PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scotera Boya

mertyagci
14 Mart 2009, 14:22
Arkadaşlar benim çinli bir scooterım var Mondial 125 rt.Ben bunun bazı kaporta parçalarını boyamak istiyorum yani biraz makyaj yada modifiye artık ne derseniz deyin.Nasıl bir boya kullanmalıyım.Kaporta parçaları metal değil plastik gibi bişey.Nasıl bir boya önerirsiniz.

CBA
14 Mart 2009, 15:03
nasılla kastın ne anlamadım ama bence beyaz yap bu sene beyaz moda...

mertyagci
14 Mart 2009, 15:06
Yani ne tür bir boya rengi önemli değil.Spreymi vs. bunun gibi.Yani dökülmeyecek.

tufanqm250sa
14 Mart 2009, 15:42
stıcker yapmak daha mantıklı boya işi prof.işi dir.İstediğin sonucu alamayabilirsin:Mat olur tozlu olur puruzlu olur motorun orjınal boyasını bozduğunla kalırsın.En iyisi git tabelacıya toptan motoru giydir:cat::cat:

modifiye dersen jantları boyaya bilirsin:)

mertyagci
14 Mart 2009, 15:44
Ben profesyonel boyama işi yapacağıma inanıyorum.Motorun boyanacak parçalarını tamamen sökecem.Üstünede cilayı atacağım.Siz sadece bana ne tür bir boya önerirsiniz.Yardımcı olacak arkadaşlar yok mu?

Enduromania
14 Mart 2009, 16:45
Arkadaşım,

Öncelikle akrilik boya kullanıcaksın.
Altına güzelce astar vurucaksın (boyamak istediğin renge göre)
Mesela fosforlu sarı gibi bir renk yapıcaksan mutlaka alta beyaz atıcaksın ki renk kendini göstersin.

Sonra boyayı vurucaksın,sonra da verniği...

Bunları yaparken araya birkaç saat zaman koyucaksın ki kurusun.

Eğer senin de benim gibi kompresörün yoksa spreyle yapıcaksın bu işleri.

Eğer kompresörün varsa bir boya tabancası al 40 liraya hallet işini.

Rüzgar ve toz olmayan bir ortamda yap işini.

Eğer fiber değilde plastik boyuyor isen mutlaka plastik astarı atılması lazım boya altına.

Saygılar sevgiler.

mertyagci
15 Mart 2009, 12:34
Bilgiler için çok saol işte aradığım bilgiler bunlardı.Saygılar.

Enduromania
15 Mart 2009, 13:17
Önemli değil dostum.

Zımparayı unutma,parlak bir yüzey matlaşmış yüzeye göre daha az tutar boyayı.

Bi hatırlatmada daha bulunayım,mesela ilk katı (astarı)atıyorsun grenaj üzerine,

Ufak tefek kabartılar ya da kir gibi bişeyler gördün,sakın "boyayla kapatırım.." diye düşünme.Genellikle küçük kabartı noktalar bile kalıcı oluyor.
Bi de bakmışsın verniğin altında kalmış iş biteli çok olmuş.

O yüzden en ufak bir pürüzü bile göz ardı etme.hafifçe zımpara atıp yeniden boyamak daha temiz iş çıkartmanı sağlar.