PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Air Car (Hava ile Çalışan Motor)

solmyr
12 Mart 2009, 13:18
http://www.aircarcompressedairtechnology.com/images/engine-piston.gif

Bu araç ilk defa 2002'de fuara çıktı, dolayısıyla yeni bir buluş sayılmaz ama bir defosu varki bu kadar zamanda yaygınlaşamadı..!

Air Car, Fransız MDI (Moteur Developpment International) firması tarafından geliştiren, sıkıştırılmış hava basıncıyla çalışan, yeni nesil bir otomobildir.

Araç, Compressed Air Technology (CAT) adı verilen sıkıştırılmış hava teknolojisini kullanmaktadır. 110 km/s maksimum hız kapasitesine sahiptir. Hava tankı dolu iken 200-300 km arasında mesafe alabilmektedir. Hava tankı, elektrik şebekesine bağlanan bir aparat yardımı 4 saatte dolmaktadır. Aynı işlem hava istasyonlarında 3 dakikada gerçekleştirilebilmektedir.

http://www.otomottv.com/wp-content/uploads/2008/07/air-car-engine-0607.jpg

Elektronik bir pompa yardımıyla, 300 barlık bir basınçla sıkıştırılan 90 metre küplük hava, karbon fiber tankında saklanıyor. Sıkışan havanın basıncı, pistonları harekete geçiriyor ve aracın saatte 110 km/s kadar hızlanması sağlanıyor.

http://www.aircarcompressedairtechnology.com/images/motor-1.gif
wiki

http://otomobil.ntvmsnbc.com/haberler_070531_HavaylaCalisanOtomobil.asp

deli_mavi
12 Mart 2009, 13:22
ha lpg li arac ha bu sonucda bomba tasiniyor:farao:

takendy
12 Mart 2009, 13:27
300 bar :cyclopsan::ohmy::
defo bu olmalı !!

engineng
12 Mart 2009, 13:29
bencede sonuçta buda bomba
tatta bana kalirsa lpgdel de daha tehlikeli
otoda diselden gerisi yalan:d

solmyr
12 Mart 2009, 13:32
bomba biziz arkadaşlar, ruhsatsız,sanayide yapılan tanklar, o patlayanlar. ayrıca bunların bakım süreleri var, onlarıda yaptırmazsan patlar. motorun yağını en dandiğinden al, hiç değiştirme, krank bağlayınca dandik de, o hesap.

cagatay_hepsen
12 Mart 2009, 13:38
bence güzel bir sistem neden bomba olsunki sağlıklı ve güçlü bir depolama varsa 300bar sorun yaratmaz diye düşünüyorum teşekkürler paylaşım için.

blck_chopper
12 Mart 2009, 13:38
almıyo kimse dizel araba sonra cok yakıo diye lpg takıolar gerek yokki :)

GKN
12 Mart 2009, 13:42
iyide arkadaşlar, altı üstü havayla çalışıyo, maliyeti yok gibi birşey..
piyasaya çıkmamasının tek sebebi 300 bar hava deil, petrol üreticilerinin etkisidir diye düşünüyorum..

muyi
12 Mart 2009, 22:13
bırakın cıkmasın lpg cıktı tüp fiyatları zıpladı şimdi havalı arba ckar devlet aldığımız nefes den de para keser cıkarmasınlar mümkünse

Lucas
12 Mart 2009, 22:13
piyasaya çıkmamasının tek sebebi 300 bar hava deil, petrol üreticilerinin etkisidir diye düşünüyorum..

Doğru söze ne hacet..

solmyr
12 Mart 2009, 22:23
bende fransadan başka biyerde servisinin ve yedek parçasının olmayışına bağlıyorum, petrol üreticilerinin şeyinde olmaz böyle bişey,elektrikle şarj oluyor,elektrik petrolden üretiliyor, bu araçlar yaygınlaşana kadar dünyada petrol kalmaz, hangi petrol şirketi bunlara tepki gösterebilir? arzı karşılayamama durumundalar.

halilihsan
12 Mart 2009, 22:36
Birde buna Magırus kompresorü takalım görün siz 110kmh bırak 220kmh yapmazsa.Yada Travego::unsure::

reo
12 Mart 2009, 23:06
ne pratik
ne ekonomik
ne de verimli
sadece başka bir alternatif. üstelik altyapı da hazır olmadıgından yaygınlaşması zaten beklenemez.

sonuc olarak: herşey normal.

solmyr
12 Mart 2009, 23:11
ne pratik
ne ekonomik
ne de verimli

neye göre? havanın litresi 2.7lira değil
dk.da dolan depo pratik mi değil?
bu araç şehir içi için tasarlanmış, 50km hız sınırı içinde 110km sürat verimsizlik midir?

bu motor hakkındaki bilgim biraz araştırmadan ibaret, bilmediklerim olabilir, aydınlatırsan..!

sadece başka bir alternatif.

elbette alternatif, petrol bitiyor.:cat:

anılyuksel
14 Mart 2009, 01:54
benzinden gerisi yalan havaymış lpg ymiş mazot belki

solmyr
14 Mart 2009, 02:23
benzinden gerisi yalan havaymış lpg ymiş mazot belki

yapmayın böyle ya, bu at gözlüğünden başka bişey değil, yarın petrol ve türevleri bitince ya sende yalan olcan, yada bunları bi an önce geliştirmeye bakcan"caz"

taylo
14 Mart 2009, 02:33
arkadşlar 300 bar diyor hangi kompresörle 300 bar hava basacaksınız150 barda 1litre tüpe 1,6metreküp serbest hava dolduruyorsunuz yada şöyle diyelim 300`x15=4500 hava yapar travego kompresörü ilede baya basılır yani?defosu belli işte saygılar.

motorhocası
14 Mart 2009, 02:42
Teşekkürler bilgi için. Maliyet-ağırlık hesapları çoktan yapılmıştır ve tüm motosiklet firmaları haberdardır diye düşünüyorum, tek rakibi elektrikli olanları, hangisi kazanmışsa o üretiliyor şu anda.

digi_boy26
15 Mart 2009, 23:27
%100 çevreci motor budur işte. :) iyi tarafından bakın :)

huceyn
15 Mart 2009, 23:33
havayla çalışsında ne olursa binerim:cherry:

Motorsikletci
15 Mart 2009, 23:52
Yakıdna fotosentezle çalışan araçlar çıkarcaklar. Ama kaç senesi var bilemiyorum :D

mach1
15 Mart 2009, 23:54

Su ile çalısan arabayı yaptılar ama seri üretime geçmedi o da petrolcülerin işi:pr:

Grayline
16 Mart 2009, 00:25
Fikirleri Düşünmek Güzel gerçekleştirmek daha Güzel Ama Piyasaya Sürmek Güzel Değil Nedense Bu Tür Şeyler Hep protatif Olarak Kalıyor.Biraz Arka Plana Bakmak Gerek Neden Piyasaya Sürülmüyor Diye.Eğer Bunlar Seri Üretime Geçilirse Benziklikler Kaldırılacak.Motor Üreten Fabrikalardaki Makinalar Değişecek.Bunların Yerine Yukarıda Yazıldığı Gibi Hava İstasyonu Kurulacak.Bunların Kurulması Düşündüğün Fikrin Gerçekleşmesinden Daha Zor.O Yüzden 2002 den Beri Pek Üstüne Düşmüyorlar Yoksa Güzel Fikir.::plus1::

solmyr
19 Mart 2009, 22:44
içinde bulunduğumuz yüzyılda petrol bitecek. o zaman yaygınlaşır ve gelişir artık.

draggy
20 Mart 2009, 19:18
NAtional Geographic belgesel kanalında, "gezegen mühendisleri" isimli 2 mucitin yaptığı hava ile çalışan motosikletleri var, çalışıyor ve İngiliz kurallarına uyumluluk belgesi var ve trafiğe çıkmış durumda :)

amorphis
21 Mart 2009, 13:15
tabi tutmaz yurdum halkının gözunde; ne cevreyi kirletiyo ne pahalı nede zahmetli durum bole olunca aynı kalitedeki ucuz mala dandik deyip pahalısını alan birey bunu gördümüde içine sinmicektir