PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kafadan frenleyelim!

G-Strider
14 Kasım 2005, 17:15
Evet arkadaşlar bu aksesuar sanırım frenleme anlarımızda bize bir nebze olsa da yardımcı olabilir :)
Frene taktığımız bir aparat sayesinde kablosuz bir şekilde yaptığımız freni algılayıp, kaska yapıştırılan kısmıyla Led lambaları yakıyor böylece kafadan frenlemiş oluyoruz :P
işte link:

http://www.helmetsetc.com/detail~product_id~tpr-1157.htm

işte resim:

http://img352.imageshack.us/img352/3563/tpr11578ss.th.jpg (http://img352.imageshack.us/my.php?image=tpr11578ss.jpg)

muRRat
14 Kasım 2005, 17:21
hımm bunu benim bir tanıdığım söylemişti. Sana hediye edeyim diye :)
Ben alırsam size gösteririm arkadaşlar :queen:

tippex
14 Kasım 2005, 17:24
guzelmis gerekliymiste--genelde motordaki en yuksek yer kask olduguna gore gercekten yararlı 1 aparat

G-Strider
14 Kasım 2005, 17:25
istanbul'da bulursan ve bana da haber verirsen sevinirim :)

distinto
14 Kasım 2005, 17:28
istanbul'da bulursan ve bana da haber verirsen sevinirim :)
+1

Sertac_cagdas
14 Kasım 2005, 17:31
Süper bi aparat acaip hoşuma gitti :thumleft: :thumleft: Saka bi yana aslında gerekli bişi. :cat:

conqueror
14 Kasım 2005, 17:33
Guzel birşeymiş bu alet...

Sertac_cagdas
14 Kasım 2005, 17:36
G-Strider demiş ki:
istanbul'da bulursan ve bana da haber verirsen sevinirim

+1

+2

serhat_fb
14 Kasım 2005, 17:45
arkandaki adam senin kafana mı bakacak? :farao:

mertmertmert
14 Kasım 2005, 17:57
fiyat :
yaklaşık $89.99

Olcay Avşar
14 Kasım 2005, 18:01
Gerçekten yararlı bir alet, ama galiba kablosuz pek verimli ve uzun ömürlü olmaz. Elektonikçi arkadaşlar ne dicek bakem...

G-Strider
14 Kasım 2005, 18:57
led ampüller çok çok çok az enerji harcıyorlar, bu bakımdan verimliler,
uzun ömürlü olması ise motordaki tüm aksesuarlar gibi kullanıma bağlı bence

uzzy
14 Kasım 2005, 20:11
bence bööle bir sistem için comics para .. alıp deneyenler ltfn tecrübelerini bizimle paylaşsın :queen:

yavuzk2004
15 Kasım 2005, 00:05
ya kafa yanınca millet güler ya :P :mrgreen: ama lazım hakkatten

_Si_BeMoL_
15 Kasım 2005, 00:45
led ampüller çok çok çok az enerji harcıyorlar, bu bakımdan verimliler,

G-Strider, haklısın.ben elektronıkcı olarak derımkı kullanıslı bı alettır ve verılen paraya deger.aöa ne kadar uzun kullanırsınız onu kımse bılemez.elektronıkte kullanılan malzemelerınkalıtesı bırbısını tutmadıgı ıcın( aynı fabrıkadan cıkmıs olsalar bıle) omrunu bılemeyız.ama kablosuz olması bıraz dusunduruyo.eger fm dalgalarıyla calısıyosa ve radyolarla falan karısma olasılıgı varsa kafanızın arkasında guzel bı ısık gosterısı yapma sansınız her zaman ıcın var.ıstanbullular camlıca tepesıne bu kaskı alıp gıderse ne demek ıstıceemı anlarlar.ama fıyata gore ıyıdır heralde.alın deneyın bulursanız.

tnagas
15 Kasım 2005, 01:19
o güzel cihaz ama fm dalgalı ise aynı frekansta olmaz sanırım ama bir kac motorcu yan yana giderken biri fren yapsa hepsi yanar :) olurmu acaba

kaskkafa
15 Kasım 2005, 10:41
faydalı birşeye benziyor. ama benim aklıma takılan bir konu var: radyo dalgalarıyla çalışıyorsa ve de led lambası direkt kaska takıldığına göre o dalgalar direkt kafadan geçiyor anlamına gelebilir mi? yani herhangi bir zararı var mıdır acaba.
haa derseniz ki yaa kardeşim cep telefonu kullanmıyo musun sen o daha zararlı o da başka bi konu...
daha ayrıntılı bilgisi olan varsa bi yazıversin...

watercolours
15 Kasım 2005, 14:58
o kask kafada olmasa da o radyo dalgaları kafadan geçiyor zaten. yani direkt hedefe gitme yok, çevreye yayılıyor. onun için kask kafada olmasa da sistem çalıştığı sürece o dalgalar kafaya isabet eder.

mertmertmert
15 Kasım 2005, 17:21
şu da bi gerçekki ; çok güzel-çekici bi alet olsada, bunca para verene kadar ; motorumuza ille extra stop lambası istiorsak - bunu çok ucuza da mal etmenin yolları var...

takarsın bi iki led daha sağına soluna , devreyide normal stoplar tamamlar. frene basınca onlarda yanar ,olur biter. 90 $ çok para hocam yaaa :farao:

Caesar
24 Kasım 2005, 15:23
walla ilginç bişimiş ama pahalı yaaa

mertmertmert
24 Kasım 2005, 15:56
bayaa paalı hemde......
kasktan kaska konuşma tertibatlarının bile kablosuzları bu fiyattayken ,
bu aletin fiyatı 90@ ! bence çok..... :farao:

Sadobey
24 Kasım 2005, 16:27
Gerçekten yararlı bir alet, ama galiba kablosuz pek verimli ve uzun ömürlü olmaz. Elektonikçi arkadaşlar ne dicek bakem...

Bir elektronikçi olarak olaya yorum katayım. Sistem çok basit ve güzel düşünülmüş. 2 bölümden oluşuyor trtansmitter denen bölüm Stop lambası duyuna lamba takar gibi takılıyor. Fren sinyali basıldığında Rf sinyal göndererek. Kask üzerindeki receiverın ledlerinin yanmasını sağlıyor. Uzun ömürlü olması stop lambası kapağının altında monte olduğu için mümkün. :cat:

Kaska takılan bölüm aynen cep telefonu aparatları gibi çalışıyor. Hani Cep telefonu arandıgında yanan anahtarlıklar vardır ya öyle. Sitesindeki tanıtımında frekans değeride yazmıyor. Bu konu hakkında bilgi yok.

Bu ne demek test edilmesi gereken tarafı Farklı manyetik yansımalardan etkilenirmi. Bunlardan en önemlisi cep telefonu. Mesela cep telefonu çağrı aldığı zaman veya yolculuk anında baz istasyonları değişimi anında. Kasktaki ledler yanar mı? diye. Çok önemli bir ayrıntıda değil ama söylemek gerekir diye düşündüm. Fiyat fazla bence.

faydalı birşeye benziyor. ama benim aklıma takılan bir konu var: radyo dalgalarıyla çalışıyorsa ve de led lambası direkt kaska takıldığına göre o dalgalar direkt kafadan geçiyor anlamına gelebilir mi? yani herhangi bir zararı var mıdır acaba.
haa derseniz ki yaa kardeşim cep telefonu kullanmıyo musun sen o daha zararlı o da başka bi konu...
daha ayrıntılı bilgisi olan varsa bi yazıversin...

Endişe etme. Radio sinyalleri dediğimiz bu sinyaller zaten her an hertarafta var ve kafamızdan geçiyor. ;) Yuksek gerilim hatlarının yanından geçerken, Baz istasyonlarından, Televizyondan, Bobinli tüm devrelerden, Hatta en hafifi bildiğimiz elektrik kablolarının bile belli bir manyetik alanları vardır.

Elektro manyetik kirlilik konusunda bilgi için http://www.antrak.org.tr/gazete/022000/goktay.htm

MoToR
26 Kasım 2005, 22:08
Motordan anlamayan iki teker ruhu olmayan derki;görgüsüze bakın lambayı nereye takmış eğer selede oturmasaydı mutlak ........tüne takardı :queen:

vandizel
26 Kasım 2005, 22:38
Basna kalırsa motor freniyle yavaşlarken yanan stoplar olsa kazaların yüzde 30 unu bertaraf ederiz.

Infaustus
01 Aralık 2005, 22:59
Cep telefonunun zararlı olduğu kanıtlanmış birşey değildir. Hatta son gelişme ve araştırmalar neticesinde bilim adamları, cep telefonlarının kanser vs. gibi birşeye yol açtığına dair hiçbir bulguya rastlanmadığını belirttiler..

freedom34
01 Aralık 2005, 23:23
serhat_fb, katılmıyorum..
ne kadar görünür olursak o kadar emniyetteyiz..
normalde yanan arka lambamız frene basınca daha parlaklaşıyor.. bence çok yetersiz... hele çamurlu havada tam mayın oluyoruz.. ben topcase'e stop taktırdım.. frene basınca ışıl ışıl.. ayrıca reflektör bantlardan yaptım görünür yerlere..
ayda yılda bir araba kullanırım, geçen bir kuryenin üzerine çıkıyodum.. adamın stop yanmıyo.. topcase, kıyafet, motor vs hiçbiryerde reflektör yok.. ışıksız yol.. tam mayın!! çok tehlikeli..

xxxxx
02 Aralık 2005, 00:16
güzel bi alete benziyor bu arada da başlık promosyon sloganı gibi olmuş G-Strider :thumleft: :thumleft:

gurcan
02 Aralık 2005, 00:58
led ampüller cok az ceker 20 mA kadar
gözüktüğü kadarıyla 4 adet yassı pille calışıyor pilleri e sistemi
biraz incelemek lazım
karaköyde el . carşısında yakın mesafe rf verici ve alıcılar var
teknik olarak kolay yapılabilr ama onun yerine daha basit ve ucuz çözümler var

kablolu olanını yapmak isteyen olursa yardımcı olmaya calışırım

saygılar :thumleft:

axxiss
02 Aralık 2005, 15:40
G-Strider demiş ki: