PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ustalar'dan bilgi istegi :)

KuweytLi
09 Ocak 2009, 04:36
Birincisi VitesLi motor vitesLi araba sürme gibi bişeymi debriyaj ayarı falan ? bunun hakkında bi kaç bilgi verirmisiniz. eklemek istediginiz faydaLı bilgilerde olabilir.

thecoolzzz
09 Ocak 2009, 04:46
valla ben usta değilim ama yanıtlıcak olursam evt aynı mantık diyebilirm.hatta eller ayaklardan daha hasssas oldugu için debriyaj gaz olayını daha kkolay ayarlıyosun (bence).

THE_LANCET
09 Ocak 2009, 05:03
Gaz-Debriyaj ayarlaması arabalardaki mantık ile aynıdır. Sağdece elle yapılır. Vites geçişleri yine debriyaj sıkılarak kullanılır. Debriyaj sol el ile sıkılır. Vites sol ayak ile değiştirilir. Viteslerin artış ve azalış şekilleri motosikletin modeline göre değişir.

Lucas
09 Ocak 2009, 05:07
Otomobik kullanırken sol ayağınla debriyaja basarsın, motorda ise sol elinle. Otomobil kullanırken sağ ayağında gaza basarsın, motosiklet kullanırken sağ elinle.. Kısaca özetlemek gerekirse otomobilde ayaklar neyse motosiklette eller o dur :)

NoVaRiX
09 Ocak 2009, 10:43
aynı zamanda motorda sağ ayakla frene basarsın, otomobilde de aynı şey..
otomobilde sağ elle vitesi değiştirirsin, motosiklette sol ayakla bu işi görürsün!
birde otomobilde kask takmazsan bile yaşama ihtimalin oldukça yüksek olabilir, ama motosiklette kasksız bir kaza muhtemelen son kazan olacaktır! -Buda faydalı bilgi- :P

yucika
09 Ocak 2009, 10:56
İlk defa vitesli motosiklet sürerken sürekli şöyle düşüneceksin "vites nerdeydi, debriyaj nerdeydi, ön fren hangisiydi vs...." Ancak bunlar ilk defa otomobil sürdüğünde de olan şeyler hatırlarsan. Bir süre motosiklete bindikten sonra vücut bu işlemleri otomatik yapmaya başlıyor zaten. Otomobillede olayın alakası yok bu tamamen alışıp otomatikleşme ile ilgili bir şey. İkisi birbirine hiçbir zaman karışmıyor.

KuweytLi
09 Ocak 2009, 16:18
teşekküler hepinize :) bu arada ehlyietim elimde duruyor motorum yok :) Nerede kiraLıcam Mersin adana gibi yerlerde :(

RECOKARAP
09 Ocak 2009, 16:27
Otomobik kullanırken sol ayağınla debriyaja basarsın, motorda ise sol elinle. Otomobil kullanırken sağ ayağında gaza basarsın, motosiklet kullanırken sağ elinle.. Kısaca özetlemek gerekirse otomobilde ayaklar neyse motosiklette eller o dur :)

Bu teoriye göre motosiklet kullanmak amuda kalkıp araba kullanmaya benzermi benzemez mi :cherry:

yürekçe
09 Ocak 2009, 16:37
teşekküler hepinize :) bu arada ehlyietim elimde duruyor motorum yok :) Nerede kiraLıcam Mersin adana gibi yerlerde :(

ben de mersindeyim. dediğin şeyler herkesi düşündüren ama zamanla alışıp mutlu olduğumuz şeyler. dert etme alışırsın.
kiralık motosikletler için bana özelden ulaşırsan yardımcı olabilirim. :rendeer:

KuweytLi
09 Ocak 2009, 16:40
Böyle süper bi haber olamaz :D Thannkkkkkkkkkkkk you

Lucas
10 Ocak 2009, 05:26
Bu teoriye göre motosiklet kullanmak amuda kalkıp araba kullanmaya benzermi benzemez mi :cherry:

Evet araba kullanmaya benzeyebilir ama otomobik asla :) Otomobik ne demekse, l ile k'yı kim yan yana koydu :P