PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağı nasıl değiştirilir ?

buskas
01 Mart 2009, 18:47
Yamaha Neo's 100 2 zamanlı motor için , Castrol'ün Power1 Scooter 4t 10w-40 motor yağından aldım..
Motorun servis kitapcığında 0,10 lt ilave etmem gerektiği söyleniyor.

*** Motoru biraz çalıştırıp stop ettirdikten sonra , hafif soğumasını bekleyip motorun altındaki vidayı söküp motor yağının inmesini bekliyecem..
*** Tamamiyle eski motor yağı indikten sonra , 0,10 lt yeni motor yağını üst kısımdan ilave edicem..
*** Yağ'ın süzülmesini bekledikten sonra motoru çalıştırıcam..

Sanırım yapmam gerekenler bunlar , eksik bir şey yok değilmi..
Bir şey daha 0,10 lt koymam gerektiği söyleniyor ben bunu göz kararı ile koyucam , siz bu ölçüyü nasıl belirliyorsunuz varmı özel bir kapı vb.. şey.

Servis kitapcığından anlatılanlar aşağıda.
http://img413.imageshack.us/img413/4387/yamahaovettombkkk222.jpg

mertyagci
01 Mart 2009, 19:36
Yağ kutusunun üstünde seviye noktaları var.Ordan anlayacaksın.

_OLD_
01 Mart 2009, 20:00
Bu resimde gösterilen yağlama MOTOR yağı değiştirilmesi DEĞİLDİR.
Bu kısım "Final Transmission"yani "Son Aktarma" bilinen adıyla otolardaki
Diferansiyel denilen bölüm.Buraya 4T 10W-40 yağı KONULMAZ.Bu bölüme ağır dişli yağı tabir edilen oto şanzıman ve diferansiyellerinde kullanılan 90W numaralı kalın yağ konur.
Ölçü olarak da normal bir su bardağı 0,2 litredir.Yarısı kadar koyacaksın.
Kolay gelsin.

ethemm76
01 Mart 2009, 20:06
Prensip olarak motor yağı değişimini doğru tarif etmişsin fakat bu şemada difransiyel yağı değişimi anlatılşmış, difransiyel yağı 10w/40 değildir. Ayrıca 2 zamanlı motorlarda yağın benzine katıldığını sanıyordum. Yani şansıman haricinde motor için ayrıca bir yağ haznesi yok. Benzine katılıyor veya ayrıca benzin deposu gibi bir yağ deposu var ve yağ eksildikçe bu depoya benzin gibi yağ ilave yapılıyor. Yağ değişimi yapabileceğin sadece şanzıman yağı. Buda 10w/40 değil. Bu yağ 4 zamanlı scooter ların motor yağıdır. Şanzıman yağı değil. Zaten şimdi farek ettim yazının başında motorunun 2 zamanlı olduğunu yazmışsın ama aldığın yağ (Castrol Power1 Scooter 4t 10w-40) 4 zamanlı motor yağı almışsın 4t 4 zamanlı demek. 2t ise iki zamanlı. Yanlışım varsa düzeltin. Arkadaşı yanlış yönlendirmiş olmayalım.

buskas
02 Mart 2009, 00:43
Arkadaşlar şu an yamaha'nın önerdiği yamalube motor yağıda 4t olarak geçiyor , çoğu motor yağları zaten 4t olarak geçiyor, 2 zamanlı motorların üretiğimi durduğu için..
Bu castrol'ün yağı 4 zamanlılara konulan standart yağ değil , her 2000 km'de bir değiştirilmesi gereken 10w40 yağlardan.

Peki arkadaşlar motor yağı nereden değiştiriliyor o zaman, herkesin 10w40 veya 20w50 olarak değiştirdim dediği yağ hangi kısımdan değişiyor...
Yoksa o yağları sadece 4 zamanlı motorlardamı değiştirmek gerekiyor ????
Servis kitapcığının bir başka sayfasındada transmission oil olarak sae 10w30 yağ önermişler servis kitapcığında.. Şimdi kafam karıştı..

Resimde kırmızıyla işaretlediğim kısım transmission oil kısmı..
http://img413.imageshack.us/img413/921/yamahaovettombkkk.jpg

_OLD_
02 Mart 2009, 01:32
Bu dokümana göre haklıymışsın.Yamaha diferansiyele bu yağı uygun görmüş demek.Motor yağı için Yamahalube 2-cycle oil or 2-stroke engine oil önermiş.
2T yağ piyasada var.Koçtaş da mesela.Nereye konulacağını kitabı inceleyerek bulacaksın.50 cc nin kitabını bulabildim internette.Selenin altında benzin deposunun yanında yağ koyma yeri var.Seninkide öyleyse sadece oraya koyacaksın.Motorun başka bir yerinde motor yağı değiştircek yer yok.

buskas
02 Mart 2009, 03:24
2t yağı zaten benzin deposunun yanındaki yağ koyma yerine koyuyorum..
Transmission oil kısmı kafamı karıştırdı , kitapcığın hiçbir yerinde 80-90w yağ koyulacak tarzda yazılmamış..
Şekille anlatmışlar ve orayada 0,10 lt yamalube 4 veya sae 10w30 özelliğinde yağ koy denmiş..

Ben servis kitapcığını internetten buldum , gerçi buda ovetto 50 cc 'nin servis kitapcığı ama yağlama konusunda bir fark olacağını sanmam , her ikiside 2 zamanlı ve tüm parçaları hemen hemen aynı.

İşin ilginci yağ alacağım bir toptancıda motor ustasının biride ona 10w40 yağ olmaz , 90w yağ koyacan demişti.
Gerçi motor ustalarına göre 2 zamanlı motor'sa hepsi tek tiptir bir fark yoktur mantığında..

Neyse yamaha'nın ana yetkili servisinden bu motorun servis kitapcığını mail'le istedim, o bir gelsinde ona göre davranıcam.. Yanlış bir yağ koymak istemiyorum..

erenos
05 Haziran 2009, 17:00
motor yağını ne kadar zamanda bir değiştirmek gerekir. saygılar

babaçi
05 Haziran 2009, 18:08
motor yağını ne kadar zamanda bir değiştirmek gerekir. saygılar

motorun üreticisinin tavsiye ettiği bir km mutlaka vardır.

genel olarak 1000 ila 3000 arasında:cat: