PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletlerimiz nasıl çalınıyor.(Önemli)

road
26 Şubat 2009, 14:30
Her geçen gün hırsızlık olaylarının artması nedeniyle 2004 yılında şahit olduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
2004 senesi eylül ayı.Saat 19:00 akşam iş dönüş saati civarlarında iki tane şefensiz karşı kapı komşuma ait olan 1996 Honda Transalp çalma girişiminde bulundular.Komşum aküye bakım yapmak için bu olaydan iki gün önce aküyü söküp eve almış.Motoru sokağın başına kadar vurdurmaya çalışmışlar,ama çalıştıramayacaklarını anladıkları anda olayı gören diğer komşuların bağırışları sonucu güzelim motoru yere atıp kaçmışlar.Ertesi gün yaptığımız incelemede kontak kilidine geniş ağızlı sağlam bir tornavida sokmuşlar çaka çaka.Soktukları tornavidayı kilitli pense yada boru anahtarı gibi bişeyle çevirip içindeki şifreleri parçalayarak kontağı ON konumuna getirmişler.Eğer komşum aküsünü sökmemiş olsaydı, motoru vurdurma yöntemiyle çalıştırarak götüreceklerdi.
Forumda da belirtildiği gibi genellikle prim yapan motorları,ayrıca kontak kilidinde İMMOBİLİZER sistemi (kontak anahtarı kod tanıma sistemi)bulunmayan motorları tercih ediyorlar.Yani motorunuzun kontak anahtarının cebinizde,yanınızda yada evinizde olması pek bişey ifade etmiyor.
Şahsi ve kişisel olarak alınması gereken önlemler ile ilgili görüşüm;
1.Disk kilidi haricinde bir yada iki tane çelik örgü halatlı kilit kullanmak.(disk kilidini çıkarmak hırsız için çok kolay bir durum.fren diskleri çok sert malzemeler oldukları için diski kırarak çıkartıyorlar bence)
2.Akü ile kontak kilidi arasındaki elektrik akımını kesmek için motorunuzun uygun ve gizli bir yerine ikinci bir gizli kontak anahtarı taktırmakta fayda var.(hırsızlar motorunuzun kontağını kırıp,gösterge ışıklarının yanmadığını gördüklerinde bu motorun aküsü yok deyip uğraşmayacaklardır.Maliyetide en fazla 50 TL.gibi bişey tutar zannediyorum)
3.Yeni teknoloji ürünleri olan GSM takip sistemlerininde kısmen fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Biliyoruz ki hırsıza kilit dayanmaz ama tedbiri elden bırakmamak lazım.
Artık bu üzücü olayların son bulması dileğimle herkese sevgiler ve saygılar...

Deryali
26 Şubat 2009, 14:36
Faydalı bir bilgi teşekkürler.

gezgin_33
26 Şubat 2009, 14:42
Kontak anaftarı ile akü arasına ayrıca bir anahtar baglamak biraz olsun hırsızların işini geciktirir düşüncesindeyim.... Paylaşım için teşekkürler...

sametrix
26 Şubat 2009, 14:46
en sağlam çözüm paraya kıyıp kasko yaptırmaktır ne akdar çok kişi yaptırırsa kasko seçeneklerimzde zamanla o kadar artar diye düşünüyorum.aküsüz motoru 3 kişi kamyonete atıp götürebilirler ayrıca kontağına tornavida sokulmuş ve diski kırılmış bir motosikletinde ciddi masrafı olur yazık olur.

STeReO
26 Şubat 2009, 14:49
alarm bence en iyi çözüm..

alarm + direksiyon kilidi + alarmlı disk kilidi + çelik örgülü halat .. bunların hepsini aynı anda kullanırsak sorun kalmaz diye düşünüyorum. Bunlara rağmen çalarlarsa derim al hayrını gör :mrgreen:

derbici_52
26 Şubat 2009, 14:49
merhaba arkadslar konuya baska bır acıdan bakmak ıstıyorum sızce hırsızlar bızım uye oldumuz forumlara gırıp konuları okumazlarmı soruyorum burdan elde ettıklerı konuları degerlendırıp ıslerıne devam etmezlermı mesala bugun arkadasımızın bahsettıgı konuyu bıle degerlendırıler benım gorosum bu sız nasıl dusunuyorsunuz acaba goruslerınız alalım arkadslar bılıyorsun ınternet heryerde

FAHRETTİN METİN
26 Şubat 2009, 15:00
merhaba arkadslar konuya baska bır acıdan bakmak ıstıyorum sızce hırsızlar bızım uye oldumuz forumlara gırıp konuları okumazlarmı soruyorum burdan elde ettıklerı konuları degerlendırıp ıslerıne devam etmezlermı mesala bugun arkadasımızın bahsettıgı konuyu bıle degerlendırıler benım gorosum bu sız nasıl dusunuyorsunuz acaba goruslerınız alalım arkadslar bılıyorsun ınternet heryerde

Aynen katılıyorumda onlar duyucak dıye bızde susucak değiliz bi çözüm yolu bulup bu onun bunun çocuklarına:farao: dur demelıyız bunuda okusunlar adam olsunlar Hırsızlık yapmasınlar bu dünyada cezası az olsa bunun öbür tarafı war bide orayı düşünsünler Dünya Malı dünyada kalıyor Hırsızlık Hayatda yapalın insanlara Karşı En buyuk Kötülükdür umarım biz motorcular Bunları Durdururuz

derbici_52
26 Şubat 2009, 15:09
Aynen katılıyorumda onlar duyucak dıye bızde susucak değiliz bi çözüm yolu bulup bu onun bunun çocuklarına:farao: dur demelıyız bunuda okusunlar adam olsunlar Hırsızlık yapmasınlar bu dünyada cezası az olsa bunun öbür tarafı war bide orayı düşünsünler Dünya Malı dünyada kalıyor Hırsızlık Hayatda yapalın insanlara Karşı En buyuk Kötülükdür umarım biz motorcular Bunları Durdururuz

evet aynen oyleee ama orayı dusunen nerdeeeeeeeeeeeeeee:salut:

STeReO
26 Şubat 2009, 15:11

organize işler bunlar :mrgreen:

E-M-R-E
04 Mart 2009, 21:07
alarm bence en iyi çözüm..

alarm + direksiyon kilidi + alarmlı disk kilidi + çelik örgülü halat .. bunların hepsini aynı anda kullanırsak sorun kalmaz diye düşünüyorum. Bunlara rağmen çalarlarsa derim al hayrını gör :mrgreen:

yukardakilerden bi tek disk kilidim eksik :mrgreen: ama hala sabahları tedirgin kalkıyorum acaba yerinde mi diye :wiinkk:

aykan
04 Mart 2009, 21:09
bu olaylar okadar yüzsüz bir hal almışki motoru götüremese lastiğini çıkarıp götürüyorlar.....

canercamalan
04 Mart 2009, 21:10
hırsıza kilit olmaz biir :D 2 = ekinler baş vermeden kör buza topallamazmış :D yeterlimi :d

draggy
04 Mart 2009, 21:25
Ben immobilizere güveniyordum ta ki, kısa devre yaptırıp motoru çalıştırdıklarını öğrenene kadar, en güvenli şey kapalı otopark ya da sağlam bir kasko...

huceyn
04 Mart 2009, 22:06
benim motorum çalınmştı...
dersanemin güvenlik kamerasından izledik.
adam direksiyonu kırdı.ve sürerek götürdü.
bi arkadaşımında dükkanının önünden plakasız bi pikapa atıp götürdüler...
yani ben anlayamıyorum.motrumu bırakıp alışverişe gidecem aklım hep motorda kalıo...otoparka para veriyorum.yauw zaten ekonomik bi araç diyoruz.ee nerde kaldı ekonomi???

berk_r1
04 Mart 2009, 22:08
işte en lanet olası durum bu insanın hep aklı kalır ,bikez başıma geldi , zaten içim rahat degildi hiç arkadaşın evde takılıyoduk cuma günüydü galiba saat 2 yi buldu tabı aradabir ben perdeyı aralıyıp bakıyorum zaten kapının önü ama 4. katta ev, enson artık tam eve dönücekken ceketi giymeden bikez daha baktım ki kara kuru bi minibüs parkmı ediyo bellidegil minibüsün girebilecegi biyerdeyok orda bi gariplik var belli ama adamlar once minibusu motoru perdeleyecek sekilde koydular, dedim tamam merdivenlerden uçuyorum aşşa r1 im hayatım benim tabi kapıyı actım bagırdım koşarken hoop diye eleman uyandı hemen zaten biri ilgileniyo bu ...... ahbide yakalasam tabi atladı o pis minibüslerine okadar seri kaçtılarki anlatamam belliki cok başlarına gelmiş yani ,10 saniyede eleman gidon kilidini kırmış zaten ,ama neyseki kurtardım ,şokbi durum ya anlatırken bile sinirleniyo insan

< iLk@yy >
04 Mart 2009, 22:19
Her geçen gün hırsızlık olaylarının artması nedeniyle 2004 yılında şahit olduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
2004 senesi eylül ayı.Saat 19:00 akşam iş dönüş saati civarlarında iki tane şefensiz karşı kapı komşuma ait olan 1996 Honda Transalp çalma girişiminde bulundular.Komşum aküye bakım yapmak için bu olaydan iki gün önce aküyü söküp eve almış.Motoru sokağın başına kadar vurdurmaya çalışmışlar,ama çalıştıramayacaklarını anladıkları anda olayı gören diğer komşuların bağırışları sonucu güzelim motoru yere atıp kaçmışlar.Ertesi gün yaptığımız incelemede kontak kilidine geniş ağızlı sağlam bir tornavida sokmuşlar çaka çaka.Soktukları tornavidayı kilitli pense yada boru anahtarı gibi bişeyle çevirip içindeki şifreleri parçalayarak kontağı ON konumuna getirmişler.Eğer komşum aküsünü sökmemiş olsaydı, motoru vurdurma yöntemiyle çalıştırarak götüreceklerdi.
Forumda da belirtildiği gibi genellikle prim yapan motorları,ayrıca kontak kilidinde İMMOBİLİZER sistemi (kontak anahtarı kod tanıma sistemi)bulunmayan motorları tercih ediyorlar.Yani motorunuzun kontak anahtarının cebinizde,yanınızda yada evinizde olması pek bişey ifade etmiyor.
1.Disk kilidi haricinde bir yada iki tane çelik örgü halatlı kilit kullanmak.(disk kilidini çıkarmak hırsız için çok kolay bir durum.fren diskleri çok sert malzemeler oldukları için diski kırarak çıkartıyorlar bence)
2.Akü ile kontak kilidi arasındaki elektrik akımını kesmek için motorunuzun uygun ve gizli bir yerine ikinci bir gizli kontak anahtarı taktırmakta fayda var.(hırsızlar motorunuzun kontağını kırıp,gösterge ışıklarının yanmadığını gördüklerinde bu motorun aküsü yok deyip uğraşmayacaklardır.Maliyetide en fazla 50 TL.gibi bişey tutar zannediyorum)
3.Yeni teknoloji ürünleri olan GSM takip sistemlerininde kısmen fayda sağlayacağını düşünüyorum.

immobilizerli motorlarıda çalmak artık onlar için çok büyük bir sorun değilki kendi kontak anahtarlarını ve marş motorlarına bağlayacakları immobilizer sistemini getirip grenajın altından bi şekilde halledip yine kaçıracak olan kaçırıyor motoru immobilizer bundan dolayı pek bi anlam ifade etmiyor adam sadece başta sistemi satın alıyor komple immobilizer sonrasında bütün motorları götürüyor uyumlu...

motorunuz için en güvenli yer kapalı otoparktan başka birşey değil

zeda3000
04 Mart 2009, 22:21
Birincisi hirsizi yakalarsaniz tekerlekli sandelye ye mahkum olacak sekilde dovun. Kanun zaten yetersiz bari siz ii bir benzetin.Cunku hirsizlik olaylari son gunlerde asiri artti. Ve insanlar kolay para pesinde. Alin terimizi yoklukta kazanmaya calisiyoruz ve s.r.fsizler gelip hunharca elinizden alamaya kalkiyor.

Ikincisi her turlu sisteme karsi uyaniklar ama bizim gibi klasik motorlara sahip iseniz ve guvenlik kod anahtar sistemi yok ise , akuyu iptal etmek , buji basini sokmek cok ise yaramasada , vurdurmayi engeller. Su anda gsm ile takip sistemi cok ucuzladi. Motorun gizli bir yerine yerlestireceginiz gsm telefonu o an acik ise , motorunuzun bulundugu sokaga ve ona yakin olan mevkileri (polis istasyonu , hastane gibi noktalari metre ile) gosteriyor. Bu sekilde calinti yi fark ettiginizde motoru bulma sansiniz cok yuksek. Motoru komple sokup telefonu nereye saklidiginizi tahmin etmeleri hayli vakit alacaktir.

halilihsan
04 Mart 2009, 23:01
TEŞEKKÜRLER:cat:

limp65
04 Mart 2009, 23:21
teşekkürler:wiinkk:

okurken 2 tane şerefsiz kapı komşun var sandım bi an

road:

Saat 19:00 akşam iş dönüş saati civarlarında iki tane şefensiz karşı kapı komşuma ait olan...

ahmetk.
04 Mart 2009, 23:32
benı motorumda gecen sene calınmıstı. apartmanın altında kilitli ve alarmlı olduu halde. motorun ön kısmını söküp alarmın devresını kesıyolar kontak bogaz kısmından parcalanmıs halde nasıl o dokum kontak parcalanmıs komple hala cozemedım tum elektrık kabloları paramparca edılmıs halatlı kılıt ole bı yamulmuskı s gıbı olmus :S. neyse motorum berbat halde elde goturulurken devrıye polıs yolda tesadüf goruyor polısı grdklerınde motoru yere atıyolar ve tabana kuvvet arasokaklarda kayboluyolar.elımıze gectıınde motorun halı ıcler acısı ayna kırık on catal yamuk;dıreksıyon kılıdını kırmak ıcın baya bı zorlamıslar ve sayamadıım bı suru masraf...

yakamoz_072002
04 Mart 2009, 23:42
Allahıma bin şükürler olsunki küçük bi ilçedeyiz de başımıza gelme oranı düşük tabi olmayacak değil en güvenlisi kapalı park ama onada bi çözüm bulacaklarına eminim

motorhocası
04 Mart 2009, 23:51
Buji kablo soketi içine gazete kağıdı sıkıştırın,soket takılı dursun,görünmesin::151::

berk_r1
04 Mart 2009, 23:52
ya Garaj olucak rahat olmak için yada evin içine sokucaksın yatagın yanına koyucaksın,, hatta hayat bu belliolmaz, onada güvenmeyip yataga zincirliyceksin,:)

ahmet93
05 Mart 2009, 00:13
Vallahi bizim garajın öyle bir kapısı varki tamamen babamın imalatı hiç bie şekilde başka kişilerden yardım almadı basitçe bir anlatayım garajın ölçülerinde yani yükseklik ve eninde garajı tamamen kapayan dik dörtgen veya biraz yamuk kare düşünün sonra o şeyin en üstünden ve oratasından bir zincir yardımıyla çektiğini düşünün yani üstten çekerek kapı tamamen garajın tavanının altına giriyo ilk yapyığımızda biz elle kaldırıyoduk sonra oda zor gelince motor bağladık şu anda ayakkabımı giyerken kumandaya basıyorum 8 saniyede filan tamamen açılıyo en önemlisi ise kapının dışı demir saç ile kaplı yani ve arkasından garajın içinden 8 tane profile yaklaşık 200 tanede vida attık kesmeye kalksalar kesemezler ve ses yapar duyarız aşşağıdan elle açmaya çalışsalar motor elektrik almıyo iken dönmüyo yani klitede gerek kalmıyo çok güzel bişey eskiden uefa maçlarında flan ford un reklamı vardı mavi foxus garaja giriyodu işte onun aynısı yalnız biz bunu 2000 yılında yaptık ben hayal filan hatırlıyorum 2002 dede motora çevirdik en büyük sorun şuan elektriklerin gitmesi jeneratör var ama oda garajda bizde garajın sol tarafına duvarı kırıp ufak thtadan bir kapı yaptık zincir ile kapı birbirine 2 vidayla bağlı onları sökünce kapı elle açılıyo buda basit bir çözüm oldu neyse ya çok konuştum dimi üstelik kumanda sistemide 200 metre mesafeden çekiyo..

xterkan
05 Mart 2009, 00:36
arkadaslar organıze ısler bu ısler hep te cıngene mahallerıne yada kıyı kenarda kalmıs yerlere goturuyorlar calınan makınelerı bunların bılınmesı cok zor degıl aslıda butun yedek parca ve ıkıncı el esya parcası satanlar ı arastırsa polıs catır catır bulunur kanunlar yetersız ıste hırsızı yakalasan bıle zararını odettırmeyen bır hukuk sıstemı ? ornek senelerdır bırısı para bırıktırdı ulkemızde zaten boyle aldı araba veya motor bırısı caldı ne olacak ? yazık degılmı bu ınsanlara ? acıkcası arkadaslar bu ısı meslek halıne getırmıs ınsanın serıat takı gıbı elını kesceksın bak bakalım bır tane hırsız kalırmı ama ulke olarak ekonomı bozuk olunca ahlaksızlıkta olunca 2 kere2 4 ıste sonuc bu yazık yaa benım kac arkadasımın basına geldı yazık ya bırısının 2.000 km de varaderosu gıttı ya sıfır sayılırdı daha a.q serefsızlerı

hell_rideRR
05 Mart 2009, 00:41
kapalı garajın olsun istersen hiç bir kilit takma çünkü bir şey ifade etmiyor garaj sart dışarda motor bırakılmaz istediğin önlemi al hele racing açıkta duruyorsa o ya 1 gün sonra yada 1 yıl sonra çalınacaktır ordan yeterki fark etsinler

road
05 Mart 2009, 01:04
kapalı garajın olsun istersen hiç bir kilit takma çünkü bir şey ifade etmiyor garaj sart dışarda motor bırakılmaz istediğin önlemi al hele racing açıkta duruyorsa o ya 1 gün sonra yada 1 yıl sonra çalınacaktır ordan yeterki fark etsinler

Kesinlikle katılıyorum.Dışarıda duran motorları ekmek kapısı gibi görüyorlar.
Forumun başında sizlere anlatmış olduğum konunun devamında komşumun transalp ini ve benim en 500 ümü birbirine kilitledik bir süre.Bende disk kilidi ve çelik halat vardı.Benim komşuda rahatsız biraz.İnsan transalp kullanırda kilit almaz mı?.İlerleyen bir tarihte bu semtten taşındım.Bak ben taşınıyorum al şuna iki tane kilit demekten ağzımda tüy bitti.Alıcam alıcam diye diye salladı.Ben taşındıktan 2 ay sonra motoru bu sefer götürdüler malesef.Eğer motorunuz bir kere yoklanıpta kurtardıysanız kesinlikle motorunuzu aynı yere koymayın.Çünkü bi daha gelip yokluyorlar.

muhahha306
05 Mart 2009, 01:18

aküsü olmayan motor niye çalışmasın ki ??
nasıl bi olay bu?
ben çok çalıştırdım ben mi yanlış yaptıım ??????????

road
05 Mart 2009, 01:35
aküsü olmayan motor niye çalışmasın ki ??
nasıl bi olay bu?
ben çok çalıştırdım ben mi yanlış yaptıım ??????????

Manyetolu ve kickstrart lı motorları aküsüz çalıştırabilirsin.Ama transalp i akü olmadan çalıştıramazsın.Ateşleme sistemi manyetolu değildir.Akü olmadan ateşleme sağlanamaz.

anılyuksel
08 Mart 2009, 14:49
en sağlamı bi kapalı garaj bitanede sağlam bi köpek(kangal, pitbull vs.)