PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobil ve motosiklet farkı

MrCool
01 Aralık 2005, 15:51
Bugün Hürriyet'tin arşivini başka bir konu için tararken alttaki yazıyla karşılaştım:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=354430&yazarid=82

Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

Otomobil ve motosiklet farkı

Kullanılmış otomobil ile kullanılmış motosiklet arasındaki KDV farkını biliyor musunuz?

İşletmede kayıtlı olan, kullanılmış otomobilin satışı yüzde 1 oranında KDV’ye tabi. Buna karşılık, kullanılmış motosikletin satışı, yüzde 18 KDV’ye tabi!..

‘Böyle bir uygulama nasıl olur?’ diye itiraz etmeyin. İlgili mevzuat böyle!..

Düzenlemeyi yapanlar, bu şekilde yapmışlar. Uygulama da böyle devam edip gidiyor!..

Motosikletle Boğaz Köprüsü’nden geçiş de ilginç. Motosikletle geçen de otomobille geçen de hatta aks durumuna göre bazı otobüs ve kamyonla geçen de 3 YTL ‘köprü geçiş ücreti’ ödüyor.

Bu arada, Motorlu Taşıtlar Vergisi boyutu da ilginç. 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren, motosikletlerden de tıpkı otomobiller ve minibüsler gibi ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi’ alınıyor. Örneğin silindir hacmi 1300 cm3 olan 3 yaşındaki bir motosikletin, 2005 yılı vergisi 667 YTL. Buna karşılık, 1600 cm3 hacmindeki 1 yaşındaki otomobilin vergisi 444 YTL, minibüsün vergisi 333 YTL. 25 kişilik yeni bir otobüsün Motorlu Taşıtlar Vergisi ise 834 YTL.

Yakında, motosikletin vergisi otobüsünkini de geçerse, sürpriz olmasın.

ilnapoli
01 Aralık 2005, 22:13
Şükrü Kızılot'a tebrikler, böyle motorcu gazetecilere ihtiyacımız var..

theOC
01 Aralık 2005, 22:26
Ben de bu yazıyı okumuş ve ülkemizde motosiklete her alanda yapılan haksızlığın vergi alanında da yapıldığını gördüğümde şaşırmış ve üzülmüştüm.
Umarım bu yazı yetkili mercilerin dikkatini çeker de yaptıkları bu hatadan bir an önce geri dönerler.

Guclu
02 Aralık 2005, 00:37
benzeri haksız vergi uygulamaları alım satımda alınan fonlarda da var malesef , kanun üretenler yeterli düzeyde olmadığı sürece bu tip sıkıntılar olacaktır , yazık !

Syriana
02 Aralık 2005, 00:58
yazık çok yazık bu ülkede hiçbişey kolay kolay düzelmez abi , böyle fırsatçılar olduktan sonra :farao:

PcKopatGhostRider
02 Aralık 2005, 01:16
cidden yazık.. :jocolor:

murat_by
03 Aralık 2005, 22:12
ya beyler motosiklet ile ilgili oln degilde onun altındaki yazılar benim dikkatimi çekti :P :P