Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖTV nin 3 Aylık İndirim Süresince Motosiklet Alırmısınız

Sayfa : 1 [2] 3 4

jr.
15 Mart 2009, 19:09
eywallah 507rr ben de oyle biliyorum yani cbf 150:
3980 x 0.909 = 3618 eder bu da 362 lira indirim ediyor bu hesapta

Arkadaşlar bu %37lik ötv 250ccler için de dahil mi?

COQ
15 Mart 2009, 19:17
Hukumet fakire kiyak yapar gibi gorunup, zengine kiyak yapiyor.

Millet de yiyor.

OTV indirimi isten çikarilan adami tekrar ise aldirmaz.
Fabrikalarin stoklarini eritip, maddi olarak rahatlamalarini saglamakla kalacaktir.
Garibanin elindeki son parayi da alip, zengine verme hesabidir bu.

Adi özel tuketim vergisi.
Ozel tuketim ne demek?
Asil bu krizde yapilan luks harcamalar için alinan bir vergi olmasi gerekirken, indirime gidiliyor.
3 ay içerisinde fabrikalar hukumete,
"daha hepsini satamadik, bir 3 ay daha uzatin derler merak etmeyin.":)

Tum bunlarin disinda, geçen ay ve yillarda motosiklet satin almis olan tuketicinin durumu ne olacak?

Geçen yil 20bin lira verip aldigi motosikletin sifiri bu yil 15000 lira.
Yani vatandasi magdur etmek ne kadar kolay goruyorsunuz.

Kriz zamani parasini yastik altina saklamayip, ekonomiye katkida bulunmak için alis-veris yapan vatandas, keriz vatandas olmus oluyor boylece.

Ulke siyaseti bu igrençliklerden ne zaman kurtulacak?
Gerçekten vatandasi dusunen yonetimler ne zaman is basina gelecek? merak içindeyim.:pr:

Tam komedi dukkani olmus memleket.

Hadi hayirli olsun.

mitmuallim
15 Mart 2009, 19:18
250CC lik 9000 tl lik bir motor almak üzere olan bir kimse olarak cebime 200 tl de kalsa kar kardır derim

kursattekin
15 Mart 2009, 19:22
250cc üzeri için hesap
1000X1.18X1.37=1616,6 oluyor
1000x1.18x1.11= 1309.8 indirimli oluyor
1309,8/1616,6 yani 0,820 oluyor yani şu anki satış değeri X 0,820 oluyor ki indirim oranı %18i bulmuş oluyor yüzde 8 değil yüzde 18 yani

Kısaca 250cc üzeri içinde geçerli olursa bu yaklaşık indirim oranı 1.620TL olacaktır.

tutankhamon
15 Mart 2009, 19:23
indirim sadece 250cc'ye kadar gözüküyo şu an çünkü %22 lik ÖTV 250ccye kadar alınan vergi.Ayrıca indirimin fuar zamanına denk gelmesi de satışı daha çok canlandırır gibi duruyo.

avare rulman
15 Mart 2009, 20:18
Millet cep harçlığı bulamaz olmuş son üç ayda işte çıkarılanları sayısı 100 000 lerle ifade edilir duruma gelmiş..

ekmek bulamazlarsa pasta yesinler misali olmuş.. Dalgamı geçiyolar milletle.. Millet aç kardeşim aç ..açlık sınırında yaşıyo insanlar .. motosiklette vergiyi kaldırsalar nolacak ..

Üretimi artıracak üreticiyi teşvik edecek istihdam yaratacak projeler üretsinler .. tüketimi özendirmenin bir anlamı yokki para olmadıktan sonra.

ÖTV zaten sonradan uydurdukları bir tür haraç ... %37 ek vergi olurmu yaa .. insaf .. geceleri nasıl uyuyabiliyolar acaba merak ediyorum..

demiş moderator arkadaşım. tüketim olmazsa üretimin olmayacagını bilmek için ekonomi profesörü olmak gerekmiyor. unutulmamalıdır ki, olası bir ötv indiriminin otomobil sektöründe yaratacagı hareketlilik, türkiyedeki otomobil fabrikalarındaki işçi çıkarımlarının önüne geçebilir geçmez diyenlerin iddalarını anlamak güç. satılan mal ne olursa olsun piyasanın dönmesi açısından fayda teşkil eder. parası olmayanlar alsın diye degil, parası olanlar alsın diyedir bu gibi önlemler. son tahvilde her ikisinin de işine yarar. ötv indirilirse devletin cebine girecek paradan indirilecek. kesinlikle ötv yi savunmuyorum ki savunalacak hali yok. göründügü üzere ötv indirimini savunuyorum.

parası olmayanın kafasına silah mı dayıyorlar coq? kapasite kullanımının düşüşünün durması için stokları neritilmesi gerekiyor. kapasite kullanımı ne kadar daralırsa o kadar işçi çıkarılacak.

logaritma
15 Mart 2009, 20:44
bu paket tam bir rezalet eyer içinde iyi bir niyet olsa indirimi ekmekde doğalgazda elektrikde suda benzinde taşımacılıkda yaparsın yani halka yönelirsin halka göre bir paket düzenlersin

bu ne böyle arabada indirim evde indirim bu resmen milletin cebindeki parayı söğüşlemek bu ekonomik bir uygulama değilki tam aksine tüketime teşvik iyi güzel tükeitme teşvik ettiriyorsunda bir yanden adamın cebinide doldurman lazımki bir yandan tüket sen sadece adamı tüketmeye bakıyorsun..

bu böyle olmaz çok yanlış zaten seçimlere yatırım olduğuda bes belli düşünün millete indirim yaptırıyorlar iyide motorda indirim yapıyrosun millet elindeki motorları satamıyor şişmiş piyasa her kezin elinde kalmış mallar satış yok satanda ölü değil leş fiyatına satıyor krizden önce 20 milyar olan araba bu gün 15 milyara alıcı bulamıyor krizden önce ikinci eli 10 milyar olan motoru millet 6 ya satamıyor...

kirmastılı
15 Mart 2009, 21:40
slm arkadaşlar,yeni katıldım buraya,
ybr 125 alarak motosiklet dünyasına giriş yapmak istiyorum ama maalesef alamıyorum kısıtlı bütçemden dolayı,vergi indeirimi inşallah beklediğimiz gibi olur

mach1
15 Mart 2009, 21:48
Ötvden almazlar,benzinden alırlar hiç merak etmeyin:queen:

ennginn
15 Mart 2009, 21:53
YBR 125 İÇİN

Satış fiyatı..ÖTV..KDV...........Fatura fiyatı
2700......... 594... 592,92.......3886,92 ŞİMDİKİ FİYATI
2700......... 297... 539,46.......3536,46 İNDİRİMLİ FİYATI
FARK...................................350,46

kirmastılı
15 Mart 2009, 21:54
ya arkadaş zaten benzinin %70 i vergi ben anlamıyorum ya daha ne zam yapacaklar benzine petrolün varili düştü 4o dolara benzin de göstermelik bi indrim hala aynı yerde seyrediyo

melcor09
15 Mart 2009, 21:58
honda cbf600 ne kadar olcak bu olaydan sonra?

logaritma
15 Mart 2009, 22:02
keşke şu indirimi ekmekde toplu ulaşımda benzinde elektrik su doğalgaz köprü gişelerde yapsalardı şu krizde insanlara daha çok faydaları olurdu

zengin bir avuç züppe 70 milyarlık lüks arabayı 60 milyara alıcak diye yapılan bir indirim paketi bu paket gene zengine yarıycak zengin daha çok zengin olucak..

kirmastılı
15 Mart 2009, 22:04
temel ihtyaçlardan(ekmek,su,sebze,meyve...) vergi alıp ta pırlantadan almayan bi sistemden ne beklenirki

AYBERK
15 Mart 2009, 22:17
arkadaşlar az önce oturdum saydım....

ben; her ay tam 29 tane ödeme yapıyorum... her ay 6.000 TL ödemem var!!!

tef.,gsm,kira,stopaj,kredi k.,banka kredisi,vs,vs....

ve hepsinede bi dünya vergi ödüyorum,aslında evraklar yanımda olsaydı oturup hesaplayacaktım....

yahu para yok!!! dükkanıma NAKİT para girmiyor!!!! ödeme yapamıyorum!!!!

ötv indirse ne olur?

sırf zevzeklik....

bbaday
15 Mart 2009, 22:17
pırlanta alalım o zaman nasılsa vergi bildiğim kadarı ile %1 pırlanta temel ihtiyaç maddemiz o olmazsa yaşayamayız ekmekden sudan kime ne onlara ötv çok doğal değilmi daha neler görecez bakalım..:farao::farao:

KuweytLi
15 Mart 2009, 22:28
Örnegin 5 bin ytlik bir motor alacam bu ötv olayı oldu diyelim Ne kadara düşer alacam motor ?

kirmastılı
15 Mart 2009, 22:38
pırlanta yicez arttık:)

aykan
15 Mart 2009, 22:47
bu ötv mereti pekte işe yaramıcak gibi gözüküyor indirimi alan zengin olacak gene bize 300-500 yaptıkları indirimi acaba nasıl geri alacaklar seçimden sonra yedirirler geri bize bunu......

kirmastılı
15 Mart 2009, 23:05
abi çok kolay basar benzine zammı olur biter,mtv yi artırır vs...

aYe
15 Mart 2009, 23:11
Bu tarz uygulamalar kimse çalışmadan ucuza mal alsın diye değil, piyasayı haraketlendirmek için.

Burda amaç parası olmasına rağmen saklayan(zengin diye tabir edebiliriz), insanları alıma yönlendirmek.

Bu sayede fabrikalar, ve yan sanayilere iş hacmi oluşturmak, dolayısıyla kovulan işçilerin geri alınmasına vesile olmak.

Ha bu etkili olur olmaz o ayrı ama amaç bu, yoksa amaç fırsatçıları ucuza mal sahibi yapmak değil.

logaritma
15 Mart 2009, 23:15
ellerinde mal şişmiş fabrikaların araçları hep alt sınıf yada orta sınıf tabir edilen araçlar

zenginin alıcağı araç zaten o ellerinde şişmiş araçlar değil
zeninginin alıcağı araçları her kez biliyor

o fabrikalardaki işe dönücek işçilerin ürettiği araçlarda ortasınıfa hitap eden araçlar zengin kesmin araçları değil

NoVaRiX
15 Mart 2009, 23:19
ellerinde mal şişmiş fabrikaların araçları hep alt sınıf yada orta sınıf tabir edilen araçlar

zenginin alıcağı araç zaten o ellerinde şişmiş araçlar değil
zeninginin alıcağı araçları her kez biliyor

o fabrikalardaki işe dönücek işçilerin ürettiği araçlarda ortasınıfa hitap eden araçlar zengin kesmin araçları değil

yanılıyorsun..

Kriz bazıları için fırsattır! Burada zenginden kasıt şuan elinde nakiti olupta harcamayan kişidir. Atıyorum, benim 50.000 liram var. Ama kriz sebebiyle yastık altında tutmayı daha makul buluyorum. Devlet bu ÖTV indirimiyle diyorki "Bak, süper fırsat yarattık. 3 aylık süre içinde bu otomobili alırsan normaldeki fiyatından 8000 lira daha ucuza alıcan! Ona göre; kaçırma bu fırsatı"

42000 e alıyorum ben aracı. Sonra noluyor? Benim gibi kişiler araçları aldıkça piyasa hareketleniyor, birileri tekrar ekmek yemeğe başlıyor..

STARBURAKS
15 Mart 2009, 23:20
ÖTV oranları belli oldu fakat resmi gazetede yayımlanmadığı için satıcılar fiyat listesini netleştiremedi...Olduki satıcı yansıtmadı sonucu; maliye ile kötü olur...Potansiyel alıcı şikayeti halinde ceza ödeyebilir veya daha kötüsü müşteri kaybına uğrayabilir...

Satıcı firmalar kendi kampanyası ve ötv indirimi ile ciddi bir fiyat indirimi ile piyasayı canlandırmayı hedefliyor ama istenildiği gibi olabilecekmi ?

Şuan Sıfır araç depoları dolu halde beklıyor ve gümrük depolarında giriş yapılması beklenen bir çok motorlu araçlar bulunmaktadır...

Dünya üzerindeki kriz havası ve ülkemiz seçim arifesindeyken ve insanlar işten çıkartılma korkusu ile yaşarken bu yapılan kampanyalar bir işe yarayacağına pek fazla inanmıyorum...

Dün benzin aldım ve yine zam gelmişti...İnsanlara indirim yaptık diye jest yaparken benzin tavan yapacak yapılan indirim benzin zammı ile geri alınacaksa Hamdolsun demek lazım... :)

Saygılar...

aykan
15 Mart 2009, 23:34
ÖTV oranları belli oldu fakat resmi gazetede yayımlanmadığı için satıcılar fiyat listesini netleştiremedi...Olduki satıcı yansıtmadı sonucu; maliye ile kötü olur...Potansiyel alıcı şikayeti halinde ceza ödeyebilir veya daha kötüsü müşteri kaybına uğrayabilir...

Satıcı firmalar kendi kampanyası ve ötv indirimi ile ciddi bir fiyat indirimi ile piyasayı canlandırmayı hedefliyor ama istenildiği gibi olabilecekmi ?

Şuan Sıfır araç depoları dolu halde beklıyor ve gümrük depolarında giriş yapılması beklenen bir çok motorlu araçlar bulunmaktadır...

Dünya üzerindeki kriz havası ve ülkemiz seçim arifesindeyken ve insanlar işten çıkartılma korkusu ile yaşarken bu yapılan kampanyalar bir işe yarayacağına pek fazla inanmıyorum...

Dün benzin aldım ve yine zam gelmişti...İnsanlara indirim yaptık diye jest yaparken benzin tavan yapacak yapılan indirim benzin zammı ile geri alınacaksa Hamdolsun demek lazım... :)

Saygılar...

::plus1::!!!!!

logaritma
15 Mart 2009, 23:35
yanılıyorsun..

Kriz bazıları için fırsattır! Burada zenginden kasıt şuan elinde nakiti olupta harcamayan kişidir. Atıyorum, benim 50.000 liram var. Ama kriz sebebiyle yastık altında tutmayı daha makul buluyorum. Devlet bu ÖTV indirimiyle diyorki "Bak, süper fırsat yarattık. 3 aylık süre içinde bu otomobili alırsan normaldeki fiyatından 8000 lira daha ucuza alıcan! Ona göre; kaçırma bu fırsatı"

42000 e alıyorum ben aracı. Sonra noluyor? Benim gibi kişiler araçları aldıkça piyasa hareketleniyor, birileri tekrar ekmek yemeğe başlıyor..

bende sana katılmıyorum adamda 50 bin var ama gelen parada yok şimdi gidicek ucuz diye araba alıcak elindeki parayıda gereksiz bir lükse harcıycak ama para gelmiyor adama devamlı gidiyor bu mantık insanlı fakirleştirir ve bu çarkları döndürmez düşünülenin tersine parayı kapan saklar kendi gizler ekonomiye akıtmaz...

NoVaRiX
15 Mart 2009, 23:40
bende sana katılmıyorum adamda 50 bin var ama gelen parada yok şimdi gidicek ucuz diye araba alıcak elindeki parayıda gereksiz bir lükse harcıycak ama para gelmiyor adama devamlı gidiyor bu mantık insanlı fakirleştirir ve bu çarkları döndürmez düşünülenin tersine parayı kapan saklar kendi gizler ekonomiye akıtmaz...

krizde tüketimi arttırmak için her daim hamleler yapılır. işe yarayanda vardır, yaramayanda.. :cat:

logaritma
15 Mart 2009, 23:51
krizde tüketimi arttırmak için her daim hamleler yapılır. işe yarayanda vardır, yaramayanda.. :cat:

o konuda hem fikiriz ama bu üretime yönelik bir hamle değil tamamen seçim yatırımı show amaçlı tüketiciye yönelik bir hamle..

ben sana şöyle diyim ben galericiyim sen benden 40 milyara bu indirim sayesinde araba aldın
ben senin o 40 milyarını kendi hesabıma geçiririm fabrikadanda araba istemem çekmemde senin paran sistemi çarklarını döndürmez üretimide ateşlemez ancak beni zengin eder
ben ne zaman araba çekerim elimdeki tüm araçlar biterse ve talepde olursa kriz ortamında o zaman araba çekerim..

yani demek istediğim şu bu sektörde bence çarkları döndürmez sadece sektöre biraz su serpip ateşini söndürür rehavetini alır ama değişen bir şey olmaz..

bu tür şeyler yapılana kadar çok farklı sanayiciye fabrikatöre esnafa çalışana özel şeyler düşünülebilirdi detaylı yada vatandaşa hep diyroum ekmek sebze et yol toplutaşıma gişeler köprüler v.b gibi ürünlerde vergi indirimleri falan düşünülebilirdi bu bile çarkları biraz biraz döndürürdü...

kirmastılı
15 Mart 2009, 23:56
ya hazır ötv indirimi olmuşken,firmalarda kendi karlarından kısıp kampayalar yapamazlarmı acaba?böyle br olasılık hiçmi yok?
bence olablir?

huceyn
15 Mart 2009, 23:57
arkadaşlar nasıl bişy bekliyorsunuz ki?
sihirli değnek falan mı?
piyasayı hareketlendirmek için bi çalışma...

logaritma
16 Mart 2009, 00:03
sihirli değneğe gerek yok

çok iyi planlamayla ekomi bilimcileri otursa düşünseler bu kriz falan hikaye olur

stopajlarda indirim kredi kartı mağdurlarına taksitlendirmeler falan bunun dışında toplu sanayi sitelerinde kiralarda belli indirimler üreticiye yurtdışına mal satarken vergisiz satış adamlar yurtdışına mal bile satamıyor bizim üreticimiz yurt dışına mal satarken bile vergi ödüyor

daha say say bitmez yapılabilicke çok şeyler var nedenide bu devlet affedersin bir tuvalette vergi almıyor..

ama böyle saçma sapan arabalarda indirim yaparak değil...

huceyn
16 Mart 2009, 00:05
sihirli değneğe gerek yok

çok iyi planlamayla ekomi bilimcileri otursa düşünseler bu kriz falan hikaye olur

stopajlarda indirim kredi kartı mağdurlarına taksitlendirmeler falan bunun dışında toplu sanayi sitelerinde kiralarda belli indirimler üreticiye yurtdışına mal satarken vergisiz satış adamlar yurtdışına mal bile satamıyor bizim üreticimiz yurt dışına mal satarken bile vergi ödüyor

daha say say bitmez yapılabilicke çok şeyler var nedenide bu devlet affedersin bir tuvalette vergi almıyor..

ama böyle saçma sapan arabalarda indirim yaparak değil...

hocam biz bunları burda bile konuşabiliyoruzda akıl edemiyorlar mı yani?

logaritma
16 Mart 2009, 00:07
erdiremiyorlar demekki ???

şimdi askerede paralı askerlik için baskı yapıyorlar yani hükümetede laf etmek istemiyroum ama işleri güçleri sat sav kolay yoldan para kazan 2001 den beri böyle..

bu pakette öyle basit yalıp şalıp yapılmış belliki 2-3 günde düşünülmüş basit bir paket yap %3 %4 indirim faydalansınlar sadaka kültürü profesyönel bir çözüm değil...

kirmastılı
16 Mart 2009, 00:08
erdirmek isteseler erdrirler de,işlerine gelmiyor...

huceyn
16 Mart 2009, 00:11
erdiremiyorlar demekki ???

abi son 29 yılın ortalama %42 si krizlerle geçmiş...
hiç birinin de aklı ermiyorsa yaşamayalım bu ülkede...
hoş şimdi biz nereye gitsek orda da kriz var.oda ayrı mesele...

logaritma
16 Mart 2009, 00:14
allah sonumuzu hayır etsin ne yazık ki sistemde iyi bir ekonomici yok bu akp hükümetinde de böyle iyi ekonomicileri yok bakmayın chp dede böyle bir derviş geldi ağzımıza etti yani onuda unutmadık bu ülke ne çekdiyse başarısız ekonomicilerden çekdi..

huceyn
16 Mart 2009, 00:16
allah sonumuzu hayır etsin ne yazık ki sistemde iyi bir ekonomici yok bu akp hükümetinde de böyle iyi ekonomicileri yok bakmayın chp dede böyle bir derviş geldi ağzımıza etti yani onuda unutmadık bu ülke ne çekdiyse başarısız ekonomicilerden çekdi..

heh işte demek istediğim bu...
sanki biz ilk defa karşılıyoruz gibi gösteriliyor.
ne yapalım lanet olsun bi tane de adam yok anasını satayım:pr:

Barış Şuşut
16 Mart 2009, 00:18
demiş moderator arkadaşım. tüketim olmazsa üretimin olmayacagını bilmek için ekonomi profesörü olmak gerekmiyor. unutulmamalıdır ki, olası bir ötv indiriminin otomobil sektöründe yaratacagı hareketlilik, türkiyedeki otomobil fabrikalarındaki işçi çıkarımlarının önüne geçebilir geçmez diyenlerin iddalarını anlamak güç. satılan mal ne olursa olsun piyasanın dönmesi açısından fayda teşkil eder. parası olmayanlar alsın diye degil, parası olanlar alsın diyedir bu gibi önlemler. son tahvilde her ikisinin de işine yarar. ötv indirilirse devletin cebine girecek paradan indirilecek. kesinlikle ötv yi savunmuyorum ki savunalacak hali yok. göründügü üzere ötv indirimini savunuyorum.

parası olmayanın kafasına silah mı dayıyorlar coq? kapasite kullanımının düşüşünün durması için stokları neritilmesi gerekiyor. kapasite kullanımı ne kadar daralırsa o kadar işçi çıkarılacak.

Bu indirim eldeki stokları eritmeye yönelik bir indirimdir eğer bu indirim 3 yıl için geçerli olsaydı üretime hareket getirir istidamı arttırırdı ..bunu anlamak için profösör olmaya gerek yok benim gibi esnaf olmak yeterli hangi fabrika 3 aylık bi vergi indirimi için işçi alır... bu Kodamanların elinde kalan malları satsın ve halkın son parasını cebinden alsın diye yapılmış günü kurtarmaya yönelik bir çabadır ..bunu anlamak içinde doktora tezi vermeye gerek yoktur.

Adam sıkışmış geçen sene 25000 verip aldığı arabayı satacak belki borcunu çevirecek belki yatırım yapacak ama sen sıfırının fiatını düşürünce noluyo ikinci el piyasası darman duman oluyo... faizli borç büyürken ekonomi tıkanıyo.. tüketimi özendirecek her türlü tedbir beraberinde üretimi teşvik edici tedbirlerden yoksunsa işe yaramaz ..

Daha en baştan 3 aylık olduğu belirtilen bir vergi indirimi istihdam yaratır diyebildiine göre yabu işten hiç anlamıyosun yada hiç iş yapmadın ..

maviergün
16 Mart 2009, 00:42
Psikolojik etki yaratmaya çalışan bu hükümetten başak ne beklenir,
yaptığı en iyi şey gaz vermek, yiyen yiyor nasıl olsa, gelsin belediye
oyları.

blck_chopper
16 Mart 2009, 01:02
1000 liraya transalp satsalar yine bana yaramaz iş yok baba bana 1000 lira verde diyemioruz :( ama alabilen için kaçırılmıyacak bi fırsat

hihi
16 Mart 2009, 01:45
motosiklette indirim olacakmı olacak.daha neyi tartışıyoruz biz.bırakalım otomobili alacaklar düşünsün.bu siteye bu kadar üye insan var, muhakkak içimizden bazılarına yaramıştır.zam yapsalar kötü , indirim yapsalar yine kötü.ben yaz gelmeden bi motor almayı düşünüyorum.inşallah indirim bitmeden bi tane sahip olurum.sonuçta nerden baksam 350 tl cepte; şimdi bu kötü bişeymi?

mterayes26
16 Mart 2009, 01:49
millette araç alacak para mı var ? dalga geçiyorlar heralde

aYe
16 Mart 2009, 01:55
millette araç alacak para mı var ? dalga geçiyorlar heralde

Bir başlasın hele, millette para varmıymış yokmuymuş hep beraber görücez.:)

wolfart
16 Mart 2009, 01:59
motosiklette yüzde 22'den yüzde 11'e düşecek diye yazıyor hürriyet'te bakalım fiaytlara nasıl yansıyacak tam da motosiklet alıcam iyi olucak bu :)

[..]
16 Mart 2009, 02:00
motosiklette yüzde 22'den yüzde 11'e düşecek diye yazıyor hürriyet'te bakalım fiaytlara nasıl yansıyacak tam da motosiklet alıcam iyi olucak bu :)

250 cc ye kadarmış o sanırım abi :)

mterayes26
16 Mart 2009, 02:01
Bir başlasın hele, millette para varmıymış yokmuymuş hep beraber görücez.:)

hocam ben esnaf çocuğuyum deri kösele ayakkabıya 50 ytl dedim bu gün adam neredeyse beni dövecekti . Millet tersten bakıyor yusuf ' a , millet diyor eeee kriz var bar lar çakılı ulan hangi kriz , darbe , savaş zengini vurmus ki - - - sonra eee millet marketten 1 araba dolusu erzak ile çıkıyor . Aç mı kalsın insanlar yada evde hiçmi çamaşır yıkanmıyor neyse detaydan öte bizim insanımızın sağı solu belli olmaz . . . bugun haberlerde dod ' un açık artırımı vardı . 0 ı 100 bın tl olan subaru daha garantısı bıle var 47 bın tl ye satıldı .

[..]
16 Mart 2009, 02:05
Bugun ben bir arkadaşa söyledim ötv indirimi olacakmış diye oo tamam dedi ben babama biraz yükleneyim zaten bana araba alacaktı şimdi alıverir :) Sanki bazı insanlarda para var gibi :) Benden söylemesi

TORAMAN
16 Mart 2009, 02:09
Ama bunu seçimden önce yapmaları düşündürücü...
Neyse hayırlı olsun bakalım..

http://img216.imageshack.us/img216/534/s6001105gg1.jpg

aYe
16 Mart 2009, 02:15
hocam ben esnaf çocuğuyum deri kösele ayakkabıya 50 ytl dedim bu gün adam neredeyse beni dövecekti . Millet tersten bakıyor yusuf ' a , millet diyor eeee kriz var bar lar çakılı ulan hangi kriz , darbe , savaş zengini vurmus ki - - - sonra eee millet marketten 1 araba dolusu erzak ile çıkıyor . Aç mı kalsın insanlar yada evde hiçmi çamaşır yıkanmıyor neyse detaydan öte bizim insanımızın sağı solu belli olmaz . . . bugun haberlerde dod ' un açık artırımı vardı . 0 ı 100 bın tl olan subaru daha garantısı bıle var 47 bın tl ye satıldı .

Hocam sende haklısın da, işte senin ayakkabıya 50 mi olur diye çıldırır ama git bak ilkokula giden çocuğuna cep telefonu almıştır, bizim milletimiz bi değişik bunu göz ardı etmemek lazım.

[..]
16 Mart 2009, 02:18
askari maaşla geçinen insanların cebinden 700-800 tl lik cep telefonu çıkıyor :)