PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin boyaya zarar verir mi?

wert_35
20 Ocak 2009, 02:53
Umarım doğru yere yazıyorumdur?

Bugün motora 10TLlik benzin alıyım dedim bi benzinliğe gittim sanırım pompacı yeniydi çünkü yanındaki adam gösteriyodu şöyle yapıcaksın böyle yapıcaksın diye neyse pompacı pompayı daha deliğe yanaştırmadan tetiğe dokununca benzinin yarısını depomun üstüne boca etti zaten alıcağımız 3lt benzin onunda yarısı heba oldu sesimi çıkaramadım adam şimdi yeni işe girmiş herkes bu kriz ortamında ekmek parası peşinde sileriz abi hemen dedi sildik iyice kuruttum ama akşam vakti yıkama şansım olmadı yarın yıkıcam...

Şimdi sorum şu benzin boyaya zarar verir mi arkadaşlar?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

kaskşart
20 Ocak 2009, 03:27
boyaya da zararı var ama çok değil üzerin yapıştırma falan varsa onları kaldırıyor

wert_35
20 Ocak 2009, 03:34
yoka abi yapıştırma falan üstte deri tankpad var ama ona bişey olmaz önemli olan boya sildim kuruttum bakalım yarın yıkıcam...

MasterFK
20 Ocak 2009, 03:36
benzinin boyaya bi zararı olmaz.tiner ve fren hidroliği haşat ediyo boyayı...

wert_35
20 Ocak 2009, 03:49

inşallah dediğin gibidir abi gidip şimdi adamlara bu nası iş desem herif işinden olucak e bizde makinayı piyango parasıyla almadık her terslik beni buluyo sinir oluyorum...

MasterFK
20 Ocak 2009, 04:01
valla daha önce denedim arabanın üstüne zift bulaşmıştı benzinle temizledim hiçde bişey olmadı benzin,mazot,gaz yağı bunların bi zararı olmuyo boyaya...

wert_35
20 Ocak 2009, 04:03
eywallah abi bu arada umarım motoruna bian önce kavuşursun ayrıca pişman olmıycaksın:cat:

MasterFK
20 Ocak 2009, 04:05
eyvallah sağolasın.sanada keyifli bol km ler:cat:

RoLa
20 Ocak 2009, 04:31
senin başına gelenin aynısı benim başıma 7-8 kez geldi

boyaya bi zararı yok için rahat olsun

wert_35
20 Ocak 2009, 04:59
senin başına gelenin aynısı benim başıma 7-8 kez geldi

boyaya bi zararı yok için rahat olsun

yok abi ben bundan sonra her seferinde uyarıcam hayır tamam boyaya bi zararı yokmuş onu öğrendim ama leş gibi kokuyo bide yıkaması var:pr:

VALEO
20 Ocak 2009, 09:44
benzinin zararı yok merak etme ;)

Makine
20 Ocak 2009, 09:50
Benzinin zararı yok. Hidrolik yağı, tiner, ürik asit (kuş pisliği) ise çok ciddi hasarlar verebiliyor.

zeda3000
20 Ocak 2009, 10:31
Silmez isen bir leke kalir. Oto yikamacida sildiginde o leke cikar. Sorun etme. Hatta mazot doktur arada sirada , tam tersi boya ya iyi gelir:)

yuzucu
20 Ocak 2009, 10:36
benzının kaportadakı boyaya bır zararı yoktur. bır yararı da yoktur aslında. ama zeda3000'ın dedıgı gıbı mazot, boyayı besler ve parlaklık verır.

zıft gıbı maddelerın araca bulasmasından sonra pahalı oto kuafor hızmetlerındense ve/veya boya koruma amaclı uygulamaları yaptırmaktansa; 3 ayda bır aracınızı mazotla yıkatın ve bır sure mazotun aracın boyasında kurumasına ızın verın ( en az 20 dk ). ardından sıcak su ıle aracı temızleyın ve farkı gorun.

saygılarımla

yucika
20 Ocak 2009, 13:06
Eğer turtle wax gibi balmumu esaslı cilalar kullanıyorsanız benzin onları cözüp akıtıcaktır. Yaptığınız cila işlemi boşa gitmiş olur. Yinede uzun vadede boyaya olmasada cilaya zarar veriyor. Benim motorumda depo çevresinde mat bir alan oluştu. Üşenip cilalamadım ama yıkama ile gitmiyor. Cila ile sorunun çözüleceğine eminim.

CBA
20 Ocak 2009, 13:54
valla benim motorun boyası mat geçen gün öyle pompacı benzin kapağnı arka koymuş çok az bişey açtı boyayı ama benim boya mat olduğu için böyle oldu herhalde

derbici_52
20 Ocak 2009, 13:58
merhaba arkadslar benım gorusum osyle benzın koyuldugunda hemen sılınırse zarar vermez ama kalıcı olursa kesınlıkle zarar verır

wert_35
20 Ocak 2009, 16:02
çok teşekkür ederim herkese hemen sildim şimdide yıkıcam iyice...

MaRaNtZz
20 Ocak 2009, 16:10

Katılıyorum bir zararı olacağını sanmıyorum:cat::cat:..

bboy_iced
20 Ocak 2009, 17:19
Daha parlak bir hal alır merak etme bende akaryakıt sektöründeyim ve akaryakıt pompalarını benzinle temizleriz daha temiz olsun diye endişelenmene gerek yok.

kemalcolak34
20 Ocak 2009, 17:32
eğer benzin motor kısmana yani metal aksama gelirse ve ya akarsa sararma yapabilir hemen yakanması gerekir bu durumda.

Last King
16 Ekim 2016, 11:59
konuyu hortlatıyorum ama, tank korumasının üzerindeki yapışkanı çıkartmak için zippo benzini kullansak işe yarar mı? bir de boyaya zarar verir mi? bilen bi arkadaş yardımcı olursa sevinirim...

Erhan Tosun
16 Ekim 2016, 12:21
konuyu hortlatıyorum ama, tank korumasının üzerindeki yapışkanı çıkartmak için zippo benzini kullansak işe yarar mı? bir de boyaya zarar verir mi? bilen bi arkadaş yardımcı olursa sevinirim...

Benzin, Gaz yağı, Mazot boyaya kesinlikle zarar vermez, (sentetik boya hariç)
Tank üzerindeki ped i çıkartıysanız direk benzinle kalan yapışkan artıklarınısile bilirsiniz, çıkartmadıysanız önce saç kurutma makinesi ile ısıtıp sökme işlemini kolaylaştırın sonra kalan artıkları silin.

PcK0PaT
16 Ekim 2016, 12:30
Zinciri mazotla temizliyorum. Yağı pası kiri mazotla temizliyorum. yapışkan etiket izi kalmışsa mazotla kaldırıyorum. Jantları mazotla parlatıyorum. WD40 halt etmiş. Benzin mazot boyaya hiçbir şekilde zarar vermez aksine iyidir temizler parlatır. :) Benzin daha çok uçucu olduğu için kaybolur gider mazot biraz daha kalıcıdır.

Last King
16 Ekim 2016, 18:06
Benzin, Gaz yağı, Mazot boyaya kesinlikle zarar vermez, (sentetik boya hariç)
Tank üzerindeki ped i çıkartıysanız direk benzinle kalan yapışkan artıklarınısile bilirsiniz, çıkartmadıysanız önce saç kurutma makinesi ile ısıtıp sökme işlemini kolaylaştırın sonra kalan artıkları silin.

teşekkür ederim, zippo benzini ile temizleyeyim o zaman kalan yapışkan izlerini

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

beyler zippo gazı ile yaptım. aman tanrım didim. :D müthiş sonuç. ne çizilme ne boya atması.. hiç bişey olmadı. bir de temizlemek için mikrofiber bez kullanın.

BlackBull
20 Ekim 2016, 00:28
Benim cub motosikletimde benzin hortumu delinmiş. Motora akşam deneme amaçlı 1,5 litre benzin koydum. Bütün benzin sabaha kadar sol grenajın alt kısmına damladığı için sabah hafifçe bi dokundum ve kırıldı plastik kısım. Boyaya zarar verir mi bilmiyorum ama :)

kerem999
20 Ekim 2016, 05:22
benzin boyadan vernigini calar yani parlakligini bu uzun zamanla olur test etmek istersen selulozik srey boyayi sik bir yere pilastik demir parcasi ikinci gun benzin dok boya akar gider bu da dik oldugu icin hemen gider ama mazot ve gaz yagi zararsizdir ben selulozik tiner daha pahali diye elimi benzinle yikiyorum aman diyim benzini uzaktut aletten