PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Parlatma [ Yağmur Çamur Farketmez]

Sayfa : [1] 2

halilihsan
23 Şubat 2009, 18:50
İyi aksamlar arkadaslar.Ben ne zamandır merak ediyordum araçların lastiklerini sıfır gibi nasıl parlatıyorlar diye araştırma yaptım bir forumda yoktu.Google sayesinde bu verilere gözüm ilişti doğru mudur yanlıs mıdır bilemem ama deniyen arkadaslar var mı banada yardımcı olursalar sevinirim belki daha pratik bir yolu vardır.Sağlıkcakla...:wiinkk:

Malzemeler ; Yağsız Sabun,Sıcak su, Bal , Vernik

1-Herhangi bir sabun (yağlı olmayan) ile lastiklerimizi iyici temizliyoruz.
2-Kuruduktan sonra Sıcak suda eritilmiş bal ile lastik yüzeyini parlatıyoruz.
3-Kurumaya aldıktan Sonra aynı işlemi tekrar yapıyoruz.
4-Ardından 1 gün acıkta bekletilmiş vernik ile (üzeri bez ile kapatılmış) sünger aracılığıyla lastik yüzeyini vernikliyoruz.
İşlem bittikten sonra 3 saat bekliyoruz.Çünkü tekerlek üzerine bir madde geldiğinde sökmek için verniği yenilemeniz gerekir.

Not : Kurutma makinası kullanmayınız. Çatlama yapar.

redlıne
23 Şubat 2009, 19:03
ılkkez senden duydum bunu bıldıgım tek parlatma yontemı lastıklerı kopuklu bırakmak govdede de ıse yararmı acaba:)

ethemm76
23 Şubat 2009, 19:03
Partex in lastik parlatıcı ve koruyucu spreyi var bu iş için biçilmiş kaptan, hem lastikler simsiyah yeni gibi oluyor. Etkisini yağmur vs dahi
olsa çok uzun süre koruyor. 10-15 tl olması lazım fiyatı. Alışveriş merkezlerinin oto aksesuar kısımlarından veya oto parçacılardan aksesuarcılardan temin edebilirsiniz. Rahatlıkla ortalama 10 günde bir kullasanız dahi 4-5 ay gider. geçen hafta perşembe günü yaptığım temizlikte partex ide uygulamıştım lastiklere. bi foto göndereyim. Motor 5000 km de.

http://img26.imageshack.us/img26/5877/img0227q.jpg (http://imageshack.us)
http://img26.imageshack.us/img26/img0227q.jpg/1/w1600.png (http://g.imageshack.us/img26/img0227q.jpg/1/)

boyraz
23 Şubat 2009, 19:04
Her türlü lastik parlatma işlemi lastiğin yol tutuşunu çok kötü etkileyip ilk virajda yere yapışmanıza sebep olacaktır. Aman diyeyim...

ethemm76
23 Şubat 2009, 19:10
Her türlü lastik parlatma işlemi lastiğin yol tutuşunu çok kötü etkileyip ilk virajda yere yapışmanıza sebep olacaktır. Aman diyeyim...

Lastik parlatmak ve korumak amacı ile üretilmiş ve kalitesini kanıtlamış ürünler haricinde kullanılan yöntemler bahsettiğiniz olumsuzluklara sebep olabilir. Ama bu amaç için üretilmiş ve kendini kanıtlamış ürünlerde var. Bunlar bence güvenle kulalnılabilir. Ben mesela partex i uyguladıktan sonra lastiğe parmağımı sürtüyorum. Kesinlikle bir kayganlık hissi yok. Hatta yol tutuş özelliğini arttırdığını bile düşünüyorum.

Benim arabasının lastiklerini arap sabunuyla yıkadıktan sonra simsiyah olduğunu söyeyen bi abim vardı mesela. Kulakları çınlasın.

muzaffer1968
23 Şubat 2009, 19:16
Daha kolay ve basit yollarıda var, asiti kaçmış kola varsa onu boş cam sil kutusuna boşaltıp lastiğe püskürtün ve üzerinde kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra simsiyah lastik elde edersiniz :cat:

halilihsan
23 Şubat 2009, 19:19
Daha kolay ve basit yollarıda var, asiti kaçmış kola varsa onu boş cam sil kutusuna boşaltıp lastiğe püskürtün ve üzerinde kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra simsiyah lastik elde edersiniz :cat:

ABOOVV!!BU DAHA GÜZEL VE PRATİK BİR YÖNTEMMİŞ TEŞEKKÜRLER :rendeer:

CBA
23 Şubat 2009, 19:29

evet bu kola yöntemini çok duydum aam hiç denemedim. yalnız cam spreyiyle skarken jantlrada fışkırırsa pek hoş olmaz gibi

egelim
23 Şubat 2009, 19:44
kola ve el yıkama sıvı sabunu karıştırın belli ölçekte ve bulaşık süngeriyle lastiklere sürün ve farkı görün :rendeer:

TanImsIz
23 Şubat 2009, 19:49
Yahu bu spreyler parlatıcılar vs hepsi otomobil lastığı icin siz hic motosiklet lastiği parlatıcı diye bisey duydunuzmu, virajda yanak en dışa kadar asfalt ile temas halinde iken siz nasıl parlatıcı temizleyici kullaniyosunuz ? Lastiğin temiz görünmesi icin motorunuzu yıkadığınızıda bildiğiniz sıvı el sabunları ile kovada 2 litre su ile köpürtün ve bunu sünger ile lastiklerninize uygulayın sonra su ile durulayın bu parlaklık yetecektir

yürekçe
23 Şubat 2009, 20:04
Abi, Kola Lastiği Sertleştiryomuş Yaw

ethemm76
23 Şubat 2009, 20:09
Yahu bu spreyler parlatıcılar vs hepsi otomobil lastığı icin siz hic motosiklet lastiği parlatıcı diye bisey duydunuzmu, virajda yanak en dışa kadar asfalt ile temas halinde iken siz nasıl parlatıcı temizleyici kullaniyosunuz ? Lastiğin temiz görünmesi icin motorunuzu yıkadığınızıda bildiğiniz sıvı el sabunları ile kovada 2 litre su ile köpürtün ve bunu sünger ile lastiklerninize uygulayın sonra su ile durulayın bu parlaklık yetecektir

Lastiğin tabanında da yanak kısımların dada viraj alırken veya fazla yatarken risk oluşturabilecek herhangi bir olumsuzluk görmedim bu spreyi kullandığım zamandan hemen sonraki sürüşlerimde dahi. Dolayısıyla dediğim gibi lastikte bir kayganlık vs gibi bi olumsuzluk olmuyor, bunu spreyi uyguladıktan sonra sürüş öncesi kontrol ettim. Aksine ilacı uygulamadan önceki lastiğe parmağımı sürttüğümde daha kuru, daha kaygan olduğunu gördüm. Ben aksine lastiğin yol tutuş kabiliyetinde çok az da olsa arttığını düşünüyorum. Lastik spreylendikten sonra hamurunda bile olumlu bi değişiklik görüyorum. Dolayısyla lastiğin yol tutuş kabiliyetini olumsuz etkilese bu bence 4 teker araçlar içinde olumsuzluk olurdu ve piyasaya sürülmezdi. Deneyimsiz değilim kullandığım için yorum yapabiliyorum. Kullanmadan kesin hükümler vermeyelim pls.

Abi, Kola Lastiği Sertleştiryomuş Yaw

Serttleştirmenin yanında bu şekilde uzun vadede siyahlaşsın diye kola uygulanırsa, setleşen lastiğin üzerinde çatlamaların oluşması çok kolay olur. Bu bence daha da büyük bir risk oluşturur. Kolayı biz küçükken plajda üzerimize sürerdik bronzlaşmak için :)

2move
23 Şubat 2009, 20:14
yemekteyiz programı gibi:mrgreen:

ethemm76
23 Şubat 2009, 20:16
Bu arada eski motorumda yağ değiştirirken kirli motor yağını spreyli bi boş camsil kabına koyuyordum. lastiklerin yanklarına sıkıp kuru bi bezle siliyordum, o zaman işte lastikler cam gibi oluyordu. Tabi yağ kuruyunca kayganlık olayıda ortadan kalkıyordu. Bu yöntemi scooterimde kullandım. Sürüş esnasında fazla yatma vs olamadığı için risk oluşturmadı. Zaten sadece yol ile temas etmeyen yanaklarına uyguluyordum. İşe yarıyor. Lastiği güzel siyahlaştırıyor ve oldukça da uzun bir süre muhafaza edebiliyordu bu siyahlığı.

osmaniyeli
23 Şubat 2009, 20:19
Ethem abi yağ lastiğe zararlı diyolar

kaynak: skt yağ keçesi kataloğu:) muhafaza sayfası

ethemm76
23 Şubat 2009, 20:26
Ethem abi yağ lastiğe zararlı diyolar

kaynak: skt yağ keçesi kataloğu:) muhafaza sayfası

Teşk :) 18000 km mondial 150 hs scooter kullandım. ve bu km 1,5 yılda yaptım. Bu süre içersinde hep motoru temizlerken sprey şeklinde lastiklere kirli yağ sıkarak kuru bezle silmek suretiyle 1,5 sene bu şekillde kullandım. Ama bu elbette zararlı olmadığı anlamına gelmez. Zaten benimki sadece siyah olması ve lastiklerin yeni gibi görünüyor olmasının verdiği bi hevesti o zamanlar. Bende tevsiye etmem bu yöntemi. Elbette genellemek lazım. Kendi adıma konuşuyorum. bir örnek olumlu diye bu yöntem doğrudur denilemez. Aslında bu forum başlığını açan arkadaş bi anket eklese. (En uygun gördüğünüz lastik parlatma yöntemi nedir?) şeklinde hepimiz bu anketi yanıtlasak çok hoş olur. En azından en çok tercih edilen ve en sağlıklı olan yöntemi hepimiz öğrenmiş oluruz.

gökhan32
23 Şubat 2009, 20:27
cocola ile sil bi iyicine lastik simsiyah cıksın

FAHRETTİN METİN
23 Şubat 2009, 20:29
ben köpüklüyorum sora bı suyla temızlıyorum 2gun pasparlak gıdıo 3gun parlaktan eser kalmıyo eskı halını alıyo:mrgreen:

yemekteyiz programı gibi:mrgreen:

bencede ama güzel her motorcudan tarifleri alıyoruz:mrgreen:

stubborn
23 Şubat 2009, 20:47
ben arapsabunu diye biliyordum yanlışmı ?

Ramazan Can
23 Şubat 2009, 20:47
ben motoru yıkamıyorum ki lastiğini parlatayım....

VaScO1925
23 Şubat 2009, 20:50
en kesin çözüm

ARAP SABUNU :D:D

ethemm76
23 Şubat 2009, 20:51
ben motoru yıkamıyorum ki lastiğini parlatayım....

Bunu yöntemi arabasına uygulayan bi abim vardı zamanında yukarda da yazmıştım. İşe yarıyor demek ki.

muyi
23 Şubat 2009, 20:53
arkadaşın yazdığı gibi asiti kacmış kola ile %65 kola %35 sıvı sabun karıştırıyoruz.bu uygulamada sıvı sabun lastikteki çatlamaları ve zedelenmesini önlüyor ben hep bu şekilde yapıyorum senelerdir arabama ve motosikletime hiç bir problem yaşamadım

Ramazan Can
23 Şubat 2009, 20:59
arkadaşlar gercekten doğru.. ben motoru satana kadar yıkamıyorum..satarken yıkayıp satıyorum
o yüzden lastik parlatmıyorum ....

osmaniyeli
23 Şubat 2009, 21:13
bir kaç arkadaş tanıyorum kendinden çok motoru yıkıyor
adam banyo yapmıyor motor yıkıyor:P
yıka yıka nereye kadar insan sıkılır emeğe yazık
motor aşkı işte

muyi
23 Şubat 2009, 21:14
arkadaşlar gercekten doğru.. ben motoru satana kadar yıkamıyorum..satarken yıkayıp satıyorum

uhhhh senden motosiklet alınmaz :)))) ben kesinlikle yıkmadan binmem motosiklete çok ayp ramçoo :))

kevın
23 Şubat 2009, 21:15
Arrrrrap sabunu diyoruuuum ;)

okayyorukcuoglu
23 Şubat 2009, 21:16
kola olayını bende denicem hiç duymamıştım genelde köpükleyip bol suyla yıkıyorum sıfır gibi oluyor hocam kolayı motorun heryerine uygulayabilirmiyiz böylece motoru suyla yıkamaya gerenk kalmaz :)

muyi
23 Şubat 2009, 21:18
kola olayını bende denicem hiç duymamıştım genelde köpükleyip bol suyla yıkıyorum sıfır gibi oluyor hocam kolayı motorun heryerine uygulayabilirmiyiz böylece motoru suyla yıkamaya gerenk kalmaz :)

daha iyi olur yapış yapış binersin kolay kolay üstünden kaymazsın :)))

Ramazan Can
23 Şubat 2009, 21:19
uhhhh senden motosiklet alınmaz :)))) ben kesinlikle yıkmadan binmem motosiklete çok ayp ramçoo :))

yıka yıka nereye kadar... baktım olacak gibi değil yıkamıyorum..üstelik senede bir yıkayınca adam motoru yeni almış gibi oluyor... ışıl ışıl yanıyorya.... bence sende dene..üstelik çizikler felanda belli olmuyor... :queen::queen::queen::queen::queen:

sedat_57
23 Şubat 2009, 21:19

ramçoya full destek veriyorum bende motor yıkamam dügüne bayrama gidersen anca öyle:queen::queen::queen: yıkadıkta ne oldu öküzün biri geldi bütün hayallerimi yıktı:pr::pr::pr:

Ramazan Can
23 Şubat 2009, 21:21
ramçoya full destek veriyorum bende motor yıkamam dügüne bayrama gidersen anca öyle:queen::queen::queen: yıkadıkta ne oldu öküzün biri geldi bütün hayallerimi yıktı:pr::pr::pr:

ortak en iyi sen bilirsin benim motorun halini...çamur içinde ve gayet güzel... amurlugum ordan elime aldoığım bir avuç çamuru hatırlıyormusun..sizin evin ordayken yapmıştım...

okayyorukcuoglu
23 Şubat 2009, 21:21
daha iyi olur yapış yapış binersin kolay kolay üstünden kaymazsın :)))

light kola kullanırım :P

gökhan32
23 Şubat 2009, 21:22
asiti kacmış kola ve sabun işe yarar herkezin icmedigi kola olur evde veya gidersin bakkaldan 1 litre kola alırsın icersin biraz kalır sabunla karıstırıp sünger ile lastige yedirirsin simsiyah cıkar cok basit masrafsız uygulamanızı tafsiye ederim eger ki benhic masraf yapmayım derseniz evdeki mazemelerle işi bitireyimm derseniz annaniz evde yokken bi tencereye biraz su 2,3 kaşık şeker koy bi iyicine kaynat kısaca şerbet yap daha sonra bi de sıvı sabun bi iyicene karıştır lastige yedir bu kadar basit daha cok şeyler verda bu yeterli olcaktır masrafa gerek yok

sedat_57
23 Şubat 2009, 21:23
ortak en iyi sen bilirsin benim motorun halini...çamur içinde ve gayet güzel... amurlugum ordan elime aldoığım bir avuç çamuru hatırlıyormusun..sizin evin ordayken yapmıştım...

arka maşadan bi apas kurumuş çamur çıkmıştı:queen::queen: fareler yuva yapti sandim:queen::queen::queen:

osmaniyeli
23 Şubat 2009, 21:24
le kola alın bimden su fiyatına
zaten alınca 1 saat içinde içmezseniz çürümüş gibi tadı oluyor hele ılıkken
bi de ruhsar da kol kola vardı kopmuştum
şok ta da şok kola var ama o hiç içilmiyor

Ramazan Can
23 Şubat 2009, 21:25
arka maşadan bi apas kurumuş çamur çıkmıştı:queen::queen: fareler yuva yapti sandim:queen::queen::queen:

ortak geçen ay benzinciyle kavga edecektim..adam motorun yarısını yıkmaış.... üstelik plakadan başlamış..allahtan tam yıkmadan yetiştim...:queen::queen::queen:

gökhan32
23 Şubat 2009, 21:35
le kola alın bimden su fiyatına
zaten alınca 1 saat içinde içmezseniz çürümüş gibi tadı oluyor hele ılıkken
bi de ruhsar da kol kola vardı kopmuştum
şok ta da şok kola var ama o hiç içilmiyor

REKLAM YOK CANIM :queen:

ortak geçen ay benzinciyle kavga edecektim..adam motorun yarısını yıkmaış.... üstelik plakadan başlamış..allahtan tam yıkmadan yetiştim...:queen::queen::queen:

BU ADAMA İLİK YARAMIYOR KİMİN ORTAGI :queen::queen::queen:

Ramazan Can
23 Şubat 2009, 21:38

BU ADAMA İLİK YARAMIYOR KİMİN ORTAGI :queen::queen::queen:

ortak iyide belki ben pis binecegim motora .. neden yıkıyor plakamı... bıktım eds den.... eve geliyor devamlı. ceza makbuzları... :queen::queen::queen:

gökhan32
23 Şubat 2009, 21:40
seni gibi seni uyanık bende olsam bende yıkmam :mrgreen: caza yemekden iyidir pis gezmek

osmaniyeli
23 Şubat 2009, 21:44

http://img4.imageshack.us/img4/7969/img1341.jpg

sıkıntıdan lecolaları çektim
dibinde hep kalıyor bi deneyeyim bakalım lastiklerde ne kadar etkili
not:bim den komisyon almıorum:P

gökhan32
23 Şubat 2009, 21:50
:mrgreen: bu kolaları görünce eski günler aklıma geldi cocoukken para yetmez bunlardan alırdık hani ucuz ya pepsi cocola nerdee ::xs06::

osmaniyeli
23 Şubat 2009, 21:51
ben de eskiden pepsi içerdim şimdi para yetmiyor lecola ya devam:queen:

halilihsan
23 Şubat 2009, 21:58
http://img4.imageshack.us/img4/7969/img1341.jpg

sıkıntıdan lecolaları çektim
dibinde hep kalıyor bi deneyeyim bakalım lastiklerde ne kadar etkili
not:bim den komisyon almıorum:P

Ayy üşienmeyip fotoğrafta çekmişin :queen::queen:

reklamın iyisi kötüsü olmaz :D

kawasaki26
23 Şubat 2009, 22:01
ramço kankamda taktik tükenmez xD.yapıyorsa bir bildiği vardır. :)

osmaniyeli
23 Şubat 2009, 22:13
Ayy üşienmeyip fotoğrafta çekmişin :queen::queen:

reklamın iyisi kötüsü olmaz :D
millet hatun resmi çeker biz de le cola fotoları:P
doktora görüneyimmi arkadaşlar böyle daha mı iyi

By_StaR
23 Şubat 2009, 22:25
halk arasında bir sürü teknik varmışta bizim haberimiz yokmuş :P

muyago
23 Şubat 2009, 22:32
saka gibi valla...

t00t
23 Şubat 2009, 22:47
bakın kullanılan spryler araba da sadece yanak kısımlarında kullanıyor siz ise heryere bulastırıyorsunuz.gidin marketten bir tane AYAKKABI PARlatıcı sunger alın motoruns sadece tekerlerının yanak ksımlarına surun sahane olur dewamlı kalıcılık olur.

gökhan32
23 Şubat 2009, 22:50
onuda uyguluyoruz ama tekere diyil hem o parlatıcı aynı vazalin gibi tozu cekiyor hemen kola süper veya serbetli su ama sıcak olcak :mrgreen: ben zileliyim belli olmuyormu :mrgreen::mrgreen::mrgreen: