PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Biri bana vites geçirmeyi öğretsin lütfen !!!

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:01
Evet arkadaşlar bilen bilir dün bir motosiklet aldım,korumalarımı giydim vurdum kendimi yollara.Bisiklet kulanmanın çok faydası var gerçekten dengede hiç bir problem yaşamadım.Virajlarda dönerken motoru yatırırkende gayet başarılı idim.Ama bu vites işini çözemedim bir türlü lütfen biri bana bunun tekniğini mekanizmasını açıklayabilirmi ???Aşağıdaki resimdeki gibi iki kollu bir vites kolumuz var.Diyelimki şu anda boşta ve stop halinde,debriyajı sıkıyorum,1. ci kolu aşağı doğru basıyorum birinci vitese atıyor.Şu anda birinci viteste,ikinci vitese atmak için yine debriyajı sıkıyorum 2.ci kola basıyorum ama atmıyor.Ama bunlar motor stop halindeyken oluyor.Neden neden neden çözemedim ben bu işi???Gezerken geçiyordu ikinci vitese eve getirdim makinayı bağladım çocuklar yitip düşürmesinler diye birinci vitese atıyım dedim attım bide ikiye bakıyım dedim ama böyle oldu.Stop halindeykende geçmesi gerekmiyormu?Lütfen sizlerden yardım bekliyorum .Yada ben yanlış yapıyorum:silent:Galipa şanzımanı mahvettik:salut:Lütfen biri bana nasıl vites attıracağımı söyleyebilirmi?Fotoğraflı bir anlatım olursa çok daha yardımcı olursunuz şimdiden teşekkürler. http://img2.imageshack.us/img2/3215/airbag0149sv.jpg (http://img2.imageshack.us/i/airbag0149sv.jpg/)

KUVVETMİRA
30 Eylül 2009, 10:06
nerde oturuyosun ferkan efendi?
akşam batıkentte toplanıyoruz. olmazsa gel pratink yapalım.

korkut 250
30 Eylül 2009, 10:07
Çekici teker hareket halinde değilken vitese takarsın ama Motosikleti yerinden hareket ettirmezsen diğer bir üst vitese geçiremezsin.geçmez gayet normal bir durum.:cat:
Nasılsın Kuvvetmira:rendeer:

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:09
nerde oturuyosun ferkan efendi?
akşam batıkentte toplanıyoruz. olmazsa gel pratink yapalım.

Ahh be Fatih abi ben bulamamki batıkent filan ben yabancıyım ANKARAya anca kızılay ulus başka bilmem:mrgreen::pale:Mamak akdere de oturuyorum abi.

alpayyuce
30 Eylül 2009, 10:13
Arkadaşım bende yeni başladım motora Önce birinci vitesten çıkarman gerekmezmi?. belki motorfarkı vardır. Benim motorda aynı kolla vites değişiyor arkadaki iki numarayı anlamış değilim odamı vites.

Ayıptır söylemesi benim motor regal raptor dd250 gösterdiğin birinci kolu aşşağı bastırdığında 1. vitese geçiyor debriyajla beraber tabi, sonra tekrar debriyaj ve aşşağı indirdiğim vites kolunu yukarı kaldırıyorum 2. vites bu işlemi dör deva yaptığımda 5. vites oluyor. sonra düşürmek istediğimde tekrar debriyaj ve aşşağı bastrıyorum.

sultanahmet
30 Eylül 2009, 10:14
Sıkma canını. Motoru olduğu yerde biraz iler-geri yaparsan geçecektir. Durduğun yerde şanzımanı mahvetmek pek olası değil.

KUVVETMİRA
30 Eylül 2009, 10:14
Ahh be Fatih abi ben bulamamki batıkent filan ben yabancıyım ANKARAya anca kızılay ulus başka bilmem:mrgreen::pale:Mamak akdere de oturuyorum abi.

tamam adamım sen bilirsin. iyice alışmadan yoğun trafiğe girme, bi boş mekanda iyicene bi yokla motorun varını yoğunu.

sağoool müdürüm. uğraşıyoruz işte iş, güç, ferkan :)

sende ne var ne yok?

alpayyuce
30 Eylül 2009, 10:15
bende mamakta oturuyorum akşam buluşalım istersen paşa merkez camiini biliyormusun

Ramazan Can
30 Eylül 2009, 10:16
debriyaja basıyorsun.... sonra ayağınla bir konumuna bas
vites yükseltmek içinde ayağını 2 konumuna bas...

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:18
Çekici teker hareket halinde değilken vitese takarsın ama Motosikleti yerinden hareket ettirmezsen diğer bir üst vitese geçiremezsin.geçmez gayet normal bir durum.:cat:
İnşallah be abi gerçekten bişey olmasını istemiyorum.Kontak açık ama motor stop halinde viteslerin geçmesi gerekmezmi yahu:silent:Çünki bi abim motor aynı durumdayken vitesleri çatır çatır geçirmişti:silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:18 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:16 AM ----------

Cevap için teşekkürler abi ama kontak açık motor stop halindeyken 2.ci vitese geçmemesi normalmi? Bunu soruyorum lütfen yanlış anlamayın bilmiyorum ilk motorum bu kusura bakmayın lütfen:rendeer:

alpayyuce
30 Eylül 2009, 10:24
Mamakta bildiğim motorcu var istersen akşam gider gösteririz numaram 05054040460
durduğu yerde normalde motoru ileri geri yaptığında ikinci vitese şıkırt diye geçer. çünkü dişliler karşı karşıya gelmiş ola bilir baskı balatayı ayırman bile yetmez anlata biliyormuyum.

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:25
ferkan :)

sende ne var ne yok?

Birinci vites var ikinci vites yok:mrgreen::PÇok üzdün beni Fatih abi,demek başına bu kadar belayım:salut::PAma öğreniyim soluğu senin yanında alacam Fatih abi bakalım bu kadar espirik bi abimizmisin:)

mehmetay18
30 Eylül 2009, 10:28
İnşallah be abi gerçekten bişey olmasını istemiyorum.Kontak açık ama motor stop halinde viteslerin geçmesi gerekmezmi yahu:silent:Çünki bi abim motor aynı durumdayken vitesleri çatır çatır geçirmişti:silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:18 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:16 AM ----------

Cevap için teşekkürler abi ama kontak açık motor stop halindeyken 2.ci vitese geçmemesi normalmi? Bunu soruyorum lütfen yanlış anlamayın bilmiyorum ilk motorum bu kusura bakmayın lütfen:rendeer:

Öncelikle motorun hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin...Bilmiyorum k.bakmayın diyosunda, bilmemek ayıp değil, ama inanmamak ayıp dostum :) geçmemesi normal denilmesine ragmen bi türlü inanmıyosun :) abinin geçirdiğini söylüyorsun, biraz motorla haşır neşir olduğunda motoru ileri geri ufak hareketlerle sende geçirebilirsin..

korkut 250
30 Eylül 2009, 10:28
.sağoool müdürüm. uğraşıyoruz işte iş, güç, ferkan :)

sende ne var ne yok?
İyilik çok şükür.:rendeer:

Kontak açık olsun yada olmasın çalışsın yada çalışmasın tekerlek hareket etmediği sürece ilk harekette vitesi geçirirsin ama tekerlerlek hareket etmediği sürece bir sonraki vitese geçmez.
Muhtemelen abin tekeri ileri geri hareket ettirerek viteslere geçirmiştir.:cat:

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:30
Tamam abilerim çok teşekkür ediyorum sizlere ALLAH razı olsun sizlerden.:rendeer::rendeer::rendeer:

ferhatdm
30 Eylül 2009, 10:33
Dostum benım motorumdada 2 mandal var ve benim motorumda hareket halinde ıyı vitese geçiyo hareketsizken zor geçiyo! Ve 2 senedir biniyorum, ıkısıde aynı şanzıman koluna, baglı 1 basıp 2 vitese geçmek için boşluk (yanı boş vites)var o boşluğu iyi öğren gerisi gelir iyi sürüşler.

korkut 250
30 Eylül 2009, 10:35
Tamam abilerim çok teşekkür ediyorum sizlere ALLAH razı olsun sizlerden.:rendeer::rendeer::rendeer:

Eyvallah.:rendeer:

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:36
Dostum benım motorumdada 2 mandal var ve benim motorumda hareket halinde ıyı vitese geçiyo hareketsizken zor geçiyo! Ve 2 senedir biniyorum, ıkısıde aynı şanzıman koluna, baglı 1 basıp 2 vitese geçmek için boşluk (yanı boş vites)var o boşluğu iyi öğren gerisi gelir iyi sürüşler.

Tamam bugün iyice bir antrenman yapayım:)Teşekkürler hepinize:rendeer:

KUVVETMİRA
30 Eylül 2009, 10:38
dururkende vites bazen denk gelir, şıkır şıkır geçer.
madem duracan koltuk takımı alsaydın yau :D

_ferkan_
30 Eylül 2009, 10:44
Arkadaşım bende yeni başladım motora Önce birinci vitesten çıkarman gerekmezmi?. belki motorfarkı vardır. Benim motorda aynı kolla vites değişiyor arkadaki iki numarayı anlamış değilim odamı vites.

Ayıptır söylemesi benim motor regal raptor dd250 gösterdiğin birinci kolu aşşağı bastırdığında 1. vitese geçiyor debriyajla beraber tabi, sonra tekrar debriyaj ve aşşağı indirdiğim vites kolunu yukarı kaldırıyorum 2. vites bu işlemi dör deva yaptığımda 5. vites oluyor. sonra düşürmek istediğimde tekrar debriyaj ve aşşağı bastrıyorum.

Yok be abi bu motorda iki tane vites kolu var.Biraz karışık ama çözecem inşallah.Ben bilmeden etmeden iş yapıp bozmayayım diye siz değerli abilerime sordum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:44 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:38 AM ----------

Sen yeterki iste Fatih abi:rendeer::wiinkk:Bana koltuk takımı sana otomatik haciz sorgulayıcı:P:wiinkk:Helal olsun be abi iyi yırtmışın paçayı vallahi:cat:

m.şanveren
30 Eylül 2009, 15:05

soruya en net cevabı ramço vermiş.yanlız durduğu yerde vitese geçip geçmiceği hakkında birşey söyleyemicem hiç durduğu yerde ikiye takmak için çaba sarfetmedim

rodman_91
30 Eylül 2009, 15:11
gecend e ben de ankaradaydım ben pek motorcu göremedim genelde bmw e 30 ve kapışmalar gördüm :d

ozan_bursa
30 Eylül 2009, 15:17
[QUOTE=_ferkan_;1803677]Yok be abi bu motorda iki tane vites kolu var.Biraz karışık ama çözecem inşallah.Ben bilmeden etmeden iş yapıp bozmayayım diye siz değerli abilerime sordum.[COLOR="Silver"]

2 numaralı kola bastırdığında bir nuamralı kalkıyor mu
evet ise demek ki iki kol yok
aslında tek bir kol var ama tahteravalli misali bir taraf inerken diğer taraf kalkıyor
ayağının burnunu vites kolunun altına geçirip yukarı ittirerek vites arttırmak yerine ayağının topuğu ile basarak vites arttırıyor.

motor dururken 2ye geçebilir ama daha üst viteslere geçmeyebilir
normaldir
duran motorda istediğin kadar vites kolu il eoyna, kolay kolay güç aktarma organlarına zarar veremezsin
eğer durduk yerde zarar görüyorsa da şükretmelisin ki yolda başına gelmemiş diye

newceri
30 Eylül 2009, 15:19
vites sisteminden kaynaklanıyor. Vites Kolları istediğin vitese yönlendiriliyor fakat geçmesi için ektra olarak tekerleğin hareketinden güç alarak geçmek istediğin vitese geçiyor. (1 vites hariç) Aynı şekilde motor sabit dururken vites gecirmek istersen her vites geçişinde vites koluna bas sonra arka tekerin öne doğru hareket etmesini sağlarsan vitesin gecer.
(Biraz daha ayrıntılı-basit açıklama yapayım istedim)

_ferkan_
30 Eylül 2009, 16:19
Teşekkürler arkadaşlar yani bu gayet normal bir durum ALLAH razı olsun:rendeer:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:19 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:18 PM ----------

[QUOTE=_ferkan_;1803677]Yok be abi bu motorda iki tane vites kolu var.Biraz karışık ama çözecem inşallah.Ben bilmeden etmeden iş yapıp bozmayayım diye siz değerli abilerime sordum.[COLOR="Silver"]

2 numaralı kola bastırdığında bir nuamralı kalkıyor mu
evet ise demek ki iki kol yok
aslında tek bir kol var ama tahteravalli misali bir taraf inerken diğer taraf kalkıyor
ayağının burnunu vites kolunun altına geçirip yukarı ittirerek vites arttırmak yerine ayağının topuğu ile basarak vites arttırıyor.

motor dururken 2ye geçebilir ama daha üst viteslere geçmeyebilir
normaldir
duran motorda istediğin kadar vites kolu il eoyna, kolay kolay güç aktarma organlarına zarar veremezsin
eğer durduk yerde zarar görüyorsa da şükretmelisin ki yolda başına gelmemiş diye

Aynen kardeşim tahteravalli hesabı,ama genede iki kol var:mrgreen:

necatik35
30 Eylül 2009, 16:31
Marşı biraz tıklayıver geçtiğini göreceksin:)

htmetin
30 Eylül 2009, 16:55

MUhaaaha:queen:

BerKToprak
30 Eylül 2009, 17:01
kardeşim sende heryere topik açıyorsun topicle vitesi ögrernemessin boşuna milletide ugraştırma bir bilenden uygulamalı biraz teknik almalısın. hoşçakal

htmetin
30 Eylül 2009, 17:01
gecend e ben de ankaradaydım ben pek motorcu göremedim genelde bmw e 30 ve kapışmalar gördüm :d

Ankaradan şöförmü çıkıyorda motorcu çıksın. Ticari taksilerin hepsinin orjinal jantları sökük, arkaları 1 metre havada. kırmızı ışık trafik kuralı güvenli araç kullanımı gibi olaylardan çok çok uzaktalar..
motorcuları desen ybr ye ve cbf 150 lere müzik sistemi kurmak ile meşguller. yani anlayacağın motorun kendisi ile bir alakaları yok.

aksoyy
01 Ekim 2009, 03:07
Ankaradan şöförmü çıkıyorda motorcu çıksın. Ticari taksilerin hepsinin orjinal jantları sökük, arkaları 1 metre havada. kırmızı ışık trafik kuralı güvenli araç kullanımı gibi olaylardan çok çok uzaktalar..
motorcuları desen ybr ye ve cbf 150 lere müzik sistemi kurmak ile meşguller. yani anlayacağın motorun kendisi ile bir alakaları yok.
hocam ne güzel acıkladın hele o taksicileri ben ankaraya ilk gittiğimde görmüştüm bune lan dedim taksicilerin arbalarının arkası 1 metre havada hemen hemen hepsinin :queen::queen:

_ferkan_
01 Ekim 2009, 12:37
kardeşim sende heryere topik açıyorsun topicle vitesi ögrernemessin boşuna milletide ugraştırma bir bilenden uygulamalı biraz teknik almalısın. hoşçakal

Tavsiyen için sağolda nedir bu öfke arkadaşım,millet gibi şu motorla şu motoru geçtim diye topicmi açıyoruz sanki,bilmediğim için 'dururken vites 2 ye atmıyor' normalmidir diye yazdım 'evet normaldir' dediler. Bunun nesi gereksiz topic.:rendeer:

asfalt meleği
01 Ekim 2009, 12:51
arkadaşım motosiklet dururken (stop halindeyken) kontak açık da olsa kapalı da olsa vites değişimi olmaz. olmaz derken yapılamaz. yani senin bire takman olabilir ama sonrasında ikiye takabilme gibi bir imkanın yok. araba değil bu..

kontak ile de alakası yok. biri elektrik biri mekanik kısım..

sende iki tane vites kolu yok.. vites ayaklığın çift yönlü sadece.. böylece topuğunu da ayağının burnunu da vites değiştirmek için kullanabilirsin. bir çeşit rahatlık yani..

ayağının ucuyla 1 i aşağıya vurursan 1. vites..
topuğunla hafifçe ağaşı itersen 2 yi boş..
topuğunla 2 yi aşağı iter ve geçme sesini duyarsan 2. vites..
topuğunla 2 yi aşağı iter ve geçme sesini duyarsan 3. vites..
topuğunla 2 yi aşağı iter ve geçme sesini duyarsan 4. vites..

bu şekilde vitesleri artırabilirsin.
1. i aşağıya doğru ittirdikçe de vites düşürürsün.

anlamadığım sen nasıl motosiklet aldın :) ehliyeti alırken sana ders veren hocanı öpüyorum en içten şeilde..

sakın ola trafiğe çıkma kardeşim. cidden sakın yola çıkma.. boş bir arazide öğren iyice öncelikle. bir gün bluşup hoş beş etmek dileğiyle.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:51 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:46 AM ----------

unutmadan.. bahsettiğin ilk şeyin cevabı ilk paragrafta açıkladığım gibi gayet normal bir durum. motosiklete verebileceğin tek zarar kontağı açık unutup aküyü bitirmen olabilir şu safhada..

senden ricam mümkünse yamaha servisi motoart tan yada, incek te bir üstat var ondan, yada ulusan motor da verilen eğitimlere katılıp bilgi donanımının ilk basaklarını çıkman..

takendy
01 Ekim 2009, 12:52
1 deli kuyuya taş atmış 100 akıllı çıkaramamış.....

sol ayakkabıların üst kısmı zarar görmesin ayakkabıcılar para kazanmasın die AR-GE ci bi abi bu vites kolunu (manivelayı) icat etmiş ...
hepsi bu...

flying hellfish
01 Ekim 2009, 13:25
Niye duran bir motoru ikinci vitese geçirmek istiyorsun ki, bu da benim sorum :)

KyCd
01 Ekim 2009, 13:31
topik açılmış ve soruyu soran arkadaş cevabını almış.. yani konu amacına ulaşmış.. herkes herşeyi bilecek diye bir kaide yok.. bilmemek değil öğrenmemek ayıp..

OGLUMVE BEN
01 Ekim 2009, 13:35

gelsin ögretelim abi dururken nasıl vites geçirelecegini
hem uygulamalı bemde pratik:bounce:

_ferkan_
01 Ekim 2009, 16:32
topik açılmış ve soruyu soran arkadaş cevabını almış.. yani konu amacına ulaşmış.. herkes herşeyi bilecek diye bir kaide yok.. bilmemek değil öğrenmemek ayıp..

Yani :cat::cherry:İlla ellerine bir dedikodu malzemesi geçti ya onu sonuna kadar kullanacaklar.:P

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:32 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:28 PM ----------

arkadaşım motosiklet dururken (stop halindeyken) kontak açık da olsa kapalı da olsa vites değişimi olmaz. olmaz derken yapılamaz. yani senin bire takman olabilir ama sonrasında ikiye takabilme gibi bir imkanın yok. araba değil bu..

kontak ile de alakası yok. biri elektrik biri mekanik kısım..

sende iki tane vites kolu yok.. vites ayaklığın çift yönlü sadece.. böylece topuğunu da ayağının burnunu da vites değiştirmek için kullanabilirsin. bir çeşit rahatlık yani..

ayağının ucuyla 1 i aşağıya vurursan 1. vites..
topuğunla hafifçe ağaşı itersen 2 yi boş..
topuğunla 2 yi aşağı iter ve geçme sesini duyarsan 2. vites..
topuğunla 2 yi aşağı iter ve geçme sesini duyarsan 3. vites..
topuğunla 2 yi aşağı iter ve geçme sesini duyarsan 4. vites..

bu şekilde vitesleri artırabilirsin.
1. i aşağıya doğru ittirdikçe de vites düşürürsün.

anlamadığım sen nasıl motosiklet aldın :) ehliyeti alırken sana ders veren hocanı öpüyorum en içten şeilde..

sakın ola trafiğe çıkma kardeşim. cidden sakın yola çıkma.. boş bir arazide öğren iyice öncelikle. bir gün bluşup hoş beş etmek dileğiyle.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:51 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:46 AM ----------

unutmadan.. bahsettiğin ilk şeyin cevabı ilk paragrafta açıkladığım gibi gayet normal bir durum. motosiklete verebileceğin tek zarar kontağı açık unutup aküyü bitirmen olabilir şu safhada..

senden ricam mümkünse yamaha servisi motoart tan yada, incek te bir üstat var ondan, yada ulusan motor da verilen eğitimlere katılıp bilgi donanımının ilk basaklarını çıkman..

Üstad baya bi çaba sarfetmişin sağolasın ,bunlardan haberim var ben sadece motor dururken vites değişmemesinin normal olmadığını sanıyordum ama normalmiş,Bilmemek ayıpmı:)Ehliyeti nasıl aldığıma gelince,yarı otomatik bir cup la bir ileri bir geri gittim 8 tane dubanın arasından süzüldüm ve sınavı geçtim:)Beni değil o hocayı ve 5 kişilik heyeti ayıpla.

ramzey0001
01 Ekim 2009, 16:53
dişliler karşı karşıya geldiği için stop halindeyken vites gecmeyebilir matoru biraz ileri ittirirsen çok rahat geçecektir.

BerKToprak
01 Ekim 2009, 16:59
gelsin ögretelim abi dururken nasıl vites geçirelecegini
hem uygulamalı bemde pratik:bounce:

Evet sen gel taksimde vitesli vitessiz uygulamalı öğretiriz kardeşim yardımı uygulamalı yapalım öyle resimle vites geçirmeyi nasıl öğreneceksin seni 2 saatte pilot yaparız :queen::queen:

_ferkan_
01 Ekim 2009, 17:10
Moderatör arkadaşlardan bu topiği kapatmalarını rica ediyorum.Topic amacına ulaşmıştır:cherry:

KyCd
01 Ekim 2009, 17:12
Moderatör arkadaşlardan bu topiği kapatmalarını rica ediyorum.Topic amacına ulaşmıştır:cherry:

moderatör arkadaşlara özel mesaj yolla.. (pm)

rockydrummer
01 Ekim 2009, 17:28
ferkan arkadaşım ehliyetin varmı senin?

OGLUMVE BEN
01 Ekim 2009, 17:37

demekki geçirmeyi ögrendin sen :bounce: