PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet satımında izlenmesi gereken prosedürler nelerdir?

Osbourne
30 Ağustos 2009, 02:18
Şimdi arkadaşlar..Motorumun 31 tl lik vergi borcu var ve bunu birazdan internetten ödeyeceğim..

Bunun haricinde..
Motosikletim alıcı arkadaşa geçene kadar ne tür bir prosedür izleyeceğim?
Nereye gidip ne alıp vermem gerek..Sıfır bilgi sahibiyim..

Bana adım adım; önce şuraya gidip şunu alacaksın, sonra şuraya gidip bunu halledeceksin sonrada adam sana parayı verecek ve olay bitecek şeklinde anlatabilirmisiniz? Notere gitmeye kadar ayrıntılı anlatım yapabilirmisiniz?

yt_servan
30 Ağustos 2009, 02:34
alıcı buldugunda ilk önce motorun borcu olup olmadığına dair vergi dairesinden temiz kağıdı alacaksın sonra ruhsatla birlikte notere gideceksin. satışı yapıp parayı cebine koyacaksın. adamın elini sıkıp oradan ayrılacaksın. arabaya binip motor satıcısına gideceksin gönlinde yatan diğer motoru alıp yoluna kaldığın yerden devam edeceksin... sonra döngü bu şekilde devam edecek

Osbourne
30 Ağustos 2009, 03:11
alıcı buldugunda ilk önce motorun borcu olup olmadığına dair vergi dairesinden temiz kağıdı alacaksın sonra ruhsatla birlikte notere gideceksin. satışı yapıp parayı cebine koyacaksın. adamın elini sıkıp oradan ayrılacaksın. arabaya binip motor satıcısına gideceksin gönlinde yatan diğer motoru alıp yoluna kaldığın yerden devam edeceksin... sonra döngü bu şekilde devam edecek

o vakit prosedürü embesil dilinde özetlersek;

Vergi dairesine git -> Temiz kağıdı al..
Alıcıyı al ve notere git -> Temiz kağıdını ver, Ruhsatı ver, Satışı yap, Parayı al

FIN..

:silent::)

_ferkan_
30 Ağustos 2009, 20:07
Aynen öyle abi eğer satışa mani herhangi bi durum yoksa,bu kadar basit bir işlem.

kızılbere
30 Ağustos 2009, 21:06
parasını almayı unutma:)

kujumax
31 Ağustos 2009, 00:56
Bi kişi 2.El aldıgında Ruhsatı üstüne geçirmesi Ne kadar Mal Oluyo

Akileos
31 Ağustos 2009, 01:05
bi kişi 2.el aldıgında ruhsatı üstüne geçirmesi ne kadar mal oluyo

250 civarı

sencaner
31 Ağustos 2009, 01:16

sanırım o fiyat motorun cc sine ve modeline göre değişiyor. ben 2006 model 600cc lik bir motor aldım; noterde çıkan rakam 190tl. (plaka değiştirmeyeceksen)
Bir de şöyle bir durum var; motorun satıcının üzerine olması gerekiyor yoksa vekaletle yapılan satışlarda bu rakam 100-150tl kadar artar. Daha sonra 45 lira da aracın ait olduğu trafik şubesine veriyorsun. ek-1 denen zımbırtıyı da trafik şubesine gitmeden önce herhangi bir sigorta şirketinde hazırlatırsan işin kolaylaşır. o da 10-15 tl arasında değişiyor.

Kolay gelsin

speirs
31 Ağustos 2009, 01:23

motosikleti satın alan kişi noter masrafını kendi karşılıyor.motosikleti sahibinden ve aynı oturduğun şehirden alıyorsan 200 lira falan noter satışı gerçekleşiyor fakat motosikleti başka bir şehirden alıyor ve vekalet birisinden alıyor ise noter masrafı artıyor 280-300 lira gibi bir rakam çıkıyor, ve motosikleti başka şehirden aldığın için plaka ve ruhsat değişimi gerçekleşiyor plaka değiştiği için trafik sigortası yenileniyor bu masraflarda 200 lira gibi birşey tutuyor. toplamda yukarıda açıkladığım gibi 400 - 500 gibi bütün işlemleri halletmiş oluyorsun :cat:

kujumax
31 Ağustos 2009, 01:55
ooyyy oyyy oyyy Yandım ben 400-500tl nerden bulcam korumalıkların parası gidio demekki 2 ay daha motor almayıp korumalık parası biriktircem

YeK
31 Ağustos 2009, 02:00
bu konuyu açmıştım daha evvel eğer yardımcı olursa işte adres:
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/64196-sorarim-sizlere-motorumu-sattigimda-neler-olur.html

_ferkan_
31 Ağustos 2009, 09:26
Neyi tartışıyorsunuz bana bal gibi sömürülüyoruz işte:pr:Ona 200 lira şuna 300 lira buna 100 lira soyun ulan bakalım donumuzu ne zaman alacaksınız.