PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Satisi Hakkinda

canicellat
05 Mart 2009, 15:41
Merhaba Arkadaslar;

Size bir konuda danismak istiyorum.

Motoru aldigim kisi motoru uzerime almadan vefat etmis haberini simdi aldim.Bu konuda ne yapmam gerekiyor?

Yardimci olurmusunuz?

izmirli_ua
05 Mart 2009, 15:44
eyvah eyvah :queen:son nefesinde sanamı sattı motoru hıkık deyip gitti demek adam bi anda :queen::queen:

jeansatar
05 Mart 2009, 15:47
Merhaba Arkadaslar;

Size bir konuda danismak istiyorum.

Motoru aldigim kisi motoru uzerime almadan vefat etmis haberini simdi aldim.Bu konuda ne yapmam gerekiyor?

Yardimci olurmusunuz?

eğer elinizde noterden alınmiş sizin veya bir başkası adina verilmiş ''süresiz araç satış devri vekaletnamesi''
yoksa ölen kişinin mirasçılarının bu motoru üzerlerine devir etmesini beklemek zorundasınız.ancak bu devir yapıldıktan sonra o şahıslardan satışınızı halletmeniz mümkün,tabi sizi tanıyor ve bir zorluk çıkarmadıklarını tahmin ederek söylüyorum bunlari.....kolay gelsin

yakamoz_072002
05 Mart 2009, 15:48
bekleyeceksin yapacağın pek bişi yok veraset varislerine intikal edecek onlarda mirası paylaşacak senin motor kimin hakkına düştüyse gidip ondan satışını alacaksın

dua ette mirasını kabul etsinler rahmetlinin bide borcu varmış ve mirasçıları kabul etmesse senin motorda gider elden ona göre

SELÇUK ASLAN
05 Mart 2009, 15:55
aile fertlerinden vekalet alacaksın

takendy
05 Mart 2009, 15:59
motorcu musun derdin var
böyle saçma şeyler hep çevremizde
bu nasıl iş anlamadım
kolay gelsin muhtemelen uzun bir yolculuk olacak

Endurocu01
05 Mart 2009, 16:36
hiçte bulaşma,vergisi cezası onlara biner eğer devrini vermezlerse,sen yine trafiğe git bir danış ne yapman gerekiyorsa onu öğren gardını al beklemede kal

canicellat
05 Mart 2009, 17:09
ztn motorun vergisi 2007den beri yatmamis ve 200kusur TL borcu war ve her gecen ay %5 faiz konmasi bu yuzden hic bulasmak istemiyorum. Elimde cikartmaliyim mi ucuzdan

enderkaptan
05 Mart 2009, 17:58
Bir iki arkadaş yerinde açıklamalar yapmış. Ben de bir iki ek yapayım. Kural olarak vefat edenin (muris) mirası mirascılarına geçti. Tabi mirasın reddi söz konusu olabilir ama uygulamada tereke borca batık değil ise pek olmaz, rastlanmaz. Şimdi mirascılara geçen yalnızca murisin malları, alacakları, hakları değil, aynı zamanda borçları, taahhütleri falandır da. O halde, sen mirascılardan motorun devrini talep edebilirsin. Ancak elinde bu talebini ispatlayacak belge olması önemli. Belge varsa bu talebini red eden miras ortaklığıan karşı adli yollara başvurabilirsin, belge yoksa işin zor. Ayrıca murisler talebini kabul etse de, doğallığında bu iş çok sıkıntılı olacak bürokrasi açısından. Kısaca şöyle anlatmaya çalışayım, diyelim murisin 4 mirascısı var (eşi ve 3 çocuğu diyelim mesela), bunlar murisin malları üzerinde kural olarak iştirak halinde malikdir. Hepsi ancak birlikte tasarruf yetkisine sahip olur, en azından miras somut olarak paylaşılıncaya kadar. Bu işler bittiğinde ise bir de bunu noter e, trafiğe anlatmak var çünkü mirascılar motora sahip olacak, en azından biri üzerine alacak, sonra onu sana devredecek, sonra trafiğe tescil ve her karşılatığınız görevli soracak, "ruhsat sahibi nerede? bu kim peki?" falan. Yine de olmaz bir iş değil tabi ki. Motoru almayı çok istiyorsan, ne bileyim değerli falan bi şeyse, bir avukatın danışmanlığında götürün işleri derim ben. Kolay gelsin ...