PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ayak marşı boşta dönüyor gibi....?

n61l
06 Mart 2009, 13:16
merhaba

2 hafta kadar yatan ybr125'imi sabah çalıştırırken biraz zorlanınca aküden yememek için ayak marşını kullandım zor da olsa çalıştı fakat ayak marşı sanki boşta dönüyor gibiydi, eskisi gibi hiç direnç göstermedi, fikri olan varmı?:salut:

SercysSs
06 Mart 2009, 14:04
Merhab; ayak marşınabastığında motoru döndürüyorsa ve kötü sesler gelmiyorsa sorun yoktur diye düşünüyorum. Yeterki kolu itince motorda dönsün :)

n61l
06 Mart 2009, 14:26
motor ayak marşıyla çalıştı döndürüyo yani :) acaba yağ mı bozuldu?

E-M-R-E
06 Mart 2009, 14:29
dişlilerde sorun olabilir. .

vespone
06 Mart 2009, 15:12
merhaba

ayak marşına basınca hiç bir güçle karşılaşmayıp aşağı iniyorsa, marş motorunu çevirmiyorsa muhtemelen kama kesmiştir, benim bir iki kez başıma geldi ve uzun yolculuklarda kama anahtarı ile yedek kama taşımaya başlamıştım...

halilihsan
06 Mart 2009, 15:17
Bazı dişliler yalama olmuş olabilir

Endurocu01
06 Mart 2009, 17:58
Ayak marşınının arkasında sıkma vidasını gevşet kolu çıkar ayarlı pense ile çevirmeye çalış yine boşa dönüyorsa hilallerin ve kolu bağladığın milin freze dişleri sıyrılmıştır yenisini taktıracaksın

dunpa
06 Mart 2009, 18:20
merhaba

2 hafta kadar yatan ybr125'imi sabah çalıştırırken biraz zorlanınca aküden yememek için ayak marşını kullandım zor da olsa çalıştı fakat ayak marşı sanki boşta dönüyor gibiydi, eskisi gibi hiç direnç göstermedi, fikri olan varmı?:salut:

Aynı sorun Izh motorlarında da olurdu, buji gevşediği durumlarda yapardı bujini kontrol et gevşemiş olabilir.Gevşediği içinde tam ateşleme yapmadığından zor çalışır.Hatta bikere tamirhaneden dönüyordum 7-8 yıl önce çırak elle takmış bujiyi yolda giderken motorda ses değişti istop etti o şekilde 15-20 km gitmişim bujiyi sıkıştırıp yoluma devam ettim.Tabi Izh kullanan arkadaşlar bilirler buji yeri karbüratörle depo arasında sıkışıktır biraz doğal olarak biraz elimiz yandı,kulaklarını çınlattım çırağın :cherry:

motorhocası
06 Mart 2009, 23:31
Ayak basma kolu; paralel-dik konum kamı var(kertik diyelim) burası tamir olur mu yoksa at çöpe mi:silent: Yana düşüyor kol:P zaten acemiyiz doğru dürüst kalkış yaptırmıyor.:cherry:

KUM_ADAM
07 Mart 2009, 19:15
2 haftadır yattığını söylemişsin.sebep olarak eğerki marş pedalına bastığında krank milinin hareketini hissettiysen korkacak bişe yok çünkü 2 haftadır yatan motorun silindir ve segman aralığındaki yağ kartere sızmıştır ve bu nedenle kompresyonu düşmüştür.sen tekrar çalıştırdığında yağ basıncı yükselip yağlama yapacak ve kompresyonunda güçlenecektir.eğer çalıştırdıktan sonra bu sorun kalmadıysa merak etme.ama hala devam ediyorsa mekanik aksamlarda veya kompresyonda sorun vardır.syg

_OLD_
10 Mart 2009, 12:32
merhaba

Sübab ayarı istiyor.

Abc123
12 Mayıs 2016, 12:34
Selamın aleyküm arkadaşlar benim sorunumda şu bir kaç kere ayak marşına bastıkdan sonra ayak marşı kilitleniyor el marşı ile çalıştırıyorum tekrar düzeliyor.
Cevaplarınız için teşekkür ederim