PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Moto Ambulanslar Antalya'da Da Kullanılacak

Gökhan
07 Ocak 2009, 14:08
http://img389.imageshack.us/img389/4981/mru20landscapelh5.jpg (http://www.motosiklet.net/forum/guncel-haberler/55246-moto-ambulanslar-antalyada-da-kullanilacak.html#post1388421)

Avrupa ve ABD'de yaygın şekilde kullanılan moto ambulanslar Antalya'ya da geliyor.
Türkiye genelinde hastaya müdahale süresini 8 dakikaya kadar indiren 112 Acil Servis, şimdi de motorize ekipler kuruyor. Hızlı ambulansı doktorlar kullanırken, hemşireler acil yardım çantasıyla birlikte arkada oturuyor. Motosikletli ekipler, trafiğin yoğun olduğu yerlerde saniyelerin bile önemli olduğu acil vakalara anında müdahale edecek. Kara ambulanslarının giremediği dar sokaklarda da ilk müdahaleyi yapacak motosikletli 112`ler, küçük ambulanslardaki donanıma sahip olacak.

Antalya İl Genel Meclisi üyesi, Sağlık Komisyonu Başkanı Turgay Erbayrak, moto ambulanslar sayesinde hasta ve yaralılara müdahale süresinin 5 dakikaya ineceğini söyledi.

Erbayrak, motorize sağlık ekiplerinin turizm kentlerinde yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Antalya için 3 adet moto ambulans siparişi verildiğini kaydeden Erbayrak, bunların birinin Alanya merkezde görev yapacağını kaydetti.

Ambulanslarda 1 sağlık teknisyeni ve 1 doktorun bulunacak, motorize 112'lerle acil vakalara daha kısa sürede müdahale edecek.

Moto ambulanslarda otomatik canlandırma cihazı, seyyar oksijen, el aspiratörü, travma ekipmanları, acil ilaç ve serum gibi malzemeler bulunacak. Bu cihazlar sayesinde acil bir hastaya hayati önem taşıyan ilk müdahale yapılabilecek. Ekipler özellikle trafiğin yoğun olduğu sabah 08.00 ile gece 22.00 saatleri arasında belirlenen noktalarda görev yaparak, telsizlerden gelen anonsları takip edecek. Ayrıca bu ekipler uluslar arası spor organizasyonlarında da görev alacak. Böylece olabilecek kaza anında sağlık ekiplerimiz yaralıya daha çabuk müdahale edecek.

Kaynak:haberler.com

Şenonar
08 Ocak 2009, 02:07
Hadi hayırlısı iyi olur inşallah:cat:

motopisklet
08 Ocak 2009, 02:09
bayilan adam nasil artci olarak otursun arkaya :queen:

devrilir :):)

Şenonar
08 Ocak 2009, 02:12
bayilan adam nasil artci olarak otursun arkaya :queen:

devrilir :):)

Motorla taşımicaklar sadece ambulans gelene kadar ilk müdaheleyi yapıcaklar:cat:

motopisklet
08 Ocak 2009, 02:13
Motorla taşımicaklar sadece ambulans gelene kadar ilk müdaheleyi yapıcaklar:cat:

ya mudaheleye giderken kaza yaparsa ona kim ilk mudaheleyi yapacak :P

deli_mavi
08 Ocak 2009, 02:16
iyide istanbulda niye yok yoksa varda benmi bilmiyorum?

Şenonar
08 Ocak 2009, 02:18

Genel olarak yazın Antalya cıvıl cıvıl olur:queen: ve ne kadar kalabalık+sıcak okadar kaza ve hastalık getirir:cat: onun için öyle düşünmüşlerdir tahminimce :bounce:

stunt_rider_35
08 Ocak 2009, 02:30
İzmirde bi hastanede vardı yanlıs hatırlamıyosam gazetelere cıkmıstı ambulans motosiklet :) motosiklette suzuki srad dı :)

Lucas
08 Ocak 2009, 02:50
Güzel gelişmeler de oluyor arada memleketimde.. Keşke her ile ilçeye yayılsa bu uygulama..

thecoolzzz
08 Ocak 2009, 03:18
İzmirde bi hastanede vardı yanlıs hatırlamıyosam gazetelere cıkmıstı ambulans motosiklet :) motosiklette suzuki srad dı :)

zaten bi değişim başlıyosa izmirden baslar hocam :)

wert_35
08 Ocak 2009, 03:44
bence doktor ve teknisyen içinde ayrı bi motoambulans gitmeli arkadan çünkü kesin adam gibi eğitim vermeden bindirirler onları motora ve kaza kaçınılmaz olur...

THE_LANCET
08 Ocak 2009, 04:13
İnşallah ehliyet ve iyi bir eğitim verildikten sonra faaliyete geçer.

muratcan7
08 Ocak 2009, 08:41
Güzel gelişme sevidim.

Endurocu01
08 Ocak 2009, 09:13
Güzel bir hizmet,umarım tüm illerde yaygınlaşır

Gökhan
08 Ocak 2009, 10:32

Sen bilmiyorsun:cherry:. İstanbulda birçok özel hastanede var:)

CBF150
08 Ocak 2009, 11:47
Umarım faydalı olur.Umarım diyorum çünki Günümüzde Ambulansa bile yol vermeyen şahsiyetlerin olduğunu hepimiz biliyoruz.Motosikletli Ambulansın riski normal ambulansa göre 10 kat daha fazla olacaktır.

zeda3000
08 Ocak 2009, 11:51
Kesin kask takmazlar:)

cbr125faik
08 Ocak 2009, 11:53
hadı bakalım bunlar gusel adımlar daha nasıl gelısmeler olacak acaba...

gittardando
09 Ocak 2009, 16:40
Genel olarak yazın Antalya cıvıl cıvıl olur:queen: ve ne kadar kalabalık+sıcak okadar kaza ve hastalık getirir:cat: onun için öyle düşünmüşlerdir tahminimce :bounce:

Antalya sağlık hizmetleri uygulamalarında pilot il...

Yanlış anımsamıyorsam 112'yi Amerika'daki 911 gibi genel amaçlı kullanmak (polis-sağlık-itfaiye gibi bir uygulama da yapılacaktı, ne oldu bilmiyorum...

Fikir güzel, büyükşehirlerde çok hayat kurtaracağını düşünüyorum...

flying hellfish
10 Ocak 2009, 20:36
Deneyimli motorcularin alinip, motoru kullanip, arkada doktoru oturtmalari cok daha mantikli bence.

Direk bir doktora al bu motor senin derlerse, aman allah korusun derim.

Zakokkk
10 Ocak 2009, 20:55
Ambulansın arka kapısından sedyeyle hastasını düşüren güzel ülkemde motorize bi ambulansı düşünemiyorum. Heleki motorların vasıta sayılmadığı bi ülkede ...:cyclopsan