PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muthiş Gergin Ve Sinirlisiniz...

tr.davutak
04 Aralık 2008, 19:35
Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz.

Çok yorgunsunuz ve canınız da

fena halde sıkkın.

MÜTHİŞ GERGİN VE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ…

Birdenbire göğsünüzde,

kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan

korkunç bir ağrı

hissediyorsunuz.

En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.

NE YAPACAKSINIZ???

İLK YARDIM KURSLARINA KATILACAK KADAR AKLI BAŞINDA BİRİYDİNİZ AMA KURSTAKİ EĞİTMEN, SİZİN BAŞINIZA BİR ŞEY GELDİĞİNDE NE YAPACAĞINIZI ÖĞRETMEDİ!!!

YALNIZ BAŞINIZAYKEN KALP KRİZİ GEÇİRİRSENİZ NASIL HAYATTA KALIRSINIZ?

PEK ÇOK İNSAN KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİ SIRADA TEK BAŞINA OLUYOR; ETRAFTA YARDIM EDECEK KİMSE BULUNMUYOR. KALP ATIŞLARI DÜZENSİZLEŞEN VE KENDİSİNİ BAYILACAKMIŞ GİBİ HİSSEDEN BİRİNİN

BİLİNCİNİ YİTİRMEDEN ÖNCE

YALNIZCA 10 SANİYE KADAR ZAMANI VARDIR.

BU DURUMDA NE YAPMANIZ GEREKİR?

CEVAP:

PANİĞE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLİCE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYIN.

ÖKSÜRMEDEN ÖNCE HER SEFERİNDE DERİN BİR NEFES ALIN; ÖKSÜRÜKLERİNİZ GÜÇLÜ OLSUN, DERİNDEN GELSİN VE UZUN SÜRSÜN, TIPKI GÖĞSÜNÜZDE BİRİKMİŞ BALGAMI ATMAYA ÇALIŞIR GİBİ ÖKSÜRÜN.

HER İKİ SANİYEDE BİR DERİN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YA YARDIM GELENE DEK YA DA KALP ATIŞLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLİ YAPIN.

DERİN NEFES ALMAK CİĞERLERİ OKSİJENLE DOLDURUR.
ÖKSÜRMEK KALBE TAZYİK YAPAR VE KAN DOLAŞIMINI RAHATLATIR.
KALBE UYGULANAN BU TAZYİK, KALBİN NORMAL RİTMİNE DÖNMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR.
BÜTÜN BUNLAR SİZE, BİLİNCİNİZİ KAYBETMEDEN ÖNCE HASTANEYE YETİŞECEK ZAMANI TANIR.

NEDEN?

BU KONUDA MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK KİŞİYİ BİLGİLENDİRİN.

BU BİLGİ SAYISIZ İNSANIN HAYATINI KURTARABİLİR!!!

ASLA, 'BENİM BAŞIMA GELMEZ!' DİYE DÜŞÜNMEYİN.

HAYAT TARZIMIZIN EPEYCE DEĞİŞTİĞİ ŞU SON YILLARDA ARTIK HER YAŞTA İNSAN

KALP KRİZİ GEÇİRİYOR.

GERÇEK BİR DOST OLDUĞUNUZU GÖSTERİP BU MAKALEYİ

TANIDIĞINIZ HERKESE OKUTUN...

Levsy
04 Aralık 2008, 19:38
Bu konu şu topikte vardı: http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/26814-ruzgar-tek-basina-kalp-krizi.html

Ancak çok önemli ve hayati bir konuyu tekrar gündeme getirmiş olduğunuz için teşekkürler.

tr.davutak
04 Aralık 2008, 19:43
kontrol etmeyi unuttum yoksa bu konuyu hortlatırdım ama dedigin gibi hayati bir konu oldugu için açılmasında fayda var kontrol etmedigim için kusara bakmayın...

Taner YILMAZ
04 Aralık 2008, 19:56
Benim bütün formu didik etmeye pek vaktim yok.. Tekrar verilmemiş olsaydı hala bilmiyor olacaktım.. Tekrarda olsa iyi oldu diyorum o yüzden arkadaşa teşekkür ediyorum.. Bence herkezin bilmesi gereken güzel bir bilgi..

babaçi
04 Aralık 2008, 19:57
biz bu konuyu ilk yardım kursunda ders veren doktora sorduk,fazla vir yararının olmayacağını,sadece damarı tıkayan cisim,madde,pıhtı çok küçükse bir ihtimal işe yarayacağını söyledi.

vucüt o an için oksijen ve kan sıkıntısı çektiğinden yaptığınız her hareket sizi daha kötü duruma sokarmış.

yapmayın demiyorum, biz sorduk doktorun verdiği cevap bu şekildeydi

Taner YILMAZ
04 Aralık 2008, 19:59
Haydaaa! karıştı ortalık... :)

Levsy
04 Aralık 2008, 20:16
Kalp krizi geçiren kişiye kalp masajı yapılıyor mu??? Eğer öyleyse öksürük işe yarayabilir. Forum da doktor yokmu doktor :mrgreen: Yorum yapsalar iyi olur.

Rigel
04 Aralık 2008, 20:40
Öksürmekle kalp masajı olmaz tabii arkadaşlar. Öksürmek kalbi sıkıştırmaz veya kan pompalama yeteneğini değiştirmez, belki kalbe dönüşü kolaylaştırabilir. Öksürme, derin nefes alıp tutma, boyunda şah damarı üzerine sağlamca bir masaj veya gözküreleriniz üzerine basmak bozulmuş kalp ritmini, ki bunun da bir çok çeşidi var, düzeltebilir. Davut'un belirttiği gibi yalnız başınıza olduğunuz bir durumdaysanız, bunları düşünecek durumdaysanız zaten kalp krizi geçirmiyorsunuzdur. Birkaç ekstra kalp vurusu veya ritmin hızlanmaları gibi durumlarda belirtildiği gibi öksürmenin zararı olmaz. Zaten yapacak fazla da birşeyiniz yok. Ancak kalp krizi ciddi bir durumdur ve adamı yere serer, en kötü ağrılardan da biridir. İnsan motosiklet veya otomobil sürerken böyle bir sıkışma, ağrı veya bayılmaya yakın bir hal yaşarsa yapması en uygun şey aracı emniyetli bir yöne sevk edip durdurması ve aracın dışında yere yatması olur.

E-M-R-E
04 Aralık 2008, 21:55
kalbi durmayan kimseye kalp masajı yapılmaz! bende ilk yardım kursundayım :cat:

tr.davutak
04 Aralık 2008, 22:22
doktorumuz rigel imiz teşekkür ederim. açıklama için

GÜNCEL...

cakalaz
05 Aralık 2008, 12:50
Gercekten cok yararlı bişey :) Yeni bişi daha öğrendik :)

125-MZ
08 Aralık 2008, 23:58
abi bu olay bide motosikletin üstünde başına geldigini düşün:pale: AMAN ALLAH KORUSUN

Ömercik
09 Aralık 2008, 00:12
Bu yazmış olduğunuzu msn'den herkese yollayabilir miyiz? Böylelikle daha fazla kişiye ulaşmış oluruz.:)

GorkeM
09 Aralık 2008, 00:14
Arkadaşlar bu tür bilgileri (e-mail'lerle yayılan , arkadaştan duyma veya köy kahvesinin bilmiş kişisinin anlattığı) kesin tıbbi verilerle doğruluğunu kanıtlamadan UYGULAMAYIN!

Ben bilgi yanlıştır demiyorum. Fakat bu hikaye sadece bu tür forumlarda okuduğum kulaktan kulağa yayılan bir hikaye. Ve inanmıyorum.
Tıbbi kaynaklardan doğruluğu kanıtlanana kadar da inanmayacağım...

Ilkyardım kursunda bize söylenilen şey , bu yöntemin bir işe yaramadığı. Aksine durumunuzu daha kötü yapabileceği yönündeydi.

Yapmamız gereken şeyin , hareket etmekten kaçınmak ve biryere oturup sakin olmak olduğu belirtilmişti.

İlkyardım eğitiminde eğitim veren doktorun söyledikleri , kulaktan kulağa dolaşan bu haberden daha değerli olduğu için şahsen ben ona inanıyorum.

Kalp krizi geçirdiğinizden eminseniz ilk yapacağınız şey ambulans çağırmak olmalıdır.
Ambulans çağırmanın size öksürmeye çalışmaktan çok daha fazla yardımı olacaktır.

Ayrıca ,araştırdığıma göre bu mesajın aslı Ingilizcedir. Ve 1999 yılında e-mailler yoluyla yayılmaya başlamıştır.
Mesajın altında hiçbir tıbbi imza yoktur. Tıbbi araştırmalar ve deneyler sonucu kanıtlandığı bilinmemektedir.
Amerikan Kalp Derneği , internette yayılan "cough CPR" (öksürük) tekniğini onaylamamaktadır.

Anormal kalp ritmi sırasında , bu yöndemin hastane ortamında bazı vakalarda yardımcı olabileceği , fakat bu yöntemin ECG'niz izlenirken ve yanınınzda hekim bulunurken yapıldığı belirtillmiş.

Amerikan Kalp Derneğinin önerdiği ise , ilk olarak ambulans çağırmanız.
Ve aynen yazdıklarına göre , eğer e-mail'deki gibi yalnız olarak araba kullanıyorsanız , göğüs ağrısı ve kolunuza doğru yayılan bir rahatsızlık duyuyorsanız ilk yapmanız gereken şey, kenara çekip başka bir sürücüden yardım istemek, ve ambulans çağırmak.