PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Raylardan uzak durun !!

Oseberg
03 Ekim 2009, 13:35
Tramvay raylarının kuru havalarda bile kaydığını biliyordum ama bu kadar büyük bir tehlike yaratacaklarını hiç düşünmemiştim açıkcası. Cuma akşamı kız arkadaşımla beraber kadıköye indik. Bahariyede rayların olduğu yerden geçerken nasıl olduğunu anlamadan bir anda yere kapaklandık. Rayların üzerinden hafif bir açıyla geçerken kayıvermişti motor. Ilk defa düşüyorduk ikimizde, allahtan etraftaki ahali ve esnaf yardımımıza koştu ilk önce ben kalktım ayağa sonra kız arkadaşımı kaldırdık. Ucuz atlatmıştık bu ufak kazatı ama ikimizinde sağ bacakları ve dizleri fena acımıştı, benimse ayağım motorun altında kaldığı için kötü burkulmuştu. Güzel bir akşam geçirmek için çıktığımız evlerimize topallayarak döndük. Neyse uzun lafın kısası siz siz olun raylardan geçerken çok dikkatli olun çünkü bizim düştüğümüz yerde bir iki gün önce yine bir motorcu arkadaş düşüp ayağını kırmış. Bir musibet bin nasihattan iyidir. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim, yolunuz açık olsun...

izmirli_ua
03 Ekim 2009, 13:40
cok gecmiş olsun :rendeer: her an dikkatli olmak lazım:rendeer:

okanco
03 Ekim 2009, 13:41
Çooooook geçmiş olsun..
Abicim ben bunu bilmiyordum.. Bilgi için çok telekkürler..

kankicbf
03 Ekim 2009, 13:59
Çok geçmiş olsun,Eskişehirdede çok duydum böyle Tramvay Rayında kayıp düşenleri,Çok dikkatli olmak lazım .Aman :cyclopsan

BerKToprak
03 Ekim 2009, 14:07
Geçmiş olsun Kulagımıza küper olur artık

bboy_iced
03 Ekim 2009, 14:11
Sadece raylar değil arnavut kaldırımlarının yeni kiremit renkli olanlarıda buz varmış gibi kayar herzaman dikkat şart...

flying hellfish
03 Ekim 2009, 14:20
Çok geçmiş olsun, o raylara tam dik olmasa bile cok keşkin bir açı ile yaklaşmak şart.

ugurapay
03 Ekim 2009, 14:27
Çok geçmiş olsun
Ben tercrübeliyim bu konuda iki seferde benim başıma geldi inşallah kimsenin başına gelmez .

yeschim
03 Ekim 2009, 14:28
Geçmiş olsun :pale: Bahariye'de çalıştığım dönemlerde bir polis motoru da aynı şekilde düşmüş ve oldukça ağır yaralanıp ambulansla hastaneye götürülmüştü. Sürekli olan bir şey bu, biz de birkeç kez yalpaladık ama Allah'tan birşey olmadı. Islak ya da kuru farketmiyor raylar her zaman tehlike unsuru.

BiLaL_22
03 Ekim 2009, 14:39
Gözümün önünde düşen arkadasım olmustu raylarda sonra anda üstüne cıkmaktan kurtuldum ve durdurmustum motoru..:pr: Sizede Çok geçmiş oLsn..:rendeer:

mamt
03 Ekim 2009, 14:40
benimde beyazıt-çebberlitaşta böylebir kazam olmuştu ayak bilegime ybr 125 motosikletimin yançanta sabitleme demiri saplandı.taksicilerin iyiliğini hiç unutmam araçları kan olmasın diye hiçbiri beni almadı.sonuç olarak 9 dikiş atıldı ve 2 hafta koltuk değnekleriyle gezdim

Tundzhay
03 Ekim 2009, 14:42
geçmiş olsun.
uyarını dikkate alacağım. arada bende kayar gibi olmuştum. allahtan düşmedim..

Silverwing
03 Ekim 2009, 14:51
Çok geçmiş olsun. Birebir aynısısnı Sultanahmet'te yaşadım. Hızımda 20 km civarıydı. Eşimle beraber düştük. İşin beni üzen kısmı böyle bir duruma bisiklet binerken bile dikkat ederdim. Rayları mümkün olduğunca yavaş, hatta yüksek raylarda durarak ve dik açıyla geçmek lazım.

cakalaz
03 Ekim 2009, 14:54
Gecmiş olsun ! :cyclopsan

korkut 250
03 Ekim 2009, 15:35
Gecmiş olsun her an dikkatli olmak lazım ALLAH cc korumuş :rendeer:

ferhatdm
03 Ekim 2009, 16:26
Babacan çok geçmiş olsun valla bende aynı yerde aynı şekilde düştüm neyseki birşey olmadı giysim tamdı motor altımdan fırladı geriye dogru sırt ustu dustum bıraz agrım oldu sadece kasılmadan dolayı esnaflar sagolsun koştular yardıma ,düşünürken kayarmı demeden fırladı motor benımgıbı başına gelmeden bıemey çok arkadaş vardır zannederim ıyı bır paylaşım teşekkurler

Lucas
03 Ekim 2009, 16:29
Geçmiş olsun, ALLAH daha beterlerinden korusun hepimizi.

RunemagicK
03 Ekim 2009, 16:29
benimde beyazıt-çebberlitaşta böylebir kazam olmuştu ayak bilegime ybr 125 motosikletimin yançanta sabitleme demiri saplandı.taksicilerin iyiliğini hiç unutmam araçları kan olmasın diye hiçbiri beni almadı.sonuç olarak 9 dikiş atıldı ve 2 hafta koltuk değnekleriyle gezdim

bi an şaşırdım taksiciler ve iyilik kelimelerini yanyana görünce:)
bende 2 gün önce geçicektim ama polis durdurur korkusuyla ara sokaklardan dolaşmıştım.

hasanpinar0537
03 Ekim 2009, 16:43
geçmiş olsun raylarda bir kere kaymamdan dolayı daima dikkatli vede dik girerim...

Akileos
03 Ekim 2009, 16:50
çok geçmiş olsun..

alper_satriani
03 Ekim 2009, 16:51
benim anlamadığım nokta, ray dediğimiz küçücük bişey değil mi , yani olsa olsa 1 karıştır. o küçük demirde nasıl kayabiliyor dengeyi bozabilecek kadar...

aya
03 Ekim 2009, 17:00
çok geçmiş olsun, bir tehlikeli malzeme de, yarım seviye kaldırım taşıdır. park yerini normal yoldan ayırmak için, asfalta gömülmüş, ancak 1 parmak asfalttan yukarı çıkarılarak döşenmiş kaldırım taşlarının üzerinde de ben kaymıştım. taşın bir tarafından kalkış yapıp, üstünden geçip diğer tarafından devam etmem gerekiyordu. ancak dik açı değil, paralele yakın bir açıyla taşın üstüne çıktım, sağa doğru eğdim kendimi ancak motor soal gitmeye devam etmek istedi, gidonu çektim hala düz gidiyor, park halindeki arabaya çarpmaya ramak kala yatırdım motoru da, arabaya çarpmadım Allah'tan. sopnrasında taşın üzerine baktığımda, zikzak şeklinde lastik izini görmüştüm. düz yolun dışında, üstünden geçilecek engellerin tamamında, nasıl olduklarına ve malzemelerinin ne olduğuna bakmadan mümkün oldukça dik açıyla geçmekte fayda var...

Silverwing
03 Ekim 2009, 17:01
benim anlamadığım nokta, ray dediğimiz küçücük bişey değil mi , yani olsa olsa 1 karıştır. o küçük demirde nasıl kayabiliyor dengeyi bozabilecek kadar...
Muza bastığını düşün:)

aya
03 Ekim 2009, 17:07

dik geçerseniz, ne kadar kaygan olursa olsun, bir çırpıda kaygan bölümü atlayıp, yeniden yere tutunabileceğiniz zemine çıkacağınız için bi şey olmaz ama tam dik açıyla değil de, biraz eğimli bir açıyla girerseniz bu tür zeminlere, hem daha uzun mesafe kaygan zeminde kalacağınız hem de eğimin de verdiği yanal kuvvetlerle düşmek kaçınılmaz olacaktır.

RunemagicK
03 Ekim 2009, 17:12

ister 1 karış ister 10 karış olsun. bizim lastiklerin boyu 1 karıştan az sonuçta:)
bir keresinde benzinciden çıkarken yerdeki ızgaraya denk gelmiştim, (ki her zaman hafif kaldırırım motoru) gelir gelmez kaydırmıştım arkayı

m.şanveren
03 Ekim 2009, 17:34
böyle ufak tefek kazalarla büyük tecrübe kazanmak kazandığı tecrübeyi diğer motorcu arkadaşlarıyla paylaşmak çok güzel birşey.kendi payıma teşekkür ederim.geçmiş olsun dileklerimle kazasız belasız sürüşler diliyorum

anilxx92
03 Ekim 2009, 17:58

peki lastiklerin yer ile teması ne kadar büyük sence

=== bir avuç için kadar:cat:

alper_satriani
03 Ekim 2009, 18:07
peki lastiklerin yer ile teması ne kadar büyük sence

=== bir avuç için kadar:cat:

mesaj alındı:cat: teşekkürler

mevlutgs
03 Ekim 2009, 18:42
aaaa alla alla vallaha dünde ben arkadaşımla moda sahile giderken rayların üstünden geçdim az daha düşüyordum çok çok ucuz toparladım yani hemen sağ ayağımı yere atmamla motoru dikleştirmem an oldu yani bende dün düşüyordum valla dikkat edin lastiğe flan hiç bakmıyor ne olursa olsun motor hafif olduğu için savuruyor hocam geçmiş oslunn

mamt
03 Ekim 2009, 19:22
raylarda arabalar bile kaza yapıyormuş kısacası metal olan her şeyi lastikler tutmuyor.

ortadadogulu
03 Ekim 2009, 19:47
yahu hocam biraz abes olacak ama ben çemberlitaştan gülhaneye kadar raylarin üzerinden iniyorum. motor titremeden gidiyor diye. artık ben de dikkatli olacağım. denildiği gibi bize de gelmesin bir musibet.

kuyucadısı
03 Ekim 2009, 19:50
geçmiş olsun Allah beterinden korusun

kkorhan28
03 Ekim 2009, 19:51
geçmiş olsun scooterlarda daha da tehli,keli oluyor dikkat

m.s
03 Ekim 2009, 19:53
Geçmiş olsun.Allah beterinden saklasın...

htmetin
03 Ekim 2009, 19:54
çok geçmiş olsun

Limankalesi
03 Ekim 2009, 22:22
Aynı yerde bahariyede bende artçımla düştüm bir anda yerde buldum kendimi..ç
Çok dikkat raylara arkadaşlar...

Cem Demir
03 Ekim 2009, 22:24
öğrenmiş olduk ::thanks:

Ayrıca geçmiş olsun

aya
03 Ekim 2009, 22:28
yahu hocam biraz abes olacak ama ben çemberlitaştan gülhaneye kadar raylarin üzerinden iniyorum. motor titremeden gidiyor diye. artık ben de dikkatli olacağım. denildiği gibi bize de gelmesin bir musibet.

aman abicim, gözünü seveyim, sakın haaa... bu kadar tehlikeli bi şey yapmanıza rağmen bugüne kadar bi şey olmaması Allah'ın sevdiği kulu olduğunuzu gösterir. bence de bir daha denemeyin bile derim... bırakın motor titresin, sizi yorsun, titreşimden dolayı daha erken yıpransın ama size bi şey olmasın...

Toqi
03 Ekim 2009, 22:35
Geçmiş olsun...Dediğin kadar var ama çapraz geçmek lazım onların üzerinden

ozrace
03 Ekim 2009, 22:36
geçen gün geçtim ordan öyle bişey gelmedi başıma Allah tan.
geçmiş olsun birdaha olmamak dileğiyle....:rendeer:

ferhatdm
03 Ekim 2009, 23:21
arkadaşımın kuzeni kayar ve omuzunu kırar platin baglanır kemiklere ,arkaşım banada tembihler aman aman çok dikkatli ol diye !ama geç kalmıştı tembihinde ben o tecrübeyi yaşamıştım bıraz ağrı ile:wiinkk:

yucel66
03 Ekim 2009, 23:32
geçmiş olsun..

RunemagicK
03 Ekim 2009, 23:47
ne çok düşen varmış raylarda yahu. önceden söyleseydiniz belki bu başlığı açan arkadaşta düşmezdi:)

remzi661
04 Ekim 2009, 06:26
Gecmis olsun arkadasim..

Üzülerek görüyorumki ray larin tehlikesini bilmiyen arkadaslar var..
Hele hele birde islak olursa aynen sabun gibi o raylar bunu unutmayin..
Burada tramvay yollari cok oldugundan hergün yasiyoruz biz bunu.
Bende birkackere kaydim bildigim halde ama düsmedim daha..
Hele scoter gibi hafif motorlar harika kayiyor raylarda bunu belirteyim. :P

Asagidaki yaziyi Almanca olarak buldum nette..
Tercüme etmeye calisacagim.. Yanlislarimi bulan arkadaslar memnuniyetle düzeltebilirler..

Yazi su

Metall auf der Straße: Schienen und Kanaldeckel
Über die insbesondere bei Nässe extrem glatten Schienen sollten wir im
stumpfen Winkel und mit möglichst geringer Schräglage fahren, um 90°
Schräglage zu vermeiden.
Kanaldeckel, die häufig auch noch vertieft oder erhöht zur Fahrbahn liegen
sorgen bei Nässe gleichermaßen für einen erhöhten Adrenalinspiegel. Auch diese
sollten wir meiden oder mit wenig Schräglage überfahren
Falls es zum „Rutscherle“ kommt, was unser Popometer in der Regel übrigens
viiiieeeel schlimmer empfindet, als es war, sollten Panikreaktionen- wie Bremsen
oder Lenkervereißen- möglichst vermieden werden. Auch hier gilt mal wieder die
Devise: Immer schön locker bleiben.

Türkcesi

Yollarda Metal: Raylari ve kanal kapaklarini 90 derece yan yatarak gecmek istemiyorsak bunlari kör acidan ve cok az yan yatarak gecmeliyiz.
Yol tabanindan yüksek yada alcak olan kanal kapaklarida yagmurlu havalarda adrenalinimizin yükselmesini saglar. Bunlari mümkün oldugu kadar gecmemeli yada mümkün oldugu kadar yan yatmamaya dikkat edilmelidir.
Eger yinede kayma olayi olursa, gercekte popometremiz oldugundan daha kötü hisseder bunu. bu durumlarda panik hareketlerden Fren yada direksiyonu kirma olaylarindan sakinmamiz gerek. Herzamanki gibi buradada kural: Sakin olunmali

zamisli
06 Aralık 2009, 10:29
bu raylar ne kadar tehlikeliymiş meğer ...var mı bunun gibi bilmediğimiz kaygan zeminler ???

yürekçe
06 Aralık 2009, 11:25
geçmiş olsun. tek başına yaşasaydın daha az üzülürdün gibi... kız arkadaşınla düşmek gerçekten kötü :(

fernando
06 Aralık 2009, 11:38
Raylara mümkün olduğunca dik açıyla girin arkadaşlar,böylece motorun kayma şansını azaltırsınız.aynı şey küçük yükselti ve kaldırımlar için de geçerlidir.Kazasız sürüşler dilerim...

emrecamcan
06 Aralık 2009, 12:39
Geçmiş olsun...

hellfever
06 Aralık 2009, 18:01
Geçmiş Olsun. Çok haklısın aynı tehlikeyi bende yaşadım düşmedim ama motor altımda Z çizmiştir herhalde zor toparlamıştım.Bunun sebebi sanırım tekerleğin asfalttan sonra rayın üzerine cıkarken fazla sıcak olması normalde bu durum asfaltta yol tutuşunu arttırır ama raylarda bu durum söz konusu değil.Tamamını sıcaklıktan dolayı da değil sonucta onu teker için çucuk diye düşünebiliriz buda bize denge sorununu ortaya cıkarıyor ..