PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda'dan CBR1000RR ABS aldatmacası...

aYe
02 Nisan 2009, 19:35
Forum içersinde bazı arkadaşların mesajlarından anladığım kadarıyla büyük bir çoğunluk 2009 model CBR1000RR'ları ABS'li sanıyor.

Bunun sebebini araştırırken Honda'nın kasıtlı olarak ABS'li modellerin fotolarını ABS'si olmayan motorlar için kullandığını farkettim.

Sonuçta bu tüketiciyi kandırmaya yönelik ve büyük ihtimalle kasıtlı yapılmış bir şey yada honda dahi honda motosikletlerden anlamıyor.:farao:

Bu model ilginizi çeksin veya çekmesin, tepkinizi dile getirmenizi ve resimlerin siteden kaldırılmasını sağlamanızı rica ediyorum.

Ben az önce şu adresten;

http://www.honda.com.tr/motosiklet/contact.htm

"iletişim formu" yazan yere tıklayıp form doldurdum ve şu mesajı gönderdim;

Geçenlerde CBR1000RR ABS'li ne zaman gelecek diye sormuştum, her ne kadar tüm avrupada hatta dünyada satılıyor olsada Honda Türkiyenin temin edemediğini söylemiş olsanızda teşekkür ederim en azından arayıp bilgi verdiniz.

Ancak web sitenizde CBR1000RR fotolarına dikkatli bakarsanız koyduğunuz resimlerin HRC tip hariç, Siyah, Mavi ve Repsol tiplerinin fotoğraflarının ABS'li modellere ait olduğunu
farkedersiniz.

Satmadığınız ürünlerin resimlerini web sitenizden kaldırmanızı rica ediyorum, tüketiciyi yanıltıyorsunuz.

Bir çok motosiklet kullanıcısı sırf bu resimler yüzünden sattığınız CBR1000RR'ları ABS'li zannediyor.

En kısa sürede hatanızı düzelteceğinizi umuyorum, iyi çalışmalar.

Saygılarımla,

Murat Doğanay

Aynı mesajı veya varsa içinizden gelen birşeyler yazıp göndermenizi öneriyorum, tüketiciye karşı bir ayıp var madem, herkesi tek tek arayıp açıklasınlar bunu.

halis
02 Nisan 2009, 19:38
bende aynısını yaptım hondam yok ama tüketici hakı

halilihsan
02 Nisan 2009, 19:55
Honda adını bu aralar kötüye cıkarma çabasında Acaba neden ? Kendilerini akıllı zannedip milleti kazıklamaya calısıyorlar akıllarınca bu durumda japon motorsikletleri gerilemeyi hak ediyor malesef yarı yarıya düşüş yşaadılar zaten

Khutuck
02 Nisan 2009, 20:00
Çinlilerde kampana fren üzerinde "ABS" yazmasına alışkınız da, Honda nasıl yapmış bunu anlamak mümkün değil :pr:

aYe
02 Nisan 2009, 20:01
Nolur ne olmaz sonradan inkar etmesinler...

Aşağıdaki kareler printscreen yapılarak, www.honda.com.tr adresinden alınmıştır.

09 HRC
http://img87.imageshack.us/img87/9432/hrc.jpg
Sele altına bakarsanız diğerlerine göre ince bu ABS'siz model.

09 REPSOL
http://img10.imageshack.us/img10/9708/repsol.jpg
Sele altına bakarsanız bir şişkinlik var, ABS'li modele ait foto.

09 SİYAH
http://img17.imageshack.us/img17/3973/syah.jpg

09 MAVİ
http://img19.imageshack.us/img19/3954/mavi.jpg

kuyucadısı
02 Nisan 2009, 20:10
madem ortada bir hata var tepkimizi göstererek hatanın düzeltilmesini istemek en dogal hakkımız....

morrigan
02 Nisan 2009, 22:36
Ben bir şey anladıysam arap olayım::zencii::

İngilterede sadece Gri-Mavi olan ABS'li
İtalyada Repsol ve HRC ABS'li
Yunanistanda Gri-Mavi ve Repsol ABS'li
Falan filan..

Türkiye'de olanlar ise Gri-Mavi , Siyah, Repsol ve HRC ve hepsi ABS'siz..::whip::

exile
02 Nisan 2009, 22:46
Sonucta satıçı adam resmi koyup altınada modelde teknik özellik renk ve aksesuarlar farklılık gösterebilir diyor, bu hile yi sadece honda yapmıyor gidin bir megane ın gazete reklamındaki ilanına bakın 25bin TL demiş ama resimdeki ürün 32 bin tL lik en full ürün..

aYe
02 Nisan 2009, 23:36
Sonucta satıçı adam resmi koyup altınada modelde teknik özellik renk ve aksesuarlar farklılık gösterebilir diyor, bu hile yi sadece honda yapmıyor gidin bir megane ın gazete reklamındaki ilanına bakın 25bin TL demiş ama resimdeki ürün 32 bin tL lik en full ürün..

Bu resimlerin altında farklılık gösterebilir diye herhangi bir yazı yok.

dreamdark
03 Nisan 2009, 00:20
Anladığım kadarıyla Honda Türkiye, 2009 model CBR1000RR modeline ait renk seçeneklerini tanıtmak adına, senin dikkatini çeken "ABS'li modelin sele altının daha kalın olduğu" detayına dikkat etmeden bazı fotoğraflar koymuş sitesine. Herhalde herhangi bir ABS yazısı gibi kesin bir ibare bulunmaması veya çok dikkat çekici bir detay olmadığını düşündüklerinden böyle birşey yapmışlar. Bilgine hayran kaldım ama Murat'cım, mesela sen söylemesen ben hayatta bilmezdim böyle birşey olduğunu :). Neyseki model ismi, fiyat seçenekleri ve ürün açıklamaları içerisinde ABS bulunmadığı açıkca görülüyor. Çok da yanıltıcı değil aslında site bence, ama yine de ince eleyip sık dokuyan bir kullanıcı olarak haklısın.:cat:

Enduromania
03 Nisan 2009, 00:23
Çinlilerde kampana fren üzerinde "ABS" yazmasına alışkınız da, Honda nasıl yapmış bunu anlamak mümkün değil :pr:

:queen::queen::queen::queen::queen::queen::queen:

Kampana üzerinde de yazmaları inanılmaz bişey ya...

asfalt meleği
03 Nisan 2009, 00:57
gerçekten 1000 cc lik race tipi bir motosiklet abs siz mi satılıyor türkiye de?

şaka gibi..
bmw z3 ü abs siz sokağa salmışsın gibi.. alanlar nasıl alıyor demiyeceğim. demeye de hakkım yok zaten :)

aYe
03 Nisan 2009, 01:07
Anladığım kadarıyla Honda Türkiye, 2009 model CBR1000RR modeline ait renk seçeneklerini tanıtmak adına, senin dikkatini çeken "ABS'li modelin sele altının daha kalın olduğu" detayına dikkat etmeden bazı fotoğraflar koymuş sitesine. Herhalde herhangi bir ABS yazısı gibi kesin bir ibare bulunmaması veya çok dikkat çekici bir detay olmadığını düşündüklerinden böyle birşey yapmışlar. Bilgine hayran kaldım ama Murat'cım, mesela sen söylemesen ben hayatta bilmezdim böyle birşey olduğunu :). Neyseki model ismi, fiyat seçenekleri ve ürün açıklamaları içerisinde ABS bulunmadığı açıkca görülüyor. Çok da yanıltıcı değil aslında site bence, ama yine de ince eleyip sık dokuyan bir kullanıcı olarak haklısın.:cat:

Emre alıcı gözle bakan için aslında çok kaba bir detay hatta başka detaylarda var, mesela kaliper rengi, ABS'lilerde kaliperler siyah değil.

Nihayetinde bu karelerin bire bir aynılarının ABS'siz olanlarıda ör. almanya sitesinde var, neden ABS'li olanları almışlar, cehalet desem o bile yakışmaz böyle bir firmaya.

gerçekten 1000 cc lik race tipi bir motosiklet abs siz mi satılıyor türkiye de?

şaka gibi..
bmw z3 ü abs siz sokağa salmışsın gibi.. alanlar nasıl alıyor demiyeceğim. demeye de hakkım yok zaten :)

Dostum aslında bu yeryüzündeki ilk ABS'li seri üretim SS makine, (600RR ve 1000RR) diğer markaların hiç birinde yoktu, halen de yok.

Yiğidi öldür hakkını ver tabi bu yiğit Honda japonya, burdaki çakma Honda değil.:farao:

t00t
03 Nisan 2009, 01:31
aynen murat abi senin formu paket ettım :1

Di Daktır46
03 Nisan 2009, 02:02
honda neden anlıyorki....cbf 150 lerde de arkadaşımın bana demesine göre kitapçıkta 4 sübap yazıyor ama motor iki sübaplı yapan bile bilmiyorki bu motorları...............

StoneOfDeath
03 Nisan 2009, 02:33
way beeee bende yazıcam gaza geldım bende sıkayet edıcem alacagım yok suanda durumda yok ama musterı kaybettınız dıceem :queen:

Erhan Erdil
03 Nisan 2009, 03:17
Zaman zaman değil her zaman :bounce:

Honda Türkiye A.Ş. tüm modellerde ve fiyatlarda değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar.

Murat adamlar saklı tutuyormuş niye kurcalıyorsun olayı :)

COQ
03 Nisan 2009, 03:22
Zaman zaman değil her zaman :bounce:

Honda Türkiye A.Ş. tüm modellerde ve fiyatlarda değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar.

Murat adamlar saklı tutuyormuş niye kurcalıyorsun olayı :)

Nerde sakladiklarini merak ediyor.:P

< iLk@yy >
03 Nisan 2009, 03:49
Nerde sakladiklarini merak ediyor.:P

nerede sakladıklarını merak ediyor derken :queen:

Lucas
03 Nisan 2009, 03:53
Hiçbir büyük firma eşeğini sağlam kazığa bağlamadan bırakmaz dükkanının önünde. Tüm modellerde ve fiyatlarda değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar yazar, Ürün görseli ile farklılıklar gösterebilir yazar, * ibaresi koyar altına açıklama yazar vs.vs. Hepsi pazarlama stratejisidir aslında.. Görürsün 20 bin liraya cillop gibi arabayı, gidersin bayiye 20 bin lira olan arabada otomatik cam bile opsiyon seçeneklidir. Kısaca resme bak, ilgini çeksin, bayime gel o seni nasılsa kandırır mantığı..

< iLk@yy >
03 Nisan 2009, 04:00
oda başka bi pazarlama stratejisi zaten
adam geliyor bayiye allah belanı vermesin yeter alıyorum diip çıkıyor en sonunda yani...

COQ
03 Nisan 2009, 04:27
Aye'nin tepkisi biraz gereksiz olmus bence.
Ama kabul etmek gerek ki adamda kitleleri harekete geçirecek potansiyel var.:)
Hemen bir kaç kisi mesaj atmis bile.:)

Yazacaklarim tamamen 1000 RR ile ilgilidir.
Bu nedenle gereksiz baska ornekler vererek lutfen itiraz etmeyin.
1000 RR ve ya 600 RR ile ilgili her itiraziniz kabulumdur.:)

Hangi marka olursa olsun vitrine en iyi ya da en yeni modelini koyar.
Vitrin yapamadiklari için mal almadigim ve arkadaslarimin uzerinde gorup nerden aldin bu gomlegi soruma verilen cevapla hadi yaaa dedigim bir suru magaza vardir.
Yani ticarette esas olan musteriyi içeri sokmaktir.
Bu ahlaksiz ya da uygunsuz bir davranis degildir.
Fakat vitrine koydugun mali satacaksin.:wiinkk:
Yok satarsan, ticari itibarin zedelenir.

Bu nedenle yok olmasi konusunda Aye haklidir.

Fakat, CBR 1000 RR alacak adam neyi istedigini bilen adamdir.
Yani bayiye ABS sistemli bir motosiklet almaya gittiyse, ABS sistemli bir motosiklet alacaktir.
Yoksa almayacaktir.
Bayii de bal gibi bunu bilmektedir.

Ha!
arada sar bana en hizlisindan bir motor. Su sogutmali olsun ki sortla da kullanabileyim. Hem arazide hem pistte super olsun. Bayirlari da zorlanmadan çiksin.
Diyecek andavallar çikacaktir.
Fakat Honda'nin bu segmentteki musteri hedefi kesinlikle bunlar degildir.:)

Alti ustu en fazla 5 bin km kullanabilecegi lastik için bin tane foruma konu açip soru soran bir musteri profiline sahip Turk milletinin bu tur ufak ayak oyunlarina gelmeyecegini de bilirler.
Kendileri de Turktur çunki.

Kisacasi o resmin orada bulunmasi ticari açidan son derece dogal bir konudur.
O resme bakip, motorun ABS li olup olmadigini anlayabilen bir adami kandirabileceklerini de dusunecek kadar avanak olmadiklarindan eminim.

Bunun disinda, Honda daha modeli çikartmadan, motosikleti 2 versiyon yapacaklarini tum dunyaya duyurdu.
ABS sisteminin yaris motosikletlerinde kullanilmasinin ne gibi arti ve eksileri olacagi, geçen seneden beri her platformda tartisildi.

Bunlarin disinda, hiç bir yaris motosikleti ureticisi, yasal bir zorunluluk olmadigi muddetçe bu motosikletleri tek tip uretemez.
Bu motosikletler pistlerde kullaniliyor.
Adam ABS yi ne yapacak?
Her hangi bir yaris takiminin bu motosiklete para verecegine inaniyormusunuz?

Sonuç olarak motosikletin Turkiye'de satilmamasina olan tepki dogrudur.
Ama resmin kandirmaca olarak dusunulmesi, benim ticari mantigima gore yanlistir.:)

Khutuck
03 Nisan 2009, 10:18
@coq+aye

Size katılmıyorum :P Honda Türkiye'nin üst düzey yetkililerinin çoğunu tanıyorum (eski bir otomotiv muhabiriyim :)), böyle ayak oyunları yapmak akıllarının ucundan geçmez çünkü güvenilirliklerini kaybedeceklerini bilirler. Honda Türkiye birkaç araştırmaya göre ülkedeki en güvenilir otomotiv şirketlerinden biri, hatta bu konuda çalıştığım dergiye bir dosya bile hazırlamıştım (Bkz:Infomag Ağustos 2008 sayısı :P).

Bence bu hata farkına bile varılmadan yapıldı. Her yeni model yılında araçlar stüdyolarda özel olarak fotoğraflanır. Hemen hemen tüm firmalar fotoğraflarını tek bir stüdyoda çekip dünya çapında kullanırlar. Büyük olasılıkla Honda Türkiye de Honda Global'den gelen fotoğrafları web sitesinde kullanmıştır. ABS'li modelle ABS'siz model arasındaki fark motosikletten anlayan çoğu kişi için bile fark edilemeyecek kadar ufak, web sitesi editörleri de bunun farkına varmamışlardır.

SALVANO
03 Nisan 2009, 10:47
aYe kardeş sana hak veriyorum ama bir tüketici satın aldığı motosikletin abs si var mı yok mu anlamalı. bilinçli olmalı. öyle değil mi?

VaScO1925
03 Nisan 2009, 10:57

o ABS nin bi açıklaması var çinlerde :)

fren sistemleri ABS marka yani :) hollanda da bu şirketi kuran bi adam. ABS firmasının adı. ve fren mekanizmaları üretiyor :D çok akıllıca :D

Ergin
03 Nisan 2009, 11:09
BMW 2000 modelden sonra abs ve elcik ısıtmayı standart hale getirdi nerdeyse tüm modellerde bu donanımlar mevcut.Tam 9 yıl olmuş.koca honda 1000RR da abs den opsiyon olarak para alınıyor bide o renkte var bu renkte yok deniyor.Gerçekten düşündürücü.

karagöz187
03 Nisan 2009, 11:46
Nedir Bu Motosiklette Abs Olayı.
Koydunuz Kafaya Abs De Abs.

willy_chorlu
03 Nisan 2009, 11:50
adamlar çinlere özenip müşteri kandırıyo zannediyo ama kendilerini kandırıyor

aYe
03 Nisan 2009, 11:57
Hemen hemen herkes yazdığında haklı ama bir de şu var Honda gazlarsa Yamaha yanlar.:P

Böyle öne çıkmış firmaların tüketiciye karşı sorumluluklarının bilincinde olması lazım.

Şimdi desek ki atıyorum kayımço veya enişte marka bu hatayı yaptı, normal karşılarım, ama 4 japon arasından kurumsallığıyla ön plana çıkan Honda'ya bu yakışmaz.

Hani şöyle bir başlıkta açabilirdim; "Honda, 1000RR08'ımın yağ sorunuyla ilgili olarak onca mail'ime, müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen, sadece yetkili yok biz size döneriz dediler, aylarca bir kere dahi geri arama yapıp bilgi verilmedi" de diyebilirdim.

Fekat:P bu sorunu kişisel bulduğum için başlık dahi açmadım.

(Şirket politikaları gereği kayıt altına alınan konuşmalarımın kayıtlarından çıkmayacağını önceden kestirip kendi kaydımı yapmamış olmam da benim aptallığım baabında kişiseldir:P)

Ve fekat:P durum şuan için biraz farklı, eğer ben ticaretten biraz anlıyorsam(anlasam bu hallerde olurmuyum) olmayan 1000RR-ABS gösterip, işte biz en iyiyiz modunda, cbr125,cbf150 v.s. v.s. satmakta var.

Dolayısıyla motosiklet kullanıcılarının genelini ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Nedir Bu Motosiklette Abs Olayı.
Koydunuz Kafaya Abs De Abs.

Şöyle izah edeyim, eğer yarışçı değilsen, altındaki motosiklet 125cc de olsa ABS en az kask mont dizlik kadar hayat kurtarıcı bir donanım.

Bizde oyu alan belediye başkanı olur, hizmet edecem diye bütün yollar yıkansın der, motosiklet kullanıcısı da yazın 35 derece sıcaklıkta viraj dönerken bir anda yoldaki suyun nerden çıktığını bile anlayamadan pisi pisine ölür gider.

Bir başka örnek çim sulama fiskiyeleri, bunları montaj yapanların bir çoğunun okuma yazması dahi yok, doğal olarak çim kadar asfaltları da sularlar.

Bir başka örnek kaza sonrası yollarda kalan yağ birikintileri, kenardan 2 kürek toprak alınır yola atılır, o toprak dahi üzeriden geçen araçların hall efect faktörüyle temizlenir.

Bunlar alır başını gider, sonuç olarak bir insan için kendi hayatı ne kadar önemliyse altındaki aracın ABS'li olup olmaması da o derece önemlidir.

halis
03 Nisan 2009, 13:33
ben abs derken bana yok mok diyenler bilir ne işe yaradıgını ben firen yaparken yerde toz varmış camurvarmış diye düşünmem bilenler bilir :mrgreen:enson arkamda olan bir arkadaş 600 rr pert etmişti