgelerdeki bilgiler aynen yazılınca motosikletler tek kişilik oldu. Yanlışlık düzeltilmeyince motosikletinde artçı taşıyanlara peş peşe cezalar gelmeye başladı.

Motosiklete artık 2 kişi binemeyecek

İçişleri Bakanlığı, standart getirmek ve AB’ye uyum sağlamak için trafik tescil belgelerinin yenilenmesine karar verdi. Yeni trafik tescil belgelerine araç tip ve onay numarası ile vergi numarası bölümleri konuldu. Muayene alanı da 3’ten 6’ya çıkartıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere rağmen bir çok trafik tescil bürosu, eski tescil belgelerindeki bilgileri aynen yeni belgelere geçirdi. Motosikletlerde, sürücü hariç taşınabilecek yolcu kapasitesinin yazıldığı “İstihap Haddi” bölümündeki 1 rakamı, yeni belgelerde sürücü dahil “Koltuk Sayısı” olarak yazıldı. Böylece motosikletler, ruhsat bilgilerine göre tek kişilik olmuş oldu. Motosikletlerin iki kişiyi taşıyabileceğine açıklık getiren Trafik Kanunu’nun 66’ncı Maddesi’ne rağmen, trafik kontrollerinde, ruhsatında sürücü dahil 1 kişi yazan motosiklet sahiplerine artçı taşıdıkları için ceza kesildi. Ruhsatlarında 1 kişi yazan motosikletler, TÜV Türk’ün yaptığı muayenede de koltuk sayısı 1 olmasına rağmen 2 kişi bindiği gerekçesiyle ağır kusurlu bulundu.

POLİSLERİN YANLIŞI
Sahibi olduğu iki motosikletten birinin 1, birinin 2 kişi taşıma kapasiteli tescil edildiğini anlatan Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Koordinatörü Berna Canyoran, “Araçların tescil işlemlerinde dikkate alınan uygunluk belgelerinde koltuk sayısı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Bu bilgiler polisler tarafından dolduruluyor. Dolayısıyla bu bölümdeki farklı sayılar memurların tamamen kendi yorumları ile yazılmış durumda. Yanlışlığın düzeltilebilmesi için Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvuracağız” dedi.

TEKNİK MUAYENEDEN GEÇEMEDİ
İkiteker.org sitesi üyelerinden Hakan İlhan da, motosikletini muayene için TÜV Türk’e götürdüğünde yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Muayeneyi yapan görevli ‘Bu motosiklet kaç kişilik’ deyince, ‘2 kişilik’ dedim. Görevli ağır kusurlu olarak muayene işlemini sonlandırdı ve onay vermedi. Ruhsatta yazan yolcu sayısının AB standarlarına göre yeniden düzenlendiğini, artık sürücü dahil taşıma kapasitesinin yazılması gerektiğini, bunun da trafik şubedekilerin hatası olduğunu söyledi. Trafik tescil bürosunda yanlışlığın düzeltilmesi için teknik şartnamesini istediler. Yanlışlığı, motosikletimin tescil bürosundaki dosyasından çıkan bir belgeyle çözdüm.”

Artçım var diye ceza yedim
Bursalı motosiklet tutkunu Şenol Sel de ruhsattaki koltuk sayısı nedeniyle ceza yiyenlerden. Yeğeniyle birlikte Mudanya’dan Bursa’ya giderken trafik polisleri tarafından durdurulduğunu anlatan Şenol Sel, “Polisler ruhsatta 1 kişi yazıyor, sen iki kişi biniyorsun’ diye ceza kestiler. Makbuza ceza maddesi olarak 47/1c yazdılar. Araştırdığımda bu ceza maddesinin trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak suçunu düzenlediğini gördüm. Polisler koltuk nedeniyle hangi maddeden ceza keseceklerini de bilmiyorlardı.

Kanuna göre yolcu taşınabilir

Motosikletlerin yolcu taşımaları konusunu Trafik Kanunu’nun 66’ncı maddesinin c bendi düzenliyor. Ceza maddesi şu şekilde: “Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır. Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.”

necatik35
16 Ekim 2009, 16:49
Haydaaaaa şimdi birde bumu çıktı başımıza.Zaten bu hükümet en sonunda motosiklete binmeyi yasaklayacak Türkiye de.:pr:

turkh
16 Ekim 2009, 16:49
ruhsata değişecekmi

Naci63
16 Ekim 2009, 16:52
"Haydaaaaa şimdi birde bumu çıktı başımıza.Zaten bu hükümet en sonunda motosiklete binmeyi yasaklayacak Türkiye de."

diyen arkadaş, Polislerin ruhsat doldururken hatanın yapıldığı haberde vurgulanıyor. Galiba iyi okumuyoruz!

osmanba
16 Ekim 2009, 16:57
İlginç.. Hemen ruhsatıma bakma gereği duydum. (S.1) KOLTUK SAYISI (Sür.Dahil) yazan hanede 2 yazılı.

necatik35
16 Ekim 2009, 17:07
"Haydaaaaa şimdi birde bumu çıktı başımıza.Zaten bu hükümet en sonunda motosiklete binmeyi yasaklayacak Türkiye de."

diyen arkadaş, Polislerin ruhsat doldururken hatanın yapıldığı haberde vurgulanıyor. Galiba iyi okumuyoruz!

Bunlara sebeb olanlar avrupa birliğine uyacağız diye zırt vırt her şeyi değiştirenler değilmi?Her şeyimiz uyduda ruhsatımız kalmıştı:PÖncelikle İşçinin memurun emeklinin maaşlarını avrupa sevyesine getirsinlerde daha sonra bunlarla uğraşsınlar:bounce:

okanco
16 Ekim 2009, 17:10
Saçma sapan yasalar.. Ne kadar uğraşsak ta bizi ABye almayacaklar..

Levsy
16 Ekim 2009, 17:11
Benim ruhsatta da 1 kişi yazıyor :pr:
Bu konuya motosikletleri bize plaka ruhsat teslim satan lavukların dikkat etmesi lazımdı aslında ::ranntign

UmARsIZ
16 Ekim 2009, 17:13
Ahahaha o zaman motorlu polisler de iki kişi binemeyecek :D

yunuskocak
16 Ekim 2009, 17:27
Hakkatten ben de sürücü dahil 1 yazıyor...:pr:

agecu
16 Ekim 2009, 17:27
Alalal diyesim geldi şimdi. Benim motorun ruhsatında İstiap haddi 1 ( bir ) yazıyordu. Bende ozamanlar demekki motora iki kişi binmek yasal değildir diye tahmin etmiştim ve inanmıştım hiçde kurcalama gereği duymadım. Polislerin olduğu bölgelerden de iki kişi geçtiğim çok olmuştu nasılsa polis bu duruma karışmıyor galiba diye düşünmüştüm. Yani eskiden yasak değildide benim 150-5 Jinlun ruhsatı neden 1 yazıyor. Yok şimdi yasaklandı ise veya yasaklanacak ise ben de zaten 1 yazıyor ruhsat değişmeye gerek varmı :queen:
galiba ben hiçbirşey anlamadım. yoksa doğrumu anladım. varmı bir anlayan.

kurubuz
16 Ekim 2009, 17:31
Alalal diyesim geldi şimdi. Benim motorun ruhsatında İstiap haddi 1 ( bir ) yazıyordu. Bende ozamanlar demekki motora iki kişi binmek yasal değildir diye tahmin etmiştim ve inanmıştım hiçde kurcalama gereği duymadım. Polislerin olduğu bölgelerden de iki kişi geçtiğim çok olmuştu nasılsa polis bu duruma karışmıyor galiba diye düşünmüştüm. Yani eskiden yasak değildide benim 150-5 Jinlun ruhsatı neden 1 yazıyor. Yok şimdi yasaklandı ise veya yasaklanacak ise ben de zaten 1 yazıyor ruhsat değişmeye gerek varmı :queen:
galiba ben hiçbirşey anlamadım. yoksa doğrumu anladım. varmı bir anlayan.

Yanlış anlamışsın. Motorunda artçı için oturacak yer var ise motorun iki kişiliktir ve ruhsatta sürücü dahil 2 kişi yazması gereklidir. 1 yazıyorsa senin ruhsatın yanlış yazılmıştır, düzelttirmen gerekli. Yazıda anlatılan bu.

Doobly
16 Ekim 2009, 17:32
Sürücü dahil "2" yazıyor bende. Yırttım galiba :mrgreen:

serkanADH13
16 Ekim 2009, 17:36
Hakkatten ben de sürücü dahil 1 yazıyor...:pr:

aynen 1 kişi yazılıydı zaten,

fakat fazla kaile alınmıyordu,
devlet bu yazıyı duyurdu ise,
polısler artık dıkkate alacaklardır,
ve gerekırse yunuslarda ve şahinlerde 2Kişi yazılabılırde,

inş sıkıntı yaşamadan unutulur gider.
ben kolay kolay tek gezmıyorum çünki,
insan tek sıkılıyor yahuu :);)

aSuBaYaH
16 Ekim 2009, 17:37
evet geçen bizimde yeni ruhsatlarda dikkatimizi çekti,
bu hatayı yapan yanlış yapan MEMURLARI kınıyorum:farao:

trhakan
16 Ekim 2009, 17:39
Ahahaha o zaman motorlu polisler de iki kişi binemeyecek :D
onlar bi kılıf uydururu merak etme :mrgreen:

agecu
16 Ekim 2009, 17:41
1 Maksat ruhsat değiştirilmesi (2) iki kişi yazılması için.
2 Ruhsat değişmesi için ekstra para harcanması.
3 Belirli cc lere serbestlik (yüksek), düşük cc lere yasaklama getirilebilir. ( muhtemelen )

Gariban (ben) tek başıma olmak istemiyorum. Yani illana bizi yalnızlığamı itecekler.:pr::silent::silent::pr:

onur35
16 Ekim 2009, 17:44
geçen günlerde forumda cbr125 li arkadaşların motorlarında istihap haddi 1 yazıyormuş onu tartışıyorlardı motor tek kişilik mi diye,hatta ceza yiyen olmuştu...benim ruhsatta olması gereken yani 2 yazıyor 1 yazanların ki hatalı düzeltme yollarına başvursunlar...polisler zaten motorculara farklı gözle bakıyorlar ruhsata işlerken kasten 1 yazmaları da bence normal

by_001
16 Ekim 2009, 18:00
onlar bi kılıf uydururu merak etme :mrgreen:

evet uydurur..:cat: camları film li araçlara ceza yazılırken

polislerin aracında cam filmi vardı..gerekceleri : şuçlu taşıyoruz :mrgreen:

hiç bir avrupa ülkesinde cam filmi yasak deil türkiyede yasak :cat:

(yassah hemşerim ) :)

_OLD_
16 Ekim 2009, 18:02
Arkadaşlar,
Sürücü kelimesi geçmeyen yani eski ruhsatlarda istihap haddi kısımındaki 1 kişi taşınabilir anlamındadır.Aynı kutucukta kg veya kişi soruyor.Kg yük taşıyanlar,kişi de yolcu taşıyanlar araçlar için taşıma sınırını belirten limiti yazmak için.Sürücü sözü bu ruhsatlarda geçmiyor.Bu da sürücü+1 demektir.
Problem yeni ruhsatlarda görülüyor.Ruhsatı değiştirirken konuyu hatırlayıp uyarmak lazım.

RunemagicK
16 Ekim 2009, 18:10
polislerde işgüzar. adamın kendi motorcu, bilir heralde 2 kişilik olduğunu motosikletlerin. buna rağmen ceza kesiyolar işte.

agecu
16 Ekim 2009, 18:12
Arkadaşlar,
Sürücü kelimesi geçmeyen yani eski ruhsatlarda istihap haddi kısımındaki 1 kişi taşınabilir anlamındadır.Aynı kutucukta kg veya kişi soruyor.Kg yük taşıyanlar,kişi de yolcu taşıyanlar araçlar için taşıma sınırını belirten limiti yazmak için.Sürücü sözü bu ruhsatlarda geçmiyor.Bu da sürücü+1 demektir.
Problem yeni ruhsatlarda görülüyor.Ruhsatı değiştirirken konuyu hatırlayıp uyarmak lazım.

Peki sayın üstadım ruhsatta +1 yazmasına rağmen polis in bize ceza kesmesi kanunen ne kadar uygundur. İtiraz etme şansımız nasıl olur acaba yada ruhsat eski diye ekstra kanuni işleme girebilirmiyiz acaba. Çok karışık oldu bu ya.:cyclopsan

The Dude
16 Ekim 2009, 18:25
@agecu burası teğetistan sen ne diye motora biniyorsun diye bile ceza keserler. efendi gibi git ruhsat parasını bayıl ruhsatını değiştir. çok zor bir işlem değil kendin halledersin.
bir arkadaşın dediği gibi öyle uyum muyum anlamam ben resmen ruhsat değişimi için yapılıyor kanaatindeyim. ruhsat için 45 tl verdim, emniyetteki görevliye "bunun makbuzu nerede dedim ?" öyle bir bakış attı ki memure hanım sorduğuma pişman oldum.
insanca yaşamamız için avrupa birliğine uyum çerçevesinde yapılacak onlarca iş arken nereden para gelir ilk ona uyuluyor nedense.

_OLD_
16 Ekim 2009, 19:04
Kanun metni aşağıda:
Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile ilgili kurallar:

Madde 66 - Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.

a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda, Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana, Sürülmesi yasaktır.

b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır. Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.

Ceza yazılan arkadaşların ruhsatlarında istihab haddi mi yazıyor,sürücü dahil 1 mi?
Kanunu bilmemek ceza almamızı engellemez ama kamuyu ilgilendiren böyle bir
kanunun da kamuya ilan edilmeden uygulanması olmaz.Nasıl "Radar" var tabelası olmıyan yerde hız cezası yazılamıyorsa.Arzu eden yukarıdaki metni yazdırıp yanlarına alsınlar.
Ehliyet,ruhsat,pasaport gibi evrakların kendileri paradır,ayrıca makbuz verilmez.Değerli Kağıtlar Kanunu.

Kıkırdak
16 Ekim 2009, 19:17
Öldürseler tek binmem..!! ::evil::

c@n
16 Ekim 2009, 19:26
arkadaşlar korkulacak birşey değil onlar tamamen eski ruhsatlara yanlış yazıldığı için duzeltmeye gidiliyor bizi ilgilendiren birşey yok eğer arkanızda artcınızın oturabileceği kadar bir yer varsa oturabilir bunu unutmayın şimdiki ruhsatlarda surucu dahil 2 kişi yazması lazım eski ruhsatlarda ise 1 kişi yazması lazım tek sorun bu arkadaşlar ruhsat değişimlerinde lutfen ek 1 forumlarını duzgunce doldurunuz yeni ruhsatlara 1 kişi yazdıkları için problemler çıktı ondan dolayı lutfen ruhsat dğişimlerinde ek 1 forumlarını duzgun doldurtun

fullthrottle
16 Ekim 2009, 19:43
avrupa'ya uymak ruhsatla degil mentalite ile olur.. bunu daha anlayamadi guzel yurdumun enteresan kafa yapili insani...

motorun ruhsatini altin yaldizli yapsan ne olacak? madem avrupa'ya uyacaksin; onlarin ruhsatini taklit edecegine, motora ve motorcuya gosterdigi saygiyi, trafikte bizlerin diger araclarca ''fark edilmemizi'' hatta bizleri gectim yayalarin gecis ustunlugu uygulamasini taklit etsene??

ince54
16 Ekim 2009, 19:56
arkadaslar arabalar da da istihap haddi 4 yazar yani sürücü hariç yolcu sayısı demektir o yüzden istihap haddi 1 yazanlar 2 kişi binebilirsiniz problem yok sanırım yeni ruhsatlarda problem var

DETAYİN
16 Ekim 2009, 20:34
(S.1) KOLTUK SAYISI (Sür.Dahil) yazan hanede 2 yazılı.

SORUN YOK........

ceyhun__22
16 Ekim 2009, 21:10
hata olsa gerek haberin dediği gibi.

Ramazan Can
16 Ekim 2009, 21:11
iki sefer polislerle bu yüzden papaz oldum....

_OLD_
16 Ekim 2009, 21:17
iki sefer polislerle bu yüzden papaz oldum....

Ruhsatda ne yazıyordu?Ne dediler?

Levsy
16 Ekim 2009, 21:56
Az önceki mesajımda ruhsatımda 1 kişi yazdığı için ateş püskürmüştüm. Buradaki düzeltme mesajlarını vs okuduktan sonra iş benim için biraz daha karıştı.

Ruhsatında bir kişi yazanlar ruhsata bir kez daha baksınlar. Zira benim ruhsatımda 1 kişi yazarken, yolcu taşıma kutusu onaylı.

http://img97.imageshack.us/img97/9539/ruhsat.jpg (http://img97.imageshack.us/i/ruhsat.jpg/)http://img97.imageshack.us/img97/ruhsat.jpg/1/w484.png (http://g.imageshack.us/img97/ruhsat.jpg/1/)

Yani polis 1 kişilik motora 2 kişi binmişsiniz dediğinde bu işaret ile yırtarım sanırım :P

Tundzhay
16 Ekim 2009, 22:00
dostums enin ruhsat eskilerden.
istiap haddi demek sürücü dışındaki kişi sayısı. yani sürücü dışında 1 kişi daha bine bilir diyo
yenidende istiap haddi yerine. sürücü dahil yazıyo. ve onlarda sürücü dahil 1 olduğu için sorun var.. seninkide sorun yok

Levsy
16 Ekim 2009, 22:02
dostums enin ruhsat eskilerden.
istiap haddi demek sürücü dışındaki kişi sayısı. yani sürücü dışında 1 kişi daha bine bilir diyo
yenidende istiap haddi yerine. sürücü dahil yazıyo. ve onlarda sürücü dahil 1 olduğu için sorun var.. seninkide sorun yok

Teşekkürler bilgi için :cat:

davids
16 Ekim 2009, 22:03
bendede 2 yazıyor :pr: tek kişi daha iyi oluyordu.

Kaiser
16 Ekim 2009, 22:11
Muayeneye girecek arkadaşların dikkatine. Eğer "koltuk sayısı" bölümünde 1 yazıyorsa muayeneden geçmeniz imkansız. Ek-1 belgesi doldurtup ilgili kısmı 2 olarak kaydettirerek gidin muayeneye. Ardından trafik tescile gidip o yaprağın değiştirilmesi gerekiyor.

Levsy
16 Ekim 2009, 22:11
Uzun zamandır başka hiç bir konu bu kadar ilgi çekmemişti :mrgreen:

Konuyu Toplam 20 Üye okuyor. (17 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
Levsy, ilhan YAZICI, tbk_1980, _OLD_, Kaiser, ergün1968, barannet, Hay.alper.est, Boğaçhan, amras, Tundzhay, newceri, CBR700F, berk_cglr, hlmky85, soner_kep, Marv

barannet
16 Ekim 2009, 22:14
geçen sıfır aldığım motosikletin ruhsatında koltuk sayısı yolcu dahil 1 yazıyor. sanırım taşırsam ceza yiyebilirim.

Tundzhay
16 Ekim 2009, 22:18
Muayeneye girecek arkadaşların dikkatine. Eğer "koltuk sayısı" bölümünde 1 yazıyorsa muayeneden geçmeniz imkansız. Ek-1 belgesi doldurtup ilgili kısmı 2 olarak kaydettirerek gidin muayeneye. Ardından trafik tescile gidip o yaprağın değiştirilmesi gerekiyor.

geçende arkdaşın motorunu götürdük. ben de arkasında artçı olrak gittim. ruhsatında 1 yazıyordu. ama sorun olmadı. muayeneden gayet kolay geçti..
adamına göre değişiyo:pr:

karasahin
16 Ekim 2009, 22:29
Yunus olacak memurlar neden iki kişi motosiklete biniyorlar biri bana açıklayabilir mi ?

Kaiser
16 Ekim 2009, 22:29
Şu anda 2 farklı tür ruhsat var. Eskilerinde "istihap haddi" yazıyor ki bunun 1 olması lazım, yenilerde "koltuk sayısı" yazmakta. İşte bu 2 olmalı. Muhtemelen arkadaşınınki eski ruhsatlardan. Tüv istasyonları çok sıkı, uygulamalar adamına göre değişmez.

kanucan
16 Ekim 2009, 22:37
kötü bişey ya tamda motor alma arifesinde iyi oldu öğrendiyim eğer alırsam ruhsatı biz gözden geçiricem :)

vukuat
16 Ekim 2009, 22:39
valla benım motorumda koltuk sayısı ıkı yazıyo muayneyıde daha yaptıralı bır ay bıle olmadı yanı artcıyla bınmek bana serbest :queen::queen:

karasahin
16 Ekim 2009, 22:42
valla benım motorumda koltuk sayısı ıkı yazıyo muayneyıde daha yaptıralı bır ay bıle olmadı yanı artcıyla bınmek bana serbest :queen::queen:

İlhan diye bir arkadaşın hyo ruhsatında 5 kişi yazıyodu :queen:
Adam minibüscülüğe başlasa yeridir:queen:

vukuat
16 Ekim 2009, 22:49
İlhan diye bir arkadaşın hyo ruhsatında 5 kişi yazıyodu :queen:
Adam minibüscülüğe başlasa yeridir:queen:

aslında ıyı fıkır :queen::queen::queen::queen:

Ramazan Can
16 Ekim 2009, 23:00
Ruhsatda ne yazıyordu?Ne dediler?

koltuk sayısı bir yazıyordu ve 2 kişi binemezsin dedi.. bende koltuk sayısı 1 ama koltuk 2 kişilk dedim ve motor 2 kişilik dizayn edilmiş dedim... polis genç ti ve amiri geldi ehliyet russat kask var sal gitsinler dedi...

Szman!
17 Ekim 2009, 00:06
Ruhsatta bır yazıyo :) sakacı seyler bakalım bızı ne zaman cevırıcekler

karasahin
17 Ekim 2009, 00:08
Ruhsatta bır yazıyo :) sakacı seyler bakalım bızı ne zaman cevırıcekler

Ben varken çevirecekler seni::winkwink::winkwink::winkwink::winkwink

Szman!
17 Ekim 2009, 00:09
Ben varken çevirecekler seni::winkwink::winkwink::winkwink::winkwink

sen burdamısın benımı takıp edıyon gıt ceza yıcez bak :queen::queen: