PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tamirhane ve Teknik Servis Lugatı.El Kitapçığı !!!

Deli Çerkes
11 Aralık 2008, 18:54
Arkadaşlar gerek periyodik bakım ,gerekse tamirat için hepimizin yolu tamirhanelere veya Teknik servislere düşmüştür.

Oradaki ustaların kullandığı kalıplaşmış kelimelerin aslında ne manaya geldiğini , hiç düşündünüzmü ?
yani usta bir şey derken aslında başka bir şey yapmıştır.

Bir başka forumda denk geldiğim bir yazı üzerine , yazının bir kısmıma kendimde ilaveler yaparak Aslında ustaların ne demek istediğini hepinizle paylaşmak istiyorum.
Teknik servis hizmeti veren üyelerimizde şimdiden Özür dilerim.

Ustalar gerçekte ne anlatmak istemektedir:

ABİ, HOŞGELDİN...

Bu ilk uyaridir.Yaşınız ondan küçük oldugu halde "ABİ" diyorsa, sizi kazıklama yoklaması yapıyor demektir. Kaçarcasina uzaklasin...

BU MOTOSİKLET ÇOK GÜZEL ABİ...

"Eh, her güzel şeye sahip olmanin bir bedeli vardir ve sen bu bedeli çok
ağır ödeyeceksin güzelim. varmı öyle bedelini ödemeden vroom vroom diye dolaşmak...." anlamına gelir.

BİZDE NEYSE, O...

Motosikletinizi tamamen uydurma olarak, hiçbir orjinal parça kullanmadan ve
sağlam olan parçaları da eskileriyle ve bozuk olanlarla değiştirerek
yapacak anlamindadir. gelmiş geçmis en tehlikeli laftır.

ABİ, BİZİM FİYATIMIZ BELLİDİR...

İstemesi gereken fiyatın 5 katını isteyecektir.Yemeyin sakın, pazarlık
yapın...

ABİ, MOTOR ÇOK GÜZEL OLDU...

Böyle birşey duyarsanız hemen benzin döküp motosikletinizi yakin.Kullanmanız
emniyet açısından son derece tehlikeli oldugu gibi, motoru eski normal haline
getirmek yenisini almaktan çok daha pahalıya çıkacaktır.

ABİ, BU MODELLER BÖYLE OLUYOR...

Yanlış birşey yaptığının farkındadır, Hatta yapılan iş külliyen yanliştir,size yedirmeye çalışmaktadır.
Motosikleti bu şekilde kullanmaya teşebbüs dahi etmeyin.Toplu taşıma araçlarıda sizi pekala istediğiniz yere götürür.

ABİ SEN BU MOTOSİKLETİ SATMA, ÇOK GÜZEL BİR MOTOR...

Sizi kazıklamaktan ziyadesiyle memnun kalmıştır, aynı memnuniyeti tekrar tekrar yaşamak istemektedir.Çok fazla kazıklandığınız anlamına gelir.Geçmiş olsun...

ABİ ÇOK UĞRAŞTIM SENİN MOTOSİKLETLE...

Daha önce anlaştığınız fiyatın çok üzerinde bir fiyat isteyecektir.

ORJİNAL PARÇADAN ŞAŞMA ABİ...

Temenni babında edilmiş bir laftır.Ustanin motorunuzu tamir etmeye
çalışırken asla orjinal parça kullanmadığı anlamındadır…

ABİ, MERAK ETME SEN. BİZ ÇOK YAPTIK BU MOTORLARDAN...

Ustanın hayatında böyle bir motosikleti bırakın tamir etmeyi; görmediğini
belirten bir cümledir.acilen oradan kaçmanız tavsiye edilir.

ABİ SEN BEKLEME, BİTİNCE ARARIZ, GELİR ALIRSIN...

Eski tamir ettiği motorlardan söktüğü parçaları sizin motosiklete monte edip
"Orjinal yedek parça" ücreti alacagini; motorunuzu 13 yaşındaki çıraklara
emanet edeceğini; bu çocukların motosikletinizle sanayide tur atıp konfeksiyon
atölyesindeki kızlara hava atacağını; yine bu çocuklarin motorunuzla kaza
yaptıktan sonra ortadan kaybolacağını ve sizin de Asliye Hukuk
Mahkemesi'ne abone olacağınızı belirten en tehlikeli cumledir.

ABİ, BİRAZ KULLAN BAKALIM, BİR SORUN OLURSA GETİR, BAKARIZ...

Tamir edemediği motosikleti, (Parasini alip) size kakalıyor anlamına
gelir... Sorun olsa bile, gittiğinizde yine para alacaktir...

ABİ MOTORU İNDİRMEDEN BİR ŞEY DİYEMEM...

İki manaya gelir ya Aslında yapılacak tamirat bellidir. ama extradan motor indirme ve montaj bedeli isteyecektir.
ya da arıza hakkında hiç bir fikri yoktur , motoru söküp arızayı buldu buldu, bulamadı, bu motor iflah olmaz telkiniyle usta motorunuzu sattırmaya çalışacaktır.

ABİ DİŞLİLERİ TEMİZLEMEK İÇİN BİR MİKTAR BENZİN ÇEKTİM...

O benzin , direkt ustanın motorunun deposuna gitmiştir. şimdi ne gereği var benzin istasyonundan benzin almaya, müşterinin deposundan çekmek varken

DENEME SÜRÜŞÜ YAPTIK, YAĞ GİBİ GİDİYOR MÜBAREK...

Motorunuzu , 10 yaşındaki çırak dahil tüm servisteki ustalar parçalarcasına kullanmıştır.Ayrıca diğer işler için gerekli yedek parçaları
alınması için parçacıya sizin motorunuzla bol bol gidilmiştir.

BU PARÇA PİYASADA YOK , İTHALATÇISINA SİPARİŞ VERDİM . BEKLİYORUZ...

Aslında stoğumuzda var , ama bizden başkasında yok. parça fiyatının 2- 3 katı bedelini ödenemeye hazırlanın.

ABİ ARIZALI PARÇA HİÇ BİR YERDE YOK , ÜRETİCİ FABRİKADAN PARÇA BEKLİYORUZ...

Aslında stoğumuzda var ama bizden başkasında yok. parça fiyatının 5-10 katı bedelini, döviz olarak ödenemeye hazırlanın.

BAŞIMDA BEKLENİNCE RANDIMANLI ÇALIŞAMIYORUM.SİZ OFİSE GEÇİN ŞAHANE ÇAYIMIZ VAR...

Aslında arıza çok küçüktür. yerinden çıkmış bir kabloyu takıp sizden fahiş fiyat isteyemeceği için böyle
ya da yeterli ekipman olmadığı için örseleyerek ,parçalayarak sökecektir.görmenizi istemiyordur.

ÇOK TEMİZ BİR MOTOR BEN KEFİLİM. GÖZÜ KAPALI ALIN...

İlk sahibini ziyadesiyle kazıkladığından eğer satın alırsanız , bakımlar için tekrar kendisine geleceğinizi tahmin ettiğinden
kazıklama vaziyetlerinin sizin içinde geçerli olduğunu manasına gelir.

TOFAŞ MÜŞHÜRÜ BUNA CUK OTURUR ABİ...

Şimdi ayda yılda bir lazım olan bir parça için stok yapmaya gerek yok. uyduralım gitsin, sende sesini çıkartma anlamındadır.

BİZ BU İŞİN SERTİFİKALI EĞİTİMİNİ ALDIK ABİ...
3 günlük bir seminer aldık, doğru.

ABİ BUNUN BURASINI KİM TAMİR ETTİ ? . RESMEN CANINA OKUMUŞ.İSTERSEN ARADA BUNUDA DÜZELTELİM...

Asıl arıza için isteyeceği bedeli sonradan düşük bulmuştur , ilave nasıl para isterim diye düşünüp , ağzınızı arıyordur

BU EGZOSTLAR KENDİ ÜRETİMİMİZDİR.ŞAHANE , ALAN HERKEZ ÇOK MEMNUN...

Hesapsız kitapsız.göz kararı kesip Hasbel kader , iki boruyu kaynatıp kakalıyoruz. Satın alanda kalıcı duyma hasarı yaşadığı için motora tövbe edip bir daha hiç uğramadı ,manasına gelir.

KENDİ MOTORUMMUŞ GİBİ YAPARIM ABİ...
O zaman kendi motorummuş gibide binerim manasına gelir.

ABİME ZAMANINDA TESLİMAT SÖZÜ VERDİĞİM İÇİN , O PARÇAYI KENDİ MOTORUMDAN SÖKÜP TAKTIM...

O parçayı, hurdacıdan ve çıkmacıdan bulamadığı için ,mecburen yedek parçacıdan sıfır almıştır. ilk söylediği rakamın üstünde bir bedel isteyecektir. aman haa sakın yemeyin.

KULLANICI HATASI ABİ , GARANTİDEN DEĞİŞTİREMİYORUZ...

Aslında bal gibi garanti kapmasında, ama o parçanın bedelini zaten perte çıkacak bir başka motor üzerinden alacağız.ee senden de ekmek yiyelim manasına gelir.

ABİ İLK VAKİTLER MOTORU FAZLA ZORLAMA, DUMAN ATARSA PANİK YAPMA...

Yani tamiratı biraz baştan savma yaptık. öyle motoru zorlayıp olmamış diye hemen geri getirme, yavaş git ki bir kaç gün sonra nasılsa yüklenip tekrar bozacaksın. o zaman tekrar söğüşleyelim demeye getiriyor..

ABİ BU MOTOR ÖLMÜŞ,MASRAF YAPMAYA BİLE DEĞMEZ. SAT , KURTUL. SATIYORSAN YEDEK PARÇA YAPMAK İÇİN BARİ BEN ALAYIM...

Aslında tamiratı basit , senden ölü eşşek fiyatına alıp, tamir edip başkasına satacağız anlamına gelir.

ABİ BU PARÇAYI TAMAMEN SANA ÖZEL CNC TEZGAHTA YAPTIRDIK..

Aslında, çıkma parçayı , polisajçı arif ustaya temizletip, krom kaplattık. yersen demeye getiriyor.

AHHH NERDE ESKİ İŞLER...
Ahh nerde o eski kerizler demenin kibar bir yolu.

ABİ BU PARÇAYI BOŞUNA PARÇACILARDA ARAMA , TANIDIK TORNACIDA YAPTIRALIM.İYİ USTADIR.10 NUMARA İŞ YAPAR...

Aslında o ustayla paslaşıyoruz.o parçadan benimde % 10 komisyonum var anlamına gelir.özel yapım parça ve işçilik bedeli ödemeye hazırlanın.

Arkadaşlar, şimdilik aklıma gelenler bunlar. eğer sizinde ilave etmek istedikleriniz varsa , lütfen ilave edin.

babaçi
11 Aralık 2008, 19:04
mükemmel olmuş be usta:cat:

nick84
11 Aralık 2008, 19:16
çok güzel olmuş tıpkı benim arabanın tamircisinin kelimeleri he hee

vioLence
11 Aralık 2008, 19:41
haha valla hepsi dogru bnce :P :)))

hakan_48586
11 Aralık 2008, 19:52
süper olmuş ellerine sağlık...ben motorun arzalarını kendim yaparım o yüzden ustalarla uğraşmıyorum....en güzeli motordan anlamak :queen:

stunt_rider_35
11 Aralık 2008, 19:58
abi eline sağlık :P

E-M-R-E
12 Aralık 2008, 17:43
bizim ki bana diyoki sen bu motoru sakın satma daimi müşterisi olduğum için meğer hep zc doyuruyomuş bizim tamirciyi illa ki gittiğim de kapıda 2-3 zc yatıyo :mrgreen: (mondial 150zc)

gokayugur
12 Aralık 2008, 17:50
Süper yaaa... Çok beğendim. Tespitler gerçekten doğru. Tebrik ederim...

Baltassar
12 Aralık 2008, 17:51
Eline Diline Sağlık Abii :)

yürekçe
12 Aralık 2008, 18:00
motosiklet ustası geçinen yaratıkların etimolojik psikolojisi ana bilim dalı uzamanı seçtik seni :P

Ramazan Can
12 Aralık 2008, 18:00
ellerinize sağlık......... süper bişi..........

bulosele
12 Aralık 2008, 18:35
Super olmus...

StormlorD
12 Aralık 2008, 18:52
ahaha harika :)
tepitler %100 doğru :)

Deli Çerkes
12 Aralık 2008, 21:17
çok güzel olmuş tıpkı benim arabanın tamircisinin kelimeleri he hee

Bence arabanızı o tamirciye götürmekten vazgeçin, hatta ustanın semtine bile uğramayın.

acan
12 Aralık 2008, 21:44
ii de abi bunları söylemeyen tamirci nerde bulucaz? var mı sizin tanıdığınız dürüst becerikli vede tecrübeli bir usta??

ozan150zc
12 Aralık 2008, 21:45
Yazdıklarınızın %100'ü doğru..
Saydıgınız cümlelerin arasında duymadıgım hiç bir cümle yok..!!
Çin motoru kullanıyorsunuz sanırım:queen:

thaii_vtec
12 Aralık 2008, 21:50
abicimm harbii delii olmuşş he =) ellerine sağlık

sey_47
12 Aralık 2008, 22:02
Adamın sanayiye gidesi gelmiyor.ama yamuk adam çok sanayide. Tabi herkes değil. Tesekkurler.

digi_boy26
12 Aralık 2008, 22:18
harbiden faydalı bilgiler bunlar. :) çok teşekkürler çerkes abi. :)

cgl125
12 Aralık 2008, 22:26
bravo yılların tecrübesi dökülmüş valla allah diğer arkadaşlara yaşatmasın :)

İ s m a i L
12 Aralık 2008, 22:34
Şahane üstad, ellerine sağlık. Birkaç cümle yabancı gelmedi. :)

iptaluyelik02
13 Aralık 2008, 02:05
Ben bu kadar bilsem; "Tükkan" acardım coktan:)

Deli Çerkes
13 Aralık 2008, 04:09
Sanayii İstelerinde ustaların çok kullandığı bir söze hastayımdır.

Abi fabrikasından parça bekliyoruz.ve diyelimki hakikaten piyasada olmayan bir parça olsun. vay vay.koskoca fabrikada o bir tane parçanın siparişinin gelmesini bekliyordu zaten dört gözle.Türkiyeden 1 adet sipariş gelsede göndersek diye.

Düşünün maslak sanayiide 20-30 metrekare bir dükkan.mesela Japon motor fabrikasına nasıl bir parça siparişi verebilir. verirse nasıl verir. ?

Hadi biraz geyiğe vurayım. bence aynen şöyle yazar.

"Yoshida abi , canım abim. abim benim. nasılsın ? vallaha bizde yuvarlanıp gidiyoruz işte. ya baba ya sana ufak işim düştü be, yaparsın artık kardeşine bir güzellik.Acilen 600 RR krankı lazım oldu. müşteriyide kaç gündür sallıyoruz. ayıp oldu. ne yapalım derken sen aklıma geldin abi. bu güzelliği yapsa yapsa yoshida abim yapar dedim.sana zahmet bir şu krankla bir ilgilenelim be abi . parasını çırakla yollarım abi hiç merak etme. bizde paran kalmaz abi.. hadi benim yoshida abim . hadi iki gözüm.arslansın. yengeye'de çok selam."
Öz Honda servisi -Zekai usta.

( Zaten bu ustaların yengeye selam söylemeside bir ilginçtir. yengeyi tanımaz etmez.yengede ustayı tanımaz. yani baldıza değil. kaynayaya değil illaki yengeye selam söylenecek.o verilen selam yengeninde ne kadar umurundadır o da ayrı mevzuu )

clemenze
13 Aralık 2008, 04:15
Eğitim şart!!!! Fakat sipariş olayını biraz abartmışsın üstad:P

Deli Çerkes
13 Aralık 2008, 15:16
Zaten o sipariş olayı , geyik maskadıyla yazılmıştır.

bahadinli
13 Aralık 2008, 21:34
gs500 ü aaldıgım yerde cok duydum bu sözlerı....
bende artık onlara muhtac değilim ...kazıklana kazıklana ögrendım tamır işini...
2-3 yıl ıcınde tamır hane acacam inş....yanı okadar ögrendım....ama tamır işini ögrendım....

stunt_rider_35
13 Aralık 2008, 22:46
şükür su ana kadar aldıgımız motorların hiçbirisi tamircilerin önünden bile geçmedi :) ne problem cıkardıysa hep biz hallettik. tamirciye götürüp güvn içinde bırakamıyorum. :cyclopsan
gecen suzukı nin yag filresini sordum. bana orjinal deyip yan sanayi ffiltreye 30 ytl istediler uyanıklar :) tabi ben durumu söyleyince adamlar abi ayaklarına girdiler :) filtreye baktım motorun filtresiyle alakası yok oturacak yerleri farklı. kutuyu ters cevirdim üzerinde yazan DR 125 in filresiydi ve motora uymadı haliyle :) yanlıs anlasılmasın işini dürüst olarak yapan arkadaslarımız var onlara sözümüz yok :wiinkk: o yüzden bakımlarını kendim yapıyorum içim rahat oluyor en azından :)

lastman
13 Aralık 2008, 22:57
İyi kötü hepimizin başından geçmiş bu ve buna benzer monologların en az bir düzinesini işitmiş tüm arkadaşlarımız adına teşekkürler okurken keyif aldım tebessüm ettim...:cat:

ertantanis
13 Aralık 2008, 23:51
KARDEŞİM herkes böyle değildir bunuda unutma. ben motosiklet tamircisiyim...

satoyama
13 Aralık 2008, 23:56
ama bunlar tamamiyle bizim insanımıza ait bi edebiyat ve hepsi tek tek doğru

Lucas
14 Aralık 2008, 00:05
Komik ama gerçekler :) Ellerinize sağlık üstad..

Deli Çerkes
14 Aralık 2008, 00:49
Aslında yedek parça ve aksesuar satıcılarınada dokundurmak lazım.onlarda az anasının gözü değil.

Bu bayramda başımdan geçen bir olayı anlatayım.

Esti kafaya hava filitremi değiştireyim dedim.teknik servisimde K & N filitre bulunmadığı için mecbur vurduk yollara yedek parçacılara doğsu uzandık.
Kadıköyde bir tuning aksesuarcısında 35 YTL fiyat verilen filitrenin bir başka çeşitidi. ( Bu da K & N ve sadece şekli değişik ) aksarayda 80 YTL .

Kadıköyde otoparçacıların olduğu sokakta krizden 2 dükkan kalmıştı.geri kalan herkez ya tümden kapatmış ya da sanayii sitelerine taşınmış. bende aksaraya bakayım dedim. mantıken daha çok dükkan daha çok seçenek.

Bir ürünün elbette fiyatı bellidir.ama üzerinde etiket yoksa mecburen sormak zorundasınız. konuşma aynen şöyle geçti.

Ben : Bu filtre ne kadar ?
Tezgahtar : Usta bu filitre kaç paraydı ? (usta yanına çağırarak ve fısıldayarak )
Usta : 80 liraya çak gitsin.

Ustanın bilmediği bir şey var. eski müzisyenim iki nota arasındaki koma farkını bile duyabilirim ki bu durumda 15 metre uzaktaki fısıltıyı rahat rahat duyarım. bir ürünün üzerinde fiyat etiketi yoksa ,bak tipine, bak altındaki araca çek fiyatını yerse artık.bu yüzden tunnig firmalarından parça alırkende dikkatli olun.fiyat etiketi yoksa kazıklanma ihtimaliniz yüksek.

svd
14 Aralık 2008, 01:05
Dogru söze ne hacet...

racer-200
14 Aralık 2008, 01:47
Kardeşim ozaman kendi motorunu arabanı kendin tamir et. insanları yanlış yönlendiriyorsun.Kendine düşman edinme bence bu sitede binlerce motor tamircisi ustalar var.Şirin evler yamaha servisinde ustayım bende aydın motor gel bak bakalım gerçekten öylemi ::angry2::::angry2::::angry2::

dorlion
14 Aralık 2008, 02:05
bana en son gittiğimde motorun saat gibi dedi, acaba içine allen anahtarı falan mı düşürdü :queen:

Deli Çerkes
14 Aralık 2008, 04:58
Kardeşim ozaman kendi motorunu arabanı kendin tamir et. insanları yanlış yönlendiriyorsun.Kendine düşman edinme bence bu sitede binlerce motor tamircisi ustalar var.Şirin evler yamaha servisinde ustayım bende aydın motor gel bak bakalım gerçekten öylemi ::angry2::::angry2::::angry2::

Kimi , nasıl , ne şekilde yanlış yönlendiriyorum ? bu başlık altında kullandığım cümleleri bir teknik servisten ( araba , motorsiklet farketmez ) duymadım diyen ama teknik servisi olmayan veya serviste çalışmayan bir tek üye bulun derhal sileyim başlığı. siz çalıştığınız servite çok düzgün işler yapıyor olabilirsiniz. ama gelin görünki teknik servis ve tamirhane adı altında çok kasap var piyasada.

Bu başlık eğlence olsun diye açılmıştır. herşeyi ciddiye almayın.

bana en son gittiğimde motorun saat gibi dedi, acaba içine allen anahtarı falan mı düşürdü :queen:

Ne demek istediğinizi anlamadım. nereye gittiniz ? ve o sözü kim dedi ??

AydoganX
06 Mayıs 2010, 05:19
@Deli Çerkes

Hocam güzel bir başlık olmuş, konu açıldıktan sonra çok vakit geçmiş ama güncelliğini koruyor bence :mrgreen:
Eline sağlık :)

yucika
07 Mayıs 2010, 22:01
15 gün içinde tamiri biter gel al
Aslında 15 gün içinde tamirata başlayacağım bile şüpheli ama sen her 15 günde bir uğra yinede.

Bunuda ilave edebiliriz.

asfalt meleği
07 Mayıs 2010, 22:51
gülümsedim sağolun, gerçi eski bir konu lakin kim hortlatmışsa iyiki yapmış.

ben de o zaman bir şey itiraf edeyim..

araba söz konusu ise genelde teknik servise götürdüğümde onay almadan bir filtre bile değiştirilmemesi gerektiği not ettiririm. zaten doğruyu söylemek gerekirse çoğu zaman servis danışmanına veya teknikere işini öğretirim ne yazık ki. tekniker iyiyse zaten sohbeti koyulaştırırım. yok sanayiye gittiysem, ustayla birlikte çalışırım. şaka değil :) ceketi gömleği çıkarttığım çalıştığım olmuştur.

hatta birinde lastik hava problemi yüzünden iskenderunda bir michelin servisine girdim. baktık lastiğin biri duman olmuş tatlı bi yarık var, biri patlak. sökünce baktık ki öndeki balatalar bitik bikaç yüz km anca götürür. ben yine de gideyim ankaraya diyorum kafa dumanlı. vatandaşın biri o kadar moralimi bozmuş ki düşünemiyorum artık. halbuki belki 100 km sonra o balatalar yüzünden fren boşalacak öleceğim. 1 mm pay bile kalmamış, kimi yerlerde çelik sürtmeye başlamış balata bitmiş kısım kısım...
sesi duyuyorum ama umursamıyorum. tam pilota bağlamışız yani.. usta olmaz bu gece iskenderunda kal dedikçe yok ben gideceğim diyorum. adam olmaz dedi, ben olur dedim. baktı adam her halikarda yola çıkacağım. akşamın yedisinde atladı bisiklete gitti. ben de bir başka ustaya lastikleri verdim. adamcağız allem etmiş kallem etmiş gitmiş o saatte yan sanayi de olsa balata bulmuş. bir saatten uzun sürdü adam geldi. servis kapanacak bizi bekliyorlar. Allah razı olsun gerçekten.

Çıkardım ceketi, kazağı usta bir yana ben bir yana geçtim. diskleri temizledik balataları taktık, lastiklerdi diğer ıvır zıvır kontroldü derken bitirdik. bir de yol testi yaptık birlikte. adam sen her zaman böyle mi kullanıyorsun demez mi.. hiç aklıma gelmedi keşke adamı evine bıraksaydım. tekrar servise bıraktım. tekrar yola çıktım bir kere durmadan eve geldim.

Motosikletse.. Başkent motor Metin ustaya bırakır devam ederim. Zaten bilirim ki hem kendisi hem işi bir numaradır. Hatta birinde senden para istemem bırak biraz burada çalışayım desem de kabul etmedi :)

wertcvb
07 Mayıs 2010, 23:01
motosiklet ustası geçinen yaratıkların etimolojik psikolojisi ana bilim dalı uzamanı seçtik seni :P

buda espirinin başka bir boyutu:queen: