PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20km gittim marş basmadı, akü zayıfladı. Neden olmuştur?

kartalizma07
17 Nisan 2009, 01:13
pazartesi günü 20 km kadar uzun yol gittim parklarıda açtım, motoru park etmek için durdum kendiliğinden stop etti ve marş basmadı.
ayakla çalıştırdım çalıştı sonra yine aynısı oldu.
rolantide çalıştırıp stop ettim.
sonraki denememde marş zayıda olsa bastı ve şimdi normal.
sizce neden yapmış olabilir???

motorhocası
17 Nisan 2009, 01:17
Konjektörden büyuk ihimal şarj etmiyor alternatör.

kartalizma07
17 Nisan 2009, 01:20
Konjektörden büyuk ihimal şarj etmiyor alternatör.

ilk defa yaptı ama ve şimdi normal.
arıza çıkarırmı diyosun

motorhocası
17 Nisan 2009, 01:23
ilk defa yaptı ama ve şimdi normal.
arıza çıkarırmı diyosun

Akün zayıflamış o zaman yada şarj sisteminde temassızlık olabilir.

mrock
17 Nisan 2009, 01:26
konjektörden olması en kötü senaryo,bence akün zayıflamıştır.Bi şarj et tekrar dene derim...

Şenonar
17 Nisan 2009, 01:26
Akünü ölçtür :cat:
Bide kondektörde bi temassızlık olmuş olabilir :wiinkk:

kartalizma07
17 Nisan 2009, 01:57
inş aküdendir.
geçen sene yazın, antalya sıcağında marş basmamıştı bende aküyü saf su ile doldurdum sorun yoktu.
şimdi yine olmazsa yenisini alırım 3 sene olmuş azda değil.
kendim şarj edebilirmiyim diye düşündüm adaptörle ama zor gibi görünüyo.

yucika
17 Nisan 2009, 14:26
3 sene motosiklet aküsü için yeterince uzun bir süre. Akünün değişme zamanı gelmiş bence. Motosikletin şarjını ölçtür problem yoksa aküyü değiştir.

jose55
17 Nisan 2009, 18:34
Akü suyunuda kontrol et istersen,

kartalizma07
17 Nisan 2009, 18:39
3 sene motosiklet aküsü için yeterince uzun bir süre. Akünün değişme zamanı gelmiş bence. Motosikletin şarjını ölçtür problem yoksa aküyü değiştir.

ömrünü doldurmuş, motosikletin şarjı derken nasıl oluyo yani.

Akü suyunuda kontrol et istersen,

geçen sene yazın doldurmuştum. aklıma geldi baktım suyu dolu gözüküyo.

ama şimdi herşey normal farları yakıp gezeyim bidaha yapacakmı bakalım.

ünlümotor
17 Nisan 2009, 19:03
akünün kutup başını sıkıla bi

kartalizma07
17 Nisan 2009, 19:12
akünün kutup başını sıkıla bi

ondan olmamıştır ama bakarım yinede

biraz önce motorumla dolaştım seyir halindeyken farlar kısıldı gösterge ışıklarıda azaldı akü bitti herhalde.
rolantide çalışırken mobiletler gibi gaz verince ışık çoğalıyo tırstım walla bişey olcak diye.
ben parkları yükset wattla değiştirdim 2x21w + 35 w + arka stop diğerleride var tabiki ondanmı oldu acaba.

bballa23
18 Nisan 2009, 10:59
aynı sorun arn 125 dede var artk motoru çalıştırmak için arabadan aküyü şarj ediyorum 1 saat geziyorum stop ediyorum 10dk. sora gene marş basmıyor aküde yeni nerdeyse en fazla 6 aylık konjektordemi problem var acaba veya varsa naapmaliyim.Artk ayak marşıyla kavga ediioruz kan ter içinde kalıyorum anca çalışıo xD

genç kaptan
18 Nisan 2009, 11:41
akü ve konjektöre baktır..

kurubuz
18 Nisan 2009, 11:52
Alternatörün arızalı, bir defa arıza yaptıysa yine yapar. Git yolda kalmadan tamit ettir.

TOP SPEED
18 Nisan 2009, 12:21
Konjektöründe arıza varsa illaki aynı model konjektör kullanmana gerek yok iyi bir elektrikçiyle bu sorunu çok kolay halledebilirsin,birçok konjektör birrçok modele uyum sağlar yeterki elektrikçin işten anlasın.:cat:

kartalizma07
18 Nisan 2009, 18:19
benim mesajamı yazdınız yoksa bballa23 ün sorusunamı yazdınız.

sebastian
19 Nisan 2009, 02:25
motoru stop ettikten 10 -15 dakka sonra eğer çalışmıyorsa. tesisatta kaçak olabilir, belki aküyü boşaltıyordur. yada akü bitmiştir, şarj tutmuyordur. akü kutup başı gevşek olsaydı eğer patlama yapardı.
benim motorun da konjektörü arızalı. o da fazla şarj ediyor. giderken motor lambası yanıyor. ben de kısmen çözdüm sorunu uzun kısa hepsini yakıyorum ve öyle geziyorum. o şekilde dengeliyorum şimdi. ama sizin sorun tam tersi, şarj etmiyor.
benim konjektör fazla şarj ediyor ya, ortadan bölüp yarısını size veriyim. :queen::queen::queen:

kartalizma07
19 Nisan 2009, 19:59
bugün aküyü söktüm kutup başının birisini sökemedim ama :pr:
nasıl civata yapıyolarsa yıldız civata bozuldu gitti :pr:
herneyse aküsüz motoru çalıştırdım farı yaktım motor elektrik üretiyo sorun yok.
saf su aldım suyuda azalmış doldurdum ağzına kadar takıp çalıştırdım şimdi iyi.
uzun yol yapınca arıza çıkarıyo. deneyip görcez, tahminim akü gitti gidiyo

sedat-ss
20 Nisan 2009, 14:13
dostum elektrik anahtarından bu sorun bende de olmuştu:)motoru boşa al elektrik anahtarını alt kademeye getir sonra marşa basarak aynı anda orta kademeye getir öyle bi durum oldunda.Ama tabi deiştirmende fayda var:cat:

gokhan_m
21 Nisan 2009, 14:06
bugün aküyü söktüm kutup başının birisini sökemedim ama :pr:
nasıl civata yapıyolarsa yıldız civata bozuldu gitti :pr:
herneyse aküsüz motoru çalıştırdım farı yaktım motor elektrik üretiyo sorun yok.
saf su aldım suyuda azalmış doldurdum ağzına kadar takıp çalıştırdım şimdi iyi.
uzun yol yapınca arıza çıkarıyo. deneyip görcez, tahminim akü gitti gidiyo

aküye fazla su koyma yani agzına kadar doldurdum diyorsun uzun yol yaptıgında şarj edecek aküyü ve mazallah aküyü fazla şarjdan patlatırsın tam doldurma az bi boşluk bırak ben kendimden biliyorum akü kapaklarını fırlattı patlamaktan son anda yırttı :D