PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şehirdışı alım satım prosedürü

purenake
11 Ekim 2009, 01:19
Şehir dışında motor alacağım neler yapmam gerekiyor.

1) Maliye'den satış için borcu yoktur kağıdı almak ama kaç tane ? (Bir tane noter satışı içn gerekiyor daha sonra nakil ve ruhsat işlemleri için de almam gerekir mi)

2) Noter^den satışı yapıldıktan sonra 1 ay içinde ruhsatı almam lazım tamam ama motorun bulunduğu trafik bürosundan dosylarını ben mi alacağım yoksa onlar mı benim bulunduğum şehire yollacaycaklar.

3) Ruhsat almak için sanırım "Nakil" işlemi yaptıracağım onun için istenen belgeler;

NAKİL OLAN ARAÇLARDA İSTENEN BELGELER

1. Noter satış senedi

2. Vergi ilişik kesme belgesi

3. Tescilli olduğu il veya ilçeden sakınca yoktur yazısı (e-posta ile yazışma yapılmaktadır.)

4. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (Alıcı adına)

5. Araca ait eski Tescil ve Trafik belgeleri ile plakalar

6. Vatandaşlık numarası

7. Yeni Tescil ve Trafik belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu'ndan)

8. Şoförler Odasından Nakil Dosyası

Buradaki "Vergi İlişik Kesme Belgesi" nedir nereden alacağız ? -borcu yoktur kağıdı bu mu yoksa -

4) zorunlu mali mesuliyet sigortası diyor fakat şehir değişikliğinden dolay motorun plakası da değişmeyecek mi hangi plakaya sigorta yapılacak ?

5) Nakil işleminden önce Devir işlemi mi yapılmalı ?

seckin_
11 Ekim 2009, 01:59
bunları bir trafik müşavirine sormakta fayda var sanki :)

asfalt meleği
11 Ekim 2009, 02:05
valla öyle bi sorular silsilesi ki nevrim döndü :) kendimi bile şaşırdım iyi mi :)

purenake
11 Ekim 2009, 08:02
:) Trafik müşaviri bunları cevaplamaz maalesef ver 100 Lira halledeyim der. Eğer forumda varsa bir trafik müşaviri o cevaplasın o zaman ona itirazım yok :d

Yoksa o kadar da zor sorular değil, daha önce yapan biri illaki vardır ;)

DooMsDaY
11 Ekim 2009, 10:20
mrock isimli üye 2009 ocak ayında farklı bir şehirden alım yapmıştı bütün işlemleri kendi halleti pm atarsan cevap verir hayırlı olsun şimdiden.

banistercaq
11 Ekim 2009, 10:23
Siz noter satışınızla bulunduğunuz ilde bulunduğunuz ilçenin trafik şubesine gideceksiniz ve onlar aracın kayıtlı olduğu trafik şubeden sakıncası yoktur (mail) yazışmalarıyla en fazla 3-4 gün içinde yeni plaka ve ruhsatınızı verecekler. Yapmanız gereken noter satışınızla, eski ruhsat ve plakanızla kendi ilinizin trafik tescil şubesine başvurmak olacak. Yazışmalar şubeler arası gerçekleşecek

purenake
11 Ekim 2009, 11:01
mrock isimli üye 2009 ocak ayında farklı bir şehirden alım yapmıştı bütün işlemleri kendi halleti pm atarsan cevap verir hayırlı olsun şimdiden.

Teşekkürler hemen atıyorum..

Siz noter satışınızla bulunduğunuz ilde bulunduğunuz ilçenin trafik şubesine gideceksiniz ve onlar aracın kayıtlı olduğu trafik şubeden sakıncası yoktur (mail) yazışmalarıyla en fazla 3-4 gün içinde yeni plaka ve ruhsatınızı verecekler. Yapmanız gereken noter satışınızla, eski ruhsat ve plakanızla kendi ilinizin trafik tescil şubesine başvurmak olacak. Yazışmalar şubeler arası gerçekleşecek

Teşekkürler. Peki kendi ilçemdeki trafik şubesine giderken zorunlu trafik sigortamı yaptırmam gerekiyor sanırım. Bu sigorta için ne gerekiyor acaba ? Plaka ruhsat vs gerekmiyor mu, noter satışı ile sadece isime mi veriliyor bu sigorta ? Eğer öyleyse araçla olan bağlantısı nasıl olur ?