PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : K&N hava filtresi nasıl temizlenir?

Gültekin
26 Kasım 2008, 04:58
Efenim şöyle temizlenir:

http://i38.tinypic.com/294kyub.jpg
20 Eu verilip, Louis'den veya Ebay'den temizleme kiti alınır.

http://i33.tinypic.com/qqptue.jpg
Filtrenin kaba temizliği yapılır.
(Bu iş biraz yalan rüzgarı. Görüntü olsun diye. Yağlı balçık gibi duran pislikler fırçayla falan çıkmıyor)

http://i33.tinypic.com/1ykh09.jpg
Temizleyici sprey sıkılır, 15 dakika kadar beklenir. Pislikler akmaya başlar.

http://i36.tinypic.com/aaw4e1.jpg
Sonrasında, su dolu bir kaba daldırılıp, 10 dakika kadar beklenir. Çalkalamak serbest. :)
(Su ılık veya sıcak olmamalıdır. Musluktan akan suyun ısısı yeğdir.)

http://i35.tinypic.com/2ewdtsn.jpg
Musluk altında yıkanarak temizlenir. Su, tazyikli olmamalıdır.

http://i38.tinypic.com/15rd4yh.jpg
Kurutma zamanı gelmiştir.
Fakat ben malzemeyi bol bulduğumdan, yukarıdaki işlemleri ikinci defa tekrarladım. İkinci posta temizlikte daha fazla kir çıktı. İyiki tekrarlamışım.
Yoğurt kovasının içindeki pislik görüntüsü de, ikinci suyun döküldüğü son anlardır.
Jeton geç düştü, en kirli anını fotoğraflayamadım.

Geçiyoruz "kurutma" işlemine.
Soba, kalorifer, ufo, mufo, saç kurutma makinası, mikrodalga fırın, alenktirinkli soba, düdüklü tencere falan kullanmıyoruz kuruturken.

Ya ne yapıyoruz?
Pencerenin dışına bırakıyor, kargalar götürmesin, yel alıp birinin kafasına düşürmesin deyu, file benzeri bir materyalle korumaya alıyoruz.
Esen rüzgarlarla, kendi kendine doğal bir halde kuruyor filtrecağızımız.
(1,5 günde kurudu bu mevsimde)

http://i34.tinypic.com/rbbodc.jpg
Kuruduktan sonra son işleme geçiyoruz.
Burada foto çekemedim, hazır çekilmişini kullandım. :P
Son fotoda kırmızı gördüğünüz yerler var ya, onlar bu aşamada aslında kirli beyaz, krem rengindeler.
Yağ spreyini havanın giriş yönünden doğru bu beyaz bölüme sıkıyoruz ve o beyaz bölgeler kızarıyor, aynen yukarıdaki hale dönüşüyor.

yaklaşık 35-40 dakika kurumasını bekleyip, filtreyi yerine takıyoruz.

Bu işlemleri, mümkünse lavabo veya küvette yapmayın. (Nerede yaparsanız yapın bana ne yahu :P )
oluşan yağlı pislik, aynı bulaşık sabunu reklamlarındaki pis banyolara benziyor. :pr:

Bizden bu kadar. Sürç-i lisan ettiysek, affola.
__________________________________________________ ___

Başka bir sitede, Mete KOLDAŞ hocam ilave yapmış, ondan alıntıyla aktarayım.

Ben de iki üç ekleme yapayım; K&N filtre temizlik setleri bir temizleyici ve bir de filtre yağı şişesinden oluşan bir kutu içerisinde satılıyor ve Türkiye'ye ithal ediliyor. Fiyatı da 24 dolar mıydı neydi, yurtdışından getirmeye gerek yok.

Diğer husus da yağlama aşamasında filtreyi çizgiler doğrultusunda yağlamak, yağın kırmızı renginin filtrenin her yerine homojen olarak dağıldığına dikkat etmek ve yağı abartmadan kullanmak gerektiği. Yani yağ ile yıkamıyoruz filtreyi, sadece kırmızı rengin önden ve arkadan görünebilecek kadar yağlandığına dikkat ediyoruz (K&N'ler pamuk filtre olduğu için yağı emdiğine emin olmak için)

Son nokta da şu, bu işlemleri yaparken eldiven giyilmesi gerektiğini söylüyor kit manueli. Kuvvetli bir solvent zira.

azgurbuz
26 Kasım 2008, 06:56
K&N filtre kullanmıyorum, tavsiye edermisin?
Muhakkak daha iyidir ama gözlemlerini merak ettim.

Temizlik kitini almayı öğrendik ama filtreyi almayı öğrenemedik :mrgreen:

F650 ye hangisi oluyor ve nerede satılıyor yazarsan memnun olurum.

Rigel
26 Kasım 2008, 08:21
Anlatım için teşekkürler Gültekin. Tamemen aynı şekilde temizlediöm ben de. Dikkat edilmesi gereken konu kuruduktan sonra sıkılacak yağın miktarı. Kullanma kılavuzunda bahsedildiği kadar sıkmak lazım. Benim gibi bol sıkayım da iyi filtre etsin derseniz bir gün sonra her tarafından yağ akıyor.

barisozcetin
26 Kasım 2008, 10:05
kaç kere bu şekilde temizlemeyle kullanılabiliyor? herhangi bi sınır varmı, bir kullanım ömrü verilmişmi?

yürekçe
26 Kasım 2008, 10:23
bence harika bir anlatım...
ancak bu filitrenin fiyatı nedir ki 40eu verilip kit alınsın?

Rigel
26 Kasım 2008, 10:28
40 bin km, evet yanlış duymadınız 40 bin km'de bir temizlemek gerekiyor. Bir temizleme kiti (temizleyici sprey ve yağ kutusu olarak iki kutu) herhalde 4-5 temizlemeden fazla idare eder. Ama ben 20 bin km sonra temizledim. Erken yapmak belki daha iyidir... Filtrenin ömrü ise 1 milyon km... Çok di mi..?

Performansına gelince, belli belirsiz bir çekiş artışı yaşatıyor hakikaten. Bir de motorunuzun sesi değişiyor, daha toklaşıyor. Yakıt tüketiminin arttığını söyleyenler var, ama benim izlediğim hafif bir ekonomiye doğru kayma var sanki... Fiyatı fazla değil. Suzuki GSR için 40 dolar, kit de 20 dolar filandı galiba.. Hemen her model için var. Ebay'den güvenle alabilirsiniz. Ucuz olduğu için gümrüğe takılmıyor.

orcunmavis
26 Kasım 2008, 11:42
bilgilendirme için teşekkürler

pyro
26 Kasım 2008, 11:45
1200'de Akrapoviç olduğu için K&N ile değiştirdim hava filtresini. Eğer performans egzostunuz yoksa çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yakıt tüketimi konusunda benim tecrübem şöyle 3 GS arasında en fazla yakan benimki. Hepimiz motorları ağzına kadar doldurduğumuzda yol bilgisayarında gözüken kalan km bilgileri şöyleydi 1. 50km 2. 40km 3. 5km :) Bu deneme pek çok sefer yapıldı ve hep benimki en fazla yakan, fark bazen daha az olabiliyor. Diğer 2si standart, bende fazladan K&N ve Akrapoviç var, hangisi yüzünden fazla yakıyor bilemiyorum.

CBF150
26 Kasım 2008, 12:22
1200'de Akrapoviç olduğu için K&N ile değiştirdim hava filtresini. Eğer performans egzostunuz yoksa çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yakıt tüketimi konusunda benim tecrübem şöyle 3 GS arasında en fazla yakan benimki. Hepimiz motorları ağzına kadar doldurduğumuzda yol bilgisayarında gözüken kalan km bilgileri şöyleydi 1. 50km 2. 40km 3. 5km :) Bu deneme pek çok sefer yapıldı ve hep benimki en fazla yakan, fark bazen daha az olabiliyor. Diğer 2si standart, bende fazladan K&N ve Akrapoviç var, hangisi yüzünden fazla yakıyor bilemiyorum.

Bende Transalp'e K&N filitre taktırmayı düşünüyordum.Yakıtı artırıyorsa ben batarım o zaman:queen: eksoz kendi orjinali.

-MUSTURAKİ-
26 Kasım 2008, 12:39
gültekin abeycim yıkamaya uğraşmasakda kuru temizlemeye versek olabilermidir acaba :P:P:P

banarlı
26 Kasım 2008, 12:42
teşekürlerrr

pyro
26 Kasım 2008, 13:51
Bende Transalp'e K&N filitre taktırmayı düşünüyordum.Yakıtı artırıyorsa ben batarım o zaman:queen: eksoz kendi orjinali.

Egzost orijinal kalacaksa bence değiştirmeye gerek yok. Motor daha fazla hava alacak ama çıkışı az olacak.

barisozcetin
26 Kasım 2008, 13:55
xt660.com sitesinde yapılan testlere göre sadece k&n hava filtresi takmak dinamometre üzerinde yapılan teste göre gücü 2hp artırıyor, onların yalancısıyım :)

Gültekin
26 Kasım 2008, 14:07
K&N filtre kullanmıyorum, tavsiye edermisin?
Muhakkak daha iyidir ama gözlemlerini merak ettim.

Temizlik kitini almayı öğrendik ama filtreyi almayı öğrenemedik :mrgreen:

F650 ye hangisi oluyor ve nerede satılıyor yazarsan memnun olurum.

Filtre benim tercihim değildi. Aldığımda, motora takılıydı.
Temizlenebilir olması benim için güzel. Performans yükselttiğine pek inanasım gelmiyor. :)

http://www.louis.de/_4097658ad7febe4c7ccbf2f32b8907728c/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10050166&anzeige=0

Louisde, F650GS için filtre ürün kodu:10050294
Temizleme kiti ürün kodu: 10004249

Louis direk Tr. göndermiyor.
Ebayde araştırıabilirsiniz.

Diğer soruları Berkant hocam çok güzel cevaplamış. Sağolsun.

Musturaki; Kuru temizlemeye vermeyi deneyelim, en azından kurutma problemimiz olmaz değil mi ? :)

Başka bir sitede, Mete KOLDAŞ hocam ilave yapmış, ondan alıntıyla aktarayım.

Ben de iki üç ekleme yapayım; K&N filtre temizlik setleri bir temizleyici ve bir de filtre yağı şişesinden oluşan bir kutu içerisinde satılıyor ve Türkiye'ye ithal ediliyor. Fiyatı da 24 dolar mıydı neydi, yurtdışından getirmeye gerek yok.

Diğer husus da yağlama aşamasında filtreyi çizgiler doğrultusunda yağlamak, yağın kırmızı renginin filtrenin her yerine homojen olarak dağıldığına dikkat etmek ve yağı abartmadan kullanmak gerektiği. Yani yağ ile yıkamıyoruz filtreyi, sadece kırmızı rengin önden ve arkadan görünebilecek kadar yağlandığına dikkat ediyoruz (K&N'ler pamuk filtre olduğu için yağı emdiğine emin olmak için)

Son nokta da şu, bu işlemleri yaparken eldiven giyilmesi gerektiğini söylüyor kit manueli. Kuvvetli bir solvent zira.

EliteXC
26 Kasım 2008, 14:25
Teşekkürler paylaşım için.
Bende 1 hafta kadar önce K&N filtre taktım. 1milyom mil (1.609.000km) kullanım ömrü olduğu ve her 50.000 mil'de (80.450km) bir temizlenmesi gerektiği yazıyor içersindek çıkan broşürde.
Her iki bakımda bir yeni hava filtresi alacağıma K&N filtre kullanmak daha cazip geldi.
İnternet sitesinde gözüme çarpan performans artımı konusana kısaca motosiklet için 1 ila 5 beygir arası artış olduğu cevabı veriliyor.
Ses biraz daha toklaşıyor motosiklette. Gerçi benim motosiklet tek silindir olduğu için herdaim traktör gibi çalışıyor. Farkı anlamak biraz zor.

Yakıt tüketiminin artmasını çok azda olsa bende yaşadım. Gerçi iki depodur kullanıyorum. Belli belirsiz porformans artışını yaşamak için biraz basarak kullanmamın etkisi ile yakıt artışı olması olası. Bikaç depo sonra işler normale döndüğünde yakıtın gerçek verileri ortaya çıkar sanırım.

KRAL1146
26 Kasım 2008, 14:59
Arkadaşlar bende aynı açık hava filtresini palio aracımda kullanıyorum temizliği önce filtreyi söküyorsunuz musluktan akan tazzikli suyun altında köpük köpük bildiğiniz kaliteli bulaşık deterjanıyla yıkıyorsunuz veya 3 litre benzinle hava filtrenizi yıkıyorsunuz. daha sonra kuruması için açık havada bir yerde ebırakıyorsunuz.24 saat sonra elinize vd40 yağını veya kaliteli silah yağıda olur siprey yağla yağlıyorsunuz hepsi bu öyle her defasında temizlemek için 20 30 auro vermeyin ben 4 yıldır aynı şekilde kullanıyorum. tabi arasırada hava tutturabilirsiniz tozlar gider basıncı yüksek olmasın yeter

Gültekin
26 Kasım 2008, 15:03
Arkadaşlar bende aynı açık hava filtresini palio aracımda kullanıyorum temizliği önce filtreyi söküyorsunuz musluktan akan tazzikli suyun altında köpük köpük bildiğiniz kaliteli bulaşık deterjanıyla yıkıyorsunuz veya 3 litre benzinle hava filtrenizi yıkıyorsunuz. daha sonra kuruması için açık havada bir yerde ebırakıyorsunuz.24 saat sonra elinize vd40 yağını veya kaliteli silah yağıda olur siprey yağla yağlıyorsunuz hepsi bu öyle her defasında temizlemek için 20 30 auro vermeyin ben 4 yıldır aynı şekilde kullanıyorum. tabi arasırada hava tutturabilirsiniz tozlar gider basıncı yüksek olmasın yeter

Hem filtre klavuzu, hem de araştırırken bulduğum yerli-yabancı açıklamaların hiç biri sizin yaptıklarınızı tavsiye etmiyorlar.

KRAL1146
26 Kasım 2008, 15:16
bakın arkadaşlar en iyisi benzinle yıkamak googleden arattırın açık filtre kullananların yarısından fazlası benzinle yıkar ve vd40 vey sprey yağla yağlar şirketler tabiki tavsiye etmezler bunu tavsiye ederlerse 30auroluk temizleme kitini kime satacaklar

Rigel
26 Kasım 2008, 15:55
bakın arkadaşlar en iyisi benzinle yıkamak googleden arattırın açık filtre kullananların yarısından fazlası benzinle yıkar ve vd40 vey sprey yağla yağlar şirketler tabiki tavsiye etmezler bunu tavsiye ederlerse 30auroluk temizleme kitini kime satacaklar

Bence şirketin tavsiyesine uymak daha doğru olur..

Gültekin
26 Kasım 2008, 16:29

O şirketlerin yerinde olsaydım, ikinci kalem üretime veya tedariğe hiç girmezdim, ondan kazanacağım parayı da filtrenin üzerine ekler, "ömürboyu garantili, herşeyle yıkayabilirsiniz, hiç bişey olmaz" diyerek daha çok mal satar, daha çok kazanırdım. :wiinkk:

isteyen bulaşık makinasında da yıkayabilir. karışamayız.
Ben işin standardını aktardım yukarıya. kulaktan dolma, sanayi işi ali-cengizleri değil.

size kolay gelsin. :wiinkk:

digi_boy26
27 Kasım 2008, 00:18
bu filtreden motosikletime uygun olanı yok heralde. sitesine baktım bulamadım :silent:

Felon
26 Kasım 2012, 15:27
Yahu youtube dan temizleme yağlama videolarına bakıyorum adamlar yağlıyor (kırmızı oluyo filtre) ondan sonra 30-40dk bekleyin takın diyor.Ben yağladım her tarafından yağ akıyor bu şekilde motora taksam marş almaz.Biraz yağının kabasını selpakla vs temizlesemmi? Yada komple yağsız koysak ne oluyor sevmedim bu yağı :P

sereye
27 Kasım 2012, 04:08
Yanlış bildiğim doğruları bu 4 yıllık konunun hatırlatılmasından öğrendim.

alp_tunay
27 Kasım 2012, 05:02
Yahu youtube dan temizleme yağlama videolarına bakıyorum adamlar yağlıyor (kırmızı oluyo filtre) ondan sonra 30-40dk bekleyin takın diyor.Ben yağladım her tarafından yağ akıyor bu şekilde motora taksam marş almaz.Biraz yağının kabasını selpakla vs temizlesemmi? Yada komple yağsız koysak ne oluyor sevmedim bu yağı :P

O şekilde sakın takma...
Çok yağlı olması iyi olmaz...

Ben güzelce havluya sarıp paket lastikleri ile sabitledikten sonra tek başına çamaşır makinasında yıkardım...
Kısa programda...
Çıktıktan sonra 1 gün güneşe koyar bekletirdim...
Daha sonra yağlama yapmadan takardım....

Gayet de memnundum... 5-6 sefer temizledim... 5000 km de temizliyordum....
Yakıtı da az yaktırıyordu , motora da iyi performans verdiriyordu....

blamir
27 Kasım 2012, 11:31
K&N son hızda farkediyor. Yani ben de etti :) +10km kadar.

Felon
27 Kasım 2012, 12:29
O şekilde sakın takma...
Çok yağlı olması iyi olmaz...

Ben güzelce havluya sarıp paket lastikleri ile sabitledikten sonra tek başına çamaşır makinasında yıkardım...
Kısa programda...
Çıktıktan sonra 1 gün güneşe koyar bekletirdim...
Daha sonra yağlama yapmadan takardım....

Gayet de memnundum... 5-6 sefer temizledim... 5000 km de temizliyordum....
Yakıtı da az yaktırıyordu , motora da iyi performans verdiriyordu....
Abi kuru halde filtrenin yağlı filtre özelliğini kullanmamış oluruz ama :)
kel yağı bol bulunca bi tarafına sürermiş.. bende biraz yağ işini abartmışım,dün pencerenin kenarına dik bi şekilde koydum fazlası aktı dibindekileride selpakla emride emdire temizledim.Hem hava kanalcıklarının arası videolardaki gibi kırmızı gözüktü hemde fazla yağlı olmamış oldu.Taktım denedim şuan hiçbir sorun yok gözüküyor
Çamaşır makinasıda bizim türk usulu çözüm olmuş ama filtre bezine tellerine zarar vermez mi öyle :)

alp_tunay
28 Kasım 2012, 00:54
Telleri krom...
Bez yok..Özel kağıt var...
Hiç bir paslanma ya da deforme olmadı....

zaferce
29 Haziran 2015, 14:15
Benim gittiğim usta bundan taktırdı bana. İyi güzel dedik aldık. Sonra da temizleme kitini aldım. Her bakımda ısrarla bu kiti kullanmadan sadece suyla yıkayıp geri takıyor. Hiç içime sinmiyor bu sefer kitle temizlemesi için ısrar edeceğim. Aksi halde ya ustayı değiştireceğim ya da orjinal, değiştirilen hava filtresine geri döneceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

İş normalde uzun. (Bkz. http://www.knfilters.com/cleaning.htm)

Temizleyici spreyi sık. 10 dakika bekle.
Suyla kiri akıt. Sıcak hava filan vurmadan doğal olarak kurumasını bekle. Bu da bi 10 dakika filan.
Yağ spreyini sık. Sonra emilmesi için 20 dakika bekle.

Nerden baksan 40 dakika filtre bekleyecek motorun deposu sökülü vaziyette o kadar bekletmek istemiyor muhtemelen. Bakalım, bir sonraki bakımda göreceğiz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:13 ----------

Böyle sıkıntı olacağını bilseydim hiç almazdım.

Karalı
29 Haziran 2015, 14:42
Konu hortlamişken yazayım bu performans filterelerini bende çok soruşturdum tavsiye edilmiyor genelde motora zararı çokmuş kullanmadım hiç

metinkilic
29 Haziran 2015, 15:31
Benim motorda da var KN hava filtresi. İnanın bana hiç bir fark yok normal filtreden. Birde temizlemesi dert, 4 saat motorun başında yıka, kurut, yağla, bekle vb.uğraşıyorsun. Onun yerine normal filtre alıp takacağım. Değiştirmesi 5 dakika hiç uğraşmadan tak gitsin.

IRau
20 Şubat 2017, 20:30
filtremizi yağladıktan sonra uzun süre bekletsek etkisi kaybolurmu?

ben şimdi yağladım ancak sabah takıcam

zapalka
02 Nisan 2021, 12:54
filtremizi yağladıktan sonra uzun süre bekletsek etkisi kaybolurmu?

ben şimdi yağladım ancak sabah takıcam

bunu ben de merak ettim..

okanbagiscan
02 Nisan 2021, 16:33
Bir şey olmaz.Sonuçta o yağ bir sene üzerinde kalıyor.Bir günde uçup gitmez.