PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Subapları ve yaylarını büyütmek

mach1
02 Mart 2009, 23:09
Motorumda performans almak için subapla yayları değiştirmek yeterlimidir yoksa karburatörle egzantiriğinde değişmeside çok gereklimi motor Zn 125 Gy6:silent:

mterayes26
02 Mart 2009, 23:18
güzel arkadaşım abicim yada kardeşim 125 cc lik motora nos dahi taksan yapacağı performans belli ve mondial . farz et ki o motor 150 -160 yaptı kalkışları patinaj cektı . uçak gibi oldu peki sonra o motoru nasıl durduracaksınız , kendi tabutunuzu kendiniz çakmayın

dede350z
02 Mart 2009, 23:50
dostum şimdi benimde kafama takıldı bu olay sübap yaylarını yumuşatmak mı gerek yoksa sertleştirmek mi?

azgurbuz
02 Mart 2009, 23:58
Ayın konusu subaplar :mrgreen:

Yayların sertliği ile motor devrinin alakası var (yüksek devirde rezonansa girip subap asılı kalır). Tabi 10000-15000 devirlere çıkmıyorsan, sertlik yumuşaklık kafana takılmasın.

Performans artırıcı direk bir etkisi yok.

dede350z
03 Mart 2009, 00:02
dostum elbette ayın konusu sübaplar olmak zorunda çünkü hepimizin sübap ayarı kaçtı artık bu çin mallarından lanet olsun aldığım güne...

mach1
03 Mart 2009, 00:16
güzel arkadaşım abicim yada kardeşim 125 cc lik motora nos dahi taksan yapacağı performans belli ve mondial . farz et ki o motor 150 -160 yaptı kalkışları patinaj cektı . uçak gibi oldu peki sonra o motoru nasıl durduracaksınız , kendi tabutunuzu kendiniz çakmayın

Benim amacım hız değil benim amacım serilik birini geçerken rahat geçmek:queen:

motorhocası
03 Mart 2009, 00:49
Motordan performans istiyorsan komple kit alacaksın zaten yoktur,zaten motorunun fiyatı masraf ister.
Kit::) Özel egsantrik,karbüratör,silindir-piston-krank-vites kutusu-zincir(kayış aktarma-komple ateşleme-komple fren-lastik-gerekirse alüminyum jant...

tgb_303
03 Mart 2009, 01:56
kelvar dıye bır kayıs varmıs nerden bulabılırım...?

serkanADH13
03 Mart 2009, 02:25
herkesin derdi hız artırmak:D

oynamayın en iyi performans,

sizlerinde yapabılecegı en pratış iş,
DİŞLİLERLE OYNAYIN YETERLİ GELECEKTİR,
FAZLASI ZARAR...

mterayes26
03 Mart 2009, 03:48
Benim amacım hız değil benim amacım serilik birini geçerken rahat geçmek:queen:

senin motor 100 - 125 fln yapar . 80 le gidersin gerektiğinde 80 ile giden arabaları geçersin . şehir içinde zaten öyle bir sorunun olmaz . Şehir dışında ise sen o motorla 100 le giden arabayı geçmeye kalk geçene kadar motor iyi ağlar . Bırak adamım boş yere keselenme , scooterla misketleri büyütmek miydi küçültmekmiydi unuttum ama misketlerle oynamak biraz performans - hız artışı veriyormuş

kuyucadısı
06 Mart 2009, 02:11
Subap ve yaylarla oynaman için silindir kapağını değiştirmen gerekir
Aynı kapağa büyük subap biraz zor arkadaşım :)

motorhocası
06 Mart 2009, 02:36
Sırf silindir kapağı değişse ne olacak ki 80 olur 85 km/h (1303 kaplumbağa 1300 cc 'ye 1600cc silindir kapağı koymuşlar ,gerçek 1600cc yolda bana şamar atıyor.)

Sıkıştırma oranı azlıyor güç düşüyor ,hacim avantajı bir işe yaramıyor.

kuyucadısı
06 Mart 2009, 02:41
Sırf silindir kapağı değişse ne olacak ki 80 olur 85 km/h (1303 kaplumbağa 1300 cc 'ye 1600cc silindir kapağı koymuşlar ,gerçek 1600cc yolda bana şamar atıyor.)

Sıkıştırma oranı azlıyor güç düşüyor ,hacim avantajı bir işe yaramıyor.

Eminmisin 80 iken 85 olacağına :)
Sen hiç aynı iki cc li motorun birinin subapları büyük olanlar diğerinin küçük olanla tur attın mı?
Atmadıysan jinlunun 125 cc 5 vites motoruyla
Kanuni cheetah 125 ine bin ondan sonra tekrar yorum yap :queen:

motorhocası
06 Mart 2009, 02:42
Eminmisin 80 iken 85 olacağına :)
Sen hiç aynı iki cc li motorun birinin subapları büyük olanlar diğerinin küçük olanla tur attın mı?
Atmadıysan jinlunun 125 cc 5 vites motoruyla
Kanuni cheetah 125 ine bin ondan sonra tekrar yorum yap :queen:

Onların hangi kapağı kullandığını bilsem bişey diyeceğim, benim anlatmak istediğim büyük hacimlinin kapağını küçüğüne uydurmak...

ExTReMa
06 Mart 2009, 02:43
Onların hangi kapağı kullandığını bilsem bişey diyeceğim, benim anlatmak istediğim büyük hacimlinin kapağını küçüğüne uydurmak...

İkisinin kapakta birbirine uyuyo zaten :P
Hem bilmediğin konuya neden yorum yapıyosun arkadaşım :queen:

motorhocası
06 Mart 2009, 02:47
İkisinin kapakta birbirine uyuyo zaten :P
Hem bilmediğin konuya neden yorum yapıyosun arkadaşım :queen:

Sen nereden çıkın kardeşim yoluna git ezerim ha::evil::
Bilmediğim konu neymiş başlığı oku öyle konuş.:P::exclaim:

driver600f
06 Mart 2009, 02:50
sen bence motoru değiştir:)

ExTReMa
06 Mart 2009, 02:51
Sen nereden çıkın kardeşim yoluna git ezerim ha::evil::
Bilmediğim konu neymiş başlığı oku öyle konuş.:P::exclaim:

Kendin demişsin arkadaşım hangi kapaklar diye :)
O bahsedilen motorlarda jinlunun subaplar cheetaha göre daha ufak..
Aradaki performans farkıda bariz bir fark :P
Bikere sadece teknikle yürümez işler deneyeceksin göreceksin test edeceksin..
Ne olmaz denen şeyler yaptık çoğuda oldu :queen:

kuyucadısı
06 Mart 2009, 02:52
sen bence motoru değiştir:)

usta varya bayılıyorum senin şu pratik çözümlerine :queen:

ExTReMa
06 Mart 2009, 02:54
usta varya bayılıyorum senin şu pratik çözümlerine :queen:

Sor bakalım kendisine olunca öyle pratik çözümler mi yapıyo yoksa başka yollara mı başvuruyo :P

kuyucadısı
06 Mart 2009, 02:56
Sor bakalım kendisine olunca öyle pratik çözümler mi yapıyo yoksa başka yollara mı başvuruyo :P

biliyorum az çok... benim yıbırada bi pratik çözüm bekliyorum artık ustamdan :queen:

motorhocası
06 Mart 2009, 02:56
Kendin demişsin arkadaşım hangi kapaklar diye :)
O bahsedilen motorlarda jinlunun subaplar cheetaha göre daha ufak..
Aradaki performans farkıda bariz bir fark :P
Bikere sadece teknikle yürümez işler deneyeceksin göreceksin test edeceksin..
Ne olmaz denen şeyler yaptık çoğuda oldu :queen:

Motor skutır zn mondial, ben cin - çita falan anlamam kardeşim neyse tecrübe ondan bahsetik sen araya girdin cinlerimi tepeme getirdin olay bu :)

driver600f
06 Mart 2009, 02:57

hehe diyene bak sen olm noldu pistonlar

driver600f
06 Mart 2009, 02:57

ExTReMa
06 Mart 2009, 02:58
Motor skutır zn mondial, ben cin - çita falan anlamam kardeşim neyse tecrübe ondan bahsetik sen araya girdin cinlerimi tepeme getirdin olay bu :)

ha scooter ha vitesli onlarında buyuk subaplıları var aralarında performans farkı var :P

Biz yaptık oldu ama necdet :queen:
Olmadı mı sende cevap ver :P

driver600f
06 Mart 2009, 03:03
ha scooter ha vitesli onlarında buyuk subaplıları var aralarında performans farkı var :P

Biz yaptık oldu ama necdet :queen:
Olmadı mı sende cevap ver :P

oldu walla kaçarmı elimizden