PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WD-40 boyaya zararli mi?

kimewousk
01 Aralık 2008, 23:48
Selamlar arkadaslar, ufak bi sorum olucakti. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Ben Honda Shadow kullanicisiyim, bu ay icinde askere gidecegimden motoru artik bi sureligine garaja kapatiyorum. Akuyu soktum ve motorumun tamamini 1 kutu WD-40 ile yagladim. Buna camurlugundan, gostergesine kadar her yer dahil. Fakat bi arkadasim WD-40'in uzun sureli beklemede boyada zarar verebilecegini soyledi. Sanirim kromaj da problem olmazmis. Ben de sizlere bi danisip, emin olmak istedim. Cunku eger oyleyse motoru bi fasil yikamam gerekecek.
Hazir konu acmisken, son biseyi daha sorayim bari. :) uzun sureli kapali kalma durumunda hangisi dogru olur acaba?benzin deposunu tamamen doldurup paslanmayi onlemek mi yoksa, icinde hic benzin birakmayip beklemis benzinin zararlarindan korunmak mi?
Simdiden cok tesekkurler.

wert_35
02 Aralık 2008, 00:11
yıkamana gerek yok kardeş nemli bi bezle sil yeter bende arasıra motoru yıkadıktan sonra krom parçalara wd-40 kullanıyorum boyayada sıçrıyo bazen silip geçiyorum ama hiç o kadar uzun süre bekleyip görmedim vardır elbet bi bilen çıkar şimdi...

extreme1925
02 Aralık 2008, 00:20
Selamlar arkadaslar, ufak bi sorum olucakti. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Ben Honda Shadow kullanicisiyim, bu ay icinde askere gidecegimden motoru artik bi sureligine garaja kapatiyorum. Akuyu soktum ve motorumun tamamini 1 kutu WD-40 ile yagladim. Buna camurlugundan, gostergesine kadar her yer dahil. Fakat bi arkadasim WD-40'in uzun sureli beklemede boyada zarar verebilecegini soyledi. Sanirim kromaj da problem olmazmis. Ben de sizlere bi danisip, emin olmak istedim. Cunku eger oyleyse motoru bi fasil yikamam gerekecek.
Hazir konu acmisken, son biseyi daha sorayim bari. :) uzun sureli kapali kalma durumunda hangisi dogru olur acaba?benzin deposunu tamamen doldurup paslanmayi onlemek mi yoksa, icinde hic benzin birakmayip beklemis benzinin zararlarindan korunmak mi?
Simdiden cok tesekkurler.

işim geregi biraz sanayi tozu yutmuş olmakla birlikte kulaktan dolma bilgiye dayanarak :
kromazlı yerlerde uygulaman mantıklı ancak boya konusunda bir şey diyemiyorum bana sorarsan zarar verecektir...
saygılar :)

Rigel
02 Aralık 2008, 00:56
Boyalı yerlere wax (cila) sürsene... WD40'ı siyah plastiklere ve kromajlara sürüyorum yıllardır birşey olmuyor ama boyayı korumak için en iyisi wax'tır..

kimewousk
02 Aralık 2008, 01:00
Valla ilgilendiginiz icin sagolun arkadaslar, en iyisi riske atmadan, boyali bolgelerdekini guzelce temizleyip, cilalayip birakmak olucak sanirim. Zaten camurluk ve benzin deposundan baska boyali dogru duzgun bi yeri yok.
Benzin birakip, birakmamak konusunda bi fikriniz veya tavsiyeniz var mi?

Rigel
02 Aralık 2008, 01:07
Depoyu tam dolu bırakabilirsin (kış sonunda bu benzini boşaltman gerekecek, çevre ve cep için iyi birşey değil) veya boş bırakıp içini WD40 spreyle kaplayabilirsin..

wert_35
02 Aralık 2008, 01:08
Valla ilgilendiginiz icin sagolun arkadaslar, en iyisi riske atmadan, boyali bolgelerdekini guzelce temizleyip, cilalayip birakmak olucak sanirim. Zaten camurluk ve benzin deposundan baska boyali dogru duzgun bi yeri yok.
Benzin birakip, birakmamak konusunda bi fikriniz veya tavsiyeniz var mi?

tecrübem yok ama en mantıklısı boş depo sanırım?

motorhocası
02 Aralık 2008, 02:37
wd40 yanlış seçim olmuş vida sökmek için kullanılan bişey pas yapar.
Gaz yağını bir cam sil spreyine koy ve uygula.

kimewousk
02 Aralık 2008, 13:30
WD-40 in pas yapacagini zannetmiyorum aslinda. Cunku o da bi nevi pas sokucu. Benim paslanmadan yana bi korkum yok. Tek sIkIntim boyayi soldurmasi. ama gaz yaginin boyayi daha cabuk solduracagina eminim.En azindan araba yikattigimiz zamanlar, asfalt lekelerini cikarmak icin kullandigimiz gaz yagini mumkun oldugunca az boya uzerinde bekletirler ki, boyanin rengi solmasin diye..

Rigel
02 Aralık 2008, 13:36
WD40'taki WD, ingilizcede suyu uzaklaştırıcı anlamına gelen kelimelerin kısaltmasıdır. 40 ise 40 tane madde denendikten sonra başarıya ulaşılabildiği için duruyor. Suyu uzaklaştırdığı için pas yapmaz. Hatta pası söker..

roadmaster
02 Aralık 2008, 17:33
Depoyu tam dolu bırakabilirsin (kış sonunda bu benzini boşaltman gerekecek, çevre ve cep için iyi birşey değil) veya boş bırakıp içini WD40 spreyle kaplayabilirsin..

depoyu boş bırakırsak ne olur? dolu depo kış sonu niye boşaltılır? boş deponun içini WD40 kaplamadaki amaç nedir merak ettim teşekkürler:cat:

muzaffer1968
02 Aralık 2008, 17:38
WD-40 çok amaçlı kullanım içindir, boyaya,metale, plastiğe zarar vermez, korunmasını istediğin heryere sıkabilirsin. Benzin deposunu ister dolu ister boş bırak hiçbirşey olmaz :cat:

spawnem
02 Aralık 2008, 19:04
piyasada pas sokucu spreyler diye gecen wd 40 vari cok amaclı yağların içinde asdik maddelerde olduğu için zamanla boyanın uzerinde siyah noktalar bırakıcaktır.metali paslandıran oksijende buralardan girip boyayı kaldırıcaktır.boyayı metali korumanın mantığı onu oksijenle bağlantısını kesmektir.boyaya kalın bi pasta cila sur bırak kromajlı yerlerede yağ sür ne yağ sürdüğün onemli değil.wd 40 da sürebilirsin.bende askere gidiyorum kısa donem.motorumu mumyalayıp uykuya yatırdım.ordan biliyorum:P

depoyu boş bırakırsak ne olur? dolu depo kış sonu niye boşaltılır? boş deponun içini WD40 kaplamadaki amaç nedir merak ettim teşekkürler:cat:

depoda benzin bırakırsan benzindeki su dibe coker altını paslandırır.delikten hava girer deponun içini gene paslandırır.onun için deponun etrafını (içini) spreyle yağlayıp havayla onune yağ duvarı ormek lazım

duyulmaz
03 Aralık 2008, 00:17
Wd 40 kromaja zarar vermez. Asitli malzeme özelliği olduğunu biliyorum bu nedenle de boyada kullanmamanı tavsiye ederim.Uzun süre kullanmayacaksan. boyası zaten akmaz kokmaz pas yapmaz.Güneşte de bırakmayacağına göre wd 40 ı sık ve boyasına hiiiiç elleme. Ha cila varsa kullan arkadaşların dediği gibi.

Bunları nasıl mı söylüyorum :D

http://img55.imageshack.us/img55/5148/cbflx5.jpg (http://imageshack.us)
http://img55.imageshack.us/img55/cbflx5.jpg/1/w480.png (http://g.imageshack.us/img55/cbflx5.jpg/1/)

Llama
21 Mayıs 2012, 14:41
bu pas sökücüyü kullandıktan sonra siliyormusunuz belli bi süreden sonra siliyorsanız ne kadar sürede siliyorsunuz.. yada sıktıktan sonra üstünde öyle pasın yok olmasınımı bekliyorsunuz