PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bir zamanlar benzin diye birşey vardı ve bu kadarda pahalıydı :)

Deryali
19 Aralık 2008, 12:08
http://www.hayatonda.com/images/DSC01928.jpg

Arkadaşlar bu resmi 22 haziran 2008 tarihinde çekmiş ve 21-22 haziran hayatonda.com gezimizde ( http://www.hayatonda.com/detay.asp?id=90 ) yayınlayarak altınada şu yazıyı asmıştım.

----------------------------------------
Son fotoğrafı da hatıra olsun diye çektim. İlerde çocuklarımıza bir zamanlar benzin diye birşey vardı ve bu kadar da pahalıya alıyorduk diye göstermek için.
.................................................. .......

Şimdi PAHA aşaması tamamlandı. 6 ay sonra benzin fiyat 2.78 ytl ye düştü.
o gün 25 ytl ye 7 litre almıştım bugun 22 ytl ye 8 litre benzin aldım :)

Bir dahaki topikte ..bir zamanlar benzin diye birşey vardı ve bu kadarda pahalıydı" diye gerçek bi başlık açmak isterdim :)

Siz ne dersiniz ileride "bir zamanlar benzin diye birşey vardı" diyebilecek miyiz ?

vlamix
19 Aralık 2008, 12:16
Oksijen ve elektrikle çalışan arabaların yapımları devam ediyor hatta bmw'nin müthiş bir konsepti var 130km'ye çıkıyor discover'da izlemiştim.7-8 sene sonra niye bunlar motorsiklete uygulanmasın ki ? :)

fatihbey
19 Aralık 2008, 12:27
sene 1990 civarı :). Almanyadayız. Babamla amcam benzin fiyatı tartışması yapıyorlar. şu benzinlikte 53 fenig, diğer benzinlikte litresi 51 fenig muhabbeti. şimdiki haline bak :pr:

53 fenig = 0,25 euro

extreme1925
19 Aralık 2008, 12:27
benzinin maliyeti 47 kuruş ve biz benzini 2,78 den alıyoruz
o zamanları hatırlıyorum bir varil petrolün fiyatı için tahmin edilen 150 dolar şu an 40 dolara kadar indi...
o zaman ki dolar fiyatıyla şimdi arasında ne kadar 40 kuruş olsa da benzini 2,78 den almamamız gerektigini düşünüyorum
teget geçen krize !! yükselen fiyat indexleri olmasına ragmen
paritelerin esnekliğinin fiyatlara yansıması ve benzin fiyatında ciddi bir indirime gidilmesi gerekiyor
saygılar...

caracalstar
19 Aralık 2008, 12:29
bildiğime göre arkadaşlar 2029 senesinde butun petrol rezervleri bitecekmiş bunun yerine bor madenı alacakmıs dunyada bor % 70 gibi önemli bi sewıyeyı topraklarında barındıran türkiye suankı ırak ve arabistan gibi önemli bi ülke konumuna çıkacakmış herşey güzel de inşallah ırak gibi ezilmeyiz bu benı düşündürüyo ayrıca suan kı teknolıjıyle çıkan bor mıneralını türkiyede işleyebilen bi teknolojı bulunmuyor amerıkada bu önemlı madenı yok pahasını turkıyeden tırlarla ithal ediyor suan roket yakıtında kullanılıyor bu maden oldukça önemli ama işleyemiyoruz :S:S:S biri çıkıp durun diyene kadar da bu şerefsizler bizi soymaya dewam edecek .... zzz :S

Deryali
19 Aralık 2008, 12:31
benzine olan talebin azalması petrol fiyatlarını düşürüyor. Ha bizim ülkemizde gerektiği kadar azalmıyor o ayrı..

otogaz ile çalışan aarbaların artması için dua ediyorum. ne kadar az benzin alırlarsa o kadar iyi. Bizim motorlara outogaz takılma ihtimali olmadığı için biz benzine mecburuz. Elektrikle çalışan hybrit motosikletleri yollarda görene kadar ne kadar ucuz benzin kullanırsak o kadar iyi.

NoVaRiX
19 Aralık 2008, 12:35
dün benzin fiyatlarında günümüzdeki vergi oranının %410 (evet, dörtyüzon) olduğundan bahsediyordu bir yazarımız..

daha ne olsun!!

Durmak yok, yola devam!! :farao:

TOP SPEED
19 Aralık 2008, 12:36
Halen çılgın pahalı varili 45 doların altına düştü bizde hÂlen 2.77 yuh ya ayıp valla.1 lira olması lazım ama asla yapmazlar devletin en büyük geliri benzin den aldığı verdi yani daha çok uzun yıllar kullanırız biz bu dünyanın en pahalı benzinini.

caracalstar
19 Aralık 2008, 12:43
bu arada i.e.t.t. mazotu tamı tamına 80 kuruştan alıyomuş yanı eski para 800 yuz bın dun muhabbet vardı ordan ögrendım ötv falan vermıyolarmıs beledıyenın ya ama izmirdeki eshot ne kadar dan alıyo onu bılmıyorum

Deryali
19 Aralık 2008, 12:46
bu arada i.e.t.t. mazotu tamı tamına 80 kuruştan alıyomuş yanı eski para 800 yuz bın dun muhabbet vardı ordan ögrendım ötv falan vermıyolarmıs beledıyenın ya ama izmirdeki eshot ne kadar dan alıyo onu bılmıyorum

kimbilir başka daha ne dümenler dönüyordur.

yürekçe
19 Aralık 2008, 12:55
bildiğime göre arkadaşlar 2029 senesinde butun petrol rezervleri bitecekmiş bunun yerine bor madenı alacakmıs dunyada bor % 70 gibi önemli bi sewıyeyı topraklarında barındıran türkiye suankı ırak ve arabistan gibi önemli bi ülke konumuna çıkacakmış herşey güzel de inşallah ırak gibi ezilmeyiz bu benı düşündürüyo ayrıca suan kı teknolıjıyle çıkan bor mıneralını türkiyede işleyebilen bi teknolojı bulunmuyor amerıkada bu önemlı madenı yok pahasını turkıyeden tırlarla ithal ediyor suan roket yakıtında kullanılıyor bu maden oldukça önemli ama işleyemiyoruz :S:S:S biri çıkıp durun diyene kadar da bu şerefsizler bizi soymaya dewam edecek .... zzz :S

etibak bünyesinde olan bor madenleri ne yazık ki, etibankın satışıyla birlikte amerika diye bir pisliğin pardon şerrrr.... nasıl denyodu ona yaa ha buldum -adını ağzıma alıp kirletmeye değmez "o malum ülke" ye peşkeş çekildi :( diye biliyorum :pr::pr: :pr:

fullthrottle
19 Aralık 2008, 12:58

biri cikip dur diyemiyor maalesef cunku ambargo altindayiz.. eger o bor madenlerine dokunursak maalesef ki ulke olarak kaldiramayacagimiz bir yukun altina gireriz.. yapilan antlasmalara gore su anda Turkiyenin kendine bor cikarmasi ve islemesi demek bizim disaridan aldigimiz her destegin durmasi ve ambargonun baslamasi demek.. ha buna DUR diyebilecek biri yok mu? cok zor.. baskan, basbakan olmakla bitecek bir is degil bu.. ulke olarak goze alinacak bir adim.. kisacasi anca Ataturk'un attirabilecegi adimlardan biri..yani gecmis olsun..

bart1969
19 Aralık 2008, 12:58
http://www.hayatonda.com/images/DSC01928.jpg

Arkadaşlar bu resmi 22 haziran 2008 tarihinde çekmiş ve 21-22 haziran hayatonda.com gezimizde ( http://www.hayatonda.com/detay.asp?id=90 ) yayınlayarak altınada şu yazıyı asmıştım.

----------------------------------------
Son fotoğrafı da hatıra olsun diye çektim. İlerde çocuklarımıza bir zamanlar benzin diye birşey vardı ve bu kadar da pahalıya alıyorduk diye göstermek için.
.................................................. .......

Şimdi PAHA aşaması tamamlandı. 6 ay sonra benzin fiyat 2.78 ytl ye düştü.
o gün 25 ytl ye 7 litre almıştım bugun 22 ytl ye 8 litre benzin aldım :)

Bir dahaki topikte ..bir zamanlar benzin diye birşey vardı ve bu kadarda pahalıydı" diye gerçek bi başlık açmak isterdim :)

Siz ne dersiniz ileride "bir zamanlar benzin diye birşey vardı" diyebilecek miyiz ?
saçma bir konu.merak etme bu ucuzlukçok gitmez 5 lira olur önümüzdeki yıl başına

quadro
19 Aralık 2008, 14:03
Allahım tez zamanda bu saçmasapan adamların yönettiği ülkeyi terk etmeyi nasip et...

NoVaRiX
19 Aralık 2008, 14:07
Sam Amca'nın kucağına oturmuş, kömür-pirinç dağıtıcısı bir hükümetle olmaz bu iş!

Deryali
19 Aralık 2008, 14:11
Allahım tez zamanda bu saçmasapan adamların yönettiği ülkeyi terk etmeyi nasip et...

Ya terk edicez ya sevicez yada düzeltmek için çalışacağız.

Terk ettiğinde Kaçtı derler :(
Sevdiğinde enayi derler :(
Çalıştığında darbeci/düşman diye damgalayıp içeri atar ya da ayağını kaydırırlar...

gezgin_33
19 Aralık 2008, 14:17
Suan da dunyanın en pahalı benzinini kullandıgımız dogru İleride dunyanın muhtaç olacagı bir kaynagın %70 inin elimizde oldugu da dogru. Ama biz suan bu kaynagı gederinin cok altında bir fiyata veriyoruz... Hayırlısı allahtan. Yarın ne olacagını kimse bilemez. benim halan yarından ümidim var...

NoVaRiX
19 Aralık 2008, 14:33
Suan da dunyanın en pahalı benzinini kullandıgımız dogru İleride dunyanın muhtaç olacagı bir kaynagın %70 inin elimizde oldugu da dogru. Ama biz suan bu kaynagı gederinin cok altında bir fiyata veriyoruz... Hayırlısı allahtan. Yarın ne olacagını kimse bilemez. benim halan yarından ümidim var...

BOR aldatmacası.. :)

Biraz araştırmanızı tavsiye ederim! Bor madenin teknolojik altyapısının bir türlü oturtulamaması ve aslında hiçte bizim kendimizi avuttuğumuz kadar değerli bir yeraltı kaynağı olmadığını göreceksiniz..

Araştıralım.. Mesela google'dan başlayabiliriz.. :)

----

Öte yandan bu ülkenin vatanını çok sevdiğini iddia eden evlatları nedense ilk fırsatta toz oluveriyorlar yurtdışına..

ister hain desinler, ister satılmış!! Fırsatım olursa, arkama bile bakmam!
Bu ülkeyi sokakta yürünemeyecek hale getirenler utansın! ATAM'ın kemikleri sızlıyordur şimdi...

YAZIKLAR OLSUN!!

(çok doluyum ulann, çok!)

fullthrottle
19 Aralık 2008, 14:51
5 saniyede bulduklarim.. cok da degersiz degil hani..

Endüstride kullanımı
Bor Aliminyum ile aynı grupta olmasına rağmen metal olmayan (non-metal) elementlerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini taşıyan Karbon ve Silikon özelliklerini göstermektedir.Ancak Bor, Karbon gibi iletkenlik özelliği de taşımaktadır. Bu yüzden Bor element olarak yarı metalik element sınıfında kabul edilir. Endüstride oynadığı rol gerçekten dikkate değer ölçüdedir.Mıknatıslarda,ABD manyetik tren ile ulaşım teknolojilerinde iletken ve manyetik teçhizatın yapımında zımpara kağıt ve taşlarında Bor kullanılmaktadır.Ulaştırma sektöründe;Antifrizlerde,motor yağlarında,fren sıvılarında,araçlarda,uçaklarda hidrolik sıvılarında,Halojen aydınlatmada mesela 32 millik Fransa ve Ingiltere arasındaki tünel bu sistemle aydınlatılmıştır.Yüksek teknolojide;kapasitör,transistör,yarı iletkenlerin üretiminde ve mikroelektronik teknolojilerde, ekonomiye geri dönüştürülen kağıtlarda kaliteyi ve parlaklığı artırmada,Fiber Optik kablo imalatında,lazer yazıcıların tonerlerinde, Kamera ve fotoğrafçılıkta,Nükleer enerji kullanımında koruma ve temizlemede ve nükleer artıkların korunmasında, bu konuda ABD’de yapılan çalışmalarda 2009 yılından itibaren ABD Enerji Bakanlığı kullanılmış nükleer yakıtların Bor içeren camlarla kaplı paslanmaz çelik kaplar içinde Yucca Mountain’de saklamayı planlamaktadır,Eski bina ve gemilerin onarımında,Mikroskop ve teleskoplarda kullanılan cam tüplerde,Tıpta kanser tedavisinde ve ilaç sanayiinde,Dezenfekte edicilerde, Antseptiklerde,Lens sıvılarında,parfüm imalatında,kemik gelişiminde,Zırhlı plakalar,seramik plaka imalatında,Kompozit fiberglass üretiminde,Endüstride kullanımı ile ilgili olarak Bor yaygın olarak kullanılmasına rağmen sayılan kullanım alanlarının birçoğunda sınırlı miktarlarda kullanılmaktadır. Örneğin fiber cam tekstil alanında, ( bu ürünler uzay ve havacılık sektörü ile askeri alanda ve sanayiinin diğer birçok alanlarında kullanılmaktadır) üretilen üç tip üründen ikisinde Bor kullanılmasına rağmen diğerinde (Vetrotex R Type glass-fiber) kullanılmamaktadır. Diğerlerinde ise (E ve D type) %5-8 ile % 23’ varan oranlarda kullanılmaktadır.

Tarım alanında kullanımı
Bor’un tarımda kullanımı ile ilgili bilgiler 8 nci yüzyıla kadar dayanmaktadır, ancak insanoğlu bilmeden bitkiler için büyük öneme haiz Boru tarımın yapılmasından bu yana sürekli kullanmışlardır. Bor’un bitkilerdeki önemi bitkilerin iç beslenme koşullarının oluşturulmasında ortaya çıkmaktadır. Çok küçük miktarlardaki Bor bitkilerin çiçeklenmesinin kontrolü, polen üretiminde, yeşermesinde tohum ve meyve gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda bitkilerde yakıt pompası işlevini de yapmaktadır, buna göre bitki üzerindeki yaşlı yapraklardan yeni yetişenlere ve köklere şeker taşımasında rol oynamaktadır. Bor doğal olarak toprakta bulunmasına rağmen bazı bölgelerdeki yoğun yağışlar, coğrafik koşullar ve tarım yöntemlerindeki farklı uygulamalar nedeniyle Bor oranı azalarak bitkilerin ihtiyacı olan ve yukarda belirtilen fonksiyonları yerine getiremeyecek oranlara düşmüş olabilir. Böyle alanlarda kullanılan gübrelerde Bor kullanılması bitkilerin yetişmesinde önemli rol oynamaktadır. Böyle alanlarda kullanılacak Bor miktarı hektar başına 0.2 ila 4 kilogram arasında bir hektar arazi için değişmektedir. Pamuk,mısır,soya fasulyesi gibi bazı bitkilerde daha yüksek oranda Bor’a ihtiyaç bulunmaktadır.

Gıda endüstrisinde kullanımı
Bitkilerde Bor kullanımı konusunda yukarda yapılan açıklamalarda da görüleceği gibi birçok bitki belirli oranlarda Bor içermektedir. Bu bitkilerin tüketimi esnasında da insanlar belirli oranlarda Bor’u kullanmaktadır. Çeşitli çalışmalarda bitkilerden, sudan ve diğer yiyeceklerden 1-3 miligram düzeylerinde Borun insanlar tarafından beslenmesinde kullanıldığını ortaya çıkarmıştır. Henüz insan sağlığı için Bor’un gerekli olduğu konusunda kesin kanıtlar olmasa da bilim çevrelerinde ve Dünya Sağlık örgütü’nde insan sağlığının devamı için Bor’un gerekli olduğu konusunda genel bir inanış bulunmaktadır. İnsan için gerekli olduğu düşünülen Bor insan hayatında hergün yediğimiz gıdalardan birşekilde alınmaktadır. Veya birçok içecekte kahvede, şarapta birada da bulunmaktadır. İnsanların günlük olarak aşağıda belirtilen miktarlarda Bor tüketmeleri de tıbbi çevreler tarafından tavsiye edilmektedir. Çocuklar için:1.5 Mg, Erkekler için: 2.0 Mg, Kadınlar için: 2.0 Mg, Hamile bayanlar için: 2.5 Mg.

Bazı çevrelerde hafızanın kuvvetlendirilmesinde, algılamanın artırılmasında ve el göz koordinasyonunun sağlanmasında rol oynadığı ifade edilmektedir. Mafsal iltihaplarının tedavisinde debenzer şekilde etkili olduğu konusunda araştırma sonuçlarına ulaşılmıştır.Borun kullanımı ile ilgili olarak daha farklı bir fikir vermesi açısından bir ev içinde gördüğümüz birçok eşya içinde Bor kullanıldığını düşünmemiz yanlış olmaz. Ev içinde kullanılan ağaç eşyaların, plastik ya da fiberglasların korunması bir kısmının imalatı esnasında küflenmeye ya da bazı böcek türlerine karşı koruma,yanmayı geciktirici olarak günlük hayatımızda kullandığımız birçok eşyada Bor bulunmaktadır.Ev içinde seramik cam kaplar, emaye kaplar, dolap içindeki birçok yiyecekte, banyoda birçok sabun ve deterjanlarda, şampuanlarda, yapıştırıcılarda Bor kullanılmaktadır.Bor’un yukarıda belirtilen kullanım alanlarını daha da artırmak mümkündür, ancak bu kadar çok kullanım alanına rağmen tüketimin çok olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü kullanıldığı alanlardaki kullanım miktarı oldukça azdır. ABD’de üretilen toplam Bor ürünlerinin iç piyasada tüketilen miktarı 360.000 Ton civarındadır.

caracalstar
19 Aralık 2008, 14:54
o kadar kötü ki yukarıda yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum tekrar ewet kendi madenimizi kullanamıyoruz yada izin vermıyorlar yahu bızım topragımız bızım madenımız nasıl bu kadar kolayca karısip işlememize karışabiliyorlar ki :S çok acı bişey.. ne yazıkki :S saygılar..

Almanci
19 Aralık 2008, 15:46
hic merak etme. o günler geri gelecek malesef.
opec dün üretimi düsürdu.
bu karar bu gün meyvesini verdi bile!
dün dizel 0,99 Eur du bu gün 1,11 Euro
:pr::pr:

efendy_iso
19 Aralık 2008, 15:57
Ya her klasik vede bişey bilmeyen ülke insanı gibi,hemen suç hükümete atılmış...

Sanki bundan önceki hükümette benzin bedavaydı...

Düzen bozuk arkadaşlar,asırlar önceden yapılmış planlar uygulanıyo,olayın hükümetle alakası yok...

Onlarında yetkisi yok...

Benim kanaatim...:)

Deryali
19 Aralık 2008, 16:01
Petrol fiyatları tepe taklak
Uluslararası piyasada, ham petrolün varil fiyatı 36 doların altına indi

Buna ne diyorsunuz inmeye devam :)

Murat2100
19 Aralık 2008, 16:28
Gelişen Tekjolojide Benzinin Ucuzluyacagını Sanıyorum :silent: Elektrikli Arabalar Ve MotoSikletler Cıktı Güneş Enerjisile Calışan Arabalar :)

< iLk@yy >
19 Aralık 2008, 16:28
biz burada ne kadar yırtınsakta değişen bişe yok kaç senedir yırtınıyoruz nerdeyse suyla çalışan araba bile yaptı sanayideki adamlar ama o adamlara ne oldu ? bi daha ne gören var ve soran kayboldular (petrol devlerinin işine gelirmi hemde devlet para kazanıyorken ? aselsandaki adamlara bile neler oldu ingilizler yüzünden)
bor sayesinde özel bir yağda yapıldı %0.00..001 sürtünme katsayılı günlerce haftalarca bir bilya üzerine sürüldü ve test makinası çalıştırıldı sizce sonuç ne oldu?
makina bozuldu ve bilya mikroskopik incelemede halen konulduğu kadar temiz bulundu... ee neden bu yağ üretilemiyor yine petrol devlerinin işine gelmiyor araba üreticileriyle bu sefer
motor bozulmayacak sürtünme yok millet araba almayacak
yağ satılamayacak neden sürtünme katsayısı 0 olan yağ var motor bozulmayacak..

bunun gibi daha bin türlü örnek çıkar baştakilerde vergilerden kazandıkları paralarla paralarına para katarken rahatlar resmen halk içinde tabaka oluşturdular başka bişe değil para kazanan ve sömürülen...

koromako
19 Aralık 2008, 16:35
Keşke benzinin litresi 6-7 ytl olsa.. O zaman trafik biraz rahatlar ve araçlarında tek başına seyahat eden insanlar ekonomik olsun diye motosiklete yönelirler belki.. Haa bir de 4-5 yeni yetme para birleştirip benzin ya da lpg alıp çaydanlık gibi abartılı egsozlu kuş serisi araçlarına doluşup rahatsızlık vermezler belki:)

Deryali
19 Aralık 2008, 17:03
Keşke benzinin litresi 6-7 ytl olsa.. O zaman trafik biraz rahatlar ve araçlarında tek başına seyahat eden insanlar ekonomik olsun diye motosiklete yönelirler belki.. Haa bir de 4-5 yeni yetme para birleştirip benzin ya da lpg alıp çaydanlık gibi abartılı egsozlu kuş serisi araçlarına doluşup rahatsızlık vermezler belki:)

Üstad benzin 6-7 ytl olsa kimse motosiklete de yaklaşamaz.
Şahsen günde 7 - 8 ytl lik benzin harcıyorum motorla

benzin 7 lira olursa 20 ytl ye yakın para ödeyeceğim. O zaman senin dediğinin tersine ben motoru bırakır lpg li araba alırdım :)

koromako
19 Aralık 2008, 17:05
Üstad benzin 6-7 ytl olsa kimse motosiklete de yaklaşamaz.
Şahsen günde 7 - 8 ytl lik benzin harcıyorum motorla

benzin 7 lira olursa 20 ytl ye yakın para ödeyeceğim. O zaman senin dediğinin tersine ben motoru bırakır lpg li araba alırdım :)

O zaman honda activaya falan yöneliriz topyekün:)

Deryali
19 Aralık 2008, 17:43
Bence elektrikle çalışan motorlara destek verip gelişlemesine yardımcı olmak lazım
bakın Tesla Motors'a elektrikle çalışan arabasına

375 volt AC induction air-cooled electric motor with variable frequency drive.
Max Net Power 248 HP (185 kW) @ 4500-8500 rpm
Max rpm 14,000
Efficiency 92% average, 85% at peak power
Torque 276 ft/lb (375 Nm) @ 0-4500 rpm

10 dakikalık şarzla 100km yol yapıyor üstelik

http://www.teslamotors.com/
http://www.teslamotors.com/design/gallery-body.php buda galery

Özer
19 Aralık 2008, 18:06
Oksijen ve elektrikle çalışan arabaların yapımları devam ediyor hatta bmw'nin müthiş bir konsepti var 130km'ye çıkıyor discover'da izlemiştim.7-8 sene sonra niye bunlar motorsiklete uygulanmasın ki ? :)

Elektrikli otomobiller epeydir zaten var ve uzun zamandan bu yana da satışa sunulmakta ama talep pek fazla değil çünkü ilk alımları bayağı yüksek ama araçların dayanıklıkları ve bakım masraflarının çok düşük olması işin güzel yanı.
Aşağıdaki linklere bir göz atın şaşıracaksınız dizaynların zerafetine:cat:

İngiliz yapımı ve 700bhp güce sahip 4 tekerden elektrik motorlu yaklaşık 400km menzile ve 200km/s üzerinde sürat yapabilen 240.-€ değerinde bir spor araba var:queen: akülerini 0 dan 100 de % e 10 dak. gibi bir hızla şarj edebiliyor bakın değerlere!LONGER-LASTING - NanoSafe™ batteries have a life expectancy of 12+ years, versus the 3-5 year usable life of other batteries. NanoSafe™ can retain up to 85% charge capacity after 15,000 charges.

FASTER CHARGE - NanoSafe™ batteries can be recharged in approximately 10 minutes, rather than the hours required by many other rechargeable batteries. www.lightningcarcompany.co.uk

Amerika'da da Tesla Motors diye bir şirket yine elektrikle çalışan ve 400km menzile sahip 240km/s in üstüne çıkabilen bir aracı var 0-100e 3.9 sn www.teslamotors.com

Bence elektrikle çalışan motorlara destek verip gelişlemesine yardımcı olmak lazım
bakın Tesla Motors'a elektrikle çalışan arabasına

375 volt AC induction air-cooled electric motor with variable frequency drive.
Max Net Power 248 HP (185 kW) @ 4500-8500 rpm
Max rpm 14,000
Efficiency 92% average, 85% at peak power
Torque 276 ft/lb (375 Nm) @ 0-4500 rpm

10 dakikalık şarzla 100km yol yapıyor üstelik

http://www.teslamotors.com/
http://www.teslamotors.com/design/gallery-body.php buda galery

Sen benden uzun yaşayacaksın anlaşılan:cat:

draggy
19 Aralık 2008, 18:47
Ya her klasik vede bişey bilmeyen ülke insanı gibi,hemen suç hükümete atılmış...

Sanki bundan önceki hükümette benzin bedavaydı...

Düzen bozuk arkadaşlar,asırlar önceden yapılmış planlar uygulanıyo,olayın hükümetle alakası yok...

Onlarında yetkisi yok...

Benim kanaatim...:)

Petrolun varili yurtdışı piyasalarda arttığında otomatik zam yapanlar bunlar değil mi, şimdi bahaneleri ise 6 ayda geliyor o petrol o yüzden düşmüyor. Bu ülkede vergi oranlarını kim belirliyor, 5 senelik deprem vergilerini ısrarla hala uzatanlar kim, devlet yönetiminde ki petrol ve türevleri üreten firma ve fabrikaları, rafinerileri satanlar kim... Bence direkt bu hükümet suçlu :pr:

Ben bu ülkede yaşıyorsam, vergi veriyorsam hesabını hükemete sormam ve suçlamam en büyük hakkımdır.Yılda 10 milyar ortalama vergi veriyorum, Aralık bordromda 9,975 olmuş yani bu sene 10.000 ini de aşacağım, Bu sadece maaşımdan kesilen, peki geri kalan 20.000 YTL yi direkt cebimemi attım, tabiki de hayır; %18 ile 45 arası vergili ürünleri kullanıyoruz hatta %110 olanı da var ( benzin mesela, cep telefonu, internet, haberleşme vs... ) ortalama %25 diyelim.5.000 YTl de dolaylı vergi verdim. Ödediğim vergi yıl bitmemesine rağmen 15.000 YTL ye ulaşmış ve devletimin bana verdiği ne; özel sandığa tabiyim, devlet hastanelerinde indirimim yok, eczaneler bana bedava ilaç vermiyor, hiç bir devlet hizmetinden faydalanmıyorum. İliğime , kemiğime kadar yıllık kazandığımın yarısını evet yarısını haraç olarak ödüyorum. Peki bana karşılığında ne veriliyor, güzel yollar mı, motorumun güvenliği için güzel otoparklar mı, trafik magandalarının eğitimi için mi harcanıyor, aracı çalınanların aracını hemen buluyorlar mı? Yeterli devlet hizmeti alıyor muyum? Hayır hayır hayır, hiç bir şey vermiyor bana bu hükümet, en çok zoruma giden benim paramla partizanlıklar yapılması...

Ve bunun hesabını bu hükümete devlete sormak benim en büyük hakkımdır...

asfalt meleği
19 Aralık 2008, 19:07

canım kardeşim bor madenlerini sattılar çoktan.. etibanka bağlıydı. ama i.....r partisi, isminin ortasındaki harfle başlayan bir h....n ismini andırır şekilde p....f çekti.. o oran da %70 değil daha yüksekti..

bizim onu istediğimiz gibi işleyecek tesisimiz yok. ama merak etme.. bir gün düzelecek. türk milletini kolundaki hanıma el atılmadan akıllanmaz. ne zaman amerikan askeri ona el atar bizim millet uyanır.. ama şimdi değil.. şimdi çok meşgulüz.. bilmemne vadisi, bilmemne dökümü, bilmemne yürek, bilmemne evi, bilmemne yarışmaları ile meşgulüz..

üslubum için özür dilerim millet.. ama diz boyu cahilliğimizden utandığım için bu kadar aşağılama zorunluluğu duydum.

düzeltme sebebi: forumdan atılmamak adına bazı yerlere nokta işareti koyarak önce kendi sansürümü yaptım

fullthrottle
19 Aralık 2008, 19:38
en son global olaraktan isina isina sonunu getirecez hadisenin.. o zaman Bor degil BORU'yu alacaz elimize dunya sakinleri olarak. son sozum budur..

quadro
19 Aralık 2008, 23:48
+1
draggy sana kesinlikle katılıyorum.. kendi emeğimle kendi paramızla rezil olduğumuz ve çaresiz bırakılıp salak yerine konduğumuz bi yer burası..

kocaadam
20 Aralık 2008, 00:29
biri cikip dur diyemiyor maalesef cunku ambargo altindayiz.. eger o bor madenlerine dokunursak maalesef ki ulke olarak kaldiramayacagimiz bir yukun altina gireriz.. yapilan antlasmalara gore su anda Turkiyenin kendine bor cikarmasi ve islemesi demek bizim disaridan aldigimiz her destegin durmasi ve ambargonun baslamasi demek.. ha buna DUR diyebilecek biri yok mu? cok zor.. baskan, basbakan olmakla bitecek bir is degil bu.. ulke olarak goze alinacak bir adim.. kisacasi anca Ataturk'un attirabilecegi adimlardan biri..yani gecmis olsun..

ben hep şunu diyorum arkadaşlar: ya bu halde yarı aç yarı tok yaşayacağız, AB ve ABD ile uyum halinde-boynumuz bükük ama cep telefonlarının son modelini kullanarak, onların boyunduruğunda, ya da yok kardeşim biz kimseye boyun eğmedik eğmeyeceğiz deyip, gerekirse sefaleti, tüp-yağ kuyruklarını yoklukları görerek şerefli bir halde yaşayıp çocuklarımıza onurlu bir ülke bırakacağız. yani, 2. istiklal direncini göstermeliyiz. bunun için başımıza ille de Atatürk gibi yüce bir lider gerekmez. "muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur" arkadaşlar unutmayın lütfen.

ya da burada geyik yapıp abilerimizin "hamdolsun"larını ve ampül kafalarına bakıp, içimiz sızlaya sızlaya geleceğimizi, en önemlisi de çocuklarımızın geleceğininin satılmasına seyirci kalacağız.

lütfen ya, cidden kendimize güvenelim ve ille başımıza bir kurtarıcı beklemeyelim. şu yunanlılarının yaptıklarından bile ders çıkartmıyorsak, onlar bu mücadeleyi yapı da bi koyun gibi boynumuzu eğiyorsak, YUHLAR OLSUN BİZE!!!

NoVaRiX
20 Aralık 2008, 00:56
@fullthrottle

Hatırlarmısın Aloe Vera diye bir bitki vardı, efsaneleşmişti.. Carta iyi geliyor, curta yarar sağlıyor diye uzun bir aralık boyunca pazarlandı!
Birileri ZERRE KADAR YARARI OLMAYAN bir bitkiyi, çok harika bir şekilde PAZARLADI! Hatta hala pekçok şampuan vs.'de kullanılıyor bu garip bitki! Ancak işin "satın alınmamış" uzmanları bu garip bitkinin aslında hiçbir numarasının olmadığını söylüyorlar.. Bir ara kansere bile iyi geldiği iddia ediliyordu oysaki..

Şimdi tekrar düşün ve SAĞLAM kaynaklardan araştır BOR'u derim.. Boru değil çünkü; koskoca bir KURGU var ortada! :)

serkanADH13
20 Aralık 2008, 01:00
2002 yılında ilk aracım olan KARA ŞAHIİN'imi aldım ve,
5 lıraya 7 lıtre benzın alıyorduk:D:d:D

nerde o eskı gunler,,,

Lucas
20 Aralık 2008, 03:47
O resmi çok iyi sakla.. Gerçekten çok güzel bir anı olarak torunlarına bırakabilirsin :)
Benzin tükenebilir kaynakların başında geliyor. Boşuna alternatif enerji kaynaklarıyla uğraşmıyor gelişen ülkeler.. Bunların başında Bor geliyor ama, henüz Petrol rezervleri bitip, amerikayı çok daha zengin etmeden bunlar şimdilik hayal olarak kalacak. Ama bu hayali çocuklarımız, olmadı torunlarımız gerçekleştirecekler.

fullthrottle
20 Aralık 2008, 11:36
"muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur" arkadaşlar unutmayın lütfen.

dostum sonuna kadar seninle ayni fikirdeyim, hatta universiteli olmama ragmen 15 ay askerlik yapmis biriyim.. ama su kadarini soyliyeyim: o asil kan
artik bulanik...
bugun sadece istanbulda 8 milyon nufus var ama toplasan 500bin gonullu cikaramazsin... keske herkes senin kadar sarilabilse bu meseleye... neyse...

@fullthrottle

Hatırlarmısın Aloe Vera diye bir bitki vardı, efsaneleşmişti.. Carta iyi geliyor, curta yarar sağlıyor diye uzun bir aralık boyunca pazarlandı!
Birileri ZERRE KADAR YARARI OLMAYAN bir bitkiyi, çok harika bir şekilde PAZARLADI! Hatta hala pekçok şampuan vs.'de kullanılıyor bu garip bitki! Ancak işin "satın alınmamış" uzmanları bu garip bitkinin aslında hiçbir numarasının olmadığını söylüyorlar.. Bir ara kansere bile iyi geldiği iddia ediliyordu oysaki..

Şimdi tekrar düşün ve SAĞLAM kaynaklardan araştır BOR'u derim.. Boru değil çünkü; koskoca bir KURGU var ortada! :)

merak ettim, daha da arastiracagim.. kendim icin.. aksini ispat etme falan gibi salak bi gudum yoktu zaten.. tesekkur ederim :cat:

NoVaRiX
20 Aralık 2008, 12:04
beyler açıkçası bu konu uzar gider.. benzinden girip klavye başında memleket kurtarmaya çalışıyoruz hepimiz! babalarımız, dedelerimizde aynı işi kahvelerde falan yapıyorlarmış!

Hz. Muhammed (s.a.v)'in çok güzel bir sözü var; "Toplumlar hakettikleri şekilde yönetilir ve yine hakettikleri şekilde yokolurlar.."

Biz kendi kaderimizi çizdik; sonumuza gidiyoruz.. Bu noktadan sonra çokta pembe bakamıyorum ben bazı şeylere!

Hepinizi selamlıyorum...

Deryali
23 Aralık 2008, 14:22
Bugun benzin yine düştü 2,75 oldu .

alpayarzu
23 Aralık 2008, 21:43
Bu benzin fiyatındaki düşme beni çok şaşırttı ya.

The Dude
25 Aralık 2008, 13:04
motordaki benzini alan onlar mı yoksa başkası mı acep ?
Şükrü Kızılot yazmış okunası bir yazı ...
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/10639309.asp?yazarid=82

Deryali
25 Aralık 2008, 13:50
hadi inşallah 2 ytl ye düşsün artık.

Deryali
26 Şubat 2009, 13:10
Arkadaşlar Trabzon'da Türkiye'ye 40 yıl yetecek kadar benzin bulunmuş.

Şimdi diyorlarki 2023 yılında Türkiye'nin benzin diye bir problemi kalmayacakmış. Ben nedense bu habere sevinemiyorum sizce o benzini bize yedirirler mi yada bize 40yıl yetecek kadar benzini yedirdiler diyelim acaba devlet yine bize 3 liradan aşağı satar mı ?

Ne dersiniz ?

muhozo
26 Şubat 2009, 13:40
SABREDİP SONUNA KADAR OKUYUN LÜTFEN BİZ NEDEN BU KADAR ZENGİNLİĞİN ÜSTÜNDE BU KADAR FAKİRİZ

GAZETECİ VEDAT YENERER'İN YAZISI.....

Petrol yoksa çıkartma ruhsatı neden vermiyorsunuz ?

Değerli okurlar, geçenlerde Türkiye-Suriye sınırında uydu verilerine göre petrol denizi olduğu iddiasını yazmıştım.
Yazı sonrasında Silopi'de madencilik yapan Beşir Yılmaz aradı.

Yazacaklarımı lütfen iyi okuyun!...

Beşir Yılmaz telefonda ..
'Vedat bey, gelin Silopi' de Cudi eteklerine sizi götüreyim de petrolü kendi gözünüzle görün!..'diyerek feryat ediyordu.

'Nasıl yani!..' diye sorduğumda anlatmaya başladı..

'Biz aileden madenciyiz. Irak sınırında yaklaşık 300 km ya da bir başka deyişle yaklaşık 150 milyon ton asfaltit madeni buldum..
Bu madeni bir süre resmi olarak işlettikten sonra, devlet 1978 yılında 'kamulaştırıyoruz' diyerek el koydu. Rezervin de 50 milyon ton olduğu iddia
edildi.
Madem asfaltit rezervi az, neden el koyuyorsunuz.
Dünyanın neresine giderseniz gidin asfaltit maddesi bulunan her yerin altında petrol vardır. Silopi 'nin altı da petrol denizidir.
Yaz aylarında etraftaki ocaklardan resmen petrol akar ve Hezil çayına karışır.
Gelin görün!
Sadece petrol değil, burada çok zengin uranyum Ve nikel
madeni de var'

Nereden biliyorsunuz?

'Türkiye'deki analizlere güvenmediğim için madenin her tarafından örnekler alarak Almanya'ya bizzat götürdüm ve analiz yaptırdım.
Raporları gönderdim size.. ( Sonuçlar elimde Yatağan ve Tunçbilek''e göre
iki misli rakamlar var)
Dünyanın en önemli uranyum madenlerinden birisi buradadır ve aktif haldedir..'

Beşir Yılmaz'ın anlatacak o kadar çok şeyi var ki makineli tüfek gibi
art arda sıralıyor.

Ben de zaman zaman araya girip soru soruyorum

-Petrol olduğunu nereden biliyorsunuz?

'Bu bölgede İngilizler 1967-87de petrol aramışlar. Açılan kuyulardan gökyüzüne doğru 100 metre kadar petrol fışkırmış. Ardından kapatmışlar ve betonlamışlar. Benim madenimin yanında da bu kuyudan var ve vanasını gelin birlikte açalım.. eğer beton ve cıva basıp tıkamadılarsa bakalım ne kadar petrol fışkıracak. Dönemin köylüleri arasında hâlâ yaşayan görgü tanıkları var ve petrolün 100 metre kadar fışkırdığını görenler var.

'Beşir Yılmaz konuştukça pür dikkat dinlemeye devam ediyorum..'

Vedat bey, asfaltit maddesi olan her yerde petrol vardır.
Eğer petrol yoksa bana neden petrol çıkartma ruhsatı vermiyorlar?

Musul ve Kerkük' ün rakımı 80-100 metre civarındadır. Cudi Dağı'ndaki
petrolümüz resmen Irak'a doğru akıyor ve başta İngilizler ve ABD bunu biliyor..'

Beşir Yılmaz bugünlerde Silopi' ye bile zor gider hale gelmiş.
Devlet 'kamulaştırılacak' diye el koyduğu madeni şimdi Turgay Ciner 'in sahibi olduğu Park Holding'e devretmiş. Durum böyle olunca, Yılmaz da dava üstüne dava açmış ve yürütmeyi durdurma kararı aldırmış.
Eğer tekrar el konulursa AIHM''ye başvuracakmış.
Kısacası madeninin peşini bırakmıyor ama artık bölgedeki aşiret ağaları da onun peşini bırakmaz hale getirilmiş..
Bütün dava tutanakları elimde okudukça dehşete kapılıyorum.

Şimdi sıkı durun...

Beşir Yılmaz Başbakan Tayyip Erdoğan' a bu durum üzerine başvurmuş ve
dilekçe vermiş..
Dilekçede aynen şöyle yazıyor..

'Bürokrasi ve çeteler milletin hak ve hukukunu aramaktan bezdirmiştir. Televizyonda ve basındaki konuşmalarınızda 'hortumcu çetelerin ve bürokrasinin üstüne gidilecektir' diyorsunuz . Millet buna çok seviniyor.. 25 yıldır gasp edilen madenimiz çete ve bürokratların, anayasa, kanunlar ve insan hakları hiçe sayılarak ihale yolu ile peşkeş çekiliyor. Allah'a ve sizin yüksek adaletinize sığınıyorum.'

Beşir Yılmaz devlet tarafından el konulan mallarını ve bunun karşılığında devletin verdiği parayı yazıya eklemiş..
1- 35 km yol yaptım.
2- 500 bin ton hazır çıkarılmış kömürüm var.
3- 3,5 milyon metreküp hafriyat yapılmış.
4- Mazot tankları.
5- Dinamit ambarı.
6- Kantar ve kantar binası.
Resmi olarak bana ait olan ve vergisini ödediğim madenimde Bugüne kadar
yaptığım işler ve halen bulunan demirbaş ve çıkarılmış maden içinde 5.800.800 TL. (Buna resmen gasp ve devlet terörü denir!)

Beşir Yılmaz Başbakan Erdoğan'a yazdığı dilekçede devam ediyor.
'Bu para halen bankada duruyor. Buna rağmen Türkiye Kömür İşletmeleri ihaleyi adamlarına ve hortumculara peşkeş çekiyor'

Beşir Yılmaz' ın bu başvurusuna Başbakan Erdoğan bugüne kadar cevap vermemiş.

Beşir Yılmaz'dan al ve ABD bağlantılı şirketlere ver.

Uranyum konusu da bir başka skandal.
Güneydoğu resmen petrol denizi üzerinde ve Türkiye ABD Firmalarının
peşinde 'bize petrol bul' diye yalvarıyor...

İddialar devam ediyor:.

6 mühendisin kafaları kesildi.

TPIK diye Türkiye Petrolleri'nin kurduğu bir kurum yurt dışına petrol arama işlerine giriyor ve bugüne kadar milyar dolar zarar ediyor.

Beşir Yılmaz diyor ki:

'Kimin hain kimin işbirlikçi olduğunu anlamak çok kolay!
Eğer bölgede petrol yok ise neden bana petrol çıkartma ruhsatı verilmiyor. Ruhsat verin 800 metreden petrolü çıkartmazsam ben bu ülkeyi terk ederim. MTA yıllar önce sondaj yaptı 480 metrede su bulundu ve ardından delici aletin ucu kırıldığı için sondaja son verildi. Herkes bilir sudan sonra petrol gelir. Biz yerli teknoloji ile 1200 metreye kadar sondaj yapabiliriz.. kimseye ihtiyacımız yok. İzni versinler siz görün petrol nasıl fışkıracak..'

Bu görüşmemizden bir gün sonra Beşir Yılmaz tekrar aradı ve Soma'da görevli bir mühendis ile görüşmemi isteyerek telefon numarasını verdi.
Adını burada yazmak istemiyorum. Mühendis ile görüşmemde daha da çarpıcı
gerçekler çıktı ortaya.
Altı ay kadar önce Cudi dağları eteklerinde bulanan 6 insan iskeletinin ne olduğunu bilip bilmediğimi sordu.
Ben de 'bilmiyorum' dedim.
Mühendis ekledi
'Bu iskeletler 18 Yıl önce Cudi Dağı'nda kaybolan 6 Türk petrol mühendisinin
iskeletleri. Kafaları kesilerek öldürülmüş..'

Dondum kaldım. Ne diyeyim. Kendisi de mühendis olduğu için yalan söylemiyordur diye düşündüm..
Ardından devam etti..
'Vedat bey Türkiye maden bakımından dünyanın en zengin ülkesi. Siz, Ödemiş yakınlarındaki Bozdağ'ın dünyanın en büyük altın rezervi olan dağlarından biri olduğunu biliyor musunuz?
Ama bu madenleri kimse çıkaramaz. Hatta bu konunun üzerine giden gazeteciler öldürüldü.
Uğur Mumcu ve Çetin Emeç'in öldürülmeden kısa bir süre önce bu
madenler üzerine gittiğini biliyorsunuz her halde...'

İlgiyle dinledim. O kadar çarpıcı şeyler anlattı ki, yazmaya sayfalar yetmez. İddiaların hepsinin belgeli olduğunu söyleyen bu mühendis, gazete ve televizyon kanallarında hiçbir gazetecinin bu yönde bir haber yapamadığını ve milletin resmen uyutulduğunu örneklerle anlattı.

Beşir Yılmaz'a son sözüm
'Bana anlattıklarınızı Genelkurmay''a anlatınız mı?' oldu.

Aldığım cevap da aynen şöyle..
' Vedat bey, her şeyi belgeleriyle birlikte bir kaç kez askeri büyüklerimize anlattım ama bugüne kadar bir arpa boyu ilerleme kaydedemedik!'..

Ne diyeyim, bu milleti korumaya yemin etmiş olanlar utansın!..

Son sözüm:
'AB ve ABD PKK''yı boşu boşuna özellikle bu bölgede güçlendirip milletin başına bela etmedi. Bölgeye gelecek barış ortamı Türkiye'yi ekonomik olarak uçuracak gelişmelere gebedir!..'

onuray
26 Şubat 2009, 13:59
Bu konuda bir iki kelam da ben etmek isterim. Yıllardır aynı muhabbetler döner durur ama yıllardır, somut bir şey çıkarıldığı yok ortaya.Ha bu ülkemizde petrol yok demek değil.Kesinlikle var. Kuzeyimizdeki rusyadan petrol ve doğalgaz fışkırırken karadenizden çıkmaması mantıklı olmaz.Aynı şekilde ırak ve irandan fışkırırkende güneydoğuda petrol yok demek olmaz.Bunlar var.Var ama bunları çıkarmamızı yıllardır çok güzel bir şekilde engelliyorlar. Belki komplo teorisi gibi gelecek ama bu konuda şöyle tezleri olan öğretim görevlileri duymuştum.Derlerki: Lozanda görünen anlaşmanın dışında ikinci bir anlaşma imzalanmış ve bu anlaşma sonucunda 100 yıl süreyle doğal kaynakların kullanımı engellenmiş ve devamında da kürt sorunu çıkarılarak (ki ben böyle bir sorun olduğunu düşünmüyorum) bölgenin terörle uğraşmaktan başını kaldırıp,kaynaklarını kullanamaması sağlanmıştır.Son duyduklarımda şunlar.Berlusconinin güneydoğuda bazı bölgelerde toprak satın aldığı ve bu bölgelerde 10 yıllık araçtırma ve kullanın izni verildiği söyleniyordu bazı gazetelerde. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmem.

Deryali
26 Şubat 2009, 14:31
Vallahi doğru olabilir TV'de "2023 yılında" rahatlıycaz deniliyordu yani Lozandan 100 yıl sonra teoriye bak gerçek sanki :S