PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motordan gelen koku

ersinpolat
30 Kasım 2008, 06:58
selamlar.. 2007 model 6800 km de keeway superlight 150 motorum var. 6500 de bakıma soktum yag buji debriyaj balatası fln degisti.. yani motorumun saglıklı olduguna inanıyorum..

fakat sorum su. yagmurlu havalarda yada cok soguk havalarda motordan indigimde sanki motorda normalde (mayıs ayından beri kullanıyorum. normalden kastım mayıstan, bu son soguk havalara kadar olan zaman) olmayan bir koku oluyo..

bunun sebebi ne olabilir?

< iLk@yy >
30 Kasım 2008, 07:04
karbüratör ayarlarına bi baktır sanırım benzinin tümü yanmadan bi kısmı egsozda yanıyor çiy olarak bundan kaynaklanan bir koku olabilir

NoVaRiX
30 Kasım 2008, 10:55
selamlar.. 2007 model 6800 km de keeway superlight 150 motorum var. 6500 de bakıma soktum yag buji debriyaj balatası fln degisti.. yani motorumun saglıklı olduguna inanıyorum..

fakat sorum su. yagmurlu havalarda yada cok soguk havalarda motordan indigimde sanki motorda normalde (mayıs ayından beri kullanıyorum. normalden kastım mayıstan, bu son soguk havalara kadar olan zaman) olmayan bir koku oluyo..

bunun sebebi ne olabilir?

Metal yanığına benzeyen bir kokuysa eğer bu, genleşme ve büzüşme neticesinde ortaya çıkan o garip metal kokusu olabilir. Hemen her makinede oluyor. Kış olduğundan ve sıcak hava soğukta daha fazla hissedildiğinden havanın içindeki kokuyu daha fazla alıyor olabilirsin. Yada sıcak-soğuk farkı fazla olduğundan daha fazla koku yapıyorda olabilir..

Ramazan Can
30 Kasım 2008, 11:32
Koklamadan Ne Kokusu Olduğunu Söylemek Zor... Sen Yağ Kokusumu Yoksa Ne Kokusu Onun Anlaman Gerek..

Rigel
30 Kasım 2008, 11:40
Çamurun çok sıcak yüzeylerden, mesela egzoslarda yükselen kokusu o. Yazın olmaz, kışın olur :)

Bende de var, senle benim burnumuz hassas... :)

Rakun
30 Kasım 2008, 11:51
Metal yanığına benzeyen bir kokuysa eğer bu, genleşme ve büzüşme neticesinde ortaya çıkan o garip metal kokusu olabilir. Hemen her makinede oluyor. Kış olduğundan ve sıcak hava soğukta daha fazla hissedildiğinden havanın içindeki kokuyu daha fazla alıyor olabilirsin. Yada sıcak-soğuk farkı fazla olduğundan daha fazla koku yapıyorda olabilir..

Novarix in dediği doğru.

Benim 150 lik jinlundada oluyordu şimdi ledow dada oluyor ama ne kokusu olduğunu bilmeden net bişiy söylemek yanlış sanırım :)

ersinpolat
30 Kasım 2008, 15:08
yag kokusu veya benzin kokusu olmadigini soyleyebilirim..

metal kokusu ve ya camur olabilir sanki.. metal kokusunu veya camur kokusunun nasil oldugundan tam emin diilim ama kokunun bana camur cagrisimi yaptigini soyleyebilirim :) pek bilimsel olmadi gerci..

cok tesekkurler..

KRAL1146
30 Kasım 2008, 16:14
yanmış balata kokusu gibi bir koku olabilir motoru fazla zorlama redlayn yapma normal seyrinde kullan

Rakun
30 Kasım 2008, 16:19
yag kokusu veya benzin kokusu olmadigini soyleyebilirim..

metal kokusu ve ya camur olabilir sanki.. metal kokusunu veya camur kokusunun nasil oldugundan tam emin diilim ama kokunun bana camur cagrisimi yaptigini soyleyebilirim :) pek bilimsel olmadi gerci..

cok tesekkurler..

O zaman muhtemelen genleşme kaynaklı metal kokusudur.:mrgreen:

ersinpolat
30 Kasım 2008, 16:50
yanmış balata kokusu gibi bir koku olabilir motoru fazla zorlama redlayn yapma normal seyrinde kullan

zaten bnm motorun karakteri oyle diil biraz tembelmidir nedir.. en fazla 8 bin gördürüyorum redline a uzak baya..

digi_boy26
30 Kasım 2008, 22:03
ekzozdan ayrıyetten ince sesle çıt çıt sesi de geliyorsa novarix'in söylediğidir :) ybr'lerde de o koku oluyor pordan biliyorum :) çıt çıt çıt. nerden baksak bi 30 dk çıtlıyor soğuyana kadar :)

VaScO1925
30 Kasım 2008, 22:08
altını değiştir :P pislemiş :P

sedat_57
30 Kasım 2008, 22:19
ekzozdan ayrıyetten ince sesle çıt çıt sesi de geliyorsa novarix'in söylediğidir :) ybr'lerde de o koku oluyor pordan biliyorum :) çıt çıt çıt. nerden baksak bi 30 dk çıtlıyor soğuyana kadar :)

hacı o ses eksozdan mi geliyor:queen:ben yag karterinden saniyodum ya çit çit çit mi desem tintintin mi desem yag içerde aşagi dogru süzülüyor galiba:P:cherry:

mterayes26
30 Kasım 2008, 22:25
metal genleşme kokusu ... 7000 km civarında neden debriyaj balatası değiştirdin ki

ersinpolat
01 Aralık 2008, 20:42
metal genleşme kokusu ... 7000 km civarında neden debriyaj balatası değiştirdin ki

debriyaj kaciriyodu.. bende 4 tasli yerine 5 tasli ile degistirdim.