PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağlanmış fren diski ve balata nasıl temizlenir?

Khutuck
22 Mayıs 2009, 01:13
Pazar günü yola çıktığımda CBF'imin ön freninin düzgün tutmadığını farkettim, önemli bir işim olduğu için eve de dönemedim, tırsa tırsa Bebek'e gidip geldim. Dün servise gittiğimde (D&B Motor) amortisör keçelerinden birinin patladığını gördük, yaptırdım. Fren diskini yağ sökücüyle temizledik, fren balatalarını da hafifçe zımparaladık. Buna rağmen ön frenim hala %100 tutmuyor, maneti dibine kadar çok sert çekmeden ön fren kilitlenmiyor, tahminen ön frenin gücü %80 civarında. Bu da frenlemeyi ayarlamada sorun çıkartıyor.

Ön fren diski ve balatasında kalan çok az miktarda amortisör yağını nasıl temizleyebilirim? Yağ sökücü spreyle bile tam olarak gitmedi, ön freni eski haline getirmek için ne yapabilirim?

t00t
22 Mayıs 2009, 01:21
usta suna ıstnı neresınde ıkamet edıyorsun
?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:21 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:17 AM ----------

en iyi temizlik bulaşık sabunu+su dur :D

osmaniyeli
22 Mayıs 2009, 01:22
balata temizleyici sprey baya etkili olur

t00t
22 Mayıs 2009, 01:27
bu yaptığım yorumda gerçekten ciddiyim,bulaşık sabununu sungere sür su ıle costur ve köpüğünü kaliperlere sür be 2 3 5 dakka beklet sonra temiz su ile durula bu işlemi 3 kere yap 3 kere yapmak sunnettır.

Khutuck
22 Mayıs 2009, 01:33
Buraya yazılanların hepsini yarın deneyeceğim :) Bu saatte pek kolay olmaz.

osmaniyeli
22 Mayıs 2009, 01:37
http://img269.imageshack.us/img269/6640/cimg3421.jpg (http://img269.imageshack.us/my.php?image=cimg3421.jpg)

Khutuck
22 Mayıs 2009, 02:32
Başka öneri?

fehmiilker
22 Mayıs 2009, 02:40
disk i ısıtarak kurtulabilirsin yağdan 5 dk firen basılı git çok fazla abartmadan daha sonra kontrol et disk ısınmışmı el değmicek kadar ısınması gerekli
dikkatli ol.

picasso
22 Mayıs 2009, 02:56
diski ne kadar temizlesen de balata yağlanmıştır, ikisini beraber temizlemek en mantıklısı sanki.. su+ deterjan tabiki:)

Olcay Avşar
22 Mayıs 2009, 10:08
Diski temizlemek kolaydır, su sabun ve azim ile eninde sonunda temizlenir. Nihayetinde düz parlak ve sert bir satıh.

Fakat balatan yağı emdiyse eğer ne kadar temizlersen temizle işe yaramayacaktır, sen yüzeyi temizleyeceksin ama yağ balatanın iliklerine işlemiş olabilir :)

Tek disk frene sahipsin ve basit bir fren sistemin var. Balatan ucuzdur değiştir en temizi, 10-15 Tl gibi bir fiyatı olsa gerek.

Eğer çok pahalı bir balataya sahip olsaydın ve değişim zamanına çok var yazık deseydin o zaman başka önerim olurdu.

Mesela balatanın kalınlığı atıyorum 8 mm dir, yağ 2-3 mm sine işlemiştir. O bölümü traşlayıp atman lazım, zımpara ile uzun sürer taşlama veyahut palet zımpara filan ile olabilir.

ünlümotor
22 Mayıs 2009, 10:10
önce benzinle yıkarsın sonra balataya bir sıfır zımpara bu kadar

Khutuck
22 Mayıs 2009, 10:19
Diski temizlemek kolaydır, su sabun ve azim ile eninde sonunda temizlenir. Nihayetinde düz parlak ve sert bir satıh.

Fakat balatan yağı emdiyse eğer ne kadar temizlersen temizle işe yaramayacaktır, sen yüzeyi temizleyeceksin ama yağ balatanın iliklerine işlemiş olabilir :)

Tek disk frene sahipsin ve basit bir fren sistemin var. Balatan ucuzdur değiştir en temizi, 10-15 Tl gibi bir fiyatı olsa gerek.

Eğer çok pahalı bir balataya sahip olsaydın ve değişim zamanına çok var yazık deseydin o zaman başka önerim olurdu.

Mesela balatanın kalınlığı atıyorum 8 mm dir, yağ 2-3 mm sine işlemiştir. O bölümü traşlayıp atman lazım, zımpara ile uzun sürer taşlama veyahut palet zımpara filan ile olabilir.

Sabun ve suyla denedim, daha sürmedim, bakalım ne olacak.

Balata yağı emmiş zannedersem, serviste zımparalattım, biraz daha iyi tuttu.

Yalnız CBF'in orijinal balatalar 67 liraymış :queen::queen: Yerine Titan Deluxe balatası takmak da 37 lira :queen::queen:

Ramazan Can
22 Mayıs 2009, 10:27
arkadaşlar disk temizlemesi kolay..su sabun yardımı olayı çözer... ama balata temizlenmez... zımpara yaparak kuru yuüzeye yani yağ emmemiş yüzeye ulaşırsan olay tamam olacaktır..ama yağı çok emmiş ve kuru yüzeye ulaşamıyorsan o zaman tek çağre yeni balata takmak olacaktır....

ali1453
05 Temmuz 2018, 13:40
git petrole hafif balata spreyiyle sil hemen ardından bi güzel köpüklü basınçlı su

Kural [ Z ]
06 Temmuz 2018, 14:31

Malesef, orjinal CBF150 ön fren balatası yetkili servis fiyatı 156 TL vermişti (Honda ESENGÜL, 20.06.2018).

Ancak dediğiniz gibi, fren balatası hidrolik sınıfı bir yağı emdi ise temizlemek genellikle mümkün olmaz, değiştirmek zorunda kalırsınız.

splender
06 Temmuz 2018, 14:33
Aynı olay benim başıma geldi :D

http://www.youtube.com/watch?v=3XrzFyP6mrc&t=25s

MFTaşkıran
06 Temmuz 2018, 15:03
Gideceksin sanayiye usta balataları sökecek alacak eline şalamayı balatayı kurutacak. Disk kolay iş.

serif abi
06 Temmuz 2018, 15:37
aynı olay benim bir arkadaşın başına geldi ,
Motor CB500F ben motor bende duruyordu dantik balata spreyi sıktım biraz faydası oldu ama yine tutmadı ..
Yagı yakabilirmiyim diye bir saat freni sıka sıka dolandım yinede banamısından demedi ..

Sonra bir kutu whurtz balata spreyi sıktık mal kendine geldi ..

Bu arada gaz yagımı dökmedim sökmeden köpük artı sumu dersiniz ne derseniz deyin denemediğiz kalmamıştı biraz ugraştırıyor ama oluyor olmuyor değil.

Emre DAVARCI
06 Mayıs 2024, 06:02
Merhaba arkadaşlar motosiklet ön fren yağlanması (üste anlatılan arıza durumları hariç) konusunu trol zannederdim taki arkadaşımın scooterini görünceye kadar. Ön tekerden ses geliyor diye 700 km deki mondial fury 110 scooterini yetkili servise götürüyor. Servisteki eleman fren diskini ve balataları yağlıyor. Elemanı Allah'a havale ediyorum. Arkadaş çok acemi ve motosikletten hiç anlamaz aynı gün içerisinde yanıma geldi ve durumu anlattı. Ses km redüktöründen geliyordu gres yağı ile yağlayınca ses kesildi. Disk ve balatayı balata spreyi ile temizleyerek yerine taktım.

https://hizliresim.com/swnmpxs

https://hizliresim.com/8s68l5v

Beto87
06 Mayıs 2024, 16:53
Merhaba arkadaşlar motosiklet ön fren yağlanması (üste anlatılan arıza durumları hariç) konusunu trol zannederdim taki arkadaşımın scooterini görünceye kadar. Ön tekerden ses geliyor diye 700 km deki mondial fury 110 scooterini yetkili servise götürüyor. Servisteki eleman fren diskini ve balataları yağlıyor. Elemanı Allah'a havale ediyorum. Arkadaş çok acemi ve motosikletten hiç anlamaz aynı gün içerisinde yanıma geldi ve durumu anlattı. Ses km redüktöründen geliyordu gres yağı ile yağlayınca ses kesildi. Disk ve balatayı balata spreyi ile temizleyerek yerine taktım.

https://hizliresim.com/swnmpxs

https://hizliresim.com/8s68l5v

Fren hortumunu ya da telini de kesseymiş tam olurmuş servisteki 200iq.