PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sibob Ayarı 1,300 KM Yaptırsam Zararı olurmu

gökhan32
18 Aralık 2008, 23:24
Arkadaşlar Moturuma sibob ayarı yaptırmak istiyorum fazla hız yapmıyor o yüzden 1,300 km olurmu ve tokatdayım bildiniz iyi motorsikletci varmı ?

mach1
18 Aralık 2008, 23:34
Havaların serinlemesinden bozulabilir subap ayarı:cat:

gökhan32
18 Aralık 2008, 23:41
yazın yaptıracagım ve servisinde mi yaptıryım yoksa ziledeki tamirciye mi sport motordan anlayan iyi bi usta var burda

ExTReMa
18 Aralık 2008, 23:50
Gökhan ne bela adamsın olm sen :P
Olm bişeyide sorma be :cherry:

gökhan32
19 Aralık 2008, 00:05
yavv ben ne yaptım :mrgreen: bilmedigim bişeyi ögrenmek icin sordum forumda buna yarıyor galiba deyilmi bilgi ögrenme arkadaşlık felan filan yani çok işe yarıyor zararı yok faydası var :cat:

mterayes26
19 Aralık 2008, 00:13
yaa kardeşim subab ayarı motorun düzenli çalışması ve yakıtını düşürmek için yapılır . altında ki motor ybr 125 110 yapıyorsa yeter bıle . kardesım türkiyede ki yollarda . 100 geçtinmi ha motorda gitmişain ha tabutta .

gökhan32
19 Aralık 2008, 00:18
anladım simdi çok teşekür ederim

motorhocası
19 Aralık 2008, 00:44
1300 km de sübap ayarı mı olurmuş kaç yazıyo kataloğunda o bile fazladır.

Sübap ayarın iyidir 1300 km de, daha da yaptırayim diyosan laçkalanmasını

göze alıp yaptır, ustası olacak tabi.

muratgergerli
19 Aralık 2008, 01:09
Subap ayarının ;
motorun sıfır veya yeni olmasıyla alakası yoktur..

Türkiye şartlarında subap ayarı 2 defa yapılması motorun ömrünü
ve yakıtın düzenli olmasıyla birlikte de cebinizdeki paranın ömrünü
uzatır..
Türkiye şartları dedik ya..Bu yaz başlangıcı ve kış başlangıcı tarihlerine
denk gelmeli..(kısaca subapladan şıkırtı geliyorsa ayar yapılmalı..)
Bunun sıfırı eskisi olmaz..

Ses geliyorsa ayarını yaptıracaksın..

Sesin nereden geldiğini anlamak içinde "tornavida ile kontrol sistemi " uygulayabilirsiniz..:cat:

mterayes26
19 Aralık 2008, 01:43
Subap ayarının ;
motorun sıfır veya yeni olmasıyla alakası yoktur..

Türkiye şartlarında subap ayarı 2 defa yapılması motorun ömrünü
ve yakıtın düzenli olmasıyla birlikte de cebinizdeki paranın ömrünü
uzatır..
Türkiye şartları dedik ya..Bu yaz başlangıcı ve kış başlangıcı tarihlerine
denk gelmeli..(kısaca subapladan şıkırtı geliyorsa ayar yapılmalı..)
Bunun sıfırı eskisi olmaz..

Ses geliyorsa ayarını yaptıracaksın..

Sesin nereden geldiğini anlamak içinde "tornavida ile kontrol sistemi " uygulayabilirsiniz..:cat:

abi tornavıda ile kontrol nasıl oluyor

teknoali
19 Aralık 2008, 01:45
< konudısı >
sibob ayarı gerektiren bi olayda egzoz patlatmadan geliyo , eğer çok egzoz patlatılırsa sibob ayarı kaçıyor

kaynak : tecrübe

muratgergerli
19 Aralık 2008, 02:12
abi tornavıda ile kontrol nasıl oluyor

:P :P

Sen biliyorsundur ama bilmeyen arkadaşlar için kısaca anlatalım..:mrgreen:

Motor çalışır vaziyetteyken tornavidanın sap kısmı kulağınıza değecek şekilde ve
uç kısmını motorun subap kapağına dokundurarak sesin gelip-gelmediği kontrol edilir..:)

Bu yöntemi motosiklet tamir USTALARI ve oto tamircileri yapar..:wiinkk:

Türk işi deney yani..:cherry:

kartalizma07
19 Aralık 2008, 02:12
oynama bence motorun ayarları ile sorun yoksa ama. ne güzel ybr motorun var. bende çin var ybr olsa hiç elletmem.

komşunun ybr si var motoruna anahtar değmedi dedi. 2004 model genel bakım yapıyo yağ buji filtre vs. tık dememiş daha. üstelik otomobil yağı koyuyor. oto tamircisi adam. :wiinkk:

muratgergerli
19 Aralık 2008, 02:32
Kısa bir hatırlatmam olacak "tornavida ile kontrol uygulamasına ;

kontrol sırasında gelen şıkırtı sesi 2 parçayı kontrol etmemizden sonra sesin asıl kaynağı bulunur..

1 segman kontrolu..:wiinkk:
2 subap kontrolu.:wiinkk:

Piston segmanlarının sesi de şıkırtı şeklinde olur ve supap sesine çok benzer.
Ancak, gaza basıldığı zaman segman sesleri çoğalır, oysa gaza basılınca supap sesleri azalmaktadır.Bunu ayırt ettikten sonra problemin kaynağını bulabiliriz...:cat:

demirgursel
19 Aralık 2008, 02:39
güzel bilgi murat hocam.sağol :cat:

ferotr
19 Aralık 2008, 03:27
murat abi'ye teşekkürler verdiği bilgiler için..17000'km'deyim sadece bir kere yapıldı subap ayarı (6000'km'de) ... gerek görmediler bende böyle devam ediyorum :) aslında ybr pek subap ayarı isteyen bir motor değil ...

Makine
19 Aralık 2008, 09:49
Supap ayarı sadece gerektiği durumda yapılır. Motorun gücünün düşmesi veya supaplardan gelen değişik sesler nedeniyle kontrol edilerek gerekiyor ise ayarlanır. Supap sesleri ısınma, supap ayarı, aşınma, devir gibi etmenlere göre değişiklik gösterir. 1300km de olan bir motorda sıra dışı (üretimde ayarsızlık, aşırı hararet sonrası deformasyon, yağlama sorunları, parça arızaları vb.) bir durum yoksa supap ayarına bu km de gerek yoktur. Genelde hava soğutmalılarda 10000-15000 gibi kontrol edilir kontrol edilme sebebi de bu tip motorların genelde mekanik iteceklere sahip olmalarıdır (Harley'ler de yanlış hatırlamıyorsam hidrolik supap iteceği bulunmakta). Mekanik ayarlılar da ayarlama vidalı olabileceği gibi ayarlı pullar kullanılarak yapılanları da vardır. Yeni nesil hidrolik supaplı motorlarda supap ayarları otomatik olarak yapılır. Bu motorlarda ayara gerek yoktur. Yapılacak tek şey aşınma ve çalışma kontrolüdür.

iyi çalışmalar.

gökhan32
19 Aralık 2008, 12:15
sibobun nerde oldunu bilmiyorum ayrıca aşınmayı nerdn anlayacagım

caracalstar
19 Aralık 2008, 12:46
saglam ve guvenılır bı ustaya yaptırman daha iyi olur cunku ortalık bılıyosun sahte ustalarla dolu işini doğru yapmayan vs.

GKN
19 Aralık 2008, 14:31
motor 1300 km de ise garanti kapsamındadır muhtemelen, 1300 km deki bi motorun sübaplarından ses geliyosa mutlaka servise götürmelisin, eğer ki herhangi bi ses yok sana performansı düşük geliyorsa ve bu performans düşmesinden eminsen sorunu başka yerlerde arayalım:wiinkk:

gökhan32
20 Aralık 2008, 11:04
değşik ses gelmiyor galiba bilmiyorum orjinal ybr kulanmadıgım icin ama değişik ses yok ama performans düşük galiba tek kişi 100 km gecmiyor 2 kişi 90 rahat yapıyor 3 kişide olsa hemen 90 oturuyor

muratgergerli
22 Aralık 2008, 22:38
değşik ses gelmiyor galiba bilmiyorum orjinal ybr kulanmadıgım icin ama değişik ses yok ama performans düşük galiba tek kişi 100 km gecmiyor 2 kişi 90 rahat yapıyor 3 kişide olsa hemen 90 oturuyor
Konu başlığı Subap Ayarı..

Konuyu nerden nereye getirmişsin..

Bu konuya 3 defa mesaj yazmış ve teknik açıdan konuyu değerlendirmiştim..
Diğer arkadaşlarımda o şekilde mesaj yazmıştı..
Çünki konuyu açtığın bölüm TEKNİK BİLGİLER BÖLÜMÜ..
Bir teşekkür veya samimi bir cümle iletmemişsin..

Ama sen kardeşim;
yazdığın mesajla Teknik Bilgiler Bölümü'ne yakışmayan bir cümle kurmuşsun..Buna da ben müdahale etmek zorundayım..
Hiç bir Kimsenin kimseye yanlış ve yanıltıcı bilgi vemeye hakkı yoktur..Tabi bilerek..

Teknik bir konu hakkında bilgi istedin..
Bizde teknik bir bilgi verdik..
Dikkat ettiysen senin konuna; bu işlerin uzmanı olan @Makine nickli mod bile yazı yazmış..:wiinkk:
Daha konuyu başka yönlere çekmenin anlamı yok..:farao:

Ya bu bölüme konu açmayın yada bu tarzda mesaj yazmayın..

3 kişide olsa hemen 90 oturuyor

3 kişi motosiklete binmekte ne demek yaw..:farao: