PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hava fiLtresi ve yaKıt :S

vioLence
29 Ağustos 2009, 20:36
merhaba arkadaslar ya simdi ben hava filtresini cıkardım ve kapağını acık biraktm motor daha bi kuvvetlendi ve sesi cok daha dolgun daha güzel oldu ve cok seri oldu ama yakıtı cok cok fazla oldu sanki sizce alakası varmı yoksa subab ayarımı vermeliyim sıfır aldıgımdan simdiye kadar vermedim subab ayarı km : 5400

enes_007
29 Ağustos 2009, 20:41
kardeş motorun hava filtresi açılınca hava emişi yüksek olduğu için benznde oyanama oluyor.motor daha iyi uzar

makif6630
29 Ağustos 2009, 20:42
motor daha ii uzayabilir ama ömrü kısalır

_ferkan_
29 Ağustos 2009, 20:44
motor daha ii uzayabilir ama ömrü kısalır

aynen vede çok yakar

rockNkids
29 Ağustos 2009, 20:45
tmm 2000 de subap ayarı yapılmaz öğrenmiş oldum teşekkürler
bende ustanın yalancısıydım
bi dahaki gidişimde sorcam bakalım

Arjantinli69
29 Ağustos 2009, 20:53
hava filtresi insanın cigerleri gibi.takmazsanız dışarıdaki pis,tozlu hava motor içine çekilerek telafisi hoş olmayan arızalara yol açar.ve fazla yakıt artışı olur.
sibop ayarı siboplar gevşemeden diğer bir tabirle fazla ses yapmadan ayar yapılmaz.öyle 2000 km gibi bir ölçüsü de yoktur.insanlaraı yanıltmayalım lütfen.:cyclopsan

Levsy
29 Ağustos 2009, 20:58
Hava filtresini çıkarmak ve üstüne kapağı da açık bırakmak... iyi fikir, zaten motorun en önemsiz bölümü hava filtresidir. Zira silindiri toz ve topraktan hali hazırda Allah korumaktadır.

rockNkids
29 Ağustos 2009, 21:00
kendi motosikletimde her 2000 km bakımında subaplara bakıyodu usta
bakınca da çekiş hissedilir derecede değişiyodu bu bakımdan dedim
motosikletim mondial 150 KN çin malı işte hemen ayar kaçıyo
arkadaşa bundan dolayı dedim
yanlış bilgi verdiysem özr.

dynner
29 Ağustos 2009, 21:03
5400 km de ve sen hiç:farao: subap ayarı yaptırmadın
yanlış mı acaba (5400 ??? :cyclopsan)
kaliteli bir motosiklet olsa tamam dicem ama günümüzdeki 125 cc ler için her 2000 km de yapılmalı
bence hemen hakkını verem bi ustaya bakıma vermelisin
çekiş gücünün arttığını hissedeceksin :wiinkk:

naabtın sen ya :silent:
2binde bir subap ayarı mı olurmuş :pr:

enes_007
29 Ağustos 2009, 21:07
2500 km de bi sübablar konrtol edilir.ama motoru performans isteyenler açar ama ömrü kısalır tozlar silindiri çizebilir sübablarda kurum yapar randumansız çalıstır

_alp_
29 Ağustos 2009, 21:08
vioLence, motorlarin en iyi performansi vermesi icin (hem "uzama", hem de yakit tuketimi) belli bir benzin-hava karisim oraninda calismasi gerekir. Sen hava filtreni cikararak bu orani hava oranini arttiracak sekilde bozmussun. Benim tahminim bu nedenle dusuk devirde tork kaybi yasadigin icin surekli yuksek devirde kullaniyorsun ve bu nedenle motor sana daha iyi gidiyor gibi geliyor :cat: Hava oranini arttirdigin zaman, yuksek devirlerde motorun gucu daha fazla artmis gibi olur cunku fabrikadan ciktiginda motorlar yuksek devirde zengin karisimla (benzin orani olmasi gerektiginden daha fazla) calisacak sekilde ayarlanmis olur.

Yerinde olsam ne olursa olsun hava filtremi geri takardim :wiinkk: Eger boyle kullanmak istiyorsan da, karburatorundeki hava ayari vidasini kullanarak benzin oranini arttirmani tavsiye ederim. Bunun icin hava ayari vidasini saat yonunun tersine cevireceksin. 1/8 tur cevire cevire, deneme yanilma yontemiyle en ideal orani bulmaya calis. Yine de belirtiyim bir kere kurcalamaya basladin mi, motorunun ayar tutmasi cok zor :cat:

Arjantinli69
29 Ağustos 2009, 21:54
kendi motosikletimde her 2000 km bakımında subaplara bakıyodu usta
bakınca da çekiş hissedilir derecede değişiyodu bu bakımdan dedim
motosikletim mondial 150 KN çin malı işte hemen ayar kaçıyo
arkadaşa bundan dolayı dedim
yanlış bilgi verdiysem özr.

senin ustanda ya iş sıkıntısı var ve ya senin paran çok.ne diyim:P bende de bir zamanlar 150 cc çin malı scootor vardı 24000 km yaptım 1 kere sibop ayarı oldu.başka da gerek duyulmadı.yakıtı da iyiydi çekişide.öyle durmadan sibop ayarımı yapılır.senin motorda sorun varmış ve ustan giderememiş anlaşılan arkadaşım ama diğerleri de böyle olucak diye bir durum yok hani.:cat:

rockNkids
29 Ağustos 2009, 23:29
haklısın bunu değerlendircem
zaten usta ne zaman gitsem bakım yapalım diyodu :farao:
herşey için çok teşekkürler Arjantinli69

vioLence
30 Ağustos 2009, 01:33
arkadaslar cevaplarınız icin hepinize teker teker teşekkür ederim birazdan filtreleri takıcam hemen.ama dediğim gibi sizce sübab ayarını yaptırayımmı ?? eskiden 48-49 km de 1 litre benzin harcardı simndi hava filtresiz nerdeyde litre basına 25kmye düştü 5400 km 6 kere yağ değiştirdim sizce sübap ayarı yapayımmı ?? cevap veren herkese cok cok tesekkür ederim.

kartalizma07
30 Ağustos 2009, 01:57
bu soruyu bende sormak istiyodum.
filtre sökülünce yakıt artarmı diye??
bende söktüm ses güzel oldu, motor uzuyo gibi, performansda arttı gibi daha seri yani.
hava filtresini sökünce ustanın yanına gittim, zararı olurmu dedim bişey olmaz dedi.
bilmem ne kadar doğrudur, usta harbi ustadır.

demirgursel
30 Ağustos 2009, 02:40
filtresiz binmeyin arkadaşlar