PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik cezaları arttı

ExTReMa
23 Aralık 2008, 23:51
http://resimler.haberler.com/haber/514/trafik-ekipleri-motosiklet-suruculerine-goz_o.jpg

Trafik cezaları arttı
1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere trafik idari para cezaları % 12 oranında artırıldı.

1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere trafik idari para cezaları % 12 oranında artırıldı. İçişleri Bakanlığından illere gönderilen genelgede 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda öngörülen kuralların, şart ve yükümlülüklerin ihlalleri karşılığında uygulanacak trafik idari para cezalarının yeniden değerlendirildiği belirtilmiş ve 1 Ocaktan itibaren uygulanacak cezalarda yeni fiyatların geçerli olacağı açıklanmıştır. Buna göre sıklıkla ihlal edilen bazı kurallara verilecek olan para cezaları şu şekilde yenilendi:
Kanunun 47/1 b maddesi Kırmızı ışık kuralına uymamak : 128 TL
78/1 a Emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak : 61 TL
78/1 b Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması : 61 TL
48/5 Alkollü içki alarak araç kullanmak 1.defa:537 TL ikinci defa :673 TL 3 ve 3 ten fazlasında ise 1078 TL.
61/1 a-b Taşıt yolu üzerinde duraklamanın ve park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlere parketmek : 61 TL
51/2 a Hız sınırlarını % 10 dan % 30' a kadar aşmak : 128 TL
51/2 b Hız sınırlarını % 30 dan fazla aşmak : 265 TL
91 Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak : 61 TL
34 Araçların muayene sürelerini geçirmek : 61 TL
36 Sürücü belgesiz araç kullanmak : 265 TL
44/1 Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak: 128 TL
65/1 f Gabari dışı yük yüklemek ve yük üzerine veya
araç dışına yolcu bindirmek uymayan işletenlere :1293 TL
Yük gönderenlere : 2.588 TL
65/5 Yük nakli yapılan araçlara azami toplam ağırlıklarının üzerinde yükleme yaptırmak : 2704 TL.
Buna göre Trafikte en az cezanın 61 TL en fazla cezanın ise 2704 TL olduğu, cezaların sadece idari para cezaları değil, ihlallerin durumuna göre araçların trafikten men edilmesi, sürücü belgelerine geçici süre ile el konulması ve sürücü belgesiz araç kullanmak, Alkollü iken araç kullanmak gibi durumlarda hapis cezalarının da verileceği görülmüştür.

İHA

AMMAN DİKKAT!!!!

aargh
23 Aralık 2008, 23:57
Zaten kriz dönemindeyiz. Aman dikkat! :mrgreen:

ahmet93
23 Aralık 2008, 23:58
Sürücü belgesiz araç kullanmak 265 ytl mi ben 2008 temmuz da 517 ytl ödedim

lacivert
24 Aralık 2008, 00:01
Sürücü belgesiz araç kullanmak 265 ytl mi ben 2008 temmuz da 517 ytl ödedim

bende aynı tarihlerde 760 civarı ceza yedim ehliyetiz araç kullanmaktan ve ekzos sesinden. Bi yanlışlık mı var acaba?

halilihsan
24 Aralık 2008, 00:07
Sürücü belgesiz araç kullanmak : 265 TL

Ehliyet tam ehliyet fiyatı :D

hakan_48586
24 Aralık 2008, 00:59
b Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması : 61 TL
:farao::farao::farao:
arkdaşlar artçı aldığımızda kask takmassa cezasını kime kesçek?:wiinkk:
bide artçıya kask takmadığı için ceza kesildiğini yeni duydum:cherry:

ibrahim16
24 Aralık 2008, 01:11
Kask olayı falan tamamda bu.

51/2 b Hız sınırlarını % 30 dan fazla aşmak : 265 TL Motosiklet sürücüleri açısından hiçte hoş değil.:pr:

Lucas
24 Aralık 2008, 03:33
Daha cezamın 2. taksidini ödememişten niye yaramı depreştirdin ki şimdi :)

GKN
24 Aralık 2008, 03:55
başlığı ve gözlüğü derken, kaskın vizöründenmi bahsedilmiş ?

E-M-R-E
24 Aralık 2008, 12:32
herkes bütçesine göre ceza yesin :mrgreen:

Allah hepimizi trafik polislerinden korusun . .:cat:

o kadar çok 61ytl var ki herhalde ceza yı yazan belirleyen Trabzon lu :cherry: 61

kaskşart
24 Aralık 2008, 13:47
bende aynı tarihlerde 760 civarı ceza yedim ehliyetiz araç kullanmaktan ve ekzos sesinden. Bi yanlışlık mı var acaba?

bu ceza ikisinin toplamımı yoksa sadece ekzoz sesinden mi

CaBRioLeT
24 Aralık 2008, 14:00
cezalar caydırıcı olmalı ki sürücüler çekinip kurallara uysunlar, Amerikada nasıl insanlar kurallara uyuyor, medeni insanlar diyoruz tabiiki.... alakası yok yaptırım gücü var sıkıysa kurallara karşı gel, pişman ediyorlar o yüzden insanlar korkup kurallara uyuyorlar....

OGLUMVE BEN
24 Aralık 2008, 14:03
Zaten kriz dönemindeyiz. Aman dikkat! :mrgreen:

aynen :rendeer:

KyCd
24 Aralık 2008, 14:11
cezalar iyi hoş.. Ya rüşvet ? Bu sorun kalkmadan cezalar değil 61, 600 ytl olsa nolur..? ceza bedeli arttıkça rüşvet bedelide artıyor.. 61 YTL den 20 YTL ye yırtıyosun 600 yedin mi kafadan 100 YTL anca...

maltintash
24 Aralık 2008, 14:21
Ya abicim..hala şu Ülkede Motosiklet ile Araçların yasal dengesini bir türlü ayarlayamadılar.
Motosiklet en fazla hız limiti Şehirler arası 75 km / 85 km azami
Şehir içi azami sürat 50 km/.s geçmeyecek deniyor. Ee.. bende 1200 cc lik bir Motosiklet varsa daha 1. viteste 90 nın görüyorsa napacam ben?
İşin özü bu trafik yasası Biz motorculara şunu diyo:

" Git kardeşim sende adam gibi araba bin.. ne işin var senin motorunan potoruna " diyoo. Böyle bir zihniyeti ve trafik yasasını protesto ediyorum.Bu arada Motosiklet federasyonu mudur nedir.. Bu ülke de ne iş yapar sorarım size..???

KyCd
24 Aralık 2008, 14:32
Bu arada Motosiklet federasyonu mudur nedir.. Bu ülke de ne iş yapar sorarım size..???

Bu ülkede öle bi federasyon var mıydı ? :silent:

Hiç Belli olmuyo da... :queen: :queen: :queen:

muzaffer1968
24 Aralık 2008, 14:44
Ha şimdi oldu işte :cyclopsan Bir leyliğimiz eksikdi oda geldi :pr:
Ne bu ya :silent: cezaları artıracağına adam gibi trafik kuralarını düzelt :pale:
Bizim motosikletlerin hız limiti neymiş acaba :pr:
Bazen görüyorum bisikletliler ters yönden gidiyor hemde polisin önünden kimse ses çıkarmıyor. Adalet bumu yani :pr:
::exclaim:::shutup::::156:: yine bayramlık ağzımı açtım galiba.

cbr125faik
24 Aralık 2008, 14:46
bence ceza yememk ıcın ekıpmanları gıymek cok yanlıs yada emnıyet kemırını takmak...sonucta bunlar bızım hayatımızı koruyolar bunun bılıncıne vararak gıysek kımse gıymemezlık yapmaz...

yürekçe
24 Aralık 2008, 14:55
bence bu cezalara orantısız. alkollü araç kullanmakla ölüme kasıt aynı şey bence. hatta kırmızı ışıkta geçmek de öyl. bir araç kırmızda geçecek bana çarpacak ve 1000 ytl bile ödemicek. o halde ben de ... neyse fantazi kurup şaftlı tahrik olmayayım...

ozaktasi
24 Aralık 2008, 14:55
Arttırın cezaları,,vergileri,,yoksa siz lerrrr göbeği nasıl böyüteceksiniz..Kemal doyarmı hiç..dinime,, imanıma gözünü bir pençe toprak bile doyurmaz..soyun ,,efendiler soyun..En büyük kuralsızlık kuralları kural dışı düzenlemektir.Motora hız limitini 70 Km koyan eblehh,,arka dingil,,kuralmı koymuş acaba..Motorcular cemiyeti zaten sadece tabelada var..hakları savunacak ciğerli adam nerde...

cagan_hell
24 Aralık 2008, 15:32
Arttırın cezaları,,vergileri,,yoksa siz lerrrr göbeği nasıl böyüteceksiniz..Kemal doyarmı hiç..dinime,, imanıma gözünü bir pençe toprak bile doyurmaz..soyun ,,efendiler soyun..En büyük kuralsızlık kuralları kural dışı düzenlemektir.Motora hız limitini 70 Km koyan eblehh,,arka dingil,,kuralmı koymuş acaba..Motorcular cemiyeti zaten sadece tabelada var..hakları savunacak ciğerli adam nerde...

::plus1:: .

teknoali
24 Aralık 2008, 16:26

::thanks: :cat::cat:

TOP SPEED
24 Aralık 2008, 17:11
Aman dikkat arkadaşlar paralar cepte kalsın :P

KyCd
24 Aralık 2008, 17:16
Zaten bazıları (üst kademedekiler) olaya farklı bakıyo.. Cezaları arttırıyorlar nasıl olsa memlekette kriz yok K(e)riz var...

TORAMAN
24 Aralık 2008, 17:21
Ehliyetsizliğin cezası 265 YTL değil 700 küsur YTL peşin ödeme yaparsan 4te 3ünü ödüyorsun yani 500 küsur YTL. önce onu düzelteyim, gelelim hız konusuna evet bu konu arkadaşların dediği gibi muhakkak çözümlenmeli gaza dokunduğunda limitleri anında geçiyorsun cezaya giriyorsun bu limitler güncellenmeli..

ekuzdere
24 Aralık 2008, 17:24
Bu devlet adam olmaz denizlide pamukkale hastanesine giden yola 4 tane kasis koydular.. ambulanslar hoplaya zıplaya geçio içerdekilerin durumunu bilen yok.. Dünyanın heryerinde Trafik ışıkları trafiği aksatmamak akışkan hale getirmek içindir yani bi kırmızı ışıkta durup kalktığınızda kolay kolay bi ışıkta daha durmazsınız sistemleri böyle.. Bizde Her Kırmızı ışık durdurmak içindir çok salakça bi sistem var boşuna zaman yakıt kaybı ve can sıkıntısı başka hiç birşey değil..
Denizli Çamlık dönerinde eğer çınar istikametine dönmek isterseniz bir yuwarlakta 3 kırmızı ışıkta duruyorsunuz.. size yeşil yandıgında bir önündeki hemen kırmızıya dönüyor.. Saçma salak işler..

yuksel_dgdr83
24 Aralık 2008, 22:52
kriz var cepte guruş yok hız limitleri ceza kapılarını aralamış durumda nasıl olcak sayın başkan :silent:

dunpa
25 Aralık 2008, 07:29
Bende diyorum bu resim tanıdık geliyor, Samsun Cumhuriyet Meydanı ve polisler her zamanki yerinde:)) Hey gidi günler hey...

yürekçe
25 Aralık 2008, 09:47
dün avrupa kanal D proğramında da avrupa da yeniden dzüenlenen trafik ceza fiyatları belirtiliyordu. ama türkiye den daha detaylı ve pahalı geldi. tüm dünya mali krizi tarfşkten çıkaryo.. eskiden çorba parasına çalışyolardı, kazan büyüdü, çorbaya malzeme yetmiyor ;)

aykan
25 Aralık 2008, 11:06
!!HAMDOLSUN!! iyiyiz böle nasılsa kriz mriz yok yakıt 1 ytl motorun hız sınırı 90 na çıkmış daha ne isteriz varsın cezalar artsın......
hehe nerenizle gülerseniz gülün ben de gülüyorum.....:mrgreen:

lacivert
25 Aralık 2008, 11:23
bu ceza ikisinin toplamımı yoksa sadece ekzoz sesinden mi

ikisinin toplamı. zaten ekzos dan durdurdu ehliyette olmayınca onada yazayım bari dedi :) sanıyorum ki ekzos sesinden yazılan ceza 5 ytl civarı oda çevreye zarar dan yazıyorlarmış.

cagan_hell
25 Aralık 2008, 15:51
kriz var cepte guruş yok hız limitleri ceza kapılarını aralamış durumda nasıl olcak sayın başkan :silent:

psikolojik kriz varmış memleketimde :silent:

Ramazan Can
25 Aralık 2008, 23:19
2005 Yılında Yediğim Cezayı Bilenede ödemedim... şimdi Yazsalar Yine ödemeyecegim... Bişey Fark Etmiyor Yani....

turan çatal
27 Aralık 2008, 23:48
evet motor ile binek araçların hız tahdidleri ayarlanmalı.bu konuları tbmm nezlinde dile getirilip düzenleme yapılması istenmeli. ayrıca bazı motorlarımızın sesi biraz açık oluyor ceza sınırına girmemek için bir kıstas ölçüm varmı.bu ekonomik kriz döneminde cezaları kaldıracak halimiz yok.

mach1
27 Aralık 2008, 23:59
Kask olayı falan tamamda bu.

51/2 b Hız sınırlarını % 30 dan fazla aşmak : 265 TL Motosiklet sürücüleri açısından hiçte hoş değil.:pr:

Benim motor bile o hızı %30 olarak aşıyor:pr:

thecoolzzz
28 Aralık 2008, 00:00
yani demek istiyolar ki parası olan hızınıda yapar ehliyetsiz araçta kullanır.bütün dünyada böle işliyo bu işler.:farao:

Maverick35
28 Aralık 2008, 00:12
yani demek istiyolar ki parası olan hızınıda yapar ehliyetsiz araçta kullanır.bütün dünyada böle işliyo bu işler.:farao:

Parası olan hız yapmasına yapar ama 4 defa yapar, bir yılda 5. defa yakalananın ehliyetini kapıveriyorlar.:queen: