PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzosta patlama

canicellat
15 Mart 2009, 23:53
Merhaba arkadaşlar;

motorum asya 150t1 yolda giderken gaz vermediğim zaman egzostan patlama sesi geliyor bunun nedeni nedir ?

Bir sorum daha olucak gazdan elimi bıraktığım zaman ve durupta kalktığım zaman motor stop ediyor bianda marş basıyorum almıyor bi süre bekledikten sonra tekrar çalışıyor bu sorunlar neyden kaynaklanır yardımlarınızı bekliyorum??

mertyagci
16 Mart 2009, 00:03
Hakkaten o patlama olayı bendede var bunun nedeni ne acaba bir yerde bir arıza mı var?

mach1
16 Mart 2009, 00:06
Eğer çok aşırıysa subaptan eğer pıtıpıtı yapıyorsa karburatör ayarından:cat:

kral39
16 Mart 2009, 00:07
bu sorun geçen sene bende de olmuştu.karbüratör manifoltunu kontrol edin yüksek ihtimalle onda ufak yırtıklar vardır değiştirilecek :) yada karbüratör hava benzin ayarları değiştirmiştir onlara baktırın yani motorun oralara bi 30-40 lira sıkışmış anlıcağınız :)

mertyagci
16 Mart 2009, 00:08
Valla eskiden çok aşırı değildi ama şimdi baya bir arttı.Ve motorum su motoru gibi çalışıyor son 600-700 km den beri.Çekişte düştü.Motorun sesi çok fena.

azgurbuz
16 Mart 2009, 00:12
Ateşlemede/yanmada gecikmeden olur. Yanma okadar gecikiyor ki ekzost subapı açıldığında bile hala bitmemiş oluyor.

Ateşleme avans ayarın varsa kontrol et.

mach1
16 Mart 2009, 00:14
Çat çat diye ses geliyromu yoksa motor ayarsız çalsıp stopmu ediyor:silent:Çat çat ses geliyorsa subap sesidir ayar olması gerekir eğer daha değişik ise manifoldtandır:cat:

mertyagci
16 Mart 2009, 00:18
Ya nasıl anlatayım size mesela ben motorumu çalıştırıyorum şöyle 15-20 km hıza kadar motorun sesi mükemmel sonra 20'den 60'a hızlanacam diyelim hızlanırken motor zorlanıyor ve sanki motorun içinde bir parça sağa sola vuruyor gibi bir ses çat çata yakın bir ses.Yani motorumla önceden 100 yapardım şimdi 85 i zor görüyorum.Eksozumdada patlama var.Birde önceden bir depoyla yani 5 lt benzinlen en az 170 km yol yapıyordum şimdi 150 zor yapıyorum.

Motorumda hafif titremede var.Çok rahatsız edici değil ama insan hissediyor.Kayış yeni değişti,buji 2 defa değişti şu an üzerinde NGK var.Hava filtresi yeni değişti.Yağlarını hep zamanında değiştirdim.

alkadras
16 Mart 2009, 00:24
ben de şöyle bir sorun olmuştu. elimi gazdan çektiğim zaman patlama oluyordu. buji değişti ve sorun bir süre sonra düzeldi.. Belki yardımcı olur.

mertyagci
16 Mart 2009, 00:27
Bujim 2 defa değişti bende öyle gazdan çekince olan bir sorun yok.Ama artık şuna bir çözüm bulsam yani gerçi o şikayetten gitmedim servise hiç ama servislerin birşey anladığı yok.Çin mallarının servisleri malum bisikletçilerden bozma servis oldukları için.

aykan
16 Mart 2009, 00:30
süpap ayarlarını yaptır bu tür sorunlar süpalardan kaynaklanır ...

blck_chopper
16 Mart 2009, 00:44
V motorlar hep yapıo diye biliyorum 883 sporterdayken hep yapıo çünkü servisten gelsede daha servis zamanı gelmesede
V-motorlar hep yapayomu yoksa yanlısmı biliyorum ????

mach1
16 Mart 2009, 11:32
Ya nasıl anlatayım size mesela ben motorumu çalıştırıyorum şöyle 15-20 km hıza kadar motorun sesi mükemmel sonra 20'den 60'a hızlanacam diyelim hızlanırken motor zorlanıyor ve sanki motorun içinde bir parça sağa sola vuruyor gibi bir ses çat çata yakın bir ses.Yani motorumla önceden 100 yapardım şimdi 85 i zor görüyorum.Eksozumdada patlama var.Birde önceden bir depoyla yani 5 lt benzinlen en az 170 km yol yapıyordum şimdi 150 zor yapıyorum.

Motorumda hafif titremede var.Çok rahatsız edici değil ama insan hissediyor.Kayış yeni değişti,buji 2 defa değişti şu an üzerinde NGK var.Hava filtresi yeni değişti.Yağlarını hep zamanında değiştirdim.

Bujim 2 defa değişti bende öyle gazdan çekince olan bir sorun yok.Ama artık şuna bir çözüm bulsam yani gerçi o şikayetten gitmedim servise hiç ama servislerin birşey anladığı yok.Çin mallarının servisleri malum bisikletçilerden bozma servis oldukları için.
Subap ayarı ile motorun karburatör ayarına baktır sorun gidecektir cabuk buji bitmesi karburatördendir:cat:

mertyagci
16 Mart 2009, 13:13
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

excalibur90
16 Mart 2009, 22:40
avans yada supap ayarındandır.egzoz supabı tam açılamazsa yanan yakıt tamamen dışarı atılamaz silindir içerisinde sıkıştırma yapar bu sıkıştırmanın sonucuda egsozdan patlama sesi gelebilir.

digi_boy26
16 Mart 2009, 23:27
karbüratöre fazla benzin geliyor ve gaz verme onunda kalan benzin de patlamalı olarak yanıyor :) karbüratör ayarı ve hava gaz ayarı gerekli derim ben :)

osmaniyeli
16 Mart 2009, 23:36
bi de bu eksoz patlatmayı hobi olarak yapanlar var kontağı açıp kapıyorlar sonra gaza fazla basıp eksoz dan bir gümbürtü kopuyor bi ara benim motorda yapıyordu yakıtı tam yakamayıp geceleri mahalle inliyordu buji bozanlar da oluyor bu sebepten
genelde yakıtın karışımı dengesiz olup yanmamasından kaynaklanıyor

eae
27 Ekim 2011, 18:31
Merhaba benmde sxie 96 model bir unom var arabam bu zaman kadar çok süper gidiyordu.yani 140 ı görüyordum fakat geçenlerde çok şiddetli bir yağmur yağmıştı ve ben trafikte olmak zorunda kaldım.heryer doldu taştı...o günden beri arabam kalkış ta ve düşük hızda hemen hızlanmıyor.örnek 1. viteste kalkıyosun az hızlanıp kendini geri kasıyor hızı düşüyor.gaz verdikçe egzosta bir patlama olup araç ileri doğru bir anda fırlıyor.2. vitestede oluyor düşük hızlarda yani hızlı giderken bir problem olmuyor aracım lpgli fakat benzine alıncada aynı şeyi yapıyor..bayan oldğm için hiç birşeyde anlamadm neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olabilir misinz?okum subap diyor gaz ayarı diyor elektrk ayarı diyor..lütfennnnn yardımmm tamircilerde kazıklanmak istemiyorummm:pale: