PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mobilet tipi motorlar kaç beygire tekabül eder?

serkan.ist
14 Mart 2009, 02:20
103 cc 105 cc olarak geçen mobilet pejo benzeri motorsikletlerin motoru beygir olarak net veya yaklaşık kaç beygirdir arkadaşlar? mümkünse 103 ve 105 leri ayrı ayrı belirtirseniz sevinirim. Bu motorları kullanmak istediğim yerler var. Ama hiç bir yerde bulamadım bu bilgiyi.

Yardımcı olanlara çok teşekkür ederim.

alp_tunay
14 Mart 2009, 02:22
Pejolar 103 cc değildir....105 te yoktur ayrıca...Onlar modeli... Dediğin motorlar 50 cc....
2.5 hp ile 3.4 hp arasında değişir modele göre....:cat:

EvildoeR
14 Mart 2009, 02:24
benim ev arkadaşımda var bitane yamaha galaxy 50cc ruhsatta 3.5 bg yazıyo

serkan.ist
14 Mart 2009, 02:25
Pejolar 103 cc değildir....105 te yoktur ayrıca...Onlar modeli... Dediğin motorlar 50 cc....
2.5 hp ile 3.4 hp arasında değişir modele göre....:cat:

Pejo 103 ve 105 leri cc olarak düşünmüştüm. Okadar bütük olmamaları gerek zaten.

solmyr
14 Mart 2009, 02:25
103 ler 50cc 105 ler 70 cc 107 ler 998 cc:P

shadow_57
14 Mart 2009, 02:26
arkadasım alp_tunay arkadasımızında dedıgı gıbı o 103 we 105 modeldır cc dııldır.peugeot 103:49cc 105:70cc dır 103 2.5hp 105 ıse 4hp dır cok kullandım cunku zamannında bunlardan :cat:

deli_mavi
14 Mart 2009, 02:48
103 ler 50cc 105 ler 70 cc 107 ler 998 cc:P

Arada 106 yi unutmussun naber :queen: 1600cc

motorhocası
14 Mart 2009, 02:55
Bir mobylette dürüst desenize 50cc, adam motor hacmini büyük göstermek için 103 demiyor.:P

solmyr
14 Mart 2009, 03:04
Arada 106 yi unutmussun naber :queen: 1600cc

. :cherry:

serkan.ist
14 Mart 2009, 12:40
Çok teşekkür ederim. Peki hurdacıdan yada çıkma aldığım bir motoru sıfırlatmak için tahmini ne kadar masraf yaparım ?

kurubuz
14 Mart 2009, 13:30
Çok teşekkür ederim. Peki hurdacıdan yada çıkma aldığım bir motoru sıfırlatmak için tahmini ne kadar masraf yaparım ?

Bir miktar ip kaç metredir ? :silent:

serkan.ist
14 Mart 2009, 13:56
Bir miktar ip kaç metredir ? :silent:

Anlaşılmadımı? Yani çıkma bir mobilet yada pejo motoru sekmanı pistonu falan usta kaça yapar? Yani mobiletinin motorunu yaptıran arkadaş varmı hiç? Bir araba motoru 2500tl diyebiliriz mesela yada bir dizel su motoru 1000 tl. Motor yaptıran yada yapan arkadaş varmı?

motor18
14 Mart 2009, 14:05
3.5- 4.00 beygir arasıdır

crxforever
26 Mart 2009, 02:21
hurdadan aldığın motorun nesi bozuk nesi iyi bilinmez ama sadece slindir veya piston segman değişecekse 50 ytl filan

mterayes26
26 Mart 2009, 02:27
aslında 100 cc 1 hp tekabüldür . Eskiler öyle der

komple mobileti 70 tl ye topladık

excalibur90
27 Mart 2009, 20:23
49,9 cc Mobylette
49,9 cc peugeot 103

kral39
27 Mart 2009, 20:48
Pejo SPX 103 49 cc dir.Pejo cobra 105 70 cc dir.ztn 70 cc lik motor daha gürültülü çalışır.buna benzer airsal 49 cc gilardoni ve polini silindir setleri 70 cc dir.italyan silindir setlerini tavsiye ederim.sağlam ve sorunsuzdurlar :)

serkan.ist
02 Nisan 2009, 13:19
Hepinize çok teşekkür ederim.

Son bir sorum olacak. Bu tip motorlar sadece hareket halindeyken rüzgar soğutmasıyla mı soğutulur? Motoru haricen çalıştırsam bir fan yardımıyla bu soğutmayı gerçekleştirebilirmiyim?

nitrious81
02 Nisan 2009, 15:31
Hepinize çok teşekkür ederim.

Son bir sorum olacak. Bu tip motorlar sadece hareket halindeyken rüzgar soğutmasıyla mı soğutulur? Motoru haricen çalıştırsam bir fan yardımıyla bu soğutmayı gerçekleştirebilirmiyim?

Sanırım sen bu motoru kullanarak kartıng vs ve benzerı bır arac yapacaksın gıbımı gelıyor :queen: Dogru mu içime doğdu bilmiyorum...Hocam bu motorlar kapalı alanda yanı motor kaputu gibi bir seyın ıcınde calıstırmamalısın hareket halındeykenkı hava ıle sogurlar ve ısındıklarında sısme yaparlar..Fan yardımı ıle ne kadar sogutabilrsin bılmıyorum ayrıca o fanın donmesı ıcın gereklı enerjıyıde yıne motorda alacaksan zaten 3,5 bg olan bır seyı dahada zorlarsın..

serkan.ist
02 Nisan 2009, 18:41
Sanırım sen bu motoru kullanarak kartıng vs ve benzerı bır arac yapacaksın gıbımı gelıyor :queen: Dogru mu içime doğdu bilmiyorum...Hocam bu motorlar kapalı alanda yanı motor kaputu gibi bir seyın ıcınde calıstırmamalısın hareket halındeykenkı hava ıle sogurlar ve ısındıklarında sısme yaparlar..Fan yardımı ıle ne kadar sogutabilrsin bılmıyorum ayrıca o fanın donmesı ıcın gereklı enerjıyıde yıne motorda alacaksan zaten 3,5 bg olan bır seyı dahada zorlarsın..

Carting olsa gene iyi:pr: Denizde sığlıklarda rahatlıkla ilerleyen Airboat ile Hovercraft arası küçük bir taşıt yapmak istiyorum::queen::queen::queen:

Ancak başka projelerde var tabiki. :bounce:

anılyuksel
02 Nisan 2009, 19:08
usta sana kolay gelsin sen uçmuşun 49 cc motorla yapılırmı o sen bitane pert olmuş derbi gpr 125 ara onun motorunu kullan hem su soğutmalı bi sorun çıkartmaz

serkan.ist
03 Nisan 2009, 01:19
usta sana kolay gelsin sen uçmuşun 49 cc motorla yapılırmı o sen bitane pert olmuş derbi gpr 125 ara onun motorunu kullan hem su soğutmalı bi sorun çıkartmaz

Haklısın 49cc küçük gelir ama bu daha ziyade deney amaçlı bir çalışma olacağından maliyeti minimum tutmak istiyorum. mobilet motoru hem hafif hemde maaliyeti çok düşük.

Üstelik bahsettiğin motoru bulmak ta şans işi. İyicene aramak lazım. Mobilet motorundan sonuç alabilirsem bir mz etz 125 yada 251 kullanmayı planlıyorum. Onu bulmak daha kolay ve ucuz. Ancak derby 125 in su soğutma sistemi de sonuçta rüzgar ile soğumuyormu?

exile
03 Nisan 2009, 01:28
Haklısın 49cc küçük gelir ama bu daha ziyade deney amaçlı bir çalışma olacağından maliyeti minimum tutmak istiyorum. mobilet motoru hem hafif hemde maaliyeti çok düşük.

Üstelik bahsettiğin motoru bulmak ta şans işi. İyicene aramak lazım. Mobilet motorundan sonuç alabilirsem bir mz etz 125 yada 251 kullanmayı planlıyorum. Onu bulmak daha kolay ve ucuz. Ancak derby 125 in su soğutma sistemi de sonuçta rüzgar ile soğumuyormu?

hayır sulu motorlar yani suyla soguyan motor bloğunun içinden geçen su kanalları vardır ve bu kanallara motorun dışından bir giriş bide çıkış olur sen girişle çıkışı denize veriyosun bi yandan deniz suyunu alıp motor blogunun içinde gezdirip, motoru sogutuyor ve bu suyu tekrar denize bırakıyor sen denizi radyotör gibi kullanıyosun, rüzgara gerek yok su olsun yeter..

he yok ben illede hava sogutmalı kullancam dersen al bi lombardini yada pancar motoru onun krangında direk fan var zaten ve düşük devirli makinalar..

MKarakurt
03 Nisan 2009, 01:39
http://www.discoverhover.org/aboutdiscoverhover/funding.htm

kardeş madem hovewrcraft tarzı bişey yapmaya niyetlisin bu adreste 1000$ civarı bi maliyetle hovercraft yapımıyla ilgili bilgiler var bi bak bence.Yabancı dilin iyi değilse bana mesaj atabilirsin.elimden geldiğince yardımcı olurum

turkhakan
03 Nisan 2009, 02:07
serkan.ist
merhaba arkadasım. senın projenın tam olarak ne oldugunu anlayabılmıs degılım . ancak gecen seneye kadar sandal sahıbı ve balık ısıne meraklı bırısı olarak motosıklet motoruyla hareket edebılen bır fıber tekne ben gordum. tekırdagda gecen sen ve hareket halındeykende uzaktanda olsa gorme sansım oldu. senın sıkıntını gayet ıyı anlayabılıyorum. hem yakıt olayı hem rolantı olayı tekneler ıcın yapılan 2 zamanlı motorların fıyatlarının yuksek olması benı bu konuda dusunmeye ıtmıstı.hatta benım tekırdagda gordugum motosıklet motoru ıle gıden fıber tekne motoruna adam marş motoru bıle koymustu ve gayette guzel ve hızlı bır sekılde suda hareket edıyordu.motorun ısınıp sısmesı konusunda fıkır belırten arkadaslar ıle aynı fıkırde degılım. cunku orta devırlerde yanı karada 10m/saat hızıda hareket gayet yavas sayılırken senın gıbı suda bu duzenegı kullanacak olan bırısı ıcın 10km/saat suda hıcte yavas sayılmaz.yanı motoru cok fazla zorlamazsan vede devamlı ruzgar alabılcek bır yere konumlandırabılırsen rahatlıkla acık havada sogutma ısını hava yoluyla halledebılecegını dusunuyorum kolay gelsın projen hakkında bılgı verırsen sevınırım.

serkan.ist
03 Nisan 2009, 21:29
http://www.discoverhover.org/aboutdiscoverhover/funding.htm

kardeş madem hovewrcraft tarzı bişey yapmaya niyetlisin bu adreste 1000$ civarı bi maliyetle hovercraft yapımıyla ilgili bilgiler var bi bak bence.Yabancı dilin iyi değilse bana mesaj atabilirsin.elimden geldiğince yardımcı olurum

Teşekkür ederim. Aslında aleti yapmak zor değil. Ancak pervanesini bulmak çok zor. Ahşap pervaneler ancak yurt dışından geliyor. 110 cm lik bir pervane 1000TL civarı.

serkan.ist
merhaba arkadasım. senın projenın tam olarak ne oldugunu anlayabılmıs degılım . ancak gecen seneye kadar sandal sahıbı ve balık ısıne meraklı bırısı olarak motosıklet motoruyla hareket edebılen bır fıber tekne ben gordum. tekırdagda gecen sen ve hareket halındeykende uzaktanda olsa gorme sansım oldu. senın sıkıntını gayet ıyı anlayabılıyorum. hem yakıt olayı hem rolantı olayı tekneler ıcın yapılan 2 zamanlı motorların fıyatlarının yuksek olması benı bu konuda dusunmeye ıtmıstı.hatta benım tekırdagda gordugum motosıklet motoru ıle gıden fıber tekne motoruna adam marş motoru bıle koymustu ve gayette guzel ve hızlı bır sekılde suda hareket edıyordu.motorun ısınıp sısmesı konusunda fıkır belırten arkadaslar ıle aynı fıkırde degılım. cunku orta devırlerde yanı karada 10m/saat hızıda hareket gayet yavas sayılırken senın gıbı suda bu duzenegı kullanacak olan bırısı ıcın 10km/saat suda hıcte yavas sayılmaz.yanı motoru cok fazla zorlamazsan vede devamlı ruzgar alabılcek bır yere konumlandırabılırsen rahatlıkla acık havada sogutma ısını hava yoluyla halledebılecegını dusunuyorum kolay gelsın projen hakkında bılgı verırsen sevınırım.

İşin aslı çıkma motorsiklet motorlarıyla çok ucuza güçlü motorlar yapılabilir. dediğim gibi MZ ETZ 301 lerde 26 HP civarı bir güç var. Mesela bu motoru küçük bir operasyonla teknede kullanılır bir hale getirmek mümkün. Hatta hatta belkide kartele döşenecek bir su sistemiyle denizden su çekerek motorları su soğutmalı yapmak dahi mümkün olabilir. 26 hp bir motorla 7m bir tekne rahat ilerliyebilir. Ama piyasada 26 hp bir motor bulmaya kalksan 3-4 bin TL tutar. Halbuki bir mz motorunu 500 tl ye bulup uydurabilirsin. Hem daha seri hem daha sessiz çalışır. Ama tekniker lazım.

Benim planladığım motor daha ziyade airboat tarzında bir alet. Yani arkada bir pervane çalıştırarak rüzgarın itiş gücüyle ilerleyebilmek. İnternette airboat diye yazarsanız sistemi görebilirsiniz. O kadar profesyınel ve hızlı olmasına gerek yok. Sıklıklarda ilerleyebilecek bir güç yeter bana

hayır sulu motorlar yani suyla soguyan motor bloğunun içinden geçen su kanalları vardır ve bu kanallara motorun dışından bir giriş bide çıkış olur sen girişle çıkışı denize veriyosun bi yandan deniz suyunu alıp motor blogunun içinde gezdirip, motoru sogutuyor ve bu suyu tekrar denize bırakıyor sen denizi radyotör gibi kullanıyosun, rüzgara gerek yok su olsun yeter..

he yok ben illede hava sogutmalı kullancam dersen al bi lombardini yada pancar motoru onun krangında direk fan var zaten ve düşük devirli makinalar..

Benim kullanacağım sistemde yüksek devirli bir motor kullanmam gerekiyor. Bahsettiğiniz motorlar 3500 devirli civarındadır. Oysa motorsiklet motorlarında 6500 7000 devirler elde etmek mümkün. Motorla sadece bir pervane çalıştıracağım için çok ciddi bir devir kaybı yaşanmayacak sanıyorum. Yani pervaneyi daha jızlı çevirebilmek için güçten ziyade devir lazım bana..

anılyuksel
04 Nisan 2009, 02:06
usta sen iyi araştır mutlaka bi derbi motoru bulursun onu bulamazsan cbr 125 r motoru mutlaka bulursun ayda 1 tane cıbır pert ediliyo zaten yedieminle cıbırlarla dolu

ersel_39
03 Mayıs 2009, 17:16
uav ne masrafı git 0 ı 100 TL arkadaşım uğraşma bu motorların toplanmış halleri 250-300

ennes07
17 Şubat 2012, 17:52
mobilet 2 çeşittir
1: 0,7 hp Beygir
2: 1,5 hp Beygir:):):):):):):):)