PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önemli birkaç soru

Can Tokgöz
29 Kasım 2008, 03:48
Merhaba arkadaslar bu forumda yazdıgım ilk mesaj ve hepinize selamlar.
20 yasındayım Istanbul'da oturuyorum.Yaklasık 2 senelik motor hayatimda turevi scooterlar kullandım.Burgman 400 den Kanuni'ye kadar bütün scooterları kullandım.Önümüzdeki ay Allah kısmet ederse GSX650F alıyorum ve acıkcası vitesli motor deneyimim su ana kadar yok.GSX650F'i tercih etmemin sebebi de acikcasi fiziki ozelliklerimden dolayi (boy 1.87,kilo 128)İlk makina olarak GSX650F'de zorlanırmıyım? Ne gibi seylere dikkat etmem lazım? siz degerli arkadaslarin gorusleri benim icin cok onemli olacak.simdiden cok tesekkurler.

ByBaTeR!ST
29 Kasım 2008, 04:00
Arkadaşım Daha Vitesliye İLK Başlangıç İçin Bu Motosiklet Sana Hiç Olmaz Sen 125 - 250 Arası Bi Motosiklet iLe Başla Yani Vitesliye Birden Büyük Motosiklete Binmekle HATA Yaparsın ALLAH KORUSUN. Beni Dinlersen Küçük CC Li Motosikletlerle BaşLa..

mhrrmkpnr
29 Kasım 2008, 04:01
1sene 150lik scooterdan snr bende bandit aldım suanda 15000kmyi tamamladım

benim sana soyleyebilecek tek deneyimim durmayı ogrenmekle ilgili:)

bnmde ilk vitesli motorum bandit daha once sadece sagda solda ufak tefek turlardı ama bindikten snr herseyi ogreniosun ogrenmek zorunda kalıosun aslında:P

ilk aldıgımda 2 ufak kaza yaptım 1.si scooterla 90la dondugum virajı 60la donemeyip bariyere kadar girdim smd arkayı yanıma alıp donuyorum ordan:wiinkk:
aldıgında viraja nasıl yatılır vites ne olmalı devir ne olmalı onları ogrenmelisin:cat:

2.kazam scooterla 100-110 giderken durabilecegim bi ani durumda yine 60-70le giderken nasıl duracagımı nasıl kacıcagımı sasırıp arabaya carpmamak için motoru yatırdım ama smd o mesafede 150-160la bile ne yapabilecegimi biliyorum:cat:

sonuc olarak cok fazla zorlanmazsın ama bazı seylerede biliyorum ben bunu scooterdan die guvenmemek lazım alıcaksın motorunu bos yollarda calışıcaksın bi hafta eger brzda kabiliyetin varsa gayet guzel olur benden bukdr:P

Rakun
29 Kasım 2008, 10:39
Bence başlangıç için fazla güçlü bir alet ama mhrrmkpnr ın da dediği gibi boş yolda antreman imkanın varsa 1 hafta kadar antreman yap 60-70 i geçmeden sonra trafiğe çık birde özellikle viraj ve takip mesafesine dikkat et 1000 km yapana kadar daha iyi kavrarsın. Allah göstermesin kaza riskinide azaltır.

Sonra zaten kontrolüne alışırsın.

dreamdark
29 Kasım 2008, 10:48
Ah be kardeşim, neden böyle cahil cahil işler yapıyorsunuz anlamıyorumki.. Önce al en fazla 250' lik bir makine, vitesli tecrübesi edin, ondan sonra büyük makinaya geçersin. 4 silindirli motoruyla, kullandığın hiçbir scooter ile mukayese edilemeyecek derecede çok farklı bir makina. Özellikle gaz tepkisine çok dikkat etmelisin. İlk vitesli motor olarak çok yanlış bir seçim bence. Allah korusun kafan karışıp yanlış bir hareket yapsan sonuçları sakin bir makineden çok daha ağır olur.
Neyse, sonuç olarak alıyorum diyorsun, yapacak birşey yok.. Fazlaca dikkatli olmanı temenni etmekten başka birşey gelmez elden. Kazasız belasız.

NoVaRiX
29 Kasım 2008, 11:28
eğer reflekslerine ve DİKKATiNE yeterince güveniyorsan olmaz diye birşey yok. Çevremizde Scooter'dan naked ve hatta race makineye geçen ve 10binlerce km devirmiş çok arkadaşımız var. mhrrmkpnr güzel bir örnek! sürekli beraberiz ve onun sürüş konusunda kendini nasıl geliştirdiğine en iyi tanıklardan biri benim. Yeterki KORKMA! Korkarsan, hata yaparsın.

yürekçe
29 Kasım 2008, 11:28
kardeşim öncelikle başarılar diliyorum. sana sadece 4 tavsiyem olacak
1- nereye bakarsan oraya gidersin
2- büyük makinalarda öncellikle ön frenle yavaşlamaya ve durmaya çalışmalısın.
3-korumalıklarını mutlaka kullan
4- en çok kazalrın motosiklet kullanımında 2 sene sonra en ağır kazalar yaşanır. yani özgüvenle tecrübe yeterliliğini karıştırma olur mu?

Rigel
29 Kasım 2008, 11:37
Hoşgeldin Can.

Ben "Hayır, olmaz, saçmalama..!" diyen arkadaşlara bu kez katılmıyorum. Bu konuda sık sık onlardan daha da muhalif davrandığım yeni üyeler oldu. Ama senin durumun biraz farklı. Yazı uslubundan bilinçli bir insan olduğunu seziyorum. Burgmann 400 oldukça güçlü ve ağır bir motosiklettir biliyorum.

1. Onunla yeterince zaman geçirdiysen;
2. Trafik tecrübenin yeterli olduğunu düşünüyorsan;
3. Yeni motorun ile azgınlık yapmamaya söz verirsen;

tabii ki GSX650F'i alabilirsin. Kendileri nefis bir motordur. 1 haftada alışırsın merak etme. Güle güle kullan.

Yapacağın en güzel şey iyi bir motosiklet eğitim programına girmen, bol bol okuman ve boş alanlarda anrenman yapman olacaktır.

Gelişmeleri yaz ki bilelim...

cousinecruis
29 Kasım 2008, 12:09
Hayırlı olsun öncelikle, Sevgili Can alabilirsen sürüş eğitimi al. Honda yada Yamaha. Parayı hayatından çok görme lütfen. Bütün korumalarında tam olsun. Başarılar diliyorum kazasız belasız kullan.

Serk21
29 Kasım 2008, 17:49
Her nasıl olursa olsun mutlaka kaskını tak ve giysilerini giy,bende uzun yıllar schooter kullandıktan sonra 1500cc lik mi makinayla vitesli kullanmayı öğrendim hemde kışın aralık ayı flndı =) yinede eğer arkadaşlarında düşük cc lerde vitesli varsa rica et onların motoru ile öğren eğer kocaeliye yolun düşerse bende 150 cc chopper war yardımcı olurum..

Can Tokgöz
29 Kasım 2008, 21:05
arkadaşlar yazdıklarınız için çok teşekkür ederim.1.5 - 2 Hafta boyunca boş bir arazide pratik yapmaya karar verdim.Kalkış,duruş,devirleri iyice ezberleyip yavaş yavaş trafiğe çıkacağım.Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Azıcık alıştıktan sonra BMW Borusan'ın sürüş eğitimi derslerine katılmaya karar verdim.Umarım kazasız ve belasız geçer bu süreçler:)

cakalaz
29 Kasım 2008, 23:08
Her zaman ilk vitesli deneyiminde 250 CC den fazla kullanılmaması taraftarıyım :)

Lucas
29 Kasım 2008, 23:16
650F iyidir güzeldir, hoştur, ve hızlıdır.. Burgman gibi bi scooter tecüben olduysa kısa sürede 650F'e de alışabilirsin.. Yeterki dikkatli ol

CaBRioLeT
29 Kasım 2008, 23:19
bu konuya dair siz deyin 10 ben deyim 100 topik açıldı.............ya yine birisi olta atıyor yada Aziz Nesini haklı çıkarmak için çabalıyoruz....

dreamcar
15 Mayıs 2014, 21:51
eğer reflekslerine ve DİKKATiNE yeterince güveniyorsan olmaz diye birşey yok. Çevremizde Scooter'dan naked ve hatta race makineye geçen ve 10binlerce km devirmiş çok arkadaşımız var. mhrrmkpnr güzel bir örnek! sürekli beraberiz ve onun sürüş konusunda kendini nasıl geliştirdiğine en iyi tanıklardan biri benim. Yeterki KORKMA! Korkarsan, hata yaparsın.

150cc'den 600cc'ye geçmiştim, pek sıkıntı yaşamadım. fakat benim dönemimde pek alternatif yoktu, şuan cbr 250 - ninja300 gibi güzel giriş motorlar var

Ezio41
15 Mayıs 2014, 22:19
Önce İnazuma ile başla sonra 650f'e geçersin :cherry: