PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dragstar xvs 650 arka fren

djoser82
02 Mart 2009, 01:42
merhaba arkadaşlar 98 xvs 650 daragstarım var.alalı 3-4 ay oldu mevsim sebebiyle pek fazla kullanamasamda arka frene bir türlü alışamadım.fren pedalına biraz sert basınca kaymaya düşüyor.yumşak basmaya çalışınca fren etkin tutmuyor.arası yok yani ya kaydıracam terkeri yada tutmayacak.bunun sebebi kampanaylamı yoksa fren teli ayarı vb ile mi ilgilidir.yardımlarınız için teşekkürler.

mrock
02 Mart 2009, 01:49
öncelikle hayırlı olsun makineneniz...Daha önce diskli arka fren kullanıp kampanaya geçtiyseniz bu alışamama durumu olabilir.Kampanada doğru fren dozajını ayarlamak disk frenden biraz daha marifet ister.

Tahminimce arka fren ayarıyla ilgili.Ama motorun geçmişi hakkındada pek bilgimiz ve bilginiz yok galiba.İsterseniz kampanayı açıp durumu gözle görmekte fayda var diye düşünüyorum.Balatalar iyiyse şöyle içi bi güzel temizlenir ve fren ayarı yapılır.

djoser82
02 Mart 2009, 02:02
öncelikle hayırlı olsun makineneniz...Daha önce diskli arka fren kullanıp kampanaya geçtiyseniz bu alışamama durumu olabilir.Kampanada doğru fren dozajını ayarlamak disk frenden biraz daha marifet ister.

Tahminimce arka fren ayarıyla ilgili.Ama motorun geçmişi hakkındada pek bilgimiz ve bilginiz yok galiba.İsterseniz kampanayı açıp durumu gözle görmekte fayda var diye düşünüyorum.Balatalar iyiyse şöyle içi bi güzel temizlenir ve fren ayarı yapılır.
ilk motorum honda xl 185'ti çok zaman oldu arka fren kampana mı disk mi hatırlamıyorum ama böyle bir problemim yoktu.sonraki ize yama cygnus rs scooter arka fren kampama kaydırma yapabiliyordu ama bu kadar kolay değil.ilk aldığımda bakım yaptırmak için bahçelievler yamaha yetkili servisine götürmüştüm.gerçi o zaman bir sıkıntım yoktu ama serviste kontrol etti ve frenler hakkında bşi demediler.sadece debriyaj balatası ilerde sıkıntı yaratabilir demişlerdi.
kaydırmayla beraber birde kıç taraf sağa atıyor.arka fren kullanmaya korkar hale gelicem.

Aceofspades
02 Mart 2009, 02:48
Bence tekrar motoru bir goster. bu arada lastiklerin durumu nasil ? arka lastik omrunu doldurmussa kaymasi normal.

draggy
02 Mart 2009, 14:08
Fren yağını değiştir, aldığından beri hiç değiştirilmemişse özelliğini kaybetmiş olabilir. Alttan tıpası boşaltmak, üstten tıpası doldurmak için...

djoser82
02 Mart 2009, 20:40
lastikler metzeler marka üzerinde yazan tarih 2002.servis durumu iyi görünüyor ama sene bazında lastik sertleşme yapabilir demişti.

Şenonar
02 Mart 2009, 20:55
Freni Birazcık gevşettir!
Fren Pedalı bu şekilde yumuşicak biraz bu senin yavaşlamana Yardımcı olur Zaten ani frenlerde sonuna kadar basarsın!
TeKerlerinde 2002 den beri üstündeyse değiştirin artık bi zahmet:queen:

draggy
02 Mart 2009, 20:58
lastikler metzeler marka üzerinde yazan tarih 2002.servis durumu iyi görünüyor ama sene bazında lastik sertleşme yapabilir demişti.

Motorların kanı yağdır, o yüzden yağlı olan her parçayı düzenli aralıklarla yağını değiştirir ve yağlarsan ömürlük bir makinaya sahip olursun, Şimdi lastiklerde 2002 yazıyorsa 2005 te miadı dolmuş yani değişmesi gereken süreyi 4 sene geçmiş, öncelikle sağlam tutuş ve güvenlik için lastikler değişmeli, gidon ve jant göbek bilyaları yağlanmalı, gerekiyorsa ön fren hidroliği yenilenmeli, debriyaj ve ön fren teli değiştirilmeli, Arka fren için eğer kampana balatası bitmedi ise ( Sahibi eski motorcu ise, kötü bir alışkanlık sebebi ile sadece arka fren kullanmış olabilir, ben bayır aşağı inmedikçe arka freni çok ama çok nadir kullanıyorum ) yağı değişmeli, arka fren boşluğu ayarlanmalı, balatalar bitmişse değiştirilmeli ve yine yağda yenilenmeli...

djoser82
02 Mart 2009, 21:39
motoru aldığımda yetikili servis gereken her şeyi yaptığını söyledi.fakat bunlar yağ,yağ filtresi,buji,nihai dişli yağı değişimi ve hava filtresi temizliğinden ibaretti.bu anlattıklarınının yapılması gerektiğini söyleselerdi inan düşünmez yaptırırdım.lastikler içinde idare eder demişlerdi fakat ben artık değiştirmeye karar verdim.hiç olmazsa değiştirdiğim zamanı bilir ona göre davranırım.üzerinde metzeler lastik var fakat ebat ve tipini bilmiyorum.
teknik bilgi kitabına baktığımda
ön:
Bridgestone:100/90-19 57S Tip:L309
Dunlop :100/90-19 57S Tip:F24

arka:
Bridgestone:170/80-15M/C77S Tip:G546
Dunlop :170/80-15M/C77s Tip:K555

olarak verilmiş fakat internette yaptığım araştırmada tam bu verilen bilgiyi karşılayan bir lastik karşıma çıkmadı.sizin lastik almak için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?ayrıca bu lastiklerin satıldığı yerde lastik değişimi ve balans ayarı yapılabiliyormu yoksa servistemi yaptırmak gerekiyor?

draggy
02 Mart 2009, 21:43
motoru aldığımda yetikili servis gereken her şeyi yaptığını söyledi.fakat bunlar yağ,yağ filtresi,buji,nihai dişli yağı değişimi ve hava filtresi temizliğinden ibaretti.bu anlattıklarınının yapılması gerektiğini söyleselerdi inan düşünmez yaptırırdım.lastikler içinde idare eder demişlerdi fakat ben artık değiştirmeye karar verdim.hiç olmazsa değiştirdiğim zamanı bilir ona göre davranırım.üzerinde metzeler lastik var fakat ebat ve tipini bilmiyorum.
teknik bilgi kitabına baktığımda
ön:
Bridgestone:100/90-19 57S Tip:L309
Dunlop :100/90-19 57S Tip:F24

arka:
Bridgestone:170/80-15M/C77S Tip:G546
Dunlop :170/80-15M/C77s Tip:K555

olarak verilmiş fakat internette yaptığım araştırmada tam bu verilen bilgiyi karşılayan bir lastik karşıma çıkmadı.sizin lastik almak için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?ayrıca bu lastiklerin satıldığı yerde lastik değişimi ve balans ayarı yapılabiliyormu yoksa servistemi yaptırmak gerekiyor?

ön için 100/90 arka için 170/80 araştıracaksın, metzellerin güzel bir modeli vardı, bulursam gönderirim :wiinkk:

djoser82
02 Mart 2009, 22:27
ön için 100/90 arka için 170/80 araştıracaksın, metzellerin güzel bir modeli vardı, bulursam gönderirim :wiinkk:
metzeler ön arka toplam 345 euro
pirelli ön arka toplam 220 euro
pirelli idare eder mi sizce?

draggy
02 Mart 2009, 22:45
İdare eder niye etmesin :)