PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Çalışmıyor İtirazım Var :-

rapertuar
02 Mart 2009, 11:34
Merhaba arkadaşlar Öncelikle uzun bi aradan sonra tekrar Forumlarda Yerimi aldım:) Malum Kış Şartlarından Dolayı yaklaşık 5 aydır Scooterima binmiyorum Ve binada park halinde duruyor..Bu süre zarfında Hiç çalıştırmadım taki dün e kadar.Aldım annahtarı taktım çevirdim Kontağı elden marş yapmaya çalıştım hiç Ses yok!yani Marş sesi daha vermedi! Sonra Farları yaktım uzun ve kısa olarak ikiside Çok sönük idi! Sizce Nedendir?Yani Motor uzun süre tek tabanca sabit halde kaldığından mıdır Bu durumda? Onu Tekrar Nasıl diriltirim?Ayaktan marş denedim çalışsın biraz toparlar die belki ama Onuda beceremedim! Ne yapmalı? Kasım ayında çektim binanın içine Öle kaldı..İçinde az biraz benzin vardı İbredede öle gösteriyor zaten.!

aparat
02 Mart 2009, 11:36
akün bitmiştir ayak marşıyla tekrar dene olmazsa akünü söküp şarj ettir :cat:

halilihsan
02 Mart 2009, 11:38
cikleyi çekerek ayak marşı ile denediniz mi?

erdemd
02 Mart 2009, 11:41
akün bitmiştir ayak marşıyla tekrar dene olmazsa akünü söküp şarj ettir :cat:

+1000

cikleyi çekerek ayak marşı ile denediniz mi?

otomatik jigle değilmi bu motor.

Ayak marşıyla az gaz vere vere denersen çalışır. uzun süredir çalıştırmamışsın akü boşalmış. biraz çalıştırıp kullanırsan akü kendini toparlıcaktır.

rapertuar
02 Mart 2009, 11:43
Evet arkadaşlar Scooter Jigle falan çekilmesi çin bi aparat yok :-) Dediğiniz gibidir Evet Akü boşalmıştır..Tekrar denemem gerek sanırım..

septimus
02 Mart 2009, 12:07
Arkadaşım aküyü sarj ettirmeden ayakla da çalıştırma imkanın yok malesef. Akü bu kadar zayıfken benzin pompasını da çalıştıramadığından motora benzin gelmez. Bu yüzden sen hiç uğraşma git şarj ettir akünü. Yalnız büyük ihtimalle akünün ömrü ya bitmiş ya da oldukça azalmıştır, demek istediğim şarj ettirdikten sonra eğer minimum 2 - 3 günde bir kullanmazsan yine boşalacaktır.

erdemd
02 Mart 2009, 12:23
Bildiğim kadarıyla benzin pompası bu modellerde elektronik değil. karbüratörden aldığı vakumla benzin i pompalaması lazım. yani akü olmasa bile motorun çalışıyor olması gerekir.

canantas
02 Mart 2009, 12:34
Merhaba arkadaşlar,
Benzer durum benim motorumda da var. Dün farkettim. Hyosung GV 250. Ayak marşı denen olay benim motorda da var mıdır yoksa aküyü şarj ettirmek şart mı? Ya da takviye ile de çalıştırabilir miyim sizce?

erdemd
02 Mart 2009, 12:45
Merhaba arkadaşlar,
Benzer durum benim motorumda da var. Dün farkettim. Hyosung GV 250. Ayak marşı denen olay benim motorda da var mıdır yoksa aküyü şarj ettirmek şart mı? Ya da takviye ile de çalıştırabilir miyim sizce?

Senin motorun benzin pompası elektronikse. aküyü şarj ettirmen gerekir. Takviye ile çalıştırabilirsin fakat akün çok boşsa takviyeyi çıkarttığın anda benzin pompasına gerekli akımı çekemiyeceğinden motor stop edebilir. stop etmezse aküde sağlamsa zaten şarj edicektir aküyü.

canantas
02 Mart 2009, 13:01
Teşekkürler erdemd...

rapertuar
02 Mart 2009, 13:10
Motorum daha Yeni 1 yıl oldu alalı..Akü bittiğini sanmam Ama Şarjı bitmiş olabilir..Ben En iyisi Biraz daha çalıştırmak İçin kasayım olmadı Herhalde oto elektrikçiye Götürüp Şarj ettiricem.

erdemd
02 Mart 2009, 13:11
Teşekkürler erdemd...

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

septimus
02 Mart 2009, 13:24
Bildiğim kadarıyla benzin pompası bu modellerde elektronik değil. karbüratörden aldığı vakumla benzin i pompalaması lazım. yani akü olmasa bile motorun çalışıyor olması gerekir.

Hmm eğer öyleyse haklısın tabi..Ben daha önce mondial zat 150 alma gafletinde bulunmuştum, o ve ona benzer bi çok motorun benzin pompası elektrikli. Ordan yola çıkarak yazdım.

Jagadam
02 Mart 2009, 13:37
Evet, akü bitmiş olabilir ama deponda, karbüratöründe benzin var mıydı? Benzin uzun süre bekleyince bozuluyor diye biliyorum. Zamklaşıp sağı solu tıkıyormuş. Bir - bir buçuk ayın üstü tehlikeliymiş. Diyeceğim o ki karbüratörü temizletmen gerekebilir.

Hay.alper.est
02 Mart 2009, 13:46
Uzun süre motorun içinde benzin kaldıysa benzin bozulmaya uğrar ve iş görmez içindeki benzni boşalt.Aküyü şarza ver, kuru aküyse hiç zaman kaybetmeden içindeki enerjiyi harcamadan götür.Yağını değiştir.Hadi kolay gelsin.

yucika
02 Mart 2009, 14:10
Senin motorun benzin pompası elektronikse. aküyü şarj ettirmen gerekir. Takviye ile çalıştırabilirsin fakat akün çok boşsa takviyeyi çıkarttığın anda benzin pompasına gerekli akımı çekemiyeceğinden motor stop edebilir. stop etmezse aküde sağlamsa zaten şarj edicektir aküyü.

Motor çalıştıktan sonra alternatör yeterli elektriği üreteceği için sorun olmaz. Ancak daha sonra tekrar çalıştırırken sorun yinleyecektir. 4-5 ay hiç kullanılmayan akü tekrar şarj edildiğinde şarj tutmayabilir. Yeni akü almak gerekebilir.