PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bunlardan başka daha kaliteli zincir yağı ve temizleyicisi var mı?

Osbourne
13 Eylül 2009, 02:52
Bu alttaki ikiliden daha kaliteli bildiğiniz ürünler varmı?
Hem bunları hem de daha kaliteli olduğunu düşündüğü ürünü kullanmış olan arakdaşlar tecrübeleriyle birlikte yazarlarsa sevinirim..

http://shop.wurth.com.tr/images/products/890-108-7l.jpg
http://shop.wurth.com.tr/images/products/893-106-6.jpg

hao_asakura
13 Eylül 2009, 03:09
castrol chain clenar
castrol chain waxx

Jagadam
13 Eylül 2009, 03:10
Zincir contalıysa balata temizleyici sert gelebilir. Ben bir müddet Castrol'un temizlik spreyini kullandım ama çabuk bittiğinden pahalıya geliyordu. Suzuki'nin önerdiği keroseni de bulamıyordum... Daha doğrusu gazyağını. İkisi aynı şey olmayabilir ama epey yakın olduklarını zannediyorum.

Neden sonra süpermarketlerde "meşale sıvısı" adıyla sattıkları ve şişesinde N-Paraffin yazan maddenin kerosenin ta kendisi ya da ona yakın bir şey olduğuna kanaat getirdim, inşallah yanılmıyorumdur. Fırçayla bol bol sürüp zinciri güzelce temizliyorum artık.

deli_mavi
13 Eylül 2009, 03:13
en iyisi firca ve depodan akitacagin biraz benzin...ben oyle yapardim hep hem gicir gicir olur hemde etrafa sprey olmadigindan sicramaz...

Osbourne
13 Eylül 2009, 03:16
castrol chain clenar
castrol chain waxx

chain cleaner ı bilmiyorum ama wax için çok kalın bu yüzden çok pislik tutuyor diyorlardı..o yüzden kullanıcıları memnun değilmiş..
Birde pahalı olan her zaman iyi değildir ama bu würth castrol'un neredeyse 2 katı fiyata satılıyor..:silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:16 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:14 AM ----------

Zincir contalıysa balata temizleyici sert gelebilir. Ben bir müddet Castrol'un temizlik spreyini kullandım ama çabuk bittiğinden pahalıya geliyordu. Suzuki'nin önerdiği keroseni de bulamıyordum... Daha doğrusu gazyağını. İkisi aynı şey olmayabilir ama epey yakın olduklarını zannediyorum.

Neden sonra süpermarketlerde "meşale sıvısı" adıyla sattıkları ve şişesinde N-Paraffin yazan maddenin kerosenin ta kendisi ya da ona yakın bir şey olduğuna kanaat getirdim, inşallah yanılmıyorumdur. Fırçayla bol bol sürüp zinciri güzelce temizliyorum artık.

en iyisi firca ve depodan akitacagin biraz benzin...ben oyle yapardim hep hem gicir gicir olur hemde etrafa sprey olmadigindan sicramaz...

Söyledikleriniz tamam da ben üşengeç ve göbekli bir adamım :P
Sprey bence en iyi çözüm gibi geliyor..Şu alttaki linkte bulunan videoyu bir izleyince fikri değişir insanın :)

http://www.dailymotion.com/video/x7ifhs_bisiklet-magazin-wurth-balata-ve-pa_tech

wert_35
13 Eylül 2009, 03:21
ben temizlemek için gaz yağı kullanıyorum ama yağlamak için bu konuya benimde ihtiyacım var geçenlerde acemilik işte repsol aldım 20liraya küçük sişe 5 sıkımda bitti:pr:

demirgursel
14 Eylül 2009, 14:14
siz gazyağı+dişfırçasından şaşmayın

yunuskocak
14 Eylül 2009, 14:22
Arkadaşar gazyağını Anadolu Yakasında Maltepe-Bostancı civarında nereden bulabiliriz acaba bilen varsa söylesin lütfen? Benzincilerde genelde yok..

ergün1968
14 Eylül 2009, 15:04
Gaz ,Minibüs yolu shell bostancının karşısında ki sobacı da vardı.sobacı hala oradaysa gazda bulursun. :)

scuderia06
14 Eylül 2009, 15:09
yağ konusunda en kalıtelisi würth daha iyisi yok temizleme maddesi oalrakta markanın çok farkedeceğini sanmıyorum..

jason55
14 Eylül 2009, 15:18
yağ konusunda en kalıtelisi würth daha iyisi yok temizleme maddesi oalrakta markanın çok farkedeceğini sanmıyorum..

dostum ben geçen hafta castrolun chain cleaner ını aldım temizleyici amacıyla. kullandım ama böyle bahsedildiği gibi bi temizleme çözülme görmedim açıkçası.belki de düzgün tatbik edememişimdir.ilk defa yaptım çünkü.würth daha mı iyi diyosun bi de cepa-bauhaus ta alman malı forch (yalnış hatırlamıyorsam) marka zincir yağı spreyi ve aeresons marka temizleme spreyi gördüm ama bilmediğimden emin olup da alamadım.bunlar hakkında bilgin varmı yada senin ybr ye kullandınmı hiç?

scuderia06
14 Eylül 2009, 15:25
dostum ben geçen hafta castrolun chain cleaner ını aldım temizleyici amacıyla. kullandım ama böyle bahsedildiği gibi bi temizleme çözülme görmedim açıkçası.belki de düzgün tatbik edememişimdir.ilk defa yaptım çünkü.würth daha mı iyi diyosun bi de cepa-bauhaus ta alman malı forch (yalnış hatırlamıyorsam) marka zincir yağı spreyi ve aeresons marka temizleme spreyi gördüm ama bilmediğimden emin olup da alamadım.bunlar hakkında bilgin varmı yada senin ybr ye kullandınmı hiç?

zincir yagı olarak würth kullanıyorum kuru bir zincir yagı hiç sıcramıyor ama gorevını yaptıgını dusunuyorum...temizleyicide ıpone var onu kullanıyorum ondada sorun yok ama gaz yağıda aynı işi görür gibime geliyor satan yeri bulmak lazım...

KadZe
14 Eylül 2009, 15:52
Zincir temizliğinde gaz yağı ve fırça ekonomik ve iyi sonuç veren bir yöntem.
Zincir yağı olarak da Würth bahsedildiği gibi kuru ve kesinlikle sıçramayan bir yağ.Y ani sık ve yola çık neredeyse. Bir de Motul u tavsiye ediyorlar ama biraz daha pahalı.:wiinkk:

Würth zincir yağı ile ilgili Valeo nickli arkdaşımız da tecrübelerini ayrtınlı bir şekilde şu başlıkta paylaşmıştı. Fikir edinebilirsin.
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/61145-bu-wurth-zincir-spreyini-kullanan-arkadas-var-mi.html

yunuskocak
15 Eylül 2009, 10:17
Gaz ,Minibüs yolu shell bostancının karşısında ki sobacı da vardı.sobacı hala oradaysa gazda bulursun. :)

Teşekkürler bakacağım....

askon
15 Eylül 2009, 11:01
yaw engın yanık yağ kullan bişey olmaz ben öyle yapıyyorum

gursus
15 Eylül 2009, 16:05
@osbourne :
ben würth marka disk ve balata temizliyicisinden mondial 151 rs marka scooterimda kulandım gerçekten kiri pası balata tozlarını söküp atıyor 2 ay önce falan 5 tl ye almıştım fazla pahalı değildi fakat benim ön disk hafif yamuk gıcırtı vardı sıkınca sesi kesiyordu 1-2 güne tekrar başlıyordu.

deli_mavi
15 Eylül 2009, 16:37
siz gazyağı+dişfırçasından şaşmayın

gazyagi zor bulunuyor artik...benzin hortumunu cikart pet siseye ordan kullan kullan dur ...:cat:

Osbourne
15 Eylül 2009, 23:57
yaw engın yanık yağ kullan bişey olmaz ben öyle yapıyyorum

Zinciri yağlamak için mi yanık yağ?
Yok abi pahalı iyidir :mrgreen:

@osbourne :
ben würth marka disk ve balata temizliyicisinden mondial 151 rs marka scooterimda kulandım gerçekten kiri pası balata tozlarını söküp atıyor 2 ay önce falan 5 tl ye almıştım fazla pahalı değildi fakat benim ön disk hafif yamuk gıcırtı vardı sıkınca sesi kesiyordu 1-2 güne tekrar başlıyordu.

yok zaten balata temizleyici ucuz bir şey de yağ esas pahalı..

crazyX
16 Ekim 2009, 02:09
benzınle zıncır temızlıgı aslında 10 numara ama prınglı zıncırde kullanmayı

remzi661
16 Ekim 2009, 04:11
Osbourne ben burada nette böyle birseyler buldum. Hosuma gitti.
Bana gerekmiyor ama topigini okuyunca arastirdim biraz.
Türkiyede varmi bilemiycem ama neden olmasin..
Arastirirsan belki bulunur..
BU temizleme ve yaglama sistemi.
Video ansehen=Videoya bak yaziyor biryerde ufacik
ona tikladigin zaman nasil calistigini görüceksin. Benim hosuma gitti.

http://www.polo-motorrad.de/shop/Technik-Oele-Pflegemittel-Sonstiges-Zubehoer-Ketten-Max-Premium---SET/product/189576/group/1135/dmc_mb3_search_pi1.filter.BRAND.0/Kettenmax/dmc_mb3_search_pi1.num/12/dmc_mb3_search_pi1.page/1/L/0/Produktdetail.productdetails.0.html

Yada benim motoru hatirlarsan yaglama sistemi vardi aldigimda..
Harika birsey. Ama 100 euro civari. Temizlemene hic gerek yok. Ve devamli yaglaniyor zincir.. Benim gibi tembel bir adam icin ideal. :)
Sözde zincirin ömrünü 7 kere uzatiyormus.. Onlarin dedigi..
Hadi 7 olmasin 5 olsun.. Biryerlerde okumustum 30 000 km kadar adam zincir degistirmemis... Buda bendeki sistem..

http://www.scottoiler.de/webshop/product_info.php/info/p11_Mark-7-Universal-Kit.html

Anıl_B.
16 Ekim 2009, 10:21
zincir yağı olarak REPSOL kullanıyorum gayet memnunum. motorum F-650 bu arada. temizlik için contact Sprey denen bir ürün kullanıyorum. o da gayet başarılı. würth'Ün dağıtıcısından lsa gerek piyasada tekel gibi ama istanbulda oturanlar için söylüyorum, anadolu yakasında bostancı sanayi girişinde bi dükkanda envai çeşit motor yağı v.s. ve bu tür ürünler var.

zinciri temizlemek için arasıra benzinde kulanıyorum. açıkçası çok zararı olduğunu da düşünmüyorum.

VALEO
16 Ekim 2009, 11:20
ben resimdeki ürünleri kullanıoyorum 3-4 yıldır
gayet memnunum .
yağın en büyük özelliği ize sıçratıp . pisletmiyor motorumu.
sürekli yüksek hızlarda kullanmama rağmen zincirimde herhangi bir deformasyonada yol açmadı.
tecrübe etmiş biri olarak tavsiye ederim.
zaten würth ün bu yağını kullandığınızda . temizleyici sprey ile çok kolay temizleniyor .
diğer yağları çıkartmak bu kadar kolay olmuyor.

_OLD_
16 Ekim 2009, 11:33
Osbourne ben burada nette böyle birseyler buldum. Hosuma gitti.
Bana gerekmiyor ama topigini okuyunca arastirdim biraz.
Türkiyede varmi bilemiycem ama neden olmasin..
Arastirirsan belki bulunur..
BU temizleme ve yaglama sistemi.
Video ansehen=Videoya bak yaziyor biryerde ufacik
ona tikladigin zaman nasil calistigini görüceksin. Benim hosuma gitti.

http://www.polo-motorrad.de/shop/Technik-Oele-Pflegemittel-Sonstiges-Zubehoer-Ketten-Max-Premium---SET/product/189576/group/1135/dmc_mb3_search_pi1.filter.BRAND.0/Kettenmax/dmc_mb3_search_pi1.num/12/dmc_mb3_search_pi1.page/1/L/0/Produktdetail.productdetails.0.html

Yada benim motoru hatirlarsan yaglama sistemi vardi aldigimda..
Harika birsey. Ama 100 euro civari. Temizlemene hic gerek yok. Ve devamli yaglaniyor zincir.. Benim gibi tembel bir adam icin ideal. :)
Sözde zincirin ömrünü 7 kere uzatiyormus.. Onlarin dedigi..
Hadi 7 olmasin 5 olsun.. Biryerlerde okumustum 30 000 km kadar adam zincir degistirmemis... Buda bendeki sistem..

http://www.scottoiler.de/webshop/product_info.php/info/p11_Mark-7-Universal-Kit.html

Remzi kardeşin söylediği ürünler Motoplus da var.Kadıköy evlendirme dairesinin karşısında.Eski adı Heinze Gericke olan yer.
www.motoplus.com.tr

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:33 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:28 AM ----------

Gaz arayanlara:
Kadıköy belediyesinin oradan sağa Hasanpaşa'ya dönüldüğü zaman trafik ışıklarını geçince sağda 3-4 ncü dükkan Özerler Nalburiye.Hazır şişelenmiş olarak bulunuyor.

adanalı
16 Ekim 2009, 18:31
würth'ün resimdeki ürünlerinin kaliteli ve kullanışlı olduğunu birçok yerde duydum ve okudum.ben uzunca bir süredir,temizleme amaçlı,gazyağı+boya fırçası kullanıyorum.zincir yağı olarak ta VALVOLİNE sentetik yağ kullanıyorum.(15 tl.)çok memnunum,kuruduktan sonra janta sıçramıyor.her 500 km.de yağlıyor,her 1000 km.de temizleyip yağlıyorum.
benzin,tiner gibi maddelerin, o-ring'li zincirlerde,o-ring'lere zarar verdiğini de bir çok yerde okudum,şahit oldum.eğer gazyağı bulunamazsa,mazot da olabiliyormuş.

Jagadam
16 Ekim 2009, 19:07
Gaz arayanlara:
Kadıköy belediyesinin oradan sağa Hasanpaşa'ya dönüldüğü zaman trafik ışıklarını geçince sağda 3-4 ncü dükkan Özerler Nalburiye.Hazır şişelenmiş olarak bulunuyor.

Abi Allah razı olsun. Gazyağı dedikleri şeyi şehir efsanesi sanmaya başladıydım :cat:

Jagadam
23 Mart 2010, 20:42
Bugün Sn. Old'un dediği yerden gazyağı aldım. Muhtelif hacimlerde pet şişelerde satıyorlar. Bana Fanta şişesi denk geldi mesela :)

Fiyatı pahalı: Litresi altı lira. Alttaki haritada dükkanın yerini kırmızı okla işaretledim:

http://img683.imageshack.us/img683/3968/gazyagci.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/gazyagci.jpg/)

lagax
23 Mart 2010, 21:04
gazyağı bulamayanlar:)üzülmeyin.bildiğiniz mazot çok ince bir yağ olduğundan gayet güzel temizleme yapar.hem de o-ringleri bozmadan.sonra iyice kurulayıp kutsalı vermeniz yeterli...

serdarmert
23 Mart 2010, 23:07
Gaz yağı PO lerde var genellikle..
Gaz yağı ve fırça ile iyice temizlendikten sonra kurulayıp motor yağı sürülecek..
Cleaner filan psükürtülünce tek başına temizlemez..Mekanik etki olması lazım..
Gerek yok pahalı şeyleri alıp bütçeleri zorlamaya...

Osbourne
23 Mart 2010, 23:35
Bugün Sn. Old'un dediği yerden gazyağı aldım. Muhtelif hacimlerde pet şişelerde satıyorlar. Bana Fanta şişesi denk geldi mesela :)

Fiyatı pahalı: Litresi altı lira. Alttaki haritada dükkanın yerini kırmızı okla işaretledim:

http://img683.imageshack.us/img683/3968/gazyagci.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/gazyagci.jpg/)

Şuraya bu haftasonu bende uğrayayım da alayım şu meşhur gazyağından :)
castrol ün chain cleaner ı 2 temizlikte bitiyor, ziyanlık resmen..
Ama bana arka sehpa lazım yav :mrgreen:

lagax
23 Mart 2010, 23:50
gazyağı kurutur...mazot en iyisi.

redriwer
24 Mart 2010, 00:04
evet biz bugun mazotla temizledik :):)

Osbourne
24 Mart 2010, 00:14
gazyağı kurutur...mazot en iyisi.

Neyi kurutur? O-ring lastiklerini diyorsan, o-ringsizler için konuşuyorum..

MEGAN66
24 Mart 2010, 00:23
2 adet motorum var. YBR250 ve GSR600.
21.000 kmdir YBRyi gazyağıyla temizlerim,
Yeni aldığım GSR da aynı şekilde gazyağı kullandım. Esenyurt sanayide gazyağını rahat temin ediyorum ve her türlü temizleme spreyine göre çok çok ucuz. Hatta kompresör kullanarak sprey şeklinde zincire uyguluyorum sonuç mükemmel. Gazyağı bugüne kadar zincirime sıkıntı yaratmadı. Ve bir kere temizledikden sonra bir daha ki 500km bakımında daha sorunsuz temizlik yapabiliyorsunuz. Temizlik bittikden sonra Arexons Teflonlu zincir yağı kullanıyorum. Teflonun özelliği sıçrama yapmaması. castrol zincir ve çevresini perişna ediyor idi. Şase ve lastik, jant yağ içinde kalıyordu şükür artık öyle bir sorunum kalmadı. Würth falan çok çok pahalı. Fabrikamıza toptan satış yapmalarına rağmen Almancı olmalarından dolayı pahalı bir politikaya sahipler ve burunlarından kıl aldırmıyorlar. Ama gaz yağı kadar etkin ve ucuz değiller. Bu işden keyif alıyor isen parmak fırça nalburda 0,50 krş, küçük bir şekerlik kadar kap ve 100 ml gazyağı temizlik maliyetin sadece bu kadar. Zararını görmedim tavsiye ederim. Her iki makinamda da gönül rahatlığıyla kullanıyorum.
Selamlar
Murat

Jagadam
24 Mart 2010, 02:03
Şuraya bu haftasonu bende uğrayayım da alayım şu meşhur gazyağından :)
castrol ün chain cleaner ı 2 temizlikte bitiyor, ziyanlık resmen..
Ama bana arka sehpa lazım yav :mrgreen:

Aldığım temizleme spreyi ikinci kullanımın başında bitince bende şafak atmıştı. Niye temizliyorduk ki zinciri? Ömrü uzun olsun da gereksiz masraf yapmayalım diye. Peki ömrü boyunca en az 15 kutu sprey harcayıp 300 lira masraf yaparsak kâr zarar tablosu epey gülünç bir hale gelmez miydi? İster istemez idareli kullandığımız spreyle yaptığımız temizliğin içimize sinmemesi cabası. Ondan sonra ucuz alternatif aramaya başladım.

Osbourne, sende o-ring derdi yoksa seçeneklerin fevkalade çoğalıyor. Zincirde paslanmayı hızlandırmayacak her türlü temizleyiciyi kullanabilirsin gibi geliyor bana. Tiner, miner... Neyse, bilgi sahibi olmadan yorum sahibi olmasam daha iyi.

Mazot konusuna gelince, o-ringlere zarar vermediğine ikna olmuş değilim. İkna olursam onu da kullanırım, neden olmasın?

Advrider.com'dan bir Zihni Sinir, kendi çapında epey titiz bir araştırma yapmış. Çeşitli kimsayasalların (mazot yok maalesef) o-ringlere etkilerini ölçmeye çalışmış . Göz atmak isteyen olursa, işte adresler:
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=350310

http://i52.photobucket.com/albums/g23/klm4755/o_ring/IMGP9509.jpg

GKN
24 Mart 2010, 02:18
8 yıldır mazotla zincir temizliyorum, hiçbi sıkıntı yaşamadım. Şuan ki motorumda x2ring zincir mevcut. Mazota devam :)
Yağlayıcı sprey olarak würth kullandım bugüne kadar kesinlikle akmıyor sıçramıyor. Castrol ün zincir spreyi de yenilenmiş üzerinde racing yazan sprey kesinlikle sıçramıyormuş , wirthten daha ucuz olduğu için alıp denemyi düşünüyorum.

anesmotor
24 Mart 2010, 11:17
İsmi çok ünlü olmasada ZİP marka zincir yağı çok yoğun kıvamı var mum gibi. Çabuk dağılmıyor. Biz kendi honda servisinde yıllardır kullanıyoruz. Geçenlerde bir gocard şirketi geldi, 100 adet aldı. Onlar da bir sürü test etmişler ve zip i çok beyenmişler. Fiyatıda diyerlerinden uygun. www.anesmotor.com da 10 TL.

http://www.anesmotor.com/pinfo.asp?pid=191