PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaskın yere düşmesi - Kullanmaya devam edebilir miyiz?

Lucastorn
15 Temmuz 2009, 14:42
Arkadaşlar merhaba,

10 gün kadar önce LS2 model, linkteki kasktan aldım. Bugün dikkatsizliğim sonucu selenin üzerinden yere serbest düşüş yaptı. Yan tarafında çok küçük(1-2mm kadar) bir göçük oluştu onun dışında görünürde birşey yok. Sormak istediğim, bu düşüşten sonra kaskım ömrünü tamamlamış mıdır, yoksa gönül rahatlıığıyla kullanmaya devam edebilir miyim? Olaya moralim bozuldu açıkçası, bir de Airoh SV 55 model çene açılır tip kaskım var, o da benzer şekilde daha önce yere düşmüştü. Yere bir kere düşünce, kasklarımız ömrünü tamamlamış mıdır?

http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45442

edii
15 Temmuz 2009, 14:49
bu kasklar fiber ve köpükten oluştuğu için bi sorun olmaz. dış yüzey sert katmandır, darbelere karşı korur iç katmanda kaska gelen darbeyi yumuşatan katmandır. daha ayrıntılı bilgiyi linkte bulabilirsin.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/39750-kasklar-ve-kask-uzerine-hersey.html

erhan_39
15 Temmuz 2009, 14:51
Bu tarz kask ların yere düşmesi sonrasında kullanılmasında bir problem olmadığını düşünüyorum.Malum kaskın kalitesi belli.İç yapısı çokta sağlam değil.Kask ın 1 kez darbe aldımı kullanılmaz hale geldiği söylenilen kask ların fiyatı 1000 tl ve üzeri olanlardır.Çünki iç yapısında darbe önleyici özel bir mekanizma söz konusudur.Bu mekanizma ilk aldığı darbede görevini yerine getirir ve işi bitmiş olur.Bu senin kullandığın kaskın içinde ise köpük yada karton ile süngerden ibaret.Benim bildiğim böyle.Bana sorarsan kullan.

asivezor
15 Temmuz 2009, 14:58
hayır arkadaşım kasklar genelde ufak tefek çarpmalar sonucu deforme olmayan sert bir malzemeden yapılmıştır dış kabugu. eger seleden düşmeyle önrünü tamallayan bir kask nasıl bir kazada seni koruyacak. çatlama yarılma söz konusu degise kullanabilirsin. piyasada dandik kasklar var 1 mt mesafeden yere düşşe karpuz gibi yarılıyor. millette ona para verip koruma altında oldugunu sanıyor elbette hiç olmamasından iyidir ama kaza anında karpuz gibi yarılacak bir kaska para veren biri muhtemelen polis ceza yazmasın diye takıyordur.

çatlak felan yoksa gönül rahatlıgıyla kullan

ozan_bursa
15 Temmuz 2009, 14:58
normalde kullanmamak gerekir
çünkü artık yapısal bütünlük bozulmuştur (1-2 mm göçük oluşması da bunun bir gösergesi)
ve kaza anında bu zayıf noktadan yırtılmaya başlaması kuvvetle muhtemeldir
buraya kadar işin teorik kısmı

gelelim pratik kısmına
sen olsan kullanırmıydın diye soracak olursan
inan ki bilemiyorum

starblazer
15 Temmuz 2009, 14:59
LS2 ler söylendiği kadar dandik değil incelediğim kadarı ile

erhan_39
15 Temmuz 2009, 15:05
Ben ls2 dandik demedim yanlış anlaşılmasın yukarda yazdıklarım arkadaşlar...

souvarine
15 Temmuz 2009, 15:06
kullanmamakta fayda vardır diye düşünüyorum...

COQ
15 Temmuz 2009, 15:08
Teknik olarak incelenmeden bisey soylemek ahmaklik olur ama
o kaska guvenmek de imkansiz.
Kasklar darbeyi, yarilip parçalanarak, ya da esneyip, bukulerek karsilarlar.
Bunu yapabilmeleri için dis kabugun, herhangi bir yerinde zayif nokta olmamasi gerekir.
Bu nedenle herhangi bir kaza durumunda, gorevini yapamama ihtimali oldukça yuksek.
Eger maddi durumun elverisli ise, rahat etmen açisindan yeni bir kask almani oneririm.
Degilse de çilginlik yapmaktan uzak surusler yapmani tavsiye ederim.
Eger çok yuksek siddette bir çarpma olmazsa, kaskin bu halde de faydali olacaktir.
En azindan hiç olmamasindan iyidir.

GorkeM
15 Temmuz 2009, 15:12
Kaskınız , düşmeyle birlikte hiç hasar görmemiş de olabilir , kullanılamayacak hasar da almış olabilir.
Bunu siz bilemezsiniz. Gözle görülmeyen ciddi bir hasar almış olabilir.
Bu demek değildir ki her ufak düşmede bir kask değiştirin.
Büyük kazalarda kask değiştirilmelidir.

ozan_bursa
15 Temmuz 2009, 15:13
http://www.youtube.com/watch?v=Pdm_6vcP80w&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=9P-1a_e_Yz8

KUVVETMİRA
15 Temmuz 2009, 15:14
Bunu yapabilmeleri için dis kabugun, herhangi bir yerinde zayif nokta olmamasi gerekir.
Bu nedenle herhangi bir kaza durumunda, gorevini yapamama ihtimali oldukça yuksek.
Eger maddi durumun elverisli ise, rahat etmen açisindan yeni bir kask almani oneririm.
Eger çok yuksek siddette bir çarpma olmazsa, kaskin bu halde de faydali olacaktir.

yahu üstad öyle yazıyorsunki öncesindeki ve sonrasındaki tüm mesajlar bi anda ıskartaya çıkıyo.

COQ
15 Temmuz 2009, 15:19
yahu üstad öyle yazıyorsunki öncesindeki ve sonrasındaki tüm mesajlar bi anda ıskartaya çıkıyo.

:)

Simdi kaskin linkine baktim.
Oyle pahali bir kask degil.
Arkadasimizin yeni bir kask almasinin guvenlik açisindan daha iyi olacagini dusunuyorum.

Lucastorn
15 Temmuz 2009, 15:22
edii: link için teşekkürler buradaki yazılara da bakıyorum.
coq ve GorkeM: tavsiyeler için teşekkürler, akşam eve gidince kaskın resmini de ekleyeceğim, bahsettiğim göçük vizörle kaskın temas ettiği noktada. Motosikletim zaten çok yeni, çılgın kullanmıyorum ancak tecrübeli arkadaşlara göre kaza olasılığım daha yüksek. Resimleri ekleyeceğim, dikkatsiz biri olduğumdan, her düşürdüğümde kask almam gerekecekse her yıl bir motosiklet parası da kaska gider :) Bundan sonra daha dikkatli olacağım.

coq: Dediğin doğru arkadaşım 100 TL'ye aynı kasktan alabiliyorum. Onun dışında kullandığım Airoh SV55 var, onu da düşürmüştüm :( fiyatıysa 350 - 400 civarı.

Yorumlar için teşekkürler.

cakalaz
15 Temmuz 2009, 15:27
Benim LAZER her gün düşüyor ; bişi olmuyor :)

huceyn
15 Temmuz 2009, 15:28
eski kaskı napcaz peki.benm 2 tane eski var atmaya kıyamıyorum yahu:silent:

erhan_39
15 Temmuz 2009, 15:48

Sayende ahmakta olduk galiba...

Shrieker
15 Temmuz 2009, 16:06
Arkadaşlar şu kaskla birlikte verilen KILIFLARI kullanın. Onların verilme sebebi var. Kafanızdan çıkarınca kılıfın içine sokun ve yere koyun şu zıkkımı :pr: 5 saniye sürmüyor...

Yerden düşemez:wiinkk:

Lucastorn
15 Temmuz 2009, 16:10
Arkadaşlar şu kaskla birlikte verilen KILIFLARI kullanın. Onların verilme sebebi var. Kafanızdan çıkarınca kılıfın içine sokun ve yere koyun şu zıkkımı :pr: 5 saniye sürmüyor...

Kaskı çıkarır çıkarmaz kılıfına koyuyorum, bu seferde öyle yaptım ama hatam yer yerine seleye koymaktı. :pr: Belki kaskın yediği darbeyi biraz hafifletmiştir.

eftelya
15 Temmuz 2009, 16:11
selenin üstünden yere düşmeyle kaskta göçük oluşuyorsa bence hiç kullanma .
daha kaliteli bir kask al , tabi bu maddiyatla da direkt alakalı .....

karasahin
15 Temmuz 2009, 16:43
aynı kasktan bendede var bnde düşürdüm ama toprak bir zemine düşürmüştüm.Başka zmanda motorun üstünde duran sırt çantamdaydı kaskım arkaşadım yanlışlıkla düşürdü şimdi ise sadece boyası çok çok az denecek kadar attı yarı çapı 2 mm kadar...

Ama hala kullanmaya devam ediyorum.

Başka bir arkadaşımda ls2 çeneden açılır vardı kaza yaptı sadece kaskın düştüğü yer erimiş kullanması doğrumu peki?

sakinseytan
15 Temmuz 2009, 16:49
yere düştü diye kaskmı değiştirilir :) o göcük dedigin catlak, kırık vs. degilse tabi kullanabilirsin öle olsaydı bana kask dayanmazdı :)

Lucastorn
15 Temmuz 2009, 20:38
Merhaba arkadaşlar resimleri ekliyorum. İlk resimde bakıldığında herhangi bir sorun gözükmüyor. DAha yakın çekim yaptığımda, küçük göçüntü gözüküyor. Ne dersiniz, kask ömrünü tamamladı mı?:silent:

http://img125.imageshack.us/img125/2166/sany0179.jpg

http://img148.imageshack.us/img148/3098/sany0180.jpg

COQ
15 Temmuz 2009, 20:55
Yok bisey senin kaskinda.
Ben de baya bisey var sandim.:)

Doobly
15 Temmuz 2009, 21:04
bende bişey sandım göçük deyince.
boşası sökülmüş sadece. Ls2 ler fena kask değil kullanmaya devam ;)

engineng
15 Temmuz 2009, 21:06
bence serbest düşme yapacan bi kask o kadar zedeleniyorsa
kaza anında uzerine bir kaç yüz kat basinç olacagini bildiğimden o kaskın seni korumayacagini düsünüyorum

kararımı değiştirdim o nokta kadar çizikten ne olur ya :D:D

bahar260679
16 Temmuz 2009, 12:30

:cat: Bende böyle yapiyorum. Benimki düsse - nerden olursa olsun - gönül rahatligiyla kullanamam.:farao:
Ama seninkinde tahminen birsey oldugunu düsünmüyorum gercekten bastaki anlatimindan gercek bi hasar var zannetmistim :D :D

Kaskimiza gözümüz gibi bakmamiz lazim::melek02:

azgurbuz
16 Temmuz 2009, 12:40
Düşüp çatlama veya görünmeyen çatlak olma ihtimali var. Düşürmenin durumuna bağlı bu.

Sonuçta risk alarak kullanmaya devam edebilir veya kaskın MR'ını çektirip içini ferahlatabilirsin :bounce: